Keskin Virajları Güvenli Hale Getiren Akıllı Sensörler

HP Lubricants ve reklam şirketi Leo Burnett India adlı şirketler özellikle virajların çok keskin olduğu yollarda trafik kazalarını en aza indirmek için yeni bir sistem geliştirdiler.

Şimdilik Hindistan’da faaliyete geçen projede, aşırı keskin virajların bulunduğu ve pek çok ölümlü kazanın meydana geldiği Jammu-Srinagar yolu arasında akıllı sensörlere sahip direkler yerleştirildi. Karşıdan bir araç geldiğinde direklerde sarı ışık yanıyor ve korna sesi çalınmaya başlanıyor. Böylece sürücüler neredeyse U dönüşü kadar keskin bir virajda karşıdan araba geldiğini fark ediyor ve hızını azaltıyor.

Akıllı direkler korna sesi çıkardığı için projeye #RoadsThatHonk (“Korna Çalan Yollar”) adı veriliyor. Direkler wi-fi kullanarak faaliyet gösteriyor ve güneş enerjisinden faydalanarak kendi elektriğini üretebiliyor.

Başarı bir inovasyon fikri olan sistemin nasıl çalıştığıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Dünya çapında faaliyet gösteren reklam şirketi Leo Burnett’in Güney Asya sorumlusu Rajdeepak Das konu hakkında şöyle diyor: “Biz şirket olarak yaratıcılığın insan hayatına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu proje de temel bir ihtiyaçtan doğdu. Dünyanın en tehlikeli yollarında araç sürmeyi daha güvenli hale getirip can ve mal kaybını önlemek temel hedefimiz.”

Bu inovasyon örneği, iletişim altyapısı ve teknolojinin birleşimi sayesinde trafiğin daha akıllı ve güvenli olabileceğinin en güzel göstergesi. Peki sizce bu teknolojik inovasyon ülkemizde hangi yollarda kullanılabilir? Yani Türkiye’nin en tehlikeli yolları nerelerdedir? Cevaplarınızı bekliyoruz.

 

İlginizi çekebilir

Gereksiz korna çalan ve gürültü kirliliği yapan sürücülere çözüm: Hornet sistemi
Telefon zombilerine özel trafik ışıkları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.