İstediğinizi Elde Etmenin Yolları

İstediklerimize ulaşmak yalnızca “istemek” ile gerçekleşebilecek bir şey olsaydı hayat ne kadar da kolay olurdu değil mi? Ne yazık ki durum böyle değil. Hayal ettiğimiz şeylere kavuşmak için sağlam hedeflere sahip olmamız gerekiyor.

Ya siz? Sizin de hayalleriniz var mı? Peki sizi hayallerinize taşıyacak hedefleriniz? Umarız bu soruya verebilecek bir cevabınız vardır, çünkü hedefi olmayan insan dört duvar arasına gizlenmiş sapasağlam bir yarış atına, direksiyonsuz son model bir arabaya, küreksiz bir arkeologa veya taktik tahtası dahi olmayan bir futbol takımına benzer. Başka bir deyişle, hedefiniz olmazsa kendinizi ciddi anlamda sınırlandırmış olursunuz.

 

Hedef Belirlemenin Önemi

Peki, hedefler neden bu kadar önemlidir?

Neyi başarmak istediğinize dair net bir vizyona sahip olmadan potansiyelinizin tamamını açığa çıkarabilmeniz imkansızdır. İsteklerinizin ne olduğuna dair gerçek ve somut hedefler belirlemezseniz ruh eşinizi bulma, hayalinizdeki işe kavuşma ya da sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyi elde etme umudunuz tümden kaybolur. Bir diğer önemli nokta da hedefler olmadan ideallerinizdeki dünyayı yaratmamıza yardım edecek güce sahip olan ve bilinçaltınızda gizlenmiş kaynak deposunu açığa çıkaramayacak oluşunuzdur. Bu nedenle net bir hedefe sahip olmazsanız tüm çabalarınızın gelişigüzel veya etkisiz kalacağı muhtemeldir. Hedeflerinizi net bir biçimde belirlemeniz tüm kaynaklarınızı mevcut durumunuz ve arzu ettiğiniz sonuç arasındaki boşluğu doldurmaya yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Hayatınızla İlgili Hedef Belirleme Yöntemleri

 

Hedef Belirlemede Uzman Olmanın Yolları

Hedef belirlemede uzman olup istediklerinizi elde etmek için aşağıdaki adımları izlemeyi deneyin:

 

1- İstediğinizi elde edebileceğinize inanın.

Hedeflerine ulaşmayı başarmış insanlar ile sahip oldukları hiçbir şeyden memnun olmayanlar arasındaki en önemli fark istediklerini elde etmelerinin mümkün olduğuna inanma dereceleridir. Başarılı insanlar hedeflerine ulaşabilecekleri hatta kendilerini aşıp hedeflerinin bir adım ötesine dahi geçebilecekleri konusunda çoktan ikna olmuşlardır, başarıya uzak insanlar ise söz konusu hedefi gerçekleştiremeyeceklerinden eşit derecede emindir. Bundan olacak ki daha yolun başındayken pes eder ve hedef belirlemekten dahi kaçınırlar. Hayatınıza yön verecek asıl şeyin düşünceleriniz olduğunu düşünürsek her iki düşüncenin de kendini rahatlıkla gerçekleştireceğini tahmin etmeniz hiç de zor olmayacaktır. Kendinizi kısıtlamanıza sebep olan bu inançları sarsmak kolay olmayabilir, ancak başarınızın önündeki tek engel onlardır. Bu engelleri kaldırıp hedeflerinize ulaşmanın mümkün olduğu bir dünyada yaşamayı seçmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Kendine İnanmak ve Güvenmek İsteyenlere

 

2- Hedeflerinizi olabildiğince yüksek tutun.

Artık gerçekten isterseniz yapamayacağınız hiçbir şeyin olamayacağını bildiğinize göre hedefinizi yüksek tutmalısınız. Birçok insan sizi “makul” veya “gerçekçi” hedefler belirlemeniz konusunda teşvik edecektir, çünkü hiç kimse incinmenizi veya hayal kırıklığına uğramanızı istemez. Ama siz bunlara kulak asmayıp kendiniz için sınırları aşacak hedefler belirlemeye çalışmalısınız. İstediklerini elde etme konusunda başarıya ulaşmış insanların elde ettikleri bu yeni konumu genel kanılara meydan okumaya borçlu olduklarını unutmayın. Durum bu olduğuna göre sizce etrafınızdaki herkesin hemfikir olduğu makul hedefler belirleyip risk almaktan kaçmanız ne derece doğru bir adım olabilir? İz bırakmayı başaran girişimler her daim “imkansızı” hedefleyen kişiler arasından çıkmış ve dünyanın geri kalanı da bu kişilerin icatlarını satın almak için sıraya girmişlerdir, yani en nihayetinde girişimcilerin yarattığı bu gerçekliğe onlar dahi uyum sağlamıştır.

 

3- Hedeflerinize olan bağlığınızı tutku testleri ile ölçün.

Bir hedefe körkütük bağlı değilseniz şöyle bir durup söz konusu hedefin gerçekten istediğiniz bir şey olup olmadığını yeniden değerlendirmelisiniz. Ne o? Tereddüdünüz mü var? O halde söz konusu hedef canı gönülden istediğiniz bir şey olmayabilir hatta farkında olmadan da olsa bir başkasının dayatması ile yaptığınız zorlama bir aktiveye dahi dönüşebilir. Özgün hedefleriniz sizi tutkuyla ve yaşam enerjisi ile doldurur, etrafınızdakilerin ilham kaynağı olmanızı sağlar hatta sizi öylesine heyecanlandırır ki gece uykularınızdan dahi olursunuz. Kendinize karşı dürüst olmazsanız, gerçek tutkunuzu asla keşfedemez veya bilinçaltınızdakileri gün yüzüne çıkaramazsınız.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Öğrenmek Üzerine

 

4- Hedeflerinizi kağıda dökün.

Hedeflerinizi kağıda dökmeye zaman ayırmanın etkisi yadsınamaz. Bunu yapmanız isteklerinizin ne olduğuna ilişkin bir netlik kazanmanıza ve vizyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur. Bu, düşüncelerimizi gerçeğe dönüştürmeye ilişkin önemli bir adımdır ve size hedef belirleme sürecinin ilham verici bir kaydını sunar.

 

5- Hedeflerinize ulaştığınızı hayal edin.

Gözlerinizi kapatın. Ne görüyorsunuz? Neredesiniz? Ne yapıyorsunuz ya da kiminlesiniz? Peki, nasıl hissediyorsunuz? Hedeflerinizi zihninizin karanlık dehlizlerinden bir an olsun çıkarıp hayata geçirmeye uğraşmak adına her gün birkaç dakikanızı istediklerinizi elde ettiğinizi anı hayal etmeye  harcayın.

Mutlaka okuyun: Hayal Kurmanın Gücü

 

6- Hedeflerinizi gerçekleştirilebilir küçük adımlara bölün.

Bu adımda dikkatli olmanız şarttır. Araştırmalar, alt hedeflerinizde başarıya ulaşma konusuna gereğinden fazla odaklanmanın sizi asıl hedefinizden saptırabileceğini veya birincil hedefinize ulaşma adına çabalama konusundaki motivasyonunuzu ciddi anlamda düşürebileceğini ortaya koymuştur.Hedefinize doğru emin adımlarla ilerlerken sıklıkla 5. maddemize sığınmalı, hayallerinizi zihninizde canlandırmayı asla ama asla unutmamalısınız.

Mutlaka okuyun: Küçük Kırmızı Bir Atacı Takas Ederek Eve Dönüştüren Girişimci

 

7.Bir hedef ortağı edinin.

Hedeflerinizi paylaşacağınız bir hedef ortağı bulmalısınız. İlerlemenizde size yardımcı olacak bir eylem planı yapmalı ve bu planı haftalık olarak güncellemelisiniz. Ne derece ilerlediğinizi birbirinize bildirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Hedef ortağınız hedefinizi makul bulmuyor veya ona ulaşmanızın mümkün olmadığını düşünüyorsa kendinize yeni bir hedef ortağı aramalısınız.

Bu ilkeleri layıkıyla uygularsanız, var olduğundan bihaber olduğunuz saklı kalmış tutkuların dahi kapısını aralayacak ve istediğiniz hayata kavuşabileceksiniz. O halde hedeflerinizi net bir biçimde belirlemeli ve istediklerinizi elde etmeye bir an evvel başlamalısınız.

 

İlginizi çekebilir

Hedeflerine Ulaşmak İsteyenlere
Erken Uyanma ve Hayallerinizin Peşinden Koşma Kuralları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.