Markanızı Öne Çıkaracak 20 Yaratıcı Reklam Stratejisi

Günümüzde televizyon seyircileri saatlerce reklam izliyorlar. Üstelik bu reklamların neredeyse tamamı son derece komik ve ilham verici reklamlar.

Araştırma verilerine göre, insanlar her gün yaklaşık 5000 farklı reklama ve markaya maruz kalıyorlar. Bu reklamların ortalama olarak sadece 153’ü hafızamızda yer ederken, yalnızca 12 tanesiyle gerçek bir bağ kurabiliyoruz. Markaların dikkat çekmek adına verdikleri mücadele takdire şayan ve zirveye tırmanabilmek için herkesinkinden farklı, öne çıkacak bir reklamınız olması gerekiyor.

Bu bağlamda, markanızı öne çıkarmaya yarayacak yaratıcı reklam stratejilerini örneklerle beraber sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar!

 

1. Sponsorlu testler yoluyla insanların egosuna oynayın

İnsanların sizi sevmesini sağlamanızın en kolay yolu onlara kendileri hakkında konuşmalarına izin vermeniz. Sohbet bittiğinde sizin hakkınızda pek bir şey bilmiyor olacaklar fakat kendilerini harika hissedecekler. İşte “hangisisin” testlerinin yaptığı şey de tam olarak bu. Herkes hangi ünlü olduğunu veyaGame of Thrones’da nasıl öleceğini bilmek ister.

 

2. Şehir haritalarına sponsor olun

Bu reklam yöntemi otobüs şirketleri tarafından kullanılabilir. Şehir haritalarında genellikle önemli turistik alanlar ve iş yerleri işaretli oluyor. Eğer haritayı bir otobüs şirketinden aldıysanız bütün kalkış yerleri haritada yer alacaktır. Yolunu kaybeden turistler, çoğu zaman haritada gösterilen bu yerlere sığınıyorlar.

 

3. Çevreyi kendi avantajınıza kullanın

Bu yaratıcı reklamlar son derece havalı oluyor. Sadece sıkıcı reklam afişlerini sollamakla kalmıyor, ayrıca sıradan bir alanı eğlenceli ve ilgi çekici bir reklam amacı olarak kullanıyor. Bu reklamlar daha çok beş yaşındaki bir çocuğun renkli dünyasından fırlamışa benziyor.

 

4. Popüler kültüre göndermeler yapın

Elbette reklam kampanyalarınız güncel olaylara ne kadar değinirse o kadar ses getirir. Hitap ettiğiniz kitleye göre, meşhur filmlere göndermelerde bulunabilir veya günümüz şarkıcılarının şarkılarından alıntılar yapabilirsiniz.

 

5. Komik olun

İyi ve yaratıcı reklamların ortak özelliği içlerinde mizah barındırmalarıdır. Mizah yoluyla muhtemel müşterilerinizle aranızda özel bir bağ kurabilirsiniz.

 

6. İnce espriler yapın

Herkes iyi bir espriye güler, fakat zeki kelime oyunlarına başvurarak veya görseller kullanarak ince espriler yapabilirsiniz.

 

7. Şirin hayvanlar kullanın

Minik dostlarımız reklamların ilgi çekici olmasını sağlıyor. Kedi yavruları veya gülümseyen köpeklerin reklam kampanyanız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Mutlaka okuyun: Köpeklerden Pazarlama Alanında Nasıl Yararlanabilirsiniz?

 

8. Kalıpların dışına çıkın

Reklam afişlerinin kendilerine tahsis edilen dikdörtgenin dışına çıkmaları insanların ilgisini çekebilir. Üç boyutlu reklam afişleri yaparak insanlarda merak uyandırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yaratıcı Reklam Afişleri

 

9. İnsanların sizin reklamınızı yapmalarını sağlayın

Bu yöntem son derece kolay. Markanız için yaratıcı ve şık tasarımlar hazırlayarak gözleri üzerinize çekebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Müşterileri Marka Elçisine Dönüştürmenin Yolları

 

10. İnstagram’da kolaj oluşturun

Instagram’da hesabınıza bakıldığında bir bütün oluşturan kolajlar hazırlayın. Böylece her fotoğraf hem kendi başına hem de bir bütün olarak dikkat çekecek.

 

11. Sokak sanatına başvurun

Bu reklamcılık fikri en eğlenceli fikirlerden biri olabilir. Genellikle “gerilla reklamcılığı” olarak anılan bu yöntem, çıkartmalardan tebeşir çizimlerine ve grafitilere kadar çeşitlendirilebilir. Önünden geçerken durup incelediğiniz sokak çalışmalarını reklam kampanyanız için kullanabilirsiniz.

 

12. Yaratıcı iş kartvizitlerine yatırım yapın

Normalde kartvizitleri reklam amaçlı kullanmak pek yaygın olmasa da bu yöntemi göz önünde bulundurabilirsiniz. Mesleğinize bağlı olarak başvurabileceğiniz birçok farklı ve yaratıcı reklam fikri bulunuyor. Örneğin, eğer bir peynir imalatçısı iseniz, rende şeklinde bir kartvizit hazırlayabilirsiniz.

 

13. Müziği kullanın

Reklam müzikleri ağza takıldığında sinir bozucu olabilse de, zekice kurgulanmış, akılda kalan reklam müzikleri hazırlamak ürününüzü pazarlama konusunda size çok yardımcı olabilir.

Mutlaka okuyun: Müziğin Satışlar ve Tüketiciler Üzerindeki Etkisi

 

14. Sanatkâr yönünüzü gösterin

Reklam kampanyalarınızı yaratıcılık üzerine kurun. Böylece insanlar afişlerinizi gördüklerinde bu afişlerin fotoğrafını çekmek ve telefonlarının duvar kâğıdı yapmak isteyecekler.

 

15. Eskilere dönün

Eskiden meşhur olan reklamları yeniden kullanarak insanların sempatisini ve ilgisini kazanabilirsiniz.

 

16. Videolar hazırlayın

İlham verici reklamlar insanları kampanya sürecine dahil eden reklamlardır. Bunu başarmanın kolay bir yolu hayır kurumlarına sponsorluk yapmak olabilir.

Mutlaka okuyun: Video Pazarlama Nedir?

 

17. Yanlış yönlendirme metodunu kullanın

Dikkat çekici görseller kullanarak sıkıcı bir konuyu ilginç bir hale getirebilirsiniz.

 

18. Facebook veya Periscope yayınları yapın

Facebook ve Periscope platformlarında canlı yayınlar yaparak müşterilerinizin ilgisini çekebilir, bu kişilerin markanıza ve ürününüze karşı kendilerini daha yakın hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

 

19. Bir Instagram yolculuğu yaratın

Bunu dünyada ilk defa Mercedes markası yaptı ve muazzam bir sonuç alındı. Yapması son derece zor olsa da insanları markanın serüvenine dahil etmek harika bir reklam kampanyası sürdürmenizi sağlayabilir.

 

20. Büyük oynayın

Hepimiz bir şekilde sosyal medyadaki meydan okumalara katılıyoruz. İnternetin gücünü kendi lehinize kullanabilirsiniz. Sosyal medya vasıtasıyla müşterilerinizle aranızda bağ kurabilir, çalışma ekibinizi komik meydan okumalar için kullanarak yaratıcı reklamlar ortaya çıkarabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Fikirleri
Marka Oluşturma Stratejileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.