Hostes Olmak

Hostes olmak istiyorum diyenler için hazırladığımız bu yazımızda: hosteslerin çalışma koşullarını, hostes olmak için aranan şartları ve gereken özellikleri anlatmaya çalışacağız. Kısaca hostes olmak isteyenlere bir yol rehberi hazırladık diyebiliriz.

Uçuş görevlileri, her daim prezantabl olmakla birlikte, rahatlık ve yolcuların güvenliğinden sorumludurlar. Güvenlik prosedürlerini her uçuştan evvel yolculara açık bir şekilde gösterirler, uçuş sırasında yemekleri hazırlarlar ve içeceklerle birlikte servis ederler.

 

Hosteslerin çalışma faaliyetleri

Bayan ve Erkek hosteslerin görevleri asayiş, rahatlık ve yolcuların iyi bir yolculuk yapmaları üzerine kuruludur. Hostesler uçağın kapısında yolcuları son derece güler yüzle karşılarlar ve yerlerine güvenli bir şekilde oturduklarından emin olurlar. İstasyonla iletişime geçerek tüm yolcuların eksiksiz biçimde yerlerini almalarını sağlarlar. Sağlıklı ve güvenli bir uçuş için kalkıştan önce yolculara gerekli bilgileri aktarırlar.

Hostesler, uçuş için hazırlanan katalogdan parfüm ya da kozmetik gibi bazı hediyelik eşyaların satışını da gerçekleştirirler. Uluslararası piyasalarda bazı para birimleri en çok kabul gördüğünden, eğer farklı bir para birimi kullanıyorsanız değerini hesap etmek zorunda kalırsınız. Her uçuş için satışlara dair yazılı ve detaylı kayıt tutulur.

Yiyecek içecek servisi yaptıklarından hosteslerin, tedarik edilen ürünlerin hijyenik olup olmamasından ve sıcak yiyecekler de tekerlekli araçla servis edildiğinden, özellikle türbülans durumlarında bunların dikkatlice servisinden sorumludurlar.

Görevleri arasında yolcuların istek ve şikayetlerini dinleyerek hızlıca çözüm üretmek de vardır. Hostesler, havayolu firması ile yolcular arasındaki en önemli kanaldır. Onlar, yolcuların devamlı surette aynı havayolunu seçmelerini sağlamalıdırlar. Havayolu firmaları şık görünüme önem verdiklerinden kendilerine has üniformaları mevcuttur. Ayrıca ayakkabı ve aksesuarlarla kombinlenerek bunların kullanılmasını zorunlu tutarlar.

 

Hostes olmak için gereken kişisel özellik ve yetenekler

Kişisel özellikler, iyi bir görünüm, hal ve tavırlar, kendine güvenli arkadaşça tutum gerçek bir ilgi ve insanlarla iletişim kabiliyeti yanında, zor koşullarda çalışabilme kabiliyeti gereklidir. Yükseklikle ilgili kısıtlamalar olabilir. Vücudun sağlıklı olması gerekmekte, ayrıca işitme ve görme kabiliyetleri de önem arz etmektedir. Bir hostes sabırlı olmalıdır ayrıca, espri anlayışına sahip olması bazı yolcular olmadık şeyler söylediklerinde işlerine yarayacaktır. Acil durumlarda soğukkanlılığınızı kaybetmemeli sakin olmalısınız. İkinci bir dilinizin olması da size daima avantaj sağlar.

Rakamlarla aranızın iyi olması durumunda döviz işlemlerinde doğru kuru verebilirsiniz. Temiz bir el yazısına sahip olmak da kayıtları tutmanızda size yardımcı olur.

 

Hostes maaşları ne kadar?

Maaşlar havayolu şirketine göre değişiklik gösterir. Genel olarak 3 bin- 5 bin TL arasında olmaktadır. Birçok havayolu yemek ve gece mesaisi için de ayrı ödeme yapar. Bedava seyahat kazanabilir, uzak mesafeler için ayrıca ücret alabilirsiniz.

 

Nasıl hostes olabilirim?

Kadroda boşluk olduğunda şirketler basın yoluyla reklam verirler. Randevular, istenilen koşullara uyan adaylarla yapılır. Bu yüzden birçok kişi daha baştan elenir. Özenli bakım, temizlik, zeka ki başvuru formunu doldururken kendini gösterir, oldukça önemlidir. İş verenler, genellikle adayların ilgili alanda tecrübeli olmalarını tercih ederler. Bir seyahat acentasında çalışmış olmak ya da catering firmasında tecrübesi olmak birer avantajdır. Birden fazla dil bilinmesi özellikle beklenir. Bazı işverenlerin boy ve kilo sınırları bile vardır. Yeni işe başlayacak çalışanlar genellikle 19-35 yaş aralığındadır ve bazı kabin memurları 50-55 yaşlarında emekliğe ayrılırlar.

Bahsettiğimiz özellikleri karşılayan başarılı adaylar eğitim almak üzere bir kursa tabi tutulurlar. Odaklanılan konular ilk yardım ve acil durum prosedürleri ayrıca yolcu ilişkileri, temizlik hijyenik hazırlıklar ve yiyecek-içeceklerin sunumu şeklindedir.

Eğitim sürecinde her basamak değerlendirilir ve tüm müşteri hizmetleri personeli zaman zaman daha fazla eğitime ihtiyaç duyarlar.

 

Hostes olmak için aranan şartlar

Hosteslik için başvuran adayın, iyi bir eğitim almış olması en az bir üniversal dili konuşuyor olması gerekiyor. Daha önceden alınan sağlık eğitimi yahut halkla ilişkiler üzerine seminerlere katılmış olmak bir avantaj olacaktır.

Havayolu firmaları 18 yaşın altında adayları almayı düşünmeyeceklerdir. Bazı havayolu şirketlerinde görevliler 50 – 55 yaş dolayında bile oluyorlar.

 

Ek Bilgi

Eğer bu işe gönül verdiyseniz, bir firmayı arayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Hatta birkaç firmayla görüşerek aralarındaki farkları da tespit edersiniz. Bölgenizde bulunan iş bulma ve rehberlik servisiyle iletişime geçerek sizin için en iyi kariyer yolunu bulmanız konusunda destek alabilirsiniz.

Bu işe heveslenmenize rağmen, istenilen nitelikler eğer size uymazsa, lütfen hemen karamsarlığa kapılmayın. En iyi olabileceğiniz işi yapmanız sizin için daha uygun olacaktır. Ancak işinizde mutlu olursanız başarılı olursunuz ki bu da akabinde iyi kazanç elde etmenizi sağlar.

Hostes olmak istiyorum, nasıl hostes olabilirim diyenler için faydalı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Hostes olmakla ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Pilot olmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir