Instagram’ın Kurucusu Kevin Systrom Kimdir?

Instagram Systrom’un fotoğrafçılığa olan sevgisinden doğmuş bir uygulama ve kurulduğundan beri en popüler sosyal medya uygulamalarından biri. Hatta uygulama o kadar popüler ki bu yılın başında 1 milyar kullanıcıya ulaştı.

Gelin, Systrom’un Instagram’ı nasıl kurduğunu ve bugünlere getirdiğini yakından inceleyelim.

Systrom, Boston’ın varlıklı mahallelerinden biri olan Holliston, Massachusetts’de doğdu. Babası insan kaynakları yöneticisiyken annesi önce Monster ve Swapit; daha sonra da Zipcar adlı teknoloji şirketlerinde çalışmıştı.

Gençliğinde Systrom’un en büyük zevki plak toplama ve dj’lik yapmaktı. Lisedeyken arkadaşlarından onu profesyonel DJ’lerin çıktığı kulüplere sokmasını isterdi.

Kevin Systrom, Stanford Üniversitesine başvurmayı çok erken yaşta kafasına koymuştu. Bilgisayar bilimi okumak istiyordu ama üniversiteye başladığında bölüm değiştirerek yönetim bilimi ve mühendislik okumaya karar verdi.

Daha sonra fotoğrafçılığa ilgi duymaya başlayan girişimci, boş zamanlarında üzerinde çalışarak öğrenci kulübündeki arkadaşları için fotoğraf paylaşacakları bir site kurdu.

Son senesindeyken bir dönem Floransa’da fotoğrafçılık okuyan Systrom’un kafasında Instagram fikri buradayken şekillenmeye başladı: Bir profesörü onu ucuz bir film kamerası olan ve vintage görünümlü fotoğraflar çeken Holga adlı kamerayla tanıştırdı.

Stanford’da son senesindeyken podcast şirketi Odeo’da staj yaptı. Odeo da daha sonra Twitter’ı kuracak olan Evan Williams tarafından kurulmuştu. Twitter CEO’su Jack Dorsey de o zamanlar Odeo’da çalışıyordu ve Systrom ile iyi arkadaş olmuşlardı.

Kevin Systrom mezun olduktan sonra Google’da işe girdi. İki yıl boyunca burada Gmail ve Google Takvimlerin pazarlamasıyla ilgilendi. Daha sonra ise Google’ın satın alma birimine geçti.

 

Google’da üç yıl geçirdikten sonra Systrom, Nextstop adında seyahat tavsiyeleri sunan startup’ta çalışmaya başladı. Şirket, 2010 yılında Facebook tarafından satın alındı.

 

Bu sıralarda Systrom ise en sevdiği içecekten esinlenerek Burbn adını verdiği kendi uygulaması üzerine çalışıyordu. Uygulama sayesinde insanlar fotoğraflarını konumlarını belirterek paylaşabiliyordu.

 

Baseline Ventures adlı şirketten girişimci Steve Anderson, daha emekleme aşamasında olan Burbn’a 250.000 $ yatırım yapmaya karar vermişti. Marc Andreessen ve Ben Horowitz de aynı şekilde 250.000 $ daha yatırmıştı.

 

Systrom daha sonra Mike Krieger’i da yanına alarak ilerlemeye devam etti. Krieger, Systrom’un Stanford’dan iki dönem altıydı. Systrom ile beraber çalışmadan önce Meebo adlı kendi uygulaması üzerinde çalışıyordu.

 

Krieger ve Systrom daha sonra uygulamanın diğer özelliklerini silerek sadece fotoğraf paylaşmaya odaklandı. Ancak ampul Systrom’un kafasında şimdiki eşi Nicole ile sahilde yürürken yandı.

 

Systrom bu anı Telegraph gazetesine şöyle açıklamıştı:

Sahilde yürüyorduk ve ben bizim (şirketin) bir adım önde olmamızı sağlayacak bir şeye ihtiyacımız olduğundan bahsediyordum. Nicole de bana şunu söyledi: “Fotoğraf çekinmek istemiyorum çünkü fotoğraflarım güzel çıkmıyor. Ne hikmetse Greg fotoğraflarda çok güzel görünüyor”

Greg de o sıralar uygulamamızı kullanıyordu. Ben de Nicole’e bunun sebebinin Greg’in farklı filtre uygulamaları kullanması olduğunu söyledim. O da,” Demek ki sen de filtreleri uygulamaya koymalısın.” dedi.

Systrom hemen harekete geçerek filtreleri oluşturdu. İlk filtre, X-Pro bugün bile hala kullanılıyor.

Systrom ve Krieger uygulamanın ismini resmi olarak Instagram’a Ekim 2010’da çevirdi. İsim “instant” ve “telegram” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Uygulama hayata geçtiğinde 24 saat içinde 25. 000’den fazla kez indirildiği için Instagram’ın sunucuları çökmüştü.

Mutlaka okuyun: İnstagram Nasıl Kuruldu?

 

Hayata geçtikten bir ay sonra Instagram 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Dokuz ay sonra ise kullanıcı sayısı 7 milyonu geçti.

 

Nisan 2012’de Marc Zuckerberg ve Facebook Instagram’ı 1 milyar $’a satın aldı. Anlaşma sağlandığında Kevin Systrom’un Instagram’da %40 hissesi vardı.

Bugün ise Systrom’un bugünkü servetinin 1.8 milyar $ olduğu tahmin ediliyor. Systrom, zamanını bisiklete binerek, golf oynayarak ve seyahat ederek geçiriyor, ayrıca modayla da yakından ilgileniyor. Ünlü modacılarla sık sık çalışan Systrom, birkaç kez de Met Gala’ya katıldı.

 

2015’te Cadılar Bayramında Stanford mezunu ve temiz enerji girişimi şirketi Sutro Enerji Grubunun kurucusu Nicole Schuetz ile evlendi. Çiftin Freya isminde bir kız çocukları var.

 

Systrom’ların aynı zamanda Dolly isimli bir golden retriever cinsi köpekleri de var. Kendine ait bir Instagram sayfası olan Dolly’ i 21.000’den fazla kişi takip ediyor.

 

Günümüzde Instagram, en çok kullanılan uygulama ve hizmetlerin başında geliyor ve aylık 1,22 milyar aktif kullanıcıya ulaştı.

Instagram’ın başarısına rağmen  Systrom ve Krieger, 2018 yılının sonlarında aniden CEO ve CTO görevlerinden istifa etti. Systrom yaptığı açıklamada her ikisinin de “yaratıcılıklarını tekrar zorlamak için biraz zamana ve ve dinlenmeye ihtiyacı olduğunu” söyledi.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri
İlham Verici Başarı Hikayeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.