Milyar dolarlık şirketlerin arkasındaki 4 girişimcinin başarı sırları

Geçen günlerde, milyar dolarlık şirketlerin dört kurucusunun yuvarlak masa formatında düzenledikleri bir panele katılma imkânım oldu.

Konuşmaların konusu, onların bir girişimci olarak aldıkları yol, bu süreç boyunca neler öğrendikleri ve diğer girişimcilere verebilecekleri tavsiyelerdi. Onların rahat hallerinden, cafcaflı sunumlarından ve bilgilendirici tavsiyelerinden bir hayli etkilendim. Bu yüzden bu başarılı girişimcilerden edindiğim bilgilerden bazılarını sizlerle paylaşmayı düşündüm.

 

Sizi harekete geçirebilecek bir şey bulun

sadece-tutku-yeterli-degildir

Girişimciler, kendilerini harekete geçirecek bir tutkuya sahip olmalıdırlar. Her milyarderin şirketlerini kurarken sahip oldukları bir tutku ve değiştirmek istedikleri bir düzen vardı. Bu tutkuları onları en umutsuz durumlarda bile vazgeçmemelerini sağladı.

İlginizi çekebilir:  Tutkunuzu Nasıl Başarılı Bir İşe Dönüştürürsünüz?

 

Başarılı insanları işe alın ve onların yolundan çekilin

basarili-insanlar

Bu, dört girişimcinin de hemfikir oldukları bir konuydu. Başarılı çalışanları işe almanın önemini vurgulayan birçok hikâye anlattılar. Aslında hepsi de böyle insanları işe almanın bir şirketin kurucusu olarak yapmanız gereken en önemli şey olduğunu vurguladı.

Girişimcilerden biri kendisini “her şeyi satabilen bir adam” olarak tanımladı. Bu, her ne kadar kendi yeteneklerini basitleştirip anlatmak da olsa kendisinin, şirketinin operasyonu, yönetimi, iş geliştirmesi ve diğer kritik iş ihtiyaçları için başarılı insanları nasıl ikna edip işe aldığına değiniyordu.

Her ne kadar dar bir kadroyla başlayacak da olsanız “bu yollardan çoktan geçmiş” tecrübeli insanları işe alarak kısa bir süre içerisinde büyük başarılar elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İyi Elemanlar Nasıl Bulunur?

 

Şirketinizi satmak için çalışmayın

60-saniyede-satis-yapmak

Paneldeki tüm konuşmacılar, kendi şirketlerini satın almak isteyenlerin olduğunu belirttiler. Bazıları için bu çok sık olurken bazıları sadece önemli birkaç teklif almıştı.

Hepsi, bir girişimcinin, şirketinin kuruculuk koltuğundan kalkmak zorunda kalmayacağı bir amaç doğrultusunda çalışmaları gerektiğini hissetmişlerdi.

Girişimciler olarak belirli bir seviyede başarı elde etmiş diğer girişimcilerin deneyimlerinden ders alabilmek kadar harika başka bir şey yoktur. Yukarıda bahsedilen girişimcilerin, diğer girişimciler için paylaştığı bilgilerin ortak fikri; sınırlarınızı bilmek, amaçlarınızın olması ve her şeyden önce kendinize karşı dürüst olmak ve yaptığımız işinizden keyif almaktı.

 

İlginizi çekebilir

Zengin Girişimcilerin 7 Davranışı
Başarılı Girişimcilerden Yeni Girişimcilere Tavsiyeler
Dünyanın En Zengin İkinci Kişisinden Başarı Sırları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir