İnekleri Serinleten Giysi Üretildi!

Japonya merkezli bir şirket, süt ineklerinde meydana gelen sıcaklık stresini önleyen, nem sensörleri olan yeni bir giysi geliştirdi.

Diğer hayvanlara kıyasla süt inekleri, yüksek sıcaklığa karşı çok daha hassaslar. İngiltere Ulusal Hayvan Hastalıkları Bilgilendirme Servisi’ne göre, 25°C (77°F) üzeri sıcaklıklarda ineklerde sıcaklık stresi oluşabiliyor. İneğin süt üretimini ve doğurganlığını azaltan bu durum, ciddi hastalıklarla da sonuçlanabiliyor. Dünyamızın ortalama sıcaklığı yükseldikçe sıcaklık stresinden mustarip inekler, mandıra çiftçileri için daha büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Birçok çiftçi, yaz aylarında ineklerini serinletebilmek için sulama sistemlerine bel bağlıyor. Fakat bu yöntemin de birçok eksiği var, zira ahırda kalan su uzun vadede inekler için temizlik ve sağlık sorunları ortaya çıkarabiliyor.

Japon iç giyim üreticisi Gunze Ltd., yenilikçi ürünüyle ineklere daha serin ve sıhhi bir ortam sağlamayı vadediyor. Kyoto Belediyesi Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Teknoloji Merkezi ile işbirliği yapan şirket, inekler için tişört gibi bir radyatör geliştirdi. Yüksek termal iletkenliğe sahip özel liflerden üretilmiş olan giysi, ineklerin boyun ve omuzlarını sararak sensörleri yardımıyla kendi nem seviyesini ölçebiliyor. Giysi çok kuruduğunda, bir tüp vasıtasıyla su pompalanıyor. Pompalanan su buharlaşırken inek serinlemeye başlıyor. Son derece esnek bir materyalden üretilmiş olan giysi, inek nasıl hareketler yaparsa yapsın yırtılmıyor.

Yapılan denemeler, Ushibull isimli giysinin ineklerdeki sıcaklık stresini asgari seviyeye indirme ve süt üretimini artırmada etkili olduğunu gösterdi. Daha önce de hayvanlara yönelik ileri teknoloji giysiler üretildiğini söyleyelim. Örneğin, Pakistan’da kablosuz ağ yoluyla çiftçilere bilgi gönderen ileri teknolojili bir inek giysisi üretilmiş, hatta atların rahatlamasına ve odaklanmasına yardımcı olan bluetooth kulaklıklar bile icat edilmişti. Sizce daha başka ne gibi inovatif iş fikirleri çiftlik hayvanlarının hayat şartlarını iyileştirmemizi sağlayabilir?

 

İlginizi çekebilir

İneklerdeki Metan Gazından Yeşil Enerji Üretiliyor!
Yakın Gelecekte Dünyayı Değiştirecek Tarım Teknolojileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.