Michael Bloomberg Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

33,7 milyar dolar servetiyle eski New York Valisi Michael Bloomberg, bu serveti kendi başına oluşturdu.

Valilik yaptığı 12 yılın ardından görevini bırakan Bloomberg’in hayatı aynı yoğunlukta sürüyor. Bloomberg bu koşturmacada bol bol para harcamaya devam ediyor. Zira ölmeden önce tüm servetini harcamış olmayı umuyor.

Wall Street’de çalışmaya başladığı yıllardan cömert hayır işlerine kadar Michael Bloomberg’in hayat hikayesine gelin birlikte bakalım.

 

1942 yılının Sevgililer Günü’nde hayata gözlerini açan Bloomberg, Massachusetts eyaletinin Medford kasabasında büyüdü.

 

Johns Hopkins Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Harvard’da işletme yüksek lisansı yapan Bloomberg, New York’ta Salomon Brothers (Salomon Kardeşler) firmasında işe başladı. Burada uzun mesailere kalarak çalışan Michael Bloomberg, adım adım yükselerek 1972 yılında şirketin isim ortaklarından biri oldu.

 

1978 yılına geldiğinde şirketteki rütbesi düşürülerek, Bilişim Teknolojileri departmanının başına geçirildi. Buna rağmen şirkette çalışmayı sürdüren Bloomberg, 3 yıl sonra, 1981’de Salomon Brothers ile bir ticaret firması olan Phibro’nun birleşmesinin ardından, 10 milyon dolar ödenerek işten çıkarıldı.

 

İşten çıkarılmasının ardından öğrendiklerini kendi firmasını kurmak için kullanmaya karar veren girişimci, “Innovative Market Solutions” (Yenilikçi Market Çözümleri) isimli şirketi kurdu. Şirketin amacı borsa simsarlarının verilere daha kolay ulaşmasını ve incelemesini sağlamaktı. Çok geçmeden “Bloomberg Terminali” hizmete sunuldu. İlk ismi “MarketMaster Terminali” olan terminalden Merrill Lynch 22 adet satın almasının yanı sıra, Bloomberg’in şirketine de 30 milyon dolar yatırım yaptı.

 

Daha sonra ismi değişerek Bloomberg LP olan firma, 80’lerde büyük bir başarıya imza attı ve 1989 yılında 2 milyar dolar değere ulaştı. Daha sonra Bloomberg markası yeni açılımlar yaparak bir haber kanalı (Bloomberg News) ve  TV kanalı (Bloomberg TV) kurdu.

 

2001 yılında siyasete girme kararı alan Michael Bloomberg, Cumhuriyetçilerin New York Vali adayı oldu. 11 Eylül saldırılarının ardından şehri yeniden inşasına yardım eden Bloomberg, 2002 yılında seçim kazanarak Vali koltuğuna oturdu.

 

Hali hazırda milyarder olan Bloomberg, 12 yıllık valiliği boyunca bu görev için yılda yalnızca 1 dolar aldı. Öte yandan kendi cebinden toplamda 650 milyon dolar para harcadı.

 

Üçünce dönem için adaylığını koyduğunda seçim vaadi olarak iki dönem kuralı getireceğini söyledi ve üçüncü kez New York Valisi olarak seçimden zaferle ayrıldı.

 

12 Yıl valilik yapan Bloomberg’in görevi 2013’te sona erse de, milyarder girişimci henüz emekli olmaya hazır değil. Vali koltuğundan ayrıldıktan bir sene sonra Bloomberg LP’deki CEO görevini de bırakan iş adamı halen oldukça yoğun bir gündeme sahip.

 

Kendisini meşgul edecek birçok pahalı oyuncağı olan Bloomberg, 1976 yılında aldığı pilotluk ehliyetinin de hakkını veriyor. Milyarder girişimci sahip olduğu 4,5 milyon dolarlık 6 kişilik Agusta SPA A109s model helikopter ile sık sık New York üzerinde uçuyor.

 

Geniş bir emlak portföyünün de sahibi olan Michael Bloomberg, dünya çapında 14 dev taşınmazı ve New York’tan Londra’ya ve Bermuda’ya kadar birçok yerde evi bulunuyor.

 

Bloomberg Bermuda’daki deniz kenarındaki evine gitme için sık sık özel jeti ile seyahat ediyor. Eski vali adaya rahatlamak ve New York’taki yoğunluktan uzaklaşmak için gidiyor.

 

New York’tayken ise 5 katlı malikanesinde kalmayı tercih eden Michael Bloomberg, valilik görevini bırakmasının ardından tadilat yapmaya karar verdi. Binanın tadilatı için 1,7 milyon dolar para harcandı.

 

Michael Bloomberg ayrıca önde gelen hayırseverlerden biri sayılıyor. Kendi kurduğu dernek aracılığıyla bugüne kadar çeşitli amaçlar için 2,5 milyar doların üzerinde bağış yaptı.

 

Bloomberg’in son bağışı, Cornell Üniversitesi’ne New York’a teknoloji odaklı bir okul binası yapılması amacıyla verdiği 100 milyon dolar.

 

2013 yılında eski okulu Johns Hopkins’e bağışladığı 350 milyon doların ardından, bu okula yaptığı bağış miktarı 1 milyar doları buldu. Son büyük bağışların ardından Bloomberg, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir okula bağış yapan, yaşayan en hayırsever insan unvanını kazandı.

 

Bloomberg ayrıca ülke genelinde belediyeleri kalkındırmak amacıyla da 42 milyon dolar bağışta bulundu. Bloomberg’in kurduğu dernek tarafından yürütülen programla, orta ölçekli belediyeler verileri daha iyi analiz ederek kullanmayı öğrenmesi ve bu sayede vatandaşlarına daha iyi hizmet vermesi amaçlanıyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük tartışma konularından biri olan “bireysel silahlanma” mevzunda ise Bloomberg, partisinin aksine kontrolün daha da sıkılaştırılması gerektiğine inanıyor ve bu amaç doğrultusunda para harcamaktan da çekinmiyor. Son olarak bu amaca yönelik başlatılan son kampanya için 50 milyon dolar vereceğini açıkladı.

 

İlginizi çekebilir

Mutlaka Okumanız Gereken Başarı Hikayeleri
20. Yüzyılın Dünyayı Değiştiren Girişimcileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.