Karlı Bir Spor Salonu Nasıl Kurulur?

Bilim her gün bize egzersiz yapmamız ve fit kalmamız için nedenler veriyor. Düzenli egzersizlerin önemini anlayan ve spor yapmaya heveslenen insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Her ne kadar katı bir rekabet varsa da küçük spor salonları da gerçek değer ve kişiselleştirilmiş hizmetleriyle niş veya yerel işletmeler olarak başarılı olurlar. Bu makalede spor salonlarını inceledik ve spor salonunuzu nasıl kuracağınız ve nasıl karlı hale getirebileceğinizle ilgili tavsiyeler verdik.

 

Pazar ne durumda?

Spor salonu pazarı milyarlarca lira değerindedir, büyük markalar pazara hakimdir ve birçok durumda küçük ve yerel işletmeler için de fırsatlar vardır. Geleneksel spor salonu modeli işe yarar ancak insanlar imkanları yansıtacak fiyatları bekler. İnsanlar fit olmaları gerektiğinin her geçen gün daha fazla farkına varıyor ve keselerinin ağzı sıkı olduğu için bütçelerine uygun spor salonları arıyorlar.

Niş spor salonlarının popülaritesi artmaktadır. Spor salonu ve dövüş okullarının bir arada olduğu bir sürü franchise ve marka spor salonu olsa da küçük niş spor salonları da vardır. Karma dövüş sporlarının popülaritesindeki artış bir sürü okulun açılmasına neden olmuştur.

Spor salonu açarken akıllıca davranmalısınız, hedef kitlenizi iyi analiz etmelisiniz, nelere ihtiyaçlarının olduğunu ve ne kadar ödeyebileceklerini araştırmalısınız.

 

Benzersiz satış noktası yaratın

Büyük oyuncuların hakim olduğu bir sektöre girmek istiyorsanız standart modelden farklı bir şey yaratmanız gerekir. Farklı gruplara hizmet eden yaygın spor salonlarından açmak zordur çünkü büyük firmalar sürümden kazanır ve bundan güç alır.

Hedef kitlenize uygun bir niş pazar hedeflemek daha iyi bir fikirdir. Niş pazar sayesinde sadece başlangıç masraflarınız azalmaz aynı zamanda pazarlama faaliyetlerinize daha iyi odaklanırsınız ve sadece birkaç tane rakibiniz olur.

Tabii ki hangi nişi hedefleyeceğiniz önemlidir ve pazar araştırması yapmadan karar vermemeniz gerekir.  Potansiyeli yüksek farklı birkaç bölgeyi değerlendirin.

Spor salonlarının sunacağı bazı ayrıcalıklar:

 • Sadece bayanlar
 • Vücut geliştirme
 • Olimpik powerlifting
 • Rehabilitasyon
 • Powerplates
 • Yoga ve zumba gibi sınıf merkezliler
 • Karma dövüş sporları

 

Gelir akışının çeşitlendirilmesi

Spor salonları bir bakıma sezonluk işletmelerdir. Senelik sadık müşteri tabanınız olsa bile yılbaşı sonrası veya yaz öncesi gibi dönemlerde gelirler artar.  Düşüş dönemlerinde ek hizmetler sunmanız geliri arttırır.

Bazı olasılıklar:

 • Protein karışımları gibi ürünler satmak
 • Stüdyo için özel kiralamalar
 • DVD Kütüphanesi/kitap kütüphanesi
 • Meyve suyu barı

Spor salonlarının çoğu fazladan ve uzman hizmetler sunmak için üçüncü şahıslarla ortak olurlar. Kişisel eğitim, spor masajları ve kuaför hizmetleri de bunlara dahildir. Sunacağınız bu hizmetler geniş bir müşteri tabanı oluşturmak için spor salonunuzun yeterliliğini arttıracaktır.

 

Başlangıç maliyetleri

Spor salonu açmak maliyetlidir çünkü ticari ekipmanlar çok pahalıdır. Popüler spor salonları en pahalı olanlardır çünkü müşterileri mutlu etmek için sadece geniş çeşitlilikte ekipmanlara ihtiyaç duymazlar aynı zamanda sauna, jakuzi ve buhar odası gibi alanların da olması gerekir.

Niş spor salonlarında daha az ekipman vardır. Örneğin düşük fiyatlı spor salonlarında daha çok ağırlık kaldırma olur ve kardio ekipmanlarına olan ihtiyaç daha azdır ki bu da tasarruf etmenize yardımcı olur. Küçük spor salonların alanları da küçük olur.

Spor salonlarını pazarlamak masraflıdır ve spor salonunuzun türü ne olursa olsun pazarlamayı hesaba katmanız gerekir.

 

Sigorta ve uygunluk

Spor salonları tehlikeli yerlerdir ve sigorta yaptırmak çok önemlidir. Uzman bir sigortacıya konuyla ilgili danışmak iyi bir fikirdir çünkü spor salonunda oluşabilecek bütün olasılıkları kapsayan standart dışı bir sigorta yaptırmanız gerekebilir. Poliçeyi imzalamadan önce neleri kapsayıp neleri kapsamadığından tam olarak emin olmalısınız.

Personel almadan önce işveren mali sorumluluk sigortası ve aynı zamanda mali sorumluluk sigortası ve mesleki sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekebilir.

Sağlık ve güvenlik spor salonlarındaki en önemli konudur ve sağladığınız hizmetlere bağlı olarak birçok noktaya dikkat etmeniz gerekir. Spor salonunun ve makinelerin bakımının yapılması çok önemlidir çünkü bakımı yapılmayan ekipmanlar düşebilir ve yaralanmalara neden olabilir. İnsanların yere basıp düşmemesi için halılar veya kaymaz matlar koymalısınız. Jakuzi ve sauna odalarının temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Öğle yemeği veya atıştırmalıklar olacaksa gıda güvenliği ve hijyen yönetmeliklerine uymanız gerekir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Sağlık Bakanlığının internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

spor-danismanlik

Spor salonu kurmak istiyorum diyenler için rehber niteliğinde yazılarımızı kaleme almaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir