Kayıp Çocuğun Yüzü Bozuk Paralarda

Child Focus adlı organizasyon Belçika’da özel yapım 2 Euroluk bozuk paraları piyasaya sürdü. Tarihte bir ilk olan bu paraların üzerinde kayıp çocuk resmi ile bir URL adresi bulunuyor. Bu paralarla Avrupa çapında kayıp çocuklar hakkında farkındalığın arttırılması amaçlanıyor.

Daha önce Kanada’da pulların üzerine kayıp çocukların yüzlerinin basılması gibi bir girişimi görmüştük ve şimdi ise Belçika’daki Child Focus organizasyonu, benzer bir girişimi 2 Euroluk bozuk paralarla gerçekleştiriyor.

Belçika Darpanesi ve Child Focus işbirliği ile 20 yıl önce henüz daha iki yaşındayken kaybolan Liam Vanden Branden adlı çocuğun yüzü bir milyondan fazla özel 2 Euroluk bozuk paralara basıldı. Liam Vanden Branden’i bu kadar özel kılan ise Belçika’da kayıt altına alınmış en küçük kayıp çocuk ünvanına sahip olması. Bozuk paraların üzerine işlenmiş bir de URL adresi bulunuyor ve bu adres doğrudan Child Focus’un websitesine yönleniyor. Bozuk paralar 25 Mayıs tarihinde (Uluslararası Kayıp Çocuklar Günü) piyasaya sürüldü ve ayrıca #CoinsofHope (Umudun Bozuk Paraları) etiketiyle de bağlantılılar. Bu sayede bu bozuk paraların tüm Avrupa çapında dolaşımı ve kayıp çocuklar hakkında farkındalığın arttırılması hedefleniyor. Bozuk paralar ek bir ücret karşılığında Belçika Darphanesinden de satın alınabiliniyor.

Sosyal girişimcilik projesi hakkında aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Brezilya’da ise kayıp insanların bulunduğu çevrede otomatik olarak onların resimlerini basan yazıcılar kullanılıyor. Günlük sıradan sistemler kullanılarak kayıp insanları bulabilmeye yardımcı olabilecek başka ne gibi fikirler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Sosyal Girişimcilik Projeleri
Başarılı İş Fikri: Kayıp Evcil Hayvanlar
Dünyanın en büyük kayıp eşya bürosu: Tile

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir