Mobil Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak

Gün geçmiyor ki pazara yeni bir mobil cihaz girmesin. Son yıllarda mobil uygulama geliştirmek hiç olmadığı kadar karlı bir iş haline gelmiştir ve sürekli yükseliş halindedir. Bundan beş sene öncesine kadar uygulama geliştiricilerinin işletim sistemi seçenekleri sınırlıydı çünkü sadece Windows Mobile, BlackBerry ve Apple vardı. Ancak bugün yeni mobil platformların ve farklı versiyonların artmasıyla çapraz platform biçimlendirmeli uygulama konseptleri oldukça popüler oldu ve mobil uygulama geliştirme alanı para kazanmak isteyen geliştiriciler için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine oldu.

Bu makalede sizlere mobil uygulamalardan para kazanmanın yollarından bahsedeceğiz.

 

Son derece karlı bir iş

Apple App Store ( Apple Uygulama Mağazası) , the Google Android Market, RIM’s App World ( RIM Uygulama Dünyası ) ve Nokia Ovi Store gibi büyük uygulama mağazalarının hepsi son birkaç yıldır milyarlarca dolarlık kar elde ediyor. Mobil uygulamalar reklam yapmanın, ürünler ve hizmetler satmanın ve sosyal bilgi paylaşımını arttırmanın en kolay ve en iyi yollarından biri olmuştur.

Mobil uygulama geliştirme pazarı oldukça geniştir ve bu beklenti doğrultusunda başarılı olmak isteyen uygulama geliştiriciler ve şirketler ufak bir başlangıç yatırımıyla harika fırsatlar yakalayabilir. Angry Birds muazzam bir başarı yakalayan en iyi oyun uygulamalarından biridir. Başarılı olan başka uygulamalar olsa da Angry Birds en çok satan uygulamalar arasında girmiştir ve yaratıcısı Rovio’ya maksimum miktarda gelir kazandırmıştır.

 

Mobil uygulamaların başarısının gizli formülü

Kullanıcılar tarafından milyonlarca defa indirilen ve popüler olan binlerce uygulama vardır. Ancak bunlardan sadece birkaç tanesi büyük oyuncular gibi büyük gelir elde eder. Bunun arkasındaki gerçek neden şirketlerdeki sezgi eksikliğidir.

Angry Birds örneğine yeniden dönecek olursak Rovio uygulamanın bedava versiyonunu Android markette piyasaya sürmüştür. Bu versiyonda reklam çubuğu vardır ve gelirin esas kaynağı budur. Bugün şirket uygulama satışından çok reklamlardan para kazanmaktadır.

Tabii ki uygulamanın başarısı kullanan insan sayısına ve aynı zamanda uygulama için harcanan zamana bağlıdır. Rovio uygulama geliştirme deneyimi olan ve oturmuş bir şirkettir. Geliştirme ekibi mobil kullanıcıları çekecek ve uygulamayı tekrar tekrar kullanmalarını sağlayacak bir oyun geliştirmeye odaklanmıştı. Şirket uygulamayı düzenli olarak güncelledi ve aynı zamanda güncellemelerin bedava versiyonlarını yayınladı. Angry Birds basit bir mobil uygulamadan fazlasıdır. Angry Birds dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan bir markadır.

 

Mobil sosyal paylaşımı avantaj olarak kullanmak

Uygulama pazarında başarıyı yakalamanın en iyi yollarından biri mobil sosyal uygulamalar geliştirmektir. Uygulama geliştiricilerin biraz daha fazla çaba göstererek geliştirdiği bu uygulamalar kullanıcıları arkadaşlarıyla online olarak bilgi paylaşmaya teşvik eder. Facebook ve Twitter gibi mobil hizmetler bu tür uygulamaların en iyi örneklerindendir.

Sosyal uygulamalar geliştirdiğinizde büyük paralar kazanamayabilirsiniz. Ancak uygulama içi satın almalar eklemeniz daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacaktır. Mobil sosyal oyunlara dikkat çeken geliştiriciler kullanıcılara az bir ücret karşılığında oyunların tamamen reklamsız versiyonlarını sunarak para kazanabilirler. Belirli oyunlar küçük paralar karşılığında kullanıcıları sanal para veya geliştirilmiş oyun temaları satın almaya teşvik ederek de para kazanırlar. Bu teknik etkilidir ancak uygulama geliştiricinin zaman ve çaba harcamasını gerektirir.

 

Mobil markalar ve taşıyıcılarla ortak olmak

Uygulama geliştiricilerin ve şirketlerin birçoğu uygulamaları piyasaya sürmek için mobil markalar ve taşıyıcılarla ortak olur. Süreç doğru bir şekilde planlanırsa iki taraf için de kazan kazan durumu olur. Bununla birlikte uygulama geliştirici gelirin küçük bir bölümünü alırken mobil cihaz markası veya taşıyıcı karın büyük bölümüne sahip olur.

Ayrıca markaların veya taşıyıcıların her birinin kendi şartları vardır. Bu da geliştiricinin yaratıcılığını frenlemesine neden olur. Bütün bunlara rağmen çalışmalarını göstermek ve pazarda fark edilmek isteyen yeni geliştiriciler için mobil uygulamalar oldukça iyi bir fırsattır.

İnternetten para kazanmak istiyorum diyenlere özel internetten para kazanma yollarını ve fırsatlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir