Mobil Oto Yıkama İşine Nasıl Başlanır?

Mobil oto yıkama işine girdiğiniz zaman fiziki bir dükkân açmak zorunda kalmazsınız ve bu sayede başlangıç maliyetlerinizde büyük ölçüde azalır. Pahalı olmayan araç gereçlerle işe başlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuz zamanda işlerinizi büyütebilirsiniz. Müşterilerinizin araçlarını park yerlerinde, müşterilerin evlerinin yakınlarında veya garajlarında yıkayabilirsiniz. Mobil oto yıkamanın avantajlardan biri siz işinizi yaparken diğer potansiyel müşterilerde sizi görür ve bu sayede sizde pazarlama amaçlarınızı gerçekleştirme fırsatını yakalarsınız. Kötü hava koşullarında dışarıda çalışmak ve gerekli olan ekipmanlarla bir yerden bir yere gitmekse bu işin zor tarafıdır.

 

Başlangıç

1- Bir cep telefonu ve araç gereçlerinizi emniyetli bir şekilde taşıyacağınız güvenilir bir araç alın veya mevcut olan cep telefonunuzu ve aracınızı kullanın. Orta veya büyük boy bir araç, pikap veya arazi aracı küçük ve orta ölçekli faaliyetler için yeterli olacaktır.

2- İlgili resmi kurumlara başvurarak mobil oto yıkama işiniz için neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Mobil bir iş olsa bile ruhsat ve izinler almanız gerekebilir.

3- Kartvizitler, el ilanları ve broşürler gibi basılı malzemelerinizi yakınlarınızdaki bir baskı merkezinde yaptırın. Bu sayede işiniz kulaktan kulağa daha çabuk yayılır ve diğer işletme sahipleri size müşteri yönlendirebilir.

4- Oto yıkama malzemeleri satan tedarikçilerden cam, dış, iç, direksiyon, lastik, paspas temizleyicileri ve otomobil cilası gibi kimyasal temizlik ürünlerini satın alın.

5- Temizlik malzemeleri satan tedarikçilerden vakum, tampon, çek-pas, kovalar, fırçalar, süngerler ve bol miktarda pamuklu havlu satın alın.

6- Temizlik ürünlerinizi ve araç gereçlerinizi aracınızda taşımak için el çantaları ve kutular alın.

7- Mobil oto yıkama işinizin reklamını yapmak için kartvizitlerinizi ve el ilanlarınızı yerel işletmelere ve evlere dağıtın. Diğer işletme sahiplerine el ilanlarınızı dükkânlarına bırakıp bırakamayacağınızı sorun. Bütçeniz müsaitse diğer pazarlama ve reklam faaliyetlerini de deneyin.

 

İhtiyaç listesi

  1. Cep telefonu
  2. Araç
  3. Gerekli olan ruhsat ve izinler
  4. Vergi levhası
  5. Pazarlama malzemeleri
  6. Su tankı, pompa, su hortumu, elektrik jeneratörü ve uzatma kablosu
  7. Kimyasal temizlik ürünleri
  8. Temizlik malzemeleri
  9. Araç ve gereçler için el çantaları ve kutular

 

İpuçları

Otoparklarda faaliyet göstermeyi planlıyorsanız bazı yerler su ve elektrik kaynağını kullanmanıza izin vermeyebilirler. Pompası ve su hortumu olan bir su tankı ve taşınabilir jeneratör almanız gerekebilir. Yâda su ve elektrik kaynağını kullanmanıza izin veren yerlerle çalışmalısınız. Kaynakların kullanılmasına izin veren yerlere hortumlarınızı ve ara kablonuzu götürmeyi unutmayın.

Alışveriş veya iş merkezlerinin oto park sahiplerinden izin alarak “oto yıkama” günü düzenleyin. Bir tarih belirleyin ve el ilanlarınızı insanlara dağıtın. Kar amacı gütmeyen kuruluşlarla temas kurun ve o günkü kazancınızın bir kısmını bu kuruluşlara bağışlayın.

Mümkün olduğunca çevre dostu ürünler kullanmaya çalışın. Diğer ürünlere göre daha pahalı olsa da daha güvenilir ürünlerdir ve pazarlama amaçlarınıza katkıda bulunur.

 

Uyarılar

İyi ve kaliteli hizmet verebilmek için fiziksel anlamda güçlü olmanız gerekir. Bu iş için yeterli derecede sağlıklı ve güçlü olduğunuzdan emin olun.

İşletme sigortası yaptırın. Araçları kendinize ait olmayan yerlerde yıkasanız bile araç gereçler, cila makinesi ve kimyasal maddelerin yaratacağı zararlar yüzünden sorumlu tutulabilirsiniz.

Mobil oto yıkama işine başlamanın kolay bir yolu da bayilik veren firmalardan bayilik almaktır. Bu sayede hazır bir işe sahip olursunuz. Size ise sadece para kazanmak kalır.

İş kurmak isteyenler için en yeni iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz. Gözünüzü her zaman dört açın çünkü her an karşınızda bir güzel bir iş fikri çıkabilir.

Borsa Nasıl Oynanır?

İş Fikirleri

Evde Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir