Makerball ile Kendi Pinball Makinenizi Oluşturun!

Bir şeyler üretmeyi seviyorsanız ve pinball’a ilginiz varsa kendin yap “Makerball” kiti tam da aradığınız şey olabilir.

İsviçreli tasarımcısı tarafından “makul ücretli, sağlam, modifiye edilebilir, basit ve kusursuz bir pinball makinesi” şeklinde tanımlanan Makerball kiti, düzeneğe hemen hemen istediğiniz her şeyi eklemenize, hatta birkaç ince ayarla dijital bir güncelleme bile yapmanıza imkan sağlıyor.

Başlangıç kitinde pinball masası, mekanik kollar, birkaç temel engel, sensör yapabilmek için bir kablo seti ve iletken bakır yapraklar bulunuyor. Kitte bulunmayan bir mikro denetleyicinin yardımı ve ücretsiz “Make & Play” uygulamasıyla bu sensörleri akıllı telefonunuza bağlayabilir ve puanlı oyunlara katılabilirsiniz.

Makinenin tasarımcısı Alain Schibli şöyle söylüyor: “İnternet sitemizde, makineyi kurabilmeniz için gereken yönergeler bulunuyor. Geçmişte böyle bir deneyiminiz olmasa bile makineyi zorlanmadan kurabilirsiniz. Makerball sayesinde kolayca üreticilerin evrenine girecek ve mikro denetleyicilerle denemeler yapmaya başlayacaksınız.”

Basit bir oyun deneyimi için, teknolojik parçaları bir köşeye bırakıp kollarla ve masa için yarattığınız engellerle eğlenebilirsiniz. Biraz fikir edinmek için yukarıdaki aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Makerball ile kendi pinball makinenizi tasarlamak ve oluşturmak en az pinball oynamak kadar keyifli olabilir. Teknolojik aletler hakkında bilgi sahibi ebeveynler çocukları için eğlenceli bir parkur tasarlayabilir; ya da tam tersi, teknoloji canavarı çocuklar anne babalarına bir iki küçük numara öğretebilirler.

Zürih’te yaşayan ürünün tasarımcısı Schibli, kendi makinesini tasarlamayı uzun yıllardır arzuladığını ifade ediyor.

Schibli, Kickstarter’daki Makerball sayfasında şöyle diyor: “Pinball oynamayı hep çok sevdim ve çocukluğumdan beri bir pinball makinem olsun istedim. Ama hiçbir zaman yeteri kadar param olmadı. Bozuk makineleri eve getirmem de ihtimal dışıydı çünkü tamir etmeyi bilmiyordum. Zaten tam olarak ne çeşit bir makine istediğime de karar veremiyordum. Nihayetinde, makul fiyatlı, basit ve modifiye edilebilir kendin yap bir pinball makinesi olan Makerball’u tasarladım.”

Zürih Üniversitesi Sanat Bölümü’nde yapılan bir yüksek lisans tasarımı olarak doğan Makerball’un iki yıllık süreçte oluşturulmuş altı prototipi var.

 

Dilerseniz Makerball kitini ön siparişle 245 dolara satın alabilirsiniz. Fakat bu ilk versiyonun masa ayakları içermediğini belirtelim. Masa ayaklarını da pakete dahil etmek istiyorsanız fazladan yüz dolar ödemeniz gerekiyor. İlk siparişlerin 2017’nin Kasım ayında dağıtılmaya başlanması planlanıyor.

 

İlginizi çekebilir

Yaratıcı Tasarım Fikirleri
Başarılı Girişimcilik Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.