Milyarderlerden İşleri Büyütmek İçin 8 Tavsiye

Aklın yolu birdir; işinizi geliştirme konusunda gerçekten sağlam tavsiyelere ihtiyacınız varsa en başarılı işletmecilerden akıl alabilirsiniz.

Bu tarz insanlar genellikle size hemen yardımcı olup önerilerde bulunurlar. Ancak bu kişilerin verdiği tavsiyeler genellikle bir kulaktan girip öteki kulaktan çıkar. Eğer cidden işinizi büyütmek istiyorsanız tavsiyelere mutlaka kulak asın.

Başarı öyle haybeden gelmez. Başarıya ulaşmak için çok çalışmanız ve biraz da şanslı olmanız gerekir. Öyleyse aşağıda sizlerle paylaştığımız sekiz tavsiyeyi mutlaka okuyun, sonra da bu tavsiyeleri uygulayarak kısa zamanda daha fazla para kazanmaya başlayın.

 

1. Müşterilerinizi mutlu edin.

Emlak ve yazılım sektörünün önemli girişimcilerinden Tej Kohli, bu konuda şöyle diyor: “Strateji geliştirmek, doğru biçimde pazar konumlaması yapmak ve uzun vadeli planlar hazırlamak hiç şüphesiz çok önemli şeyler ama asla perakende satışları ihmal etmeyin ve her zaman müşterilerinizi mutlu etmek için çaba gösterin. Eğer yeteri kadar satış yapmıyorsanız eninde sonunda batarsınız. Eh, o zaman stratejik planlar yapmanın ne anlamı kalır ki?”

 

2. Her şeyden ders alın.

Yaptığı hatalardan ders çıkarmayı uzun zaman önce öğrenen Bill Gates bu konuda şu sözleri sarf ediyor: “Başarıyı kutlamak çok güzeldir ama yaptığınız hatalardan ders çıkarmak bundan çok daha önemli bir şey.” Yaptıklarınız hakkında uzun uzadıya düşünün ve her şeyden ders çıkarın, aksi takdirde ileride yaşayacaklarınız adeta zıvanadan çıkmanıza sebep olabilir.

 

3. İş hayatında kestirme yol olmadığını unutmayın.

Başarılı bir iş kurma yolunda en geleneksel yöntemi kullanan J. Paul Getty şöyle diyor: “Başarının formülü erken kalkmak, çok çalışmak ve sonuca ulaşmaktır.” Herkesin kestirme yol bulmak ve 30 yaşına bile gelmeden zengin olmak için elinden geleni yaptığı bir devirde bu tavsiyeye uyup sebat etmek sizin için çok mantıklı olabilir.

 

4. Mükemmeliyetçi olmayın.

Brezilyalı iş adamı Eike Batista henüz gençken işler istediği gibi gitmediğinde sinirlenir, eli ayağına dolanırdı. Sonradan anladı ki her şeyin her zaman mükemmel olması mümkün değil. Hayattan gerekli dersleri alan Batista mükemmeliyetçilik konusunda şöyle düşünüyor: “Asla hatasız ya da kusursuz olduğunuzu düşünmeyin sakın. Başarılı olmak için tek yolun mükemmeliyetçilikten geçtiğini de sanmayın. Hedefiniz mükemmeliyetçilik değil başarı olsun.” İşte Batista’yı başarıya götüren anlayış da tam olarak bu.

 

5. Yaptığınız işten zevk almaya bakın.

Zappos’un kurucusu Tony Hsieh, sevmediğiniz bir işi yaptığınızda ne kadar kazanırsanız kazanın mutlu olmayacağınızı düşünüyor ve şöyle diyor: “İşinizi sevin. Tek hedefiniz para olmadığında emin olun işinizden çok daha fazla zevk alacaksınız.” Gördüğünüz gibi zengin olmak sadece para kazanmaktan ibaret değil. Eğer işinize doğru biçime yaklaşırsanız zaten bir gün köşeyi dönersiniz.

 

6. Gerçekten girişimci olun.

Girişimciliğin duayen ismi John D. Rockefeller’in bu konudaki sözleri çok önemli: “Başarılı olmak istiyorsanız başkalarını taklit etmeyi bırakın ve hiç gidilmemiş yerlere gidin, yeni yollar keşfedin.” Yani, güvenli yoldan gidip bilinen şeyleri yapmaktansa yeni şeyler deneyin. Eğer dediğimizi yaparsanız inanın elde edeceğiniz sonuçlar karşısında siz de şaşıracaksanız.

 

7. Kendinize engel olmayı bırakın.

Mark Zuckerberg’in o dünyaca ünlü sözünü düşünün: “En büyük risk, hiç risk almamaktır. Hızla değişen bir dünyada başarısızlığa mahkum olan bir strateji varsa o da risk almamaktır.” Siz siz olun, Zuckerberg’in yolundan ayrılmayın. Risk almazsanız istediğiniz sonuçları da elde edemezsiniz. Arada sırada gözünüzü karartmazsanız sıradan insanlardan farkınız kalmaz.

 

8. Mutlaka topluma katkıda bulunun.

Ünlü iş adamı Chuck Feeney bu konuda çok önemli sözler sarf ediyor: “Bu hayatta bir denge kurmak şart. İş, aile ve öğrendiklerinizi başkalarına öğretmek arasında mutlaka bir denge kurmalısınız.” Gerçekten de topluma en çok katkısı bulunan insanlar girişimciler ya da işletmecilerdir. Ancak bu bahsettiğimiz dengeyi kuramayanlar başarısız olurlar ve topluma katkıda bulunamazlar.

Peki siz de iş hayatınızda başarıyı yakalamak istiyor musunuz? O zaman bu tavsiyelerimizi uygulayın ve rakiplerinizin önüne geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.