Meyve ve Sebzeler Lazer ile Etiketleniyor!

İspanyol LaserFood şirketi, sebze ve meyvelerin üstüne lazerle etiket damgası vuruyor. Bu sayede sebze ve meyvelere plastik etiket yapıştırmaya gerek kalmıyor.

Gıda endüstrisinde verimlilik ve sürdürülebilirlik son derece önemli. Bu sebeple bu alanda gün geçmiyorki yeni bir inovasyon fikriyle karşılaşmayalım. Elektriksiz çalışan buzdolaplarından ineklere takılan çiplere kadar gıda sektöründe hayat geçirilmiş birçok inovasyonu dah önce sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de İspanyol gıda teknolojileri şirketi LaserFood, sebze ve meyvelerin üzerine yapıştırılan plasik etiketlere bir son vermek amacıyla lazer teknolojisinden yararlanarak “lazer etiketi” geliştirdi.

lazer-gida-etiketi

Gıdaların üretim yeri, son tüketim tarihi, üreticinin logosu, resmi kurumların verdiği izin bilgileri vs. hassas lazer damgalarıyla sebze ve meyvelerin üzerine kazınıyor. Üstelik lazer kullanımı gıda maddelerinin raf ömrünü ve kalitesini düşürmüyor. Bunların yanınada lazerli etiketleme işlemi; kivi, şeftali gibi çabuk bozulan meyvelere de uygulanabiliyor .

lazer-gida-etiketi-2

Gıda maddeleri özelinde pazarlama ve sevkiyat gibi alanlarda teknoloji ve inovasyondan daha başka hangi yollarla yararlanılabilir sizce?

 

İlginizi çekebilir

Yiyecek ve İçecek Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri
Gıda Sektöründeki Yenilikler
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir