Kendiniz İçin Yapmanız Gereken 30 Şey

1- Doğru İnsanlarla Vakit Geçirmeye Başlayın

Doğru insanlar; beraber vakit geçirmekten keyif aldığınız, sizi seven ve sizi sağlıklı ve heyecanlı yollarda gelişmeniz için destekleyen insanlardır. Onlar sizi daha canlı hissettirir ve sadece kim olduğunuzu değil kim olmak istediğinizi de koşulsuz şartsız kabul ederler.

 

2- Sorunlarla Doğrudan Yüzleşin

Sizi tanımlayan problemleriniz değil, onlara nasıl yaklaştığınız ve onlardan nasıl kurtulduğunuzdur. Problemler aksiyona geçmediğiniz sürece yok olmaz. Yapabileceğiniz her şeyi yapabileceğiniz her zaman yapın ve bir şeyler yaptığınızın farkında olun. Önemli olan doğru yolda bebek adımlarıyla da olsa ilerleyebilmek. Her ne kadar size başlangıçta  bu küçük adımlar yararsız gözükse de, bir müddet sonra kilometrelerce ilerlediğinizi fark edeceksiniz.

 

3- Kendinize Dürüst Olun

Doğrular hakkında dürüst olduğunuz kadar değişmesi gereken şeyler hakkında da dürüst olun. Ne başarmak ve ne olmak istediğiniz hakkında dürüst olun. Hayatınızın her yönünde her zaman dürüst olun. Çünkü siz, sonsuza dek güvenebileceğiniz tek kişisiniz. Ruhunuzu hakikat adına araştırın, bu sayede gerçekten kim olduğunuzu bilebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman; nerede olduğunuzu, bulunduğunuz yere nasıl geldiğinizi daha iyi anlayabilecek ve nereye gitmek istediğinizi ve nasıl gitmek istediğinizi daha iyi çözümleyebileceksiniz.

 

4- Mutluluğunuz Önceliğiniz Haline Getirin

İhtiyaçlarınız mühimdir. Eğer kendinize değer vermez iyi bakmazsanız; benliğinize sabotaj yapıyorsunuz demektir. Unutmayın, hem kendinizle hem de çevrenizle aynı anda ilgilenebilmek MÜMKÜN. Ve ne zaman kendi ihtiyaçlarınızı karşıladığınızda, etrafınızdaki yardım arayan insanlarla ilgilenebilme kapasiteniz de artıyor.

 

5- Kendiniz Olmaya Başlayın, Gerçekten ve Gururla

Başka biri olmaya çalışmak benliğinizi harcamaktan başka bir şey değildir. Kendiniz olun. İçinizdeki; başkasında olmayan fikir, güç ve güzellik sahibi o insanı kucaklayın. Kendi terimlerinizde, kendinizin en iyi versiyonu olmaya çalışın. Her şeyden önce GERÇEK SİZ olun ve bunu tüm kalbinizle yapın.

 

6- Fark Edin ve Zamanı Yaşayın

Şu an bir mucizedir. Şu an size garanti edilen tek zamandır. Şu an hayattır. Yani gelecekte ne kadar da harika şeyler olacağını düşünmeyi bırakın. Geçmişte neler olup bittiğini düşünerek yaşamayın. “Şimdi ve burada” olmayı öğrenin ve hayatı olduğu gibi deneyimleyin.Dünyayı şu an barındırdığı güzellikler adına takdir edin.

 

7-Hatalarınızdan Öğrendiğiniz Derslerin Değerini Bilin

Hata yapmak normaldir, hatalar gelişimin temel taşıdır. Eğer zaman zaman başarısız olmuyorsanız yeteri kadar çaba göstermiyor ve öğrenmiyorsunuzdur. Risk alın, tökezleyin, düşün ve ayağa kalkıp tekrar deneyin. Kendinizi zorladığınız, öğrendiğiniz ve geliştiğiniz için kendinizi taktir edin. Önemli başarılar hep uzun başarısızlıklar sonucu gelir. Korktuğunuz bir hata,en büyük başarınıza açılan kapının anahtarı olabilir.

 

8- Kendinize Daha Kibar Olun

Kendinize nasıl davrandığınız başkalarının size nasıl davranacağını belirler. Bu yüzden önce kendinizi sevmelisiniz yoksa sevgiyi başkasından beklememelisiniz.

 

9- Sahip Olduğunuz Şeylerin Keyfini Çıkarın

Çoğumuzun sorunu, hayatta bir seviyeye geldiğimizde mutlu olabileceğimize inanmak ki bu seviye genelde hayatımızdaki insanların olduğu yerdir: ofisinde patronumuz, deniz kıyısındaki köşkte yaşayan arkadaşımız vs. Maalesef ki, hayalini kurduğumuz yere gelmek çok vakit alır ve o noktaya geldiğimizde de tatmin olmaz ve başka hedefler koyarız kendimize. Ve böylece hayatı hiç durup elimizdekilerle mutlu olmadan, sürekli bir yerlere varmaya çalışarak harcamış oluruz. Sabahları kalktığınızda kısa bir zamanınızı nerede olduğunuz ve nelere sahip olduğunuzu düşünüp mutlu olmaya ayırın.

 

10- Kendi Mutluluğunuz Kendiniz Yaratın

Eğer sizi başkalarının mutlu edebileceğine inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece gülümseyin. Mutluluğu seçin. Dünyada görmek istediğiniz değişim siz olun. Kim olduğunuzla mutlu olun ve geleceğe doğru olan yolculuğunuzda pozitifliğin size ilham vermesine izin verin. Mutluluk onu aramaya başladığınız zaman yanınızda belirecektir. Mutluluğu kendi içinizde ve hayatınızda ararsanız elbet bulursunuz. Tabii, ne yazık ki bu durum mutluluğun zıttı başka kavramlar içinde geçerli. Arayan bulur.

 

11- Fikirlerinize ve Hayallerinize Bir Şans Verin

Hiçbir şeyin işe yarayacağından asla yüzde yüz emin olamazsınız ama hiçbir şey yapmazsanız %100 başarısız olursunuz. Çoğu zaman sadece yapmanız gerekeni yapmalısınız. Sonucu nasıl olursa olsun, öyle olması gerektiğini unutmayın. Böylece iş bitiminde ya kazanmış ya da öğrenmiş olursunuz. Kazanan her şekilde siz olacaksınız.

 

12- Bir Sonraki Adıma Hazır Olduğunuza İnanın

Bir düşünün. Bir adım atmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin ve zorlukları kabul edin- zorluklar büyümenize yardımcı olacak hediyelerdir.

 

13- Doğru Sebeplerden Dolayı Yeni İlişkilere Başlayın

Olduğunuz ve olmak istediğiniz kişiyi yansıtabileceğiniz güvenilir ve dürüst biriyle ilişkiye başlayın. Tanıdığınız için mutlu olduğunuz, hayran olduğunuz ve size saygı- sevgi gösteren insanlarla arkadaş olun. Ve bu insanların ne yaptıklarına dikkat edin, çünkü bir insanın eylemleri, söylediği sözlerden veya kendilerini nasıl tanımladıklarından daha önemlidir.

 

14- Yeni Tanıştığınız İnsanlara Bir Şans Verin

Biraz acımasız gelebilir ama şimdiye dek edindiğiniz bütün arkadaşlarınızla, arkadaşlığınızı sonsuza dek sürdüremezsiniz. İnsanlar ve öncelikler değişir. Bir arkadaşlık biterken diğeri başlar. Yeni ilişki olasılıklarını takdir edin ve artık yürümeyen eski ilişkilerinizi serbest bırakın. Kararlarınıza güvenin. Yeni ilişkileri, farklı bir çevreye girdiğinizin farkında olarak kabul edin. Öğrenmeye, zorluklara ve belki de hayatınızı sonsuza dek değiştirecek biriyle tanışmaya hazır olun!

 

15- Önceki Versiyonunuzla Yarışmaya Başlayın

Diğer insanlardan ilham alın, öğrenin, onları takdir edin ama onlarla kendinizi yarıştırmak her zaman için zaman kaybıdır.  Siz sadece bir insanla yarışma içerisindesiniz- kendiniz. En iyi siz olmak için yarışmalısınız. Kendi kişisel rekorlarınızı kırmak için…

 

16- Başkalarının Zaferleri için Sevinin

Başkalarının en çok neyini sevdiğinizi fark edin ve bunu onlara söyleyin. Etrafınızdaki insanların ortalamasısınız. Bu yüzden, etrafınızdaki ilerleme kaydedenler için mutlu olun. Zaferlerini alkışlayın. Başlarına gelen iyi olaylar için siz de müteşekkir olun. Ne ekerseniz onu biçersiniz ve eninde sonunda alkışladığınız insanlar sizi alkışlamaya başlayacaktır.

 

17- Zor Zamanlarda Umut Işığı Arayın

İşler zorlaştığında ve kendinizi üzgün hissetiğinizde, birkaç derin nefes alın ve umut ışığınızı arayın. Bu işin sonunda daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacağınızı kendinize hatırlatın. Zaferlerinizin ve hayatınızda iyi giden her şeyin farkında olun. Sahip olduğunuz şeylere odaklanın sahip olmadıklarınıza değil.

 

18- Kendinizi ve Diğerlerini Affetmeyi Öğrenin

Hepimiz bazen ya kendi kararlarımız ya da başkalarının kararları yüzünden yaralanırız. Böyle deneyimlerin acıları normal olduğu gibi bazen bu acılar çok uzun sürebilir. Aynı acıyı kendimize tekrar tekrar yaşatabiliriz ve bu duygudan kurtulmak çok zor olabilir. Bağışlama çözümdür. Bu geçmişi silmeniz veya olanları tamamen unutmanız anlamına gelmiyor. Bu acıyı ve kızgınlığı arkanızda bıraktığınız, olanlardan ders çıkardığınız ve hayatınıza devam ettiğiniz anlamına gelir.

 

19- Etraftakilere Yardım Edin

İnsanları umursayın. Eğer daha iyi bir yol biliyorsanız onlara rehberlik edin. Siz başkalarına yardım ettikçe onlar da size yardım etmek isteyecektir. Sevgi ve iyilik beraberinde sevgi ve iyiliği getirir.

 

20- İçinizdeki Sesi Dinleyin

Yardımcı olacaksa en yakınlarınızla fikirlerinizi tartışın ama kendi sesinizi de dinlemeyi unutmayım. Kendinize karşı dürüst olun. Ne söylemeniz gerekiyorsa onu söyleyin. Kalbinizin doğru olduğunu söylediği şeyleri yapın.

 

21- Stres Seviyenize Özen Gösterin ve Kısa Molalar Verin

Yavaşlayın. Nefes alın. Kendinize duraklama, yeniden gruplandırma ve amaç doğrultusunda ilerlemek için izin verin. En meşgul olduğunuz zamanlarda kısa bir mola zihninizi canlandırıp verimliliğinizi artırabilir. Bu kısa molalar, akıl sağlığınızı korumanıza ve işlerinizi daha iyi gözden geçirmenize yardımcı olur. Böylece bu işlerin hedefiniz doğrultusundan olup olmadıklarından emin olabilirsiniz.

 

22- Küçük Anların Güzelliklerini Fark Edin

Büyük şeylerin -evlilik, çocuk sahibi olma, promosyon, piyangoyu kazanma gibi- olmasını bekleyeceğinize her gün olan küçük şeylerde mutluluk bulmaya çalışın. Sabah sizi canlandıracak bir fincan kahve, ev yemeğinin o leziz tadı, biriyle paylaşmanın verdiği o his veya sevgilinizle el ele tutuşma gibi günlük küçük anların değerini bilin. Günlük hayattaki küçük hazların farkına varmak, hayat kalitenizde büyük değişiklikler yaratacaktır.

 

23- Mükemmel Olmayan Şeyleri de Kabul Etmeyi Öğrenin

Unutmayın ki, “mükemmel” “iyi”nin düşmanıdır. Kendini ve dünyayı geliştirmek isteyen insanların önündeki en büyük zorluklardan biri, bir şeyleri olduğu gibi kabullenmeyi öğrenmektir. Bazen dünyayı ve insanları olduğu gibi kabul etmek ve değerini bilmek, her şeyi ve herkesi imkansız bir “ideal form”a sokmaya çalışmaktan daha iyidir. Yaşamın sıradanlığını kabul edin demiyorum, sadece mükemmelden daha az olan şeyleri de sevmeyi ve değer vermeyi öğrenin.

 

24- Her Gün Hedefleriniz İçin Çalışın

Binlerce kilometrelik bir yolculuğu küçük bir adım başlatır. Ne hakkında hedefleriniz varsa, onu gerçekleştirmek için her gün küçük ve mantıklı adımlar atın. Dışarı çıkın ve BİR ŞEYLER YAPIN! Daha çok çalıştıkça daha “şanslı” olduğunuzu göreceksiniz. Her ne kadar çoğumuz hayatımızın bir evresinde durup bir şeyler yapmak için kararlar alsa da, küçük bir azınlığımız bunu gerçekleştirmek için çalışmalara başlar. Çalışmak derken sonuç için kendinizi tutarlı bir biçimde adamaktan bahsediyoruz.

 

25- Duygularınız Konusunda Açık Olun

Eğer üzgünseniz kendinize üzülmek için biraz zaman verin ve bu konuda konuşmaya açık olun. En yakınlarınızla konuşun. Nasıl hissettiğiniz hakkında onlara karşı dürüst olun. Onların sizi dinlemesine izin verin. Bu yükün altından kalkmanın ve duygularınız konusunda açık olmanın, tekrardan iyi hissetmeniz için gerekli ilk adım olduğunu unutmayın.

 

26- Kendi Hayatınız İçin Sorumluluk Almayı Bilin

Kendi tercihlerinizi ve hatalarınızı sahiplenin ve onları geliştirmek adına önemli adımlar atmayı göze alın. Kendi tercihlerinizin sorumluluğunu ya siz alacaksınız ya da başkası. Ve eğer başkası alırsa, kendi düşüncelerinizin öncüsü olmak yerine başkalarının hayallerinin ve fikirlerinin kölesi olursunuz. Geleceğinizi yalnızca siz kontrol edebilirsiniz. Ve şunu da bilin ki, bu her zaman kolay olmayacak! Doğal olarak herkes hayat yolunda çeşitli engellerle karşılaşır. Fakat bulunduğunuz durumun sorumluluğunu almalı ve bu engelleri aşmaya odaklanmalısınız.

 

27- En Değerli İlişkilerinizi “Besleyin”

Hayatınıza içten bir keyif getirin ve sevdiklerinize günlük hayatta onların sizin için ne kadar önemli olduğunu belirtin. Herkesin “her şeyi” olmazsınız tabii ama birkaç kişi için vazgeçilmez olabilirsiniz. Bu insanların kim olacağını belirleyin ve onlara asilzadeler gibi davranın. Unutmayın, hayatta çok fazla arkadaşınız olmasına gerek yok, az ama öz arkadaş sizin için yeterli olacaktır.

 

28- Kontrol Edebildiğiniz Şeylere Konsantre Olun

Her şeyi değiştiremezsin elbette, ama her zaman bir şeyleri değiştirebilirsiniz. Zamanınızı, yeteneklerinizi ve duygusal enerjinizi kontrol edemeyeceğiniz şeylere harcamanın sonu hüsran olabilir. Enerjinizi kontrol edebileceğinizi düşündüğünüz işlere odaklayın ve bu işler hakkında çalışmaya başlayın.

 

29- Hep İyiye Odaklanın

Beyniniz bir şeyi yapabilmekten önce o şeyi yapabileceğine inanmalı. Negatif düşünceler ve yıkıcı duyguların üstesinden gelmenin en iyi yolu bunlardan daha güçlü olan pozitif düşünce ve duygulara yönelmektir. Zihninizi dinleyin ve negatif düşüncelerinizi pozitif olanlarıyla değiştirmeye odaklanın. Durum nasıl olursa olsun, sonucun nasıl olmasını istediğinize kafa yorun ve bu pozitif sonuç için bir adım atın. Tabii ki, başınıza gelen her şeyi kontrol edemezsiniz ama başınıza gelen şeylere nasıl tepki vereceğinizi SİZ belirlersiniz. Başarılı veya mutlu olup olmamanız tamamen sizin iyiye mi yoksa kötüye mi odaklandığınızla alakalı.

 

30- Sahip Olduklarınızın Farkına Varın

Her ne kadar durumlar kötüyse de, işleri “bütünüyle” ele almayı unutmayın. Dün gece yatağa aç girmediniz. Sokakta kalmıyorsunuz. Bu sabah ne giysem diyebilecek kadar kıyafetiniz var. Bir dakikanız bile korku veya endişeyle geçmedi. Temiz su içme imkanınız var. Tıbbi yardıma ulaşımınız var. İnternetiniz var. Okuyabiliyorsunuz. Bazı insanlar için sadece bunlara sahip olmanız bile sizi inanılmaz varlıklı biri yapabilir o yüzden elinizdekilerin değerini bilin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.