İnek Olmadan da Süt Üretmeyi Başardılar!

İster inan ister inanmayın, artık bira üretiminde kullanılan maya ile inekler olmadan da süt üretilebiliyor. Perfect Day adlı şirketin geliştirdiği sentetik süt, lezzet ve içerik olarak birebir gerçek süte benziyor.

Şirket, Ryan Pandya ve Perumal Gandh adlı iki Hint biyomedikal mühendisi tarafından 2014 yılında kuruldu. Daha önce ABD’de aşı ve doku mühendisliği alanında çalışan iki mühendis, ortak arkadaşları vasıtasıyla tanışmışlar. İki mühendisin de inek olmadan süt üretme fikrine sahip olduğunu bilen ortak arkadaşları, ikiliyi tanıştırmış ve sonra Perfect Day ortaya çıkmış.

Özellikle vegan ve laktoza karşı alerisi olan kişiler için bitki bazlı çok az süt alternatifi var. Soya sütü, badem sütü bunlardan bazıları. Üstelik bu sütlerin hiçbirinin tadı orijinal süte benzemiyor. İşte bu noktada Ryan ve Perumal tadı gerçek süte benzeyen ancak hayvansal olmayan bir süt üretmeye karar vermişler. İkili, VICE Munchies’e verdikleri röportajda şöyle konuşuyorlar:

“Süt işine girmeden önce zaten ikimiz de biyomedikal alanında çalışıyorduk. Medikal teknoloji sayesinde daha sağlıklı gıdalar yapılabildiği için sentetik süt üretme fikri de en azından bize ‘çılgın veya imkansız’  gelmedi.”

“Süt üretmek için maya kullanıyoruz. Sonra laboratuvar ortamında inek DNA’sını 3D yazıcı ile tekrar üretiyoruz ve DNA dizisini mayanın belli bir bölümüne aşılıyoruz. Böylece maya inek işlevi görüyor. Maya,  fermante olmaya başlayınca şeker ve aynı zamanda süt proteini üretiyor. Daha sonra bu proteine bitkiler yağlar ve besleyici maddeler ekliyoruz. Sonuçta ortaya laktozsuz süt çıkıyor.”

“Bu şekilde üretilen sütü, orijinalinden ayırt edemezsiniz. Zira tadı, kıvamı, rengi tamamen gerçek süte benziyor. Tek farkı inek sütünde bulunan laktoz bu sütte bulunmuyor. ”

“Sütümüzde gerçek süt proteini, bitkisel bazlı (laktozsuz) şeker, faydalı bitkisel yağlar, vitaminler ve mineraller bulunuyor. Eklediğimiz bu besleyici maddelerin de sağlığa hiçbir zararı bulunmuyor.”

Perfect Day; hayvan ve çevre dostu, laktozsuz, hormonsuz, steroidsiz, kolekstrolsüz bir süt. Üstelik raf ömrü, hayvansal sütlerden daha uzun.  Perfect Day için kısaca Süt 2.0 diyebiliriz.

Süt şişelenmeden önce genetiği değiştirilerek üretilen mayadan arındırılıyor ve filtreleniyor. Bu da Perfect Day’i genetiği değiştirilmiş bir gıda olmaktan çıkarıyor. Şirketin şu an en önem verdiği konuların başında üretilen sütün, kamuyounda haklı bir biçimde eleştirilen genetiği değiştirilmiş gıdalarla aynı kategoride değerlendirilmemesi gerektiği.

“Mayayı hazırlamak için genetik  mühendisliğinden faydalanıyoruz. Bu doğru. Ancak ortaya çıkan ürün genetiği değiştirilmiş bir besin değil. Biz sadece protein üretiyoruz. Protein de bir organizma değildir. İnek sütünde bulunan proteinin birebir aynısını üretiyoruz. Bizim yaptığımız tek şey, aynı ürünü daha evvel bilinmeyen ve görülmeyen bir biçimde üretmek. Bu yüzden insanların içi ferah olmalı.” diyor Perumal Gandh.

İlginç bir biçimde şirket piyasaya açılmak için ürettikleri sütü tercih etmiyor. Zira hayvansal bazlı olmayan süt için piyasada pek çok alternatif var. Ancak konu hayvansal bazlı olmayan peynir, yoğurt, dondurma gibi şeylere gelince ortada anlamlı bir ürün seçeneği yok.

“Şu anda piyasaya açılmak için hangi ürünü kullanacağımızı açıklayamıyoruz. Ancak ilk ürünümüzün süt olmayacağını söyleyebiliriz. Pek çok insan bitkisel bazlı süt kullanıyor ve yaptığımız piyasa araştırmaları insanların bu sütlerden memnun olduğunu gösteriyor. Ancak bitkisel bazlı peynir ve yoğurt için durum öyle değil.”

Perfect Day’in 2017 sonunda ilk sentetik süt bazlı ürününü piyasaya sunması bekleniyor.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı İnovasyon Örnekleri
Sadece Bitkiler Kullanılarak Üretilen Yapay Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.