İlham Verici 4 İnovasyon Örneği

İnternette kitlesel fonlamaya açık milyonlarca farklı girişim var. Kickstarter veya Indiegogo gibi sitelere şöyle bir göz atarsanız, tuhaf, kullanışsız ve saçma projelerle karşılaşmanız işten bile değil. Fakat bu işe yaramaz projelerin yanı sıra, karşımıza bazen cevherler de çıkabiliyor. Önemsiz girişimleri bir kenara bırakarak sizlere şu sıralar en alışılmadık, iddialı ve heyecan verici projelerin bir listesini hazırladık.

 

Scribbler Duo – çift renkli 3 boyutlu kalem

2013 yılında Kickstarter’ı kasıp kavuran, dünyanın ilk 3 boyutlu kalemi 3Doodler’ı hatırlıyor musunuz? İnsanlar, termoplastik lifler kullanan kalem sayesinde tasarımlarını 3 boyutlu yazıcılardan çıkarmaktan ziyade kendi elleriyle çizme imkânına kavuşmuşlardı. Piyasaya sürüldüğü tarihten beri çokça rağbet gören kalemin tek bir kusuru var: Eğer birden fazla renkle çizim yapmak isterseniz, aleti değiştirip farklı bir renk yerleştirmeniz gerekiyor. Bu durum da, yaratıcı süreci bir anlamda sekteye uğratıyor.

Bu soruna çözüm bulmak isteyen bir tasarımcı ekibi, aynı konseptin iki renkli versiyonu olan Scribbler Duo’yu geliştirdi. Tıpkı 3Doodler gibi, Scribbler Duo da özel liflerle doldurulan ve üzerindeki tuşlarla ne kadar lif geleceğinin kontrol edilebildiği bir kalem. Böylece kullanıcılar farklı hızlarda ve kalınlıklarda çizim yapabiliyor; üstelik aynı anda iki renk kullanılabildiği için üç boyutlu sanat çalışmaları oluşturmak artık çok daha kolay bir hâl alıyor. Renk değiştirme sırasında yaşanılan süre kaybına son!

 

SmartDuvet Breeze – ısı kontrollü, kendi kendine toplanan yatak

Sabaları yatağınızı toplamaktan nefret mi ediyorsunuz? O halde SmartDuvet tam da ihtiyacınız olan şey diyebiliriz. Uygulama ile kontrol edilen ürün, tek bir düğmeyle yatağınızı yopluyor, böylece sabahları işe gitmeden yatağınızı toplama derdinden kurtulmuş oluyorsunuz. Telefonunuzda birkaç tuşa bastıktan sonra yatağınızı muhteşem bir biçimde toplannmış olarak göreceksiniz.

SmartDuvet’nin içindeki ızgara biçimli şişirilebilir tüpleri yorgan kılıfınızın içine yerleştiriyorsunuz. Bu tüpleri havası indiğinde fark etmeniz mümkün bile değil. Ancak tüpler, şiştiklerinde sertleşerek yorganın katlanmasını sağlıyor ve yatağı kapatıyor. Ürünün orijinal sürümü geçen yıl çıkmıştı; fakat şirket yeni ve geliştirilmiş bir versiyonla tekrar karşımıza çıkıyor: Artık yatağınızın iki bölümünün ısısını da ayrı ayrı kontrol edebileceksiniz!

 

The Public Radio – tek istasyonlu kavanoz radyosu

Şapkamızı önümüze koyup dürüst olalım: Akıllı telefonların, internet erişiminin ve müzik yayını hizmetlerinin var olduğu günümüz çağında kaç kişi FM radyo istasyonlarını dinlemeye devam ediyor? Eğer hâlâ geleneksel radyo dinlemeye devam ediyorsanız bu minik radyo tam da size göre olabilir.

The Public Radio, küçük bir cam kavanozun içine yerleştirilmiş tek istasyonlu basit bir radyodur. Kavanozun kapağında ürünün çalışması için gereken bütün teknoloji bulunuyor: Devre sistemi, piller, hoparlör, anten, açma/kapama düğmesi ve ses ayarı tuşu. Cam kavanoz, sesin daha gür ve doğrudan gelmesini sağlarken basit ve minimal tasarımıyla her yere kolayca taşınabiliyor. Hiç cızırtı olmadan, sevdiğiniz radyo istasyonunu keyifle dinleyebileceksiniz.

 

Fourneau 2.0 – dökme demir ekmek fırını

Kaliteli bir ekmek yapmak söylendiğinden çok daha zor. İşte bu yüzden çoğumuz bu işi mahallemizin fırınına bırakıyoruz. Fakat Kickstarter’daki bu yenilikçi girişim sayesinde, evinizde kaliteli ekmek yapmak her zamankinden daha kolay bir hâl alıyor. İsmi Fourneau olan bu fırını 2015’teki ilk sürümünden hatırlıyor olabilirsiniz. Ürün 20 farklı ülkeden yaklaşık 800 kişinin desteğini almıştı. Şimdiyse, ürünün tasarımcıları fırının son sürümü Fourneau 2.0 ile tekrar karşımızdalar.

“Peki, bu ekmek fırını tam olarak nasıl bir şey?” Bu dökme demirden yapılma ekmek fırını, var olan fırınınıza sığacak boyutta. Fourneau ile ekmek pişirmek son derece kolay: Fırınınızı ön ısıtmaya alıyorsunuz ve arzu edilen sıcaklık elde edildiğinde ekmeği Fourneau’ya koyarak pişirmeye başlıyorsunuz. Dökme demirden yapılma ürün hamurun her yerini eşit oranda pişiriyor ve tamamen kapalı olduğu için dumanı içinde hapsediyor. Bu sayede altın renginde, çıtır çıtır, fırın ekmeklerini evinizde kolayca yapabiliyorsunuz.

 

İlginizi çekebilir

En Başarılı İnovasyonlar
2017’de Dünyayı Şekillendirecek İnovasyonlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.