Köpeklerden Pazarlama Alanında Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Reklamlarda köpeklere daha çok yer verildiğini siz de fark ettiniz mi?

Sevimli ve pofuduk dostlarımız her yerde karşımıza çıkıyor. Televizyon ve internet reklamlarında, billboardlarda, afişlerde…

Bugün reklamlarda güzel kadın imajının değiştiğini, bu kadınların yerine köpeklere yer verildiğini görüyoruz.

Tabii ki bunun belli bir nedeni var: Müşterilerin markalarla ve şirketlerle özel bir duygusal bağ kurmak istediği çağımızda köpekler bu bağı gayet iyi bir şekilde kurmaya yardımcı oluyorlar.

Bu demek değil ki tüm reklamlarda köpekler var ya da var olsun. Ancak köpeklerin reklam ve pazarlama alanında kullanımı bize pazarlama alanında bir ipucu veriyor.

Bu yazımızda köpeklerden pazarlama alanında öğrenebileceğimiz derslere odaklanacağız.

 

Köpek Dikkat Çeker

Reklamın en büyük amacı hedef müşteri kitlesinin dikkatini çekmektir. Reklam yoksa müşterinin dikkatini çekmeniz oldukça güçleşir. Örneğin Nissan yukarıda X-Trail model aracında köpek taşımak için uygun bir bölme bulunduğunu yine sevimli bir köpek görseli kullanarak anlatıyor.

Tüketiciler de her gün binlerce reklama maruz kalmaktadırlar ve aynı anda birçok işle meşgul olurlar.

Billboardlar, internet reklamları, televizyon reklamlar, arabamızın sileceğine iliştirilmiş broşürler derken bugünün insanı bu kadar yoğun bir mesaj bombardımanı altında kendini koruyabilmek adına seçici olmaya başlamıştır. Yani insanlar olarak neye dikkat edeceğimize karar vermezsek bu kadar büyük bir bilgi ve mesaj bombardımanının altında kalırız.

Bu bağlamda güzel bir koltuğun üstünde oturan sevimli bir Golden gördüğümüz zaman bu huzurlu ortam bizde olumlu çağrışımlara neden olur ve durup bu reklama biraz daha bakmak, reklamdaki mesajı okumak isteriz.

Tabii bu da reklamın amacına ulaştığı ve başarılı olduğu anlamına gelir.

 

Köpek Duygulara Hitap Eder

İnsanların reklamı fark etmesini sağlamak işin birinci kısmıdır. Sırada bu reklamın akılda kalmasını sağlamak vardır.

Hafıza ve duygu birbirine ayrılmaz biçimde bağlıdır. Şöyle düşünün: Çocukluğunuzda sahip olduğunuz bir evcil hayvanı hatırlamak sizde nasıl duygular uyandırıyor?

Burada hissettiğiniz duygu ve hatırladıklarınız arasında ayrım yapmak son derece güçtür.

Çoğu insan için de sevimli köpeklerin fotoğrafını görmek sıcak ve samimi duygular uyandırır ve bu da reklamın daha akılda kalıcı olmasını sağlar.

Bir reklamın etkili olabilmesi için akılda kalıcı olması çok mühim bir faktördür. Yani bir reklamın başarısından söz ederken bu reklamın fark edilmesi ve hatırlanmasından söz ederiz aslında.

Sizce kendi müşterinizle duygusal olarak bir bağ kurabilmenin en etkili yolu nedir?

 

Köpek, Sadık Bir Dosttur

Bugünün insanı bir şey satın almadan önce bu ürünle ilgili sıkı bir araştırma yapma alışkanlığına sahiptir. Kimsenin ortaya saçacak, har vurup harman savuracak kadar parası olmadığı için insanlar paralarını doğru bir biçimde kullanmak istemektedir.

Bu noktada markalar müşterileri kendilerine çekebilmek için güvenilir bir imaj çizmek durumundadır. İşte bu nedenle pek çok reklamda ve web sitesinde köpek görsellerinden istifade edilir.

Çünkü köpekler, kedilerden farklı olarak sahibine sadık olan, yanında bulunduğu insanı yarı yolda bırakmayan güven verici canlılardır.

 

Köpek, Duygudaşlık Yaratır

Bir reklamın etkili olabilmesi için muhatabına ulaşması gerekir. Yani hedef müşteri kitlesi bu reklamla özdeşleşebilmelidir.

ABD’deki evcil hayvan ürünleri satan firmaların oluşturduğu derneğin verilerine göre ABD’de 77.5 milyon adet sahipli köpek bulunuyor ve toplam hanelerin %40’ında en az bir adet köpek yaşıyor.

Yani bugün köpek modern insanların hayatının bir parçası, adeta modern ailenin bir üyesi. Ülkemizde de köpek sahibi insan sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

Bu bağlamda köpek sahibi kişilerle duygudaşlık kurmak, bu kişilerin dikkatini çekmek etkili bir pazarlama stratejisi olarak göze çarpmakta.

İnsanlar önem verdikleri bir değerin, bir hassasiyetin ya da köpek sevgisinin bir marka tarafından da benimsendiğini gördüğü zaman bu markaya daha pozitif bir bakışla yaklaşırlar.

 

Sonuç

Yani bugün köpeklerin başrolde olduğu pek çok reklam ve pazarlama kampanyası yürütülüyor. Çünkü köpekler dikkat çekiyor, güven aşılıyor ve duygudaşlık yaratıyor. Reklamlarında köpeklere yer veren firmalar için bunun sıkı bir rekabet avantajı olduğunu söyleyebiliriz.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Stratejileri
Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken 34 Altın Kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.