İnstagram’da Günlük 300 Takipçi Kazanma Yöntemleri

İnstagram günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri.

Kurulduğu ilk 3 ay içinde 1 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram’ın 2022 Ocak ayı verilerine göre 1.4 milyar kullanıcısı var ve bu sayı giderek artıyor.

Tabii bu kadar büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Instagram, iş hayatında büyük önem taşıyor. Instagram’da işletme sahipleri için sayısız fırsat bulunuyor.

Biz de bu yazıda özellikle işletme sahipleri için İnstagram’dan maksimum derecede faydalanmanızı sağlayacak bazı önemli stratejiler göstereceğiz size.

Hedef müşteri kitlenize ulaşarak günde 300 organik takipçi kazanmanın yollarını anlatacağız.

Yazıya geçmeden önce gerçek takipçi ve bot takipçi arasındaki farkı hemen izah etmemiz gerekiyor. Bazı insanlar parayla takipçi satın alarak kendilerini olduğundan daha popüler gösterme eğilimi sergiliyor.

Bugün 100 liraya 5000 takipçi satın almak gayet yaygın örneğin. Fakat bu takipçilerin çok büyük kısmı sahte, yani bot. Dolayısıyla sayıdan başka bir faydaları bulunmuyor. Yani Instagram’a hiçbir katkısı olmayan, insanlarla etkileşime girmeyen sahte hesaplardan söz ediyoruz.

Özellikle işletmeler için bu sahte hesapların faydasından çok zararı bulunuyor. Belki sayı olarak Instagram gönderileriniz daha çok beğeniliyor, hikayeleriniz daha çok izleniyor olabilir, lakin bu sahte hesaplar bir şey satın almıyor.

Lafı daha uzatmadan organik ve gerçek takipçi kazanmanın yollarına bakalım o halde.

 

İnstagram’da Nasıl Takipçi Kazanılır?

1. İnstagram’dan Beklentinizi Tespit Edin

Şayet Instagram’a sadece eğlence ve sosyalleşme amacıyla giriyorsanız bu aşamayı geçebilirsiniz.

Fakat Instagram’a iş ve pazarlama açısından giriyorsanız hesabınızın temel amacını belirlemeniz şart.

Instagram kullanıcılarının %50’si sevdikleri markaların sayfalarını takip etmektedir. Siz de bu kanaldan hareket etmeli, müşterilerinizi ve sizin sunduğunuz ürün-hizmetleri sevebilecek kişileri hedeflemelisiniz.

Yani…

Temel amacınızı tespit etmeli ve Instagram’daki faaliyetlerinizi bu amaca yönelik gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede örneğin parayla reklam verdiğiniz zaman kazandığınız takipçi sayısını ölçebilirsiniz. Diğer bir deyişle yatırımınızın karşılığını alabilmek için temel bir hedef doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Zira içerik stratejinizden günlük atacağınız post sayısına kadar her şey bu hedefe bağlı olacaktır.

Bu yüzden Instagram’a yönelik beklenti ve planlarınızı olabildiğince spesifikleştirin. Hedeflerinizin ölçülebilir olmasını sağlayın.

Mesela…

 • Kullanıcılarla daha çok etkileşime girmek
 • Satışları artırmak
 • Web sitenize daha çok trafik çekmek
 • İnsanların e-mail listenize abone olmasını sağlamak
 • Satış ortaklığından gelir elde etmek
 • Şirketinizin tanıtımını yaparak başarılı kişilerin iş başvurusu yapmasını sağlamak
 • Bir ürün lansmanı için heyecan verici bir atmosfer yaratmak
 • Fenomenlerle işbirliği yapmak için onların dikkatini çekmek

Bu hedefleri belli sayılarla birleştirmeniz de çok iyi olur.

Örneğin: “Instagram’dan günlük 4 ürün satıyorum. 2 ay içinde Instagram üzerinden yaptığım satış sayısını 20’ye çıkarmak istiyorum.”

 

2. İçerik Stratejisi Oluşturun

İçerik, içerik, içerik. İçerik olmadan sosyal medyadan söz edemeyiz bile.

Instagram’da başarının en önemli unsuru içeriktir.

Eğer rastgele içerikler üretirseniz, rastgele kişilerin ilgisini çekersiniz. Bu kişilerin ise sizle herhangi bir ortak yanı yoktur. Yani pazarlama açısından bakarsak, bu kişilerin işletmenizi inceleme ve sizden alışveriş yapma ihtimali neredeyse sıfırdır.

Dolayısıyla içeriklerinizi belli bir stratejiye bağlı kalarak, belli kişileri hedefleyerek üretmelisiniz. Böylece istediğiniz türden kişilerin sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya için “içerik” dendiğinde çoğu kişi bunun ne anlama geldiğini bilmiyor ancak biz size açıklayacağız.

Öncelikle içerik ve bağlam konularından bahsetmeliyiz.

İçerik yarattığınız şeydir. Bağlam ise bu içerikle bütünleşik olan anlamdır.

Yani içerik pazarlama hedef müşteri kitlenize kaliteli şeyler sunmaktır. Bağlam pazarlaması ise doğru kişiye doğru zamanda doğru içeriği sunmaktır.

Bu dengeyi kurabilmek kendinize şu soruları sormalısınız.

 • Nasıl bir içerik üretmeliyim?
 • Bu içerik kime yönelik?
 • Bu içeriği insanlar nerede görecek?
 • Bu içeriği ne zaman paylaşmalıyım?
 • Bu içeriği insanların görmesini neden istiyorum?

Instagram’ın görsel ağırlıklı bir sosyal medya platformu olduğunu biliyorsunuz. Fotoğraf, video, Insta-story gibi şeyler Instagram kullanıcılarının temel isteğidir.

Bağlamdan söz ederken bunun zamansal bir şey olduğunu söylemiştik. Çok spesifik bir piyasada bile insanlar farklı içeriklere farklı tepkiler verebilir. Ayrıca gündem değiştikçe bağlam da hızla değişir.

Yukarıda saydığımız sorulara doğru yanıtlar bulabilmek için sürekli takipçilerinizle etkileşim halinde olmanız şarttır. Yani bir içerik paylaşıp ortadan kaybolmamalısınız.

İnsanlardan gelen yorumları, mesajları dikkatle incelemeli; takipçilerinizin genel eğilimlerini yoklamalısınız.

Doğru ve başarılı içerikler paylaşmayı ancak böyle öğrenebilirsiniz.

Peki ne tür içerikler paylaşmalı?

İnsan odaklı içerikler, ürün veya hizmet odaklı içerikler, yazı odaklı içerikler, kullanıcı odaklı içerikler gibi 4 temel içerik türünden söz edebiliriz.

İnsan odaklı içerik: Instagram’da kendinizi ve markanızı insani yönlerle birlikte sunmanız çok önemli. İnsan yüzü olan fotoğraflar, olmayan fotoğraflara göre %38 daha çok beğeni (like) alıyor.

Eğer amacınız şirket kültürünüzü göstermek ve tanıtmak ise bu yöntem işinize bir hayli yarar. İş yerindeki etkinliklerden fotoğraf paylaşmak, çalışanlarınızı tanıtmak, onların başarılarını anlatmak, iş yerinde uyguladığınız yöntemlerden bahsetmek oldukça işinize yarayacaktır.

Zira içinde insan olan hikayeler duygu yaratır ve kullanıcıların işletmenizle bir duygusal bağ kurmasına yardımcı olur.

 • Ofisten gündelik kareler
 • Şirketçe gidilen bir yemek ya da etkinlikten fotoğraflar
 • Sosyal sorumluluk projesine katılan çalışanlarınızın fotoğrafları
 • Ofisinizde yaşayan evcil hayvanların fotoğrafları
 • Çalışanlarınızın bizzat seçtiği ve gündeme yönelik fotoğraflar, insan odaklı içerik türüne iyi örneklerdir.

 

Ürün veya hizmet odaklı içerik: Satışlarınızı artırmak istiyorsanız ürün ve hizmetleriniz ile alakalı içerik paylaşmaya yoğunlaşmalısınız.

Satış odaklı olmak demek, sadece ürün görseli paylaşmak demek değildir.

Ürünlerinizi bir hikayeye bağlayarak anlatmanızdır esas yapmanız gereken.

Nike mesela bu konuda olağanüstü başarılı işler sergiliyor. Ürünlerini, sporcularla birlikte sergiliyor ve ürün tanıtımı-yaşam felsefesi dengesini iyi kuruyor.

Ürün-hizmet bazlı içeriklere örnek olarak şunları da örnek verebiliriz:

 • Piyasaya sürmeye hazırlandığınız ürünlerden görseller
 • Ürünlerinizin üretim sürecini anlatan fotoğraflar
 • Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanan insanların fotoğrafları (shotoniphone mesela bu konuda çok iyi bir proje)

 

Yazı odaklı içerik: Alıntı, özlü söz, istatistik, infografik gibi şeylerin Instagram’da gönderi olarak paylaşılması çok yaygın.

Hangi sektörde içerikten istifade edebilirsiniz?

Instagram için fotoğraf çekme ve görsel içerik üretmeye zamanınız yoksa yazı odaklı gönderiler paylaşmanız çok iyi olabilir.

Örneğin Yeniisfikirleri.net Instagram’da büyük oranda istatistik, veri, infografik paylaşıyor. Bu sayede kullanıcıları bilgilendiriyor ve onlara faydalı şeyler öğretiyor.

 • İlham verici alıntılar, özlü sözler
 • Müşteri yorumları
 • Ünlü kişilerin sözleri
 • İşletmenizle ve sektörünüzle alakalı güncel bilgiler
 • İlginç ve şaşırtıcı bilgiler

 

Kullanıcı odaklı içerik: Sosyal ağlar, kullanıcı deneyimi ilkesine göre çalışır.

Bu açıdan rakiplerinizin önüne geçmek için kullanıcı odaklı içeriklerden yararlanabilirsiniz.

Örneğin kullanıcılar tarafından üretilen içerikleri paylaşabilirsiniz. Buna user-generated content de deniyor.

Adından da anlaşılacağı üzere içeriklerinizi siz değil, kullanıcılar üretir. Müşteriler, takipçiler, takipçi olmayanlar, site ziyaretçileri, fenomenler… Hemen herkes üretebilir bu içerikleri.

Dünyanın en büyük 20 markasına baktığımız zaman, bu markalarla ilgili içeriklerin %25’i kullanıcılar (müşteriler) tarafından oluşturulmuştur.

İnsanlar bir şey satın almadan önce internette marka ile alakalı yorumları okur, müşterilerin görüşlerini ve deneyimlerini önemserler. Bu noktada da kullanıcılarca üretilen içerikler ve incelemeler satışların artmasına katkı sağlar.

İnsanların ürettiği içeriği siz bir marka olarak paylaşırsanız insanların gözünde daha samimi bir marka imajı çizersiniz. Bu da insanlarla kurduğunuz etkileşimi iyileştirir.

Peki insanların sizin adınıza içerik üretmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Gayet kolay aslında.

 • İnsanlardan ne istediğinizi olabildiğince spesifik bir biçimde belirtin. Belli bir tema etrafında üretilen içerikleri paylaşacağınızı duyurun.
 • Hedeften bahsetmiştik. Instagram hesabınızla ne hedefliyorsanız ona göre bir içerik talebinde bulunun.
 • İçeriğini paylaştığınız kişilerin adını (Instagram hesabını) belirtin. Böylece hem bu kişilerin gönlünü kazanmış olursunuz hem de daha pozitif ilişkiler geliştirirsiniz. Ayrıca insanlar tanınmak ve paylaşılmaktan hoşlanır. Bu da sizin adınıza içerik üretmek isteyen kişi sayısını artırır.
 • Kaliteli içerik üreten kişileri ödüllendirin. Örneğin 24 saat içinde bir fotoğrafın altına en yaratıcı açıklamayı (caption) yazan kişiye bir hediye verin.

Ayıca kullanıcıların etkileşim oranını artırmak istiyorsanız onları belli şeyler yapmaya teşvik edebilirsiniz. Örneğin Southwest Havayolları bu gönderide “Halloween tatilinde nereye gidiyorsunuz?” şeklinde bir soru sormuş.

Unutmayın, çok yorum alan gönderilerin “Keşfet”e düşmesi daha kolay olur. Keşfet’e düşmek ise daha çok kişinin sizi takip etmesini sağlar. Siz de kendi işinizle ve sektörünüzle alakalı sorular sorarak insanların daha çok yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

 • Çiçekçiyseniz: “Sizce gül buketi mi daha şık, orkide mi?” diye sorabilirsiniz.
 • Düğün fotoğrafçısı iseniz: “6 ay içinde kimler evleniyor?”
 • Spor salonu sahibiyseniz: Salonda çalışan iki kişinin fotoğrafını paylaşıp “Birlikte bench press yapmak istediğiniz arkadaşınızı etiketleyin” diyebilirsiniz.

Yani içerik stratejisi meselesini toparlarsak;

 1. Temanızı ve hedefinizi belirleyin. (Ürün satışı, şirket kültürü tanıtımı vs.)
 2. Bu temaya dair “Kim, Ne, Ne Zaman, Nasıl, Nerede ve Niçin” sorularına yanıt arayın.
 3. Daha sonra ise içeriklerinizi bu fikirler etrafında yaratıp paylaşın.

 

3. Profilinizi Maksimum Etkileşim Odaklı Düzenleyin

Instagram hesabınız daha ilk bakışta dikkat çekici olmalıdır.

Profil resminiz, kullanıcı adınız, bio kısmındaki açıklamalar… Bunlar önemli unsurlar.

Her şey burada başlar.

“Profili düzenle” kısmına girerek işletmenize en uygun ismi seçmeli, doğru görseli profil resmi yapmalı, size ulaşılabilecek telefon numarası ve web sitesini belirtmelisiniz.

“Yarım asırlık tecrübe” ise sizi anlatan, işletmenizin mottosu olmalı.

Peki, Instagram profilinizin daha çok görünmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Bunun çeşitli yolları var.

 • Mesela e-mail listenizde ve hatta e-mail imzanızda Instagram hesabınızın linkini paylaşın.
 • Web sitenize sosyal medya hesaplarınızın icon’larını koyun.
 • Kartvizitinize, işletmenize ait sticker’lara hesabınızı da ekleyim. Örneğin restoransanız müşterilere verdiğiniz ıslak mendillere Instagram hesabınızı yazabilirsiniz.
 • Instagram dışı sosyal medya platformlarında Instagram hesabınızın tanıtımını yapabilir, farklı mecralardan insanların Instagram’ınızı keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

 

4. İlgi Çekici Fotoğraflar Paylaşın

İlgi çekici, şahane fotoğraflar Instagram’ın can damarıdır.

Instagram’ın en temel direği ilgi çekici fotoğraflardır.

Dolayısıyla siz de Instagram’dan maksimum derecede yararlanabilmek için kaliteli ve güzel gönderiler paylaşmalısınız.

Nasıl olacağını adım adım izah edelim.

Öncelikle belirtelim ki insan beyni görsel unsurlara göre dizayn edilmiştir. Beynimiz görselleri yazılardan 60.000 kat daha hızlı işler.

Eğer akılda kalıcı görsel hikayeler yaratmak istiyorsanız hesabınızın belli bir teması ve stili olmalıdır.

Belli bir temanız ve stiliniz varsa hesabınız, dolayısıyla markanız daha çok akılda kalır. Görselleriniz birbiriyle uyum içindeyse marka imajınız da her yeni gönderiyle bir kere daha pekişir. Bir öyle bir böyle, ortaya karışık görsel paylaşımı yaparsanız günlük 6 milyar gönderinin içinde kaybolursunuz.

Tematik ve iyi tasarlanmış Instagram sayfalarının daha çok ilgi çektiği ve daha çok etkileşim aldığı istatistiki olarak kanıtlanmış durumdadır.

Tutarlılığın güveni tesis ettiğini unutmayın. Eğer içeriklerinizin aynı elden çıkmasını sağlar, belli bir tarzı korursanız kullanıcılar sizi takip etmeye daha istekli olur ve takipçilerinizin sadakati artar.

Tabii tutarlı olmak, aynı stili sürdürmek sıkıcı olmakla aynı anlama gelmez.

Bu konuda size birkaç tüyo verelim.

a) Web sitenizde ve diğer sosyal medya sitelerinde kullandığınız marka kimliği bileşenlerini Instagram’da da kullanın.

Yani sizi Facebook’ta veya Twitter’da takip eden biri Instagram hesabınıza girdiği zaman yabancılık çekmemeli.

Logo, font, renk seçimi, üslup gibi unsurlarınız birbiriyle uyumlu olmalı.

b) Size en çok uyan grid tasarımını bulun. Instagram sayfanıza girildiğinde insanlar belli bir tarza sahip olduğunuz görsün.

Bu örnek gayet şık ve etkili mesela.

c) Veya tek bir rengi öne çıkarabilirsiniz.

Örneğin markanızın logosu yeşil ise, Instagram hesabınıza yüklediğiniz tüm fotoğrafların yeşil ağırlık olmasını sağlayabilirsiniz. Bu ciddi bir emek ister, ancak yine de tek renkli bir görsel dil daima ilgi çekici olur.

d) Fotoğraflarda tek bir filtre kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece tüm fotoğraflarınız belli bir stile ve renk diline sahip olur.

e) Belli temaları tekrar edebilirsiniz.

Örneğin tüm fotoğraflarınıza aynı pozu veren müşterilerinize yer verebilirsiniz. Tüm fotoğraflarınızda temel bir unsuru tekrar ettirebilirsiniz.

Murad Osman adlı 4 milyona sahip Instagram fenomeni mesela tüm gönderilerini aynı poz üzerinden kurguluyor.

 • Canva
 • PicMonkey
 • Stencil
 • Photovisi
 • BeFunky
 • Recite

…gibi araçları kullanarak Instagram gönderilerinizi daha yaratıcı ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

f) Orijinal fotoğraflar paylaşın. Başka hesaplardan fotoğraf almayın, stok fotoğraf paylaşmayın. Bizzat sizin elinizden çıkan özgün fotoğraflar paylaşın.

g) Paylaştığınız fotoğrafların altına insanları harekete geçirici açıklamalar yazın. Onları bir şeye, yorum yapmaya, mesaj atmaya, gönderinizi paylaşmaya teşvik edin.

h) Fotoğraflarınızın nerede çekildiğini belirtin. Fotoğraf üstünde lokasyon kısmından konum seçerek fotoğrafınızın çekildiği yeri gösterin. Lokasyon bilgisi olan fotoğraflar, olmayan fotoğraflara göre %78 daha çok etkileşim alıyor. Bu ufak detay bile son derece büyük bir fark yaratabilir.

Lokasyon seçerken popüler bir lokasyon tercih edin. Örneğin, Ankara, Turkey lokasyonu Ankara Çankaya lokasyonundan daha popülerdir. Dolayısıyla Ankara, Turkey lokasyonunu işaretlediğinizde daha çok kişiye ulaşma potansiyeline sahip olursunuz.

Mutlaka okuyun: Etkileyici Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

 

5. Uzun Açıklamalar Yazın

Instagram’da bir fotoğrafın başarılı olması için açıklama kısmı çok önemli bir unsurdur ancak nedense çoğu zaman gözden kaçar bu detay.

Gönderilerinizin altına birkaç paragraflık bir yazı yazarak o gönderinin paylaşım, mesaj, takip performansını artırabilirsiniz.

Açıklama kısmında 2200 karakterlik bir alanınız var. 2200 karakter ise yaklaşık 400 kelime anlamına gelir.

Gönderinize telefondan açıklama yazmak zordur. Bu nedenle açıklamanızı telefonunuzun not defterine yazıp gönderi açıklama kısmına kopyalamanız daha iyi olur. Böylece yazınız koca bir paragraf yerine 2-3 paragraf bölündüğü için okunması daha kolay olur.

Tekrar edelim: Bir fotoğrafa çok yorum yazılmasını istiyorsanız, çok beğeni almasını istiyorsanız o fotoğrafın altına 2-3 paragraflık fotoğrafla alakalı bir yazı yazın.

Ancak şunu da belirtelim: 2200 karakter limiti var diye hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak 100-150 kelimelik bir açıklama idealdir diyebiiriz.

Yazdığınız açıklamaya mutlaka bir eylem çağrısı ekleyin. Yani yazı sonunda insanlara soru sorabilir, onları arkadaşlarını etiketlemeye davet edebilirsiniz.

İyi bir fotoğraf iyi bir yazıyla birleştiği zaman gerçekten sıkı bir etkileşim alacağınıza emin olabilirsiniz.

 

6. Hashtag Stratejisi Geliştirin

Tüm gün Instagram’da gönderi paylaşabilirsiniz, ancak insanlar sizi hashtag ile bulur.

Hashtag’siz Instagram pazarlama kampanyası olmaz.

Hashtag size görünürlük kazandırır. Hashtag’den hashtag’e gezen insanlar sonunda ilgilerini çeken bir sayfa keşfeder ve o sayfada kalır.

Bu açıdan Instagram gönderilerinizde mutlaka hashtag olmalıdır.

Peki ne tür hashtag’ler kullanmanız gerek?

Hashtag’leri bir kategori sistemi olarak düşünebilirsiniz. Örneğin dünyayı geziyor ve gezdiğiniz yerleri paylaşıyorsunuz. Tayland’da bir kumsalda çektiğiniz fotoğraf paylaşacaksınız.

#Digitalnomad, #Barefootwriter, #Thailand, #Beachbum gibi hashtag’ler çok doğru seçimler olur mesela.

Bu sayede sizin gibi dünyayı gezmek isteyen, Tayland’a gitmeyi düşünen insanlara ulaşma ihtimaliniz çok artar.

Bir hashtag,

 • Lokasyon bazlı olabilir.
 • Yaşam tarzı bazlı olabilir.
 • Marka veya ürün bazlı olabilir.
 • Etkinlik bazlı olabilir.
 • Yarışma bazlı olabilir.
 • Topluluk bazlı olabilir.

Yani hashtag’in de kendine göre türleri vardır.

Şunu bir defa belirtelim: Hashtag’leri fotoğrafa değil, açıklama kısmına yazmanız gerek. Açıklama kısmını ise sade ve temiz tutmanız çok önemli.

Unutmayın, hashtag sizi diğerlerinden farklı kılar; hashtag’ler insanların görmesi için değil, sizi bulabilmesi için gereklidir.

Eğer açıklama kısmını sade tutmak istiyorsanız hashtag’leri yorum olarak olarak da paylaşabilirsiniz.

Hashtag kullanırken spesifik olmakta fayda var. #happy mesela pozitif bir fotoğrafın altına iyi olur ve bu hashtag’in erişim oranı yüksektir. Lakin her gün yüzbinlerce #happy hashtag’i ile fotoğraf paylaşılıyor. Bu kadar çok fotoğraf içinden sıyrılmak ise kolay değildir.

Dolayısıyla spesifik hashtag’ler kullanmak en mantıklısıdır.

Spesifik hashtag’ler ile daha spesifik bir kitleye erişirsiniz.

Spesifik hashtag’lerin duygusal yönü daha güçlüdür ve duygu yaratımı sosyal medyada çok önemli bir güçtür.

Ultra-spesifik hashtag’ler kullandığınızda ise sizi kimse bulamayabilir. Bu nedenle ne çok kalabalık ne de çok tenha hashtag’ler seçmelisiniz.

Kaç tane hashtag idealdir?

Genel olarak en az 5, en fazla 30 hashtag kullanmalısınız diyebiliriz.

Buffer’ın yaptığı araştırmaya göre en çok etkileşim alan gönderilerde ortalama 11 hashtag bulunuyor. Ne kadar çok hashtag, o kadar çok kişiye ulaşma şansı demek tabii. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın, eğer 30 hashtag kullanacaksanız açıklamanızın da uzun olmasına özen gösterin. Diğer bir deyişle açıklama uzunluğu ile hashtag sayısı dengeli olmalı.

Hesabınızla ve gönderinizle alakalı en uygun hashtag’leri bulmaya geldi sıra.

Öncelikle sık kullandığınız hashtag’leri not almanız iyi olur. Böylece her gönderide tek tek hashtag aramaktan kurtulur, zamandan tasarruf edersiniz.

Sektörünüze ve hedef takipçi kitlenize hitap eden genel hashtag’ler bulun mesela.

#otoyıkama ile ilgili en popüler hashtag’leri bu şekilde bulabilirsiniz.

Bu hashtag’ler oto yıkama işi yapan bir işletme hesabı için son derece önemlidir.

Buna ek olarak rakip firmaların hesaplarını inceleyerek onların da sıkça kullandığı hashtag’leri tespit etmelisiniz. Zira rakip firmalarla aynı müşteri kitlesine ulaşmayı hedeflemektesiniz.

Son olarak kullandığınız hashtag’lerin size sağladığı etkileşim, yorum, mesaj, takip, hikaye izlenmesi gibi metrikleri analiz etmeli ve size en çok katkı sağlayan hashtag’leri bulmalısınız.

 

7. Gönderi Zamanlama Çizelgesi Hazırlayın

Instagram’da düzenli içerik paylaşmazsanız takipçi kazanmanız zordur.

 • Günlük 1-2 fotoğraf veya video
 • Günlük 5 ila 30 hikaye
 • Günlük 1 canlı video paylaşmak bu noktada iyi bir içerik stratejisidir.

Şöyle ki…

En başarılı Instagram kullanıcıları sık fotoğraf paylaşır.

Ne kadar sık paylaştığınız ile ne kadar takipçiye sahip olduğunuz arasında doğru orantı vardır.

Her gün paylaşım yapmak daha çok takipçi kazanmak ve daha çok görünür olmak için şarttır.

Ayrıca videonun da en az fotoğraf kadar etkili bir içerik formatı olduğunu unutmayın.

Günlük 5 ila 30 hikaye de yine çok iyi olur. Ortalama 10 hikaye paylaştığınız zaman bu 150 saniye eder ki 150 saniyede güzel bir hikaye anlatabilirsiniz.

Canlı yayın yapmak ise yine güzel bir Instagram içerik stratejisi. Her gün aynı saatte canlı yayın yaptığınızda insanlarda bir beklenti oluşur ve canlı videoya girme oranları artar. Canlı yayına girmeden birkaç saat önce canlı yayın saatine dair bir hikaye atmanız da yine canlı yayına katılacak kişi sayısını artırır.

Canlı yayın sürdüğü müddetçe, hikaye akışında ilk sırada yer alırsınız. Yani canlı yayın ne kadar uzun sürerse o kadar çok kişi yayına katılır.

En ideal canlı yayın zamanını ise deneyerek kendiniz bulmalısınız. Takipçi kitlenizin yapısına bağlı olarak zaman değişim gösterecektir çünkü.

 

8. Hedef Kişileri ve Rakipleri Takip Edin

Buraya kadar saydığımız taktikleri uygularsanız günde en az 30 yeni takipçi kazanırsınız.

Başlangıçta takipçi kazanma hızı düşük olur ancak zamanla bu hız artar. Söz konusu taktikleri uyguladığınız ilk birkaç gün 5 takipçi kazanabilirsiniz, fakat bu sizin hevesinizi kırmamalı.

Birkaç hafta içinde ivmeniz artacaktır.

Şimdiki önerimiz ise takipçi akınına uğramanızı sağlayacak.

Öncelikle rakip Instagram hesaplarınızı tespit edin. Özellikle yüksek sayıda takipçiye sahip olan rakip hesapları inceleyin ve bu hesapların takipçilerini siz de takip edin.

Örneğin arama kısmına “socialmediamarketing” yazın. 2.900.000 gönderi çıkacak karşınıza. İlk 9 fotoğraf hashtag’e dair en başarılı gönderilerdir. Bu gönderilerden birine tıklayın.

Görüldüğü üzere bu fotoğrafın 7691 like’ı var. Yani gayet iyi bir sayı bu.

Bu fotoğrafı paylaşan hesaba tıklayın.

Söz konusu hesabın 497.000 takipçisi var.

Eğer sosyal medya pazarlama alanında bir Instagram hesabınız varsa, bu konuda başarılı bir hesabı takip eden kişiler sizi de takip etmek isteyecektir. Zira siz de aynı alanda faaliyet gösteren bir hesapsınız.

Şimdi bu hesabı takip eden kişileri siz de takip edin.

Bu süreci gün içinde defalarca yineleyebilirsiniz.

Yine sizin alanınızla ilgili popüler hashtag’leri inceleyebilir, bu hashtag’in bulunduğu yüksek like’lı gönderi ve hesapları inceleyerek yeni kişileri takip edebilirsiniz. Bu kişilerin sizi takip etme oranı bir hayli yüksektir.

 

9. Saatte 50 Kişi Takip Edin

Instagram, kullanıcıların takip sistemini suistimal etmesini istemiyor. Bu nedenle mesela tek bir seferde binlerce kişi takip etmeye sınır koyuyor. Bu sayı 7500 kişi.

7500 kişiyi tek bir oturuşta takip etmek çok zaman alır.

Bunun yerine bir saat içinde 50 kişiyi takip edin. Bir saatte 1000 kişiyi takip etmeye çalışırsanız hesabınız geçici olarak bloke edilebilir, takip et butonu geçici olarak devre dışı kalabilir.

Fakat bir saatte 50 kişi takip etmek oldukça kolaydır ve Instagram yönetiminin dikkatini çekmez.

Günde mesela 3 kereliğine bu yöntemi uyguladığınız zaman 150 kişiyi takip edersiniz ve 150 kişinin önemli bir kısmı sizi büyük ihtimalle geri takip eder.

 

10. Etkileşime Önem Verin

Instagram sadece paylaşım platformu değildir. Yeni şeyler öğrenmek, yeni insanlar tanımak, birlikte gelişmek için ideal bir mecradır.

Bu nedenle Instagram’da geçirdiğiniz zamanı verimli kullanmanız çok iyi olur.

Örnek verelim:

 • Biri sizi takip edince siz de o kişiyi takip edin.
 • Biri sizin gönderinize yorum yazınca siz de bu yoruma cevap verin.
 • Sevdiğiniz gönderilere “like” atın.
 • Sevdiğiniz gönderilere yorum yazın.
 • Hoşunuza giden yorumları beğenin.
 • Aklınıza takılan sorular için insanlara DM atın.
 • Paylaştığınız içeriklerdeki kişileri etiketleyin.
 • Gönderi ve hikayelerinizde insanlara soru sorun, anket düzenleyin.

Yani Instagram’da bir şeyler paylaşmak ile Instagram katılımcısı olmak arasında fark vardır.

Bir şeyler paylaşın ama mutlaka aktif olun. İnsanlarla iletişim kurun.

 

11. Farklı Kullanıcılarla İşbirliği Yapın

Instagram’da kısa sürede büyük bir takipçi kitlesi kazanmak istiyorsanız Instagram fenomenleriyle işbirliği yapmanız gerek.

Yüksek takipçi kitlesi olan kişiler, sizden bahsettiğinde bu takipçilerin önemli bir kısmı sizi takip eder.

Zira,

 • İnsanlar sevdikleri kişilerin tavsiyesine güvenir.
 • İnsanlar karar verirken başka insanların düşüncelerinden etkilenir.

Bunlar insan psikolojisinin temel unsurları arasındadır.

Öncelikle doğru kişilerle işbirliği yaptığınız emin olmalısınız.

Direkt sizin rakibiniz olmayan fakat sizle benzer bir hedef takipçi kitlesine sahip kişileri seçmeniz çok iyi olur. Bu sayede eşit bir değer değişimi yaşanır.

Yani:

Instagram’da sizin hesabınızla benzer bir kafaya sahip hesapları araştırmalısınız. Bu araştırma süreci zaman alır fakat bütçeniz düşükse ya da hiç bütçeniz yoksa bundan başka çareniz yok.

Belirlediğiniz hedef hashtag’leri inceleyin ve çok sayıda beğeni, yorum, paylaşım alan gönderileri tespit edin.

Diğer hesapları tanıtan, diğer hesaplarla işbirliği yapan kişileri bulmaya çalışın.

Birlikte çalışabileceğiniz kişileri (fenomenleri) bulduktan sonra bu kişilere nasıl bir şey sunabileceğinize bakın. Onların takipçi kitlesine muhtaç olan sizsiniz sonuç olarak.

Bu kişilere ne vadedebileceğinize bakın. Fakat ilk olarak bu kişilerle bir iletişim kurun.

Sonra bu ilişkiyi geliştirmeye çalışın. Anlaşmanın detaylarını belirleyin.

Karşılıklı tanıtımdan maksimum fayda elde edebilmek emek ve zaman işidir. İşbirliği yaptığınız kişinin içeriklerini siz de farklı sosyal medya ağlarında paylaşın ve kendi takipçilerinizden bu içeriklerle etkileşim kurmalarını isteyin.

 

12. Yarışma ve Çekiliş Düzenleyin

Instagram takipçi sayınızı artırmanın bir diğer önemli yöntemi ise yarışma ve çekiliş düzenlemek.

İnsanlara ücretsiz bir şey vereceğinizi söylediğiniz zaman koşa koşa sizi takip edeceklerini sanıyorsanız çok da haklı değilsiniz çünkü başarılı bir yarışma-çekiliş düzenlemek iyi bir hazırlık ve strateji gerektirir.

İlk olarak ne tür bir yarışma düzenleyeceğinize karar vermeniz lazım. Her yarışma türünün kendine göre artıları ve eksileri vardır.

Takip et – kazan: İnsanların çekilişe hak kazanabilmesi için sizi takip etmesi gerekir. Çekiliş sonrası bu kişiler sizi unfollow edebilir.

Beğen – kazan: Çekilişe hak kazanmak için gönderilerinizden birini beğenmeleri gerekir.

Yorum yaz – kazan: Çekilişe hak kazanmak için gönderilerinizden birine yorum atmaları gerekir.

Challenge’a katıl – kazan: Sizin belirlediğiniz bir yarışmaya katılan ve bu challenge ile ilgili fotoğraf paylaşan kişiler arasından en başarılı içeriği sunan kişiye ödül verme mantığıdır.

Tüm bunları tek bir formatta birleştirerek da yarışma-çekiliş düzenleyebilirsiniz. Yani çekilişe hak kazanmak için insanlardan; sizi takip etmelerini, arkadaşlarını etiketlemelerini ve belli bir temaya uygun fotoğrafı sizin seçtiğiniz hashtag ile paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Düzenlediğiniz yarışma ve çekilişlerin kurallarını önceden belirlemeli ve duyurmalısınız. Aksi halde insanlar “haksızlık” yapıldığını vs. düşünebilir. Bu nedenle kuralları baştan koymanız çok iyi olur.

 • Yarışmanın süresi, başlangıç-bitiş tarihleri
 • Ödül ve kazananın nasıl seçileceğine dair prosedür
 • Katılım koşulları
 • Yarışmanın sponsorlu olup olmadığına dair beyan

Bu bilgileri yarışmayı duyurduğunuz gönderinin altına açıklama olarak yazmanız gerekir.

Kazananın nasıl seçileceği meselesine gelelim… Şöyle bir sorun var burada. Sırf ödül kazanabilmek için alakalı alakasız pek çok kişi sizi takip eder bir yarışma süresince. Ancak siz haklı olarak işletmenize ya da hesabınıza gerçekten ilgi duyan kişilere ödül vermek istersiniz.

Bu nedenle vereceğiniz ödüller, sayfanızla alakalı olmalıdır.

Örneğin bir bilgisayar kursu işletiyorsanız, birinci olan kişiye bir kursunuza %50 indirimle katılma şansı verin.

Ya da kitap tanıtımı yaptığınız bir sayfanız var diyelim. Birinciye kitap seti hediye edin. Böylece sizle  aynı kafada olan kişileri ödüllendirmiş olursunuz.

Yarışma ve çekilişi tanıtmak için ise viral olma potansiyeli olan bir hashtag yaratın ve mevcut takipçilerinizden bu hashtag’i paylaşmalarını ve kullanmalarını isteyin.

Çekiliş ve yarışmayı diğer sosyal medya hesaplarınızda ve web sitenizde duyurun.

Mutlaka okuyun: Instagram’da Nasıl Çekiliş Yapılır?

 

13. Paralı Reklam Verin

Bazen para kazanmak için para harcamak en etkili yöntemdir.

Instagram’a paralı reklam vermekten bahsediyoruz.

Instagram’ın Facebook tarafından 2012’de satın alındığını biliyorsunuzdur. Yani Instagram’da reklam vermek, Facebook’ta reklam vermeye neredeyse birebir benziyor.

Instagram’da reklam vermeyi adım adım anlatalım biz yine de.

İlk olarak Instagram hesabınızı Facebook hesabınıza bağlayın. Bunu daha önce yaptıysanız her reklam verişinizde yapmak zorunda kalmazsınız.

“Hesap ekle” dedikten sonra Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi girmelisiniz.

Sonra Instagram reklam kampanyası için hangi Facebook hesabınızı kullanmak istediğiniz sorusu karşınıza çıkar. Birden fazla hesabınız varsa uygun olanı seçin.

Bir sonraki aşamada Reklam Yöneticisi’ne tıklayıp Instagram reklam kampanyanızı yaratmaya başlayın.

Instagram ve Facebook hesabınız birbiriyle bağlantılı olduğu için Facebook hesabınızdan Instagram reklamı yaratabilirsiniz.

Reklam kampanyası için temel amacınızı belirlemeniz gerek bu noktada.

 • Marka bilinirliğinin artması
 • Daha çok kişiye ulaşmak
 • Trafik
 • Etkileşim
 • Video izlenme
 • Ürün satışı
 • Web sitesi ziyareti gibi temel amaçlar yer alır. Size en uygun olan amacı seçin.

Hedefinizi seçtikten sonra reklamın hangi hedef kitleye gösterileceğini seçin. Bunu yaş, cinsiyet, dil, konum gibi metrikleri kullanarak belirleyebilirsiniz. Reklamınızın sadece İstanbul Anadolu yakasında yaşayan 18-35 yaş arası insanlara gösterilmesini sağlayabilirsiniz mesela.

Sonra reklam için bütçenizi ve reklamın gösterilmesini istediğini süreyi belirleyin.

Bütçe ve süreyi seçtikten sonra reklam formatını seçebilirsiniz. Reklamın hikayelerde mi yoksa ana akışta mı gösterileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Reklam için uygun bir görsel ve açıklama belirledikten sonra “yayınla” deyip reklamı yayına alabilirsiniz.

Yeniden hedefleme (retargeting) kampanyası hakkında birkaç şey söylememiz faydalı olacaktır bu aşamada.

Tekrar hedefleme kampanyası, daha önce sizin işletmenizle bir şekilde etkileşim kurmuş kişilere tekrar ulaşmak demektir.

Örneğin bir kişi sizin web sitenize girmiştir, bir ürünü sepete atmış ancak satın alma işlemini tamamlamamış olabilir.

İşte bu kişilere tekrar ulaşmak son derece önemlidir.

Bu kişilere ulaşmanın yolu ise Facebook Pixel’den geçer. Facebook Pixel, web sitenizi ziyaret etmiş kişileri tespit eder ve reklamlarınızı bu kişilerce görülmesi için size yardımcı olur.

Facebook Pixel’i web sitenize eklenti olarak mutlaka kurmalı, web sitenize giren çıkan kişiler hakkında olabildiğince çok veri sahibi olmalısınız.

Reklam yöneticisine girip “Pixel” yazılı kısma tıklamalısınız. Burada Facebook Pixel hesabı yaratabilir ya da mevcut Pixel hesabınızın kodunu öğrenebilirsiniz.

Bu kodu web sitenizdeki “header” kısmına yapıştırdığınızda Facebook, sizin adınıza sitenize giren çıkan kişileri tespit eder. Böylece sizle yolu daha önce kesişmiş kişilerin karşısına reklamla tekrar çıkmanız mümkün olur.

 

14. Instagram Hesabınızı Fiziki Nesnelerde Belirtin

Instagram hesabınızı tanıtmak için sadece internetten yararlanmak zorunda değilsiniz.

Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve diyelim ki elbise satıyorsunuz.

Sizden ürün sipariş veren müşterilere yolladığınız paketin üstüne markanızın logosunu ve Instagram hesabınızı bastırabilirsiniz mesela.

Ya da ürünlerin üstüne hashtag bastırabilirsiniz. 2012 Olimpiyatları’nda Adidas ve Nike ayakkabıların üstüne kendi hashtag’lerini bastırdı.

Yani fiziki ürünlerin üstüne de Instagram hesabınızı bastırabilir ve offline yöntemler üzerinden de takipçi kazanabilirsiniz.

Sizi takip eden kişilere ufak ödüller sunmak da yine yararlı olabilir. Örneğin;

Her ay ürünlerinizle selfie çektiren kişilere yönelik bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Sizin sayfanızı ve belirteceğiniz hashtag’i kullanarak yayınlanan bu fotoğraflar arasından birinci seçebilir ve bu kişiyi ödüllendirebilirsiniz.

Ya da satış yaptıktan sonra müşterinizden neden sizin ürününüzü tercih ettiğini anlatan bir video çekip Instagram’a yüklemesini isteyebilirsiniz. Bu kişi, sizin markanızı tercih etme sebebini anlattığı bu video sayesinde sizden bir sonraki alışverişinde indirim kazanabilir. Sonuç olarak hem satışlarınız artar, hem de sizi takip etme potansiyeli olan kişilere kolayca ulaşırsınız.

 

15. Performansınızı Analiz Edin

Buraya kadar sıraladığımız yöntemleri uyguladığınız zaman günlük 250-300 takipçi kazanmanız gayet olağan olacaktır.

Tabii Instagram’ın sürekli geliştiğini ve değiştiğini unutmamak şart. Yeni özellikler geldikçe eski özellikler ve yöntemler de geçersiz kalabilir.

Bu noktada hangi yöntemlerin size daha çok fayda sağladığını sürekli olarak takip etmelisiniz.

80.000 tane etkileşime girmeyen takipçinizin olması hiçbir şey ifade etmez. Dolayısıyla uyguladığınız her yöntemin sonuçlarını gözlemlemeli ve performansını takip etmelisiniz.

 • Kaç kişi linklerinize tıklıyor? Hikayelerinizde paylaştığınız linklere tıklanma oranı nasıl?
 • Web sitenizi Instagram üzerinden kaç kişi ziyaret ediyor?
 • Son 1 ayda kaç kişi sizi takip etti? Kaç kişi sizi takipten çıkardı? Hangi gönderi takipçi kaybetmenize neden oldu? Bu gönderide yanlış olan şey neydi?
 • Gönderi başına ortalama kaç etkileşim alıyorsunuz?
 • Markanıza özel yarattığınız hashtag kaç kere kullanılmış, ne kadar popüler olmuş durumda?

 

Sonuç

Sosyal medyada bazen ne kadar çok emek harcarsanız harcayın, emeğin karşılığını alamayabiliyorsunuz.

Ancak durum artık farklı. Özellikle de Instagram söz konusu olunca…

Marka tanıtımı ve pazarlama açısından şahane bir mecra Instagram. Sıradan bir kişi bile doğru strateji ve çabalarla Instagram’da büyük başarı elde edebilir.

Evet, sıkı bir takipçi kitlesi elde etmek zordur.

Evet, rekabet kızışıktır.

Ancak doğru kişileri hedef aldığınızda gayet iyi bir kitle elde edebilirsiniz.

Bu yazıda ele aldığımız yöntemleri uygulayarak günlük en az 300 takipçi kazanmanız son derece mümkün.

Üstelik bu takipçiler gerçek kişilerden oluşur. Sahte veya bot hesaplardan değil!

Eğer kaliteli ve istikrarlı içerik üretir, Instagram’da insanlarla etkileşime girerseniz içerikleriniz kısa süre içinde iyi bir ivme kazanır, takipçi sayınız da giderek artış gösterir.

Peki sizin kullandığınız taktikle neler?

Sizlerin deneyimlerini ve tecrübelerini de duymak isteriz!

Yorum olarak bizle paylaşmanızdan memnuniyet duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir