Jeff Bezos’un Biyografisi

Jeff Bezos, Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su. Jeff Bezos’un şimdi okuyacağınız biyografisinde çocukluğu, aile yaşamı ve başarılar hakkında ayrıntılı bilgi edineceksiniz.

Jeff Bezos, Amerikalı teknoloji girişimcisi ve e- ticaret devi Amazon.com’un kurucusudur. Jacklyn Gise ve Ted Jorgensen’in çocuğu olarak dünyaya gelen Bezos, annesinin evlendiği Kübalı göçmen Miguel Bezos tarafından evlatlık alınmıştır. Çocukken yazlarını dedesinin Texas’taki çiftliğinde boru döşeyerek, hayvanları aşılayarak ve yel değirmenlerini tamir ederek geçirdi. Miami Palmetto Lisesine giden Bezos, Princeton Üniversitesi Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi bölümünden en yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Wall Street’teki Fite, Bankers Trust ve D. E. Shaw& Co, New York gibi şirketler çalıştı. D. E. Shaw& Co’nun en genç başkan yardımcısı oldu. Başarılarına rağmen finans alanından uzaklaşmak istedi. İnternet kitapçısı olarak kurduğu Amazon.com’a daha sonra geliştirerek bir tıklamayla aleışveriş, müşteri değerlendirmeleri ve maille sipariş onayı gibi birçok özellik ekledi. Ayrıca kitap satarak başladığı sitesine zamanla kıyafet, CD, oyuncak, mücevher, saat, elektronik aletler ve ayakkabıları da ekledi. İnternet sitesini düzenli olarak iyileştiriyor ve müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için sürekli yeni özellikler ekliyor. Çocukluğunda uzay seyahatinin hayalini kuran Bezos, müşterileri için uzay seyahati teknolojileri geliştiren havacılık şirketi Blue Origin’i kurdu. 28 milyar $’lık tahmini net değeriyle Bezos, Bloomberg Billionaires Index’in hazırladığı dünyanın en zengin insanları listesinde kendine yer buldu.

1.Çocukluk& Gençlik Yılları

 • Jeff Bezos 12 Ocak 1964’te Jacklyn Gise ve Ted Jorgensen’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesinin ataları Texas’a ilk yerleşenlerdendi ve Cotulla civarında 102 kilometrekarelik bir çiftliğin sahibiydi.
 • Bezos’un annesi babasıyla evlendiğinde ergenlik çağındaydı. Ted Jorgensen’den boşandıktan sonra Albuquerque Üniversitesinde okuyan Kübalı göçmen Miguel Bezos’la evlendi.
 • Evlendikten sonra Miguel Bezos Jeff’i kendi nüfusuna geçirdi. Daha sonra aile Houston, Texas’a taşındı, Miguel burada Exxon şirketinde mühendis olarak çalışmaya başladı. Jeff burada River Oaks İlköğretim Okulunda birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar okudu.

 

2.Kariyer

 • Bezos’un ailesi Miami, Florida’ya taşındı. Orada Miami Palmetto Lisesinde okudu. Ayrıca Florida Üniversitesinni Öğrenci Bilim İnsanı Yetiştirme Programına katıldı ve 1982 yılında Gümüş Şövalye Ödülünü kazandı.
 • Lisedeyken ilk işine atılmıştı. Dördüncü, beşinci ve altıncı sınıflar için Dream Institute adında eğitici bir yaz kampı düzenliyordu. Liseden okul birinciliğiyle mezun oldu.
 • 1982 yılında Princeton Üniversitesinin bilgisayar bölümüne girdi. Princeton’da Phi Beta Kappa ve Tau Beta Pi kulüplerine kabul edildi.
 • Yazları ise para biriktirebilmek için çalışıyordu. 1984 Haziran’da Norveç’te programcı/araştırmacı olarak işe girdi, bir sonraki yılda Kaliforniya’da bir IBM Programınde yer aldı.
 • Princeton Uzay Geliştirme ve Keşfetme Birliğinin başkanlığını yaptı. 1986 yılında Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi bölümünden en yüksek onur derecesiyle mezun oldu.
 • Mezun olduktan sonra Wall Street’te Fitel Bankers Trust ve yatırım şirketi D. E. Shaw gibi şirketlerde çalıştı.
 • 1990 yılında D. E. Shaw& Co, New York’a girdi. Bu şirketin en genç başkan yardımcısı oldu. Finans alanında kariyeri oldukça verimliydi ancak dört yıl sonra sektör değiştirmeye karar verdi.
 • 1995 yılında online kitapçı Amazon.com’u kurdu. Pazar araştırmacıları site ilk kurulduğunda bu sitenin başarısından pek emin değildi ama o, kısa bir zamanda tüm beklentileri boşa çıkardı. 1997 yılında şirket halka arz edildi.
 • Zaman içinde Amazon portföyünü geliştirmeye başladı. 1998 yılında CD ve video; 2002 yılında ise kıyafet satmaya başladı.
 • 2003 yılında Amazon, e- ticaret sitelerine odaklanan ticari bir arama motoru olan A9’u kurdu. Ayrıca 3. 000 kadar farklı markanın ürününü sattığı spor malzemelerin satıldığı bir site kurdu.
 • 2007 yılında ise Amazon, elektronik okuma cihazı olan Kindle’ı piyasaya sürdü. Bu cihaz, E- Ink’i kullanarak okuyucunun daha kolay okuyabilmesi için yazı tipini ve büyüklüğünü ayarlamasını sağlıyor.
 • 2010’da ise Amazon, yazarların ve eserlerin dijital haklarını Amazon’a veren The Wylie Ajansı ile bir antlaşma imzaladı. Yayıncılar önleri kesildiği için buna çok sinirlendi. Ancak okuma oranları ve satışların artması yazarların da işine geldi.
 • Apple iPad’le rekabet eden Bezos, renkli dokunmatik mini tablet Kindle Fire’ı piyasaya sürdü. Kindle Paperwhite ile Amazon, e-okuyucuların kitap okurken daha rahat etmesini ve aydınlatılan dokunmatik ekranlarıyla karanlıkta kitap okumalarını sağladı.
 • Amazon Local, LivingSocial ve Amazon İnternet Hizmetlerinin yanı sıra Amazon Studios’u hizmete soktu. Amazon, televizyon programlarını online video hizmetiyle müşterilerine ulaştırmak istiyor.
 • 5 Ağustos 2013’te The Washington Post gazetesini ve The Washington Post Co. bünyesindeki diğer yayınları 250 milyon $’ı nakit ödeyerek satın aldı, böylece Graham ailesinin dört nesillik yönetimine son vermiş oldu.
 • Aralık 2013’te Bezos, kargoları müşterilerine ulaştırmak için yaklaşık üç kiloluk kargoları taşıyabilen drone’ları kullanan ve yaklaşık 20 kilometre yol alabilen Amazon Prime Air adında bir girişim üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

 

3.Önemli Başarılar:

 • Bezos, e- ticaretin gelişiminde ve büyümesinde çok önemli bir rol oynadı. Online kitapçı amazon.com’u 1995 yılında kurdu. Şirket, bir tıklamayla alışveriş, müşteri değerlendirmeleri ve maille sipariş onaylama gibi yenilikçi özelliklerle online alışverişte bir çığır açtı.
 • 2004 yılında müşterilerine uzay seyahati fırsatı sunabilmek için teknoloji geliştiren bir şirket kuran Bezos, bunu teknolojileri test etmek için bir alan satın alana kadar gizli tuttu.

 

4.Ödüller& Başarılar

 • Bezos, 2008 yılında Carnegie Mellon Üniversitesinden Bilim ve Teknoloji bölümünden fahri doktora unvanı aldı. Ayrıca U. S. New& Worl Repor tarafından Amerika’nın en iyi liderleri arasında gösterildi.
 • 2011 yılında The Economist, Bezos ve Gregg Zehr’e Amazon Kindle için Yenilikçilik Ödülü verdi. Bir sonraki yıl ise Fortune tarafından Yılın İş İnsanı seçildi.
 • 2012 Aralık’ta Ulusal Perakende Federasyonu Amazon’u yılın perakendecisi seçti ve Bezos’a sektöre çok önemli katkılarda bulunan kişilere verilen Altın Madalya’yı verdi.

 

5.Aile & Özel Hayat

 • Jeff Bezos MacKenzie Tuttle ile 1993 yılında evlendi. Eşiyle yatırım şirketi D. E. Shaw’da çalışırken tanışmıştı. Çiftin dört çocuğu bulunuyor. 9 Ocak 2019’da Bezos ve MacKenzie boşanacaklarını açıkladı. Çift, uzun süredir ayrı yaşadığını belirtti.
 • Amazon.com’un kurucusunun şu anda eski haber spikeri, TV sunucusu ve helikopter pilotu Lauren Sanchez’le çıktığı söyleniyor.
 • Bloomberg Billionaires, Bezos’a en zengin insanlar listesinde yer verdi. Harvard Busines Review, onu dünyanın en iyi ikinci CEO’su seçti.

 

6.Ek Bilgi:

 • Bezos, Temmuz 2013’de Apollo 11’in kayıp S-1C parçasına ait olduğu belirlenen ve Atlantik Okyanusundan iki adet Satürn V ilk aşama F- 1 roket motorları çıkarılan bir araştırmanın masraflarını üstlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.