Sıfırdan Milyonlarca İzlenen Bir Youtuber Olmak

Nasıl Youtuber Olunur?

İnternet üzerinden para kazanmak denilince akla ilk gelen seçeneklerden biri olan ve milyonlarca kullanıcıya sahip video paylaşım sitesi YouTube, yediden yetmişe herkese son dönemin trend mesleklerinden birini yani “YouTuber” ya da “YouTube Fenomeni” olma imkanını sunuyor.

YouTube Fenomeni/YouTuber olma işini “yeni nesil bir içerik oluşturma sistemi” olarak tanımlamak da mümkün. Tıpkı insanlar gibi, YouTube üzerindeki her bir kanalın da kendisine has bir karakteri var ve fenomenler kendi karakterini/ kişiliğini kanalına en iyi yansıtabilen içerik oluşturucuları arasından çıkıyor.

Peki, nasıl YouTuber olunur?

Yazımızda YouTube kanalı oluşturmanıza ya da mevcut kanalınızı başarıyla yönetmenize yarayacak ve sizi en nihayetinde bir YouTube fenomenine dönüştürecek ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz.

BÖLÜM 1- FISILTI (BUZZ) YARATIN.

“Buzz” kelimesinin Türkçe anlamı “fısıltı/söylenti” olup  “fısıltı yaratmak” ağızdan ağıza pazarlama yoluyla viral olacak içerikler oluşturmanızı ifade eder. Burada amaç, takipçilerinizin/abonelerinizin hakkında konuşacağı içerikler yaratmaktır.

 

1- Gelişmelerden haberdar olun.

Herkesin hakkında konuştuğu veya çevrim içi ortamın en sık aranan konuları arasında yer alan haberler ya da popüler kültür öğeleriyle ilgili videolar hazırlarsanız fenomen olma şansınız artacaktır. En sevdiğiniz konulara ilişkin bilgi birikiminizi artırın, son dönemin trend konuları veya flaş haberlerine ilişkin bir veya iki günde bir video oluşturmaya/yüklemeye hazır olun. Unutmayın, yıldızınızın ne zaman parlayacağını asla bilemezsiniz.

Popüler kültür konularına ilişkin bilgi edinmek için YouTube’un trendler sayfasına, Twitter’ın trend konularına ya da Google haberlerine göz atabilirsiniz.

 

2-Karşılıklı atışmalar veya parodilerden oluşan bir video çekin.

Popüler bir YouTube videosunu alın ve ona yönelik cevap niteliğinde yeni bir video oluşturun. You Tube videoları üzerinden karşılıklı atışmalarda bulunmak, video içeriklerini komedi unsuru ile harmanlamak veya parodiler oluşturmak buzz/fısıltı yaratmanın bir hayli popüler yöntemlerindendir. Bu sayede, başkalarının başarısından faydalanmış olursunuz. Çünkü insanlar bahsi geçen popüler videoya ilişkin arama yaptıklarında size ait içeriklere de ulaşırlar. Orijinal videoların yaratıcıları da bu tarz girişimlerden memnundur, zira atışmalar veya parodiler sayesinde ünleri- dolayısıyla da etki alanları ve aboneleri- kat be kat artar.

Bu yöntemin verimliliği için videosundan yararlandığınız kişinin YouTube kullanıcı adını kendi içeriğinizin başlığına eklediğinizden emin olmalısınız. Bu sayede, içeriğinizin “sıradaki” videolar arasında görünme olasılığı artıracaktır.

Videonuzun birbirine benzer içeriklerle dolu internet dünyasında kaybolup gitmemesi adına doğru etiketleri kullanmalı ve onu olabildiğince görünür kılmalısınız.

Ünlü bir videonun autotune(ses düzenlemesi yapılmış) versiyonu, izleyicilerinizi gülmekten kırıp geçirecek ve anında viral olacak bir içeriğe imza atmanızı sağlayacaktır.

 

3-YouTube toplantıları aracılığıyla abonelerinizle tanışın.

YouTube toplantıları dünya genelinde düzenlenen etkinliklerdir ve dikkat çekmenin, arkadaş edinmenin ya da popülaritenizi artırmanın yollarını sunarlar. Sizinle şahsen tanışma fırsatı bulmuş kişilerin kanalınıza abone olma olasılıkları çok daha yüksektir. Abonelerinizle tanıştığınızda onlara teşekkürlerinizi sunmayı ihmal etmemeli ve onları tanımak adına çaba göstermelisiniz.

YouTube toplantılarının bir amacı da ortak videolar hazırlamaktır.  Amacınıza odaklanmalı ve bu uğurda gereken adımları atmaktan kaçınmamalısınız. Olabildiğince çok video hazırlayın.

YouTube toplantılarında kendini beğenmiş bir tavır takınmaktan kaçının. Videolarınızı izlemek veya sizinle buluşmak için zaman ayırmış insanlarla tanışmak için orada olduğunuzu unutmayın. Samimiyetinizi yansıtın. Arkadaş canlısı olun.

 

4-Ünlü YouTuber’lar ile işbirliği yapın.

YouTube toplantıları ya da etkinliklerinde ünlü Youtuber’larla tanışmaya çalışın ya da bu kişilerle YouTube veya Twitter üzerinden temas kurun. Onlara sizinle birlikte bir video çekmek isteyip istemediklerini sorun. Bu sayede tanınırlığınızı artırır ve YouTube topluluğunun öne çıkan figürlerinden biri haline gelebilirsiniz. Çoğu kişi bu şekilde ünlü olmuştur.

Biriyle iletişim kurmadan önce ortak video çekimi için harika bir fikre sahip olduğunuzdan emin olun. Onları ikna etmeye yetecek değerde bir teklif sunmalısınız.

Benzer bir tarza ya da izlenme oranına sahip kişilerle işbirliği yapmaya odaklanın. Bu sayede, abonelerinizi/izleyicilerinizi de paylaşabilirsiniz.

Videolarında sizden bahsetmek veya size yardım etmek isteyenleri asla geri çevirmeyin. YouTube topluluğunun özünü yardımlaşma ve zenginliği paylaşma fikirleri oluşturur.

Birlikte çalışmak istediğiniz kişi sizden bir hayli uzakta mı yaşıyor? O halde ortak videonuzu çekmek için Skype vb. görüntülü arama yazılımlarını kullanmalısınız.

Bir YouTuber ile işbirliği yapacaksanız, çekeceğiniz videoyu hem katılımcıların hem de izleyicilerin beğeneceği ortak bir tema üzerine oluşturmaya dikkat edin.

 

5-Editörlerce öne çıkarılmış bir videoya sahip olun.

Öne çıkan bir videoya sahip olursanız rakipleriniz arasından sıyrılma şansınız da olur. Çok geçmeden-hatta birkaç gün içinde- şöhretin kapılarını aralayabilirsiniz.

Yüksek bir görüntüleme sayısına veya takipçi kitlesine sahip videoların öne çıkma olasılığının daha fazla olacağını unutmayın.

Bunu sağlamak için videonuzda insanların gerçekten ilgisini çekecek şeylere yer verdiğinizden ve başlığınız ile açıklamanızın uyum içinde olduğundan emin olmalısınız.

 

6-Bıkıp usanmaksızın yeni içerikler ekleyin.

Orijinal içerikler sunar veya izleyicilerinizin/abonelerinizin hayatlarıyla alakalı ilgi çekici videolar hazırlarsanız-üstelik tüm bunları sık ve düzenli aralıklarla yaparsanız- fenomen olma hayalinize kavuşabilirsiniz. Aradan birkaç ay hatta birkaç yıl geçtiği halde kayda değer bir gelişme olmadı mı? Pes etmeyin.Tutkunuzu asla yitirmeyin. Bu işin sonunda hayallerinize kavuşma ihtimalinin olduğunu unutmayın.

 

BÖLÜM 2- İZLEYİCİLERLE TEMAS KURUN.

Bu bölümde izleyicilerinizin ilgisini nasıl çekeceğinizi öğreneceksiniz.

 

1-Etkileyici görünen bir kanala sahip olun.

Kanalınızın görüntüsü videolarınızın başarısını artırabilir ya da azaltabilir, bu yüzden bu görüntünün en az videolarınız kadar cezbedici olduğundan emin olun. Dikkat çekici bir kanal adı oluşturun ve içeriğinizle birebir uyumlu bir kanal resmi seçin. Ayrıca, videolarınıza izleyicilere ne tür bir içerik sunduğunuza dair ipucu verebileceğiniz kısa açıklamalar da eklemelisiniz.

Benzersiz arka plan resimleri kullanın.

Kanal resminizi ve açıklamanızı her daim güncel tutun. Bu öğelerin içeriğinizin yanında sönük kalmasına asla izin vermeyin.

Çevrim içi tanınırlığınızı artırmanın bir diğer yolu ise kanalınızın açıklama bölümüne sahip olduğunuz web siteleri/sosyal medya hesaplarına ilişkin bağlantıları eklemektir.

Sosyal medya profillerinizin tamamını YouTube hesabınıza bağlayın. Bu sayede, kendi topluluğunuzu oluşturabilirsiniz.

 

2-Videolarınızı etiketleyin.

Bu kısım son derece önemlidir. Doğru etiketleri kullanmazsanız, videolarınızı hiç kimse bulamaz. Bu nedenle, kanalınıza yükleyeceğiniz her videonun ardından açıklayıcı ve spesifik etiketler kullanmaya özen göstermelisiniz. Tabi herkesle aynı etiketi kullanmanız da iyi bir fikir değildir, çünkü bu şekilde başkalarından bir farkınız kalmayacağından videonuz binlerce videonun arasında kaybolup gidecektir.

Videonuz için doğru anahtar kelimeleri belirleyin. İçeriğinizle alakasız anahtar kelimeler kullanıp izleyicileri yanlış yönlendirmeyin.

Görüntülenme sayınızı artırmak için hem genel hem de özel etiketleri kullanın. İçeriğinizde yer alan kişilerin adlarını etiketlemeyi veya bahsettiğiniz etkinliklerle ilgili anahtar kelimelere yer vermeyi unutmayın.

Kullanıcıların sıklıkla aradığı etiketleri tespit edin ve kullanın. Bu tarz etiketleri bulmanıza yardımcı olacak, yani beğenileri(like’ları) artıracak etiketlere yer veren sayısız web sitesi mevcuttur.

Mutlaka okuyun: Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

 

3-Videolarınızı öncelikle tanıdığınız kişilere izletin.

Biriyle herhangi bir samimiyetiniz yoksa bu kişiden videonuzu izlemesini veya videonuzla bağlantı bir linke tıklamasını talep edemezsiniz. Bu, YouTube dünyasında büyük bir gaf olarak kabul edilir. Bu türden emrivakilerde bulunmak yerine mevcut ilişkilerinizi geliştirmeye odaklanın ve abone/izleyici sayınızın kendiliğinden artmasına izin verin. YouTube’da fenomen olmanın bir gecede gerçekleşmeyecek bir şey olduğunu bilin. Yeterince kararlı olursanız, görüntülenme sayınızın zamanla artığını fark edeceksiniz.

Videolarınızı Facebook, Google Plus ve Twitter vb. sosyal ağlarda da paylaşın.

Tanımadığınız kişilere videolarınıza ilişkin bağlantılar yollamayın ya da duvarlarını veya mesaj kutularını videolarınıza ilişkin spam mesajları ile doldurmayın.

Hiçbir şekilde görüntülenme sayınızı artıramıyorsanız, son çare olarak, bu hizmeti sunan web sitelerden görüntülenme satın alabilirsiniz. Ancak, bu yöntemi her çareye başvurduğunuz ve sonuç alamadığınız durumlara saklayın, çünkü satın aldığınız her görüntülenmenin kalıcı bir aboneye dönüşme olasılığı düşüktür.

 

4-Abonelerinizle konuşun.

Popülerliğinizi daha da artırmak için gelen yorumlara cevap verin. Bu, abonelerinizle yeni ilişkiler kurmaya başlamak için etkili bir yoldur. Birisi size güzel bir mesaj mı bıraktı? Bir teşekkürü çok görmeyin. Tavsiyelerinizi mi istiyorlar? Esirgemeyin. Samimi ve arkadaş canlısı olun, bu sayede çok daha fazla insanı kanalınıza çekebilirsiniz. Abonelerinizle etkileşim kurmanızı sağlayacak diğer yöntemler ise;

 • Bir Twitter hesabı açın ve YouTube kanalınızı takip eden aboneleri bu hesap üzerinden de takip edin. Abonelerinizle mümkün olduğunca farklı şekillerde etkileşime geçin.
 • İzleyicilerinizin sizinle iletişim kurabilecekleri özel bir e-posta hesabı oluşturun. Çoğu kişi YouTube Özel Mesaj Özelliği’ndense e-posta üzerinden haberleşmeyi tercih eder.
 • Yorumlara cevap verin. Tüm yorumlara dönüş yapamasanız dahi, beğendiğiniz yorumları yanıtlamaya özen gösterin. Abonelerin çoğu kanal sahipleri ile etkileşime girmekten hoşlanır.

 

5-Farklı insanlara ait kanalları da takip edin/videoları izleyin.

YouTube bir topluluktur ve fenomen olmak için söz konusu topluluğun bir parçası olmanız gerekir. İnsanlarla duvarlar, mesajlar, Twitter veya diğer yollar üzerinden etkileşime geçin. Samimi ve olumlu geri bildirimlerde bulunun.

Yorum bırakmadan önce videoları gerçekten izlediğinizden emin olun. İnsanlar numara yaptığınızı anlayacaktır. Videoları izlemeden bırakacağınız kanalınıza ilişkin link sizi samimiyetten uzaklaştırır. İzleyicilerin gerçek bir yorumu spam’den ayırabilecek kapasitede insanlar olduğunu unutmamalısınız.

Farklı kanallarla etkileşimde bulunduğunuz anlarda dahi kendi abonelerinizi aklınızın bir köşesinde tutun. Abonelerinizin de yararlanacağını düşündüğünüz videoları takip edin. Kanalınızı geliştireceğine inandığınız videolara ilişkin bağlantılara yer vermeyi ihmal etmeyin.

Çektiğiniz videolarda farklı YouTuber’lara ait yararlı içeriklerden bahsetmeyi unutmayın.

 

6-Haftada en az bir kez yeni video çekin.

İnsanların kanalınızı sıklıkla ziyaret etmesini sağlamak istiyorsanız, kanalınızı belirli aralıklarla güncellemeniz gerekir. Şayet bunu programlı bir şekilde yapmayı başarırsanız, aboneleriniz yeni içeriklerin ne zaman yükleneceğini bilirler. Her daim yüksek kalitede ve orijinal fikirler sunan videolar hazırlayın.

Bir sonraki video çekiminiz hazır oluncaya kadar abonelerinize kendilerini meşgul edecekleri farklı içerikler önerin, başkalarına ait videoları beğenin veya reklamlarını yapın.

Abonelerinizle yalnızca yeni içerik yayımladığınız günlerde değil, her daim etkileşimde bulunmaya özen gösterin.

Belirlediğiniz gün veya haftada yeni bir içerik yayımlayamayacaksanız mısınız? O halde, yeni içeriğin ne zaman yükleneceğine ilişkin planınızdan bahsedeceğiniz bir video hazırlayın.

Yayın akışınızı olabildiğince sıklaştırın. Fenomen olmayı başarmış YouTuber’lar videolarını günlük olarak yayınlamayı tercih ederler.

 

BÖLÜM 3 HARİKA VİDEOLAR ÇEKİN.

Kaliteli içerikler oluşturmaksızın başarılı bir YouTuber olmanız imkansızdır.Bu bölümde harika videolar çekmek için yapmanız gerekenlere değineceğiz.

1-Kendiniz olun.

Komik biri misiniz? Ağırbaşlı bir havanız mı var? İçten bir tavrınız, şen şakrak bir yapınız mı var? Sizi siz yapan karakter özellikleriniz ne olursa olsun, bunu içeriklerinize de yansıtmalısınız. Arkadaşlarınız veya aileniz arasında nasılsanız, videolarınızda da aynı kişi olmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde,izleyiciler peşinde oldukları özgünlük ve eğlenceyi başka  yerlerde arayacaktır. Unutmayın, izleyicilerin videolarınızda kendi kişiliğinizi ne denli samimiyetle yansıttığınızı anlamaları en fazla 10 saniye sürer.

İlk video çekiminde gergin olmanız normaldir. Yardımcı olacağına inanıyorsanız kamerayı arkadaşınız, kız kardeşiniz veya erkek kardeşiniz olarak düşünün. Tıpkı onlarla konuşuyormuş gibi şakalaşın ya da yalnızca güvendiğiniz birileriyle konuşabileceğiniz derin sohbetlere girişin.

Rezil olma endişesine kapılmayın. Konuşurken duraklamamaya çalışın, akıcı konuşun ve izleyicilerinize pek de komik gelmeyecek şeyler söylemekten kaçının. Bunları gerçekleştirdiğiniz vakit sizi kendilerine çok daha yakın hissedeceklerdir. İnsanlar YouTube’a Hollywood starları gibi davranan kişilerin hayatını izlemek için girmezler. Temel amaç, kendilerini rahatlıkla ilişkilendirebilecekleri bir kişi olabilmektir.

Başkalarını kopyalamayın. Orijinal yanınızı bulun ve onu sergileyin.

 

2-Takipçilerinize muazzam içerikler sunun.

Popüler YouTube videolarını şöyle bir incelerseniz, her birinin ilginç bir şeyler sunduğunu fark edersiniz. Bazıları inanılmaz müzikler sunarken, diğerleri son derece mantıklı tavsiyelerde bulunur. Bir kısmı ise birkaç dakikalık komiklik/eğlence sunar. Videonuzu izleyenlere ne gibi bir değer sunacaksınız? Videolarınızı hazırlarken bu gerçeği göz önünde bulundurmalısınız.

Uzmanlık alanınız nedir? Bu noktada, kendi hayatınızın uygun bir başlangıç olacağını unutmamalısınız. Kişisel deneyimlerinize dayalı tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Okulun en popüler kızı olmak için ne yaptınız?Gitar çalmayı nasıl öğrendiniz? Saçlarınızı nasıl düzleştiriyorsunuz? Bu ve benzeri konulara ilişkin tavsiyelerinizi takipçilerinizden esirgemeyin.

Görüşlerinizi sunun. Siyaset, popüler kültür, spor, müzik vb. konulara ilişkin fikirleriniz nelerdir?

İnsanları güldürecek bir şeyler önerin. Şakalar yapın, evcil hayvanınızın komik hallerini gösterin, başka birine ait videoların parodisini veya ünlü bir kişinin taklidini yapın.

Videolarınızın sonunda mutlaka insanlardan görüşlerini bildirmelerini isteyin ya da onları yorum yapmaya teşvik edin. Bu, You Tube topluluğunuzu oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Youtube’da İzlenme Sayısı Nasıl Artırılır?

 

3- Net konuşun ve göz teması kurun.

Tıpkı herhangi bir topluluğun önünde yapacağınız konuşmalar gibi YouTube videolarında da net bir şekilde konuşmalı ve abonelerinizle göz teması kurmaya çalışmalısınız. Bu sayede izleyicilerin dikkatini çekebilir ve videolarınızı çok daha izlenilebilir bir hale getirebilirsiniz. Doğrudan kameraya bakmalı ve düşüncelerinizi açıkça ifade etmelisiniz.

 

4-Videolarınızın kalitesini artırın.

YouTube’daki hiç kimse videonuzun mükemmel olmasını beklemez, ancak korkunç bir ışık veya rahatsız edici seslerle dolu bir video çektiyseniz videonuzu izlemeyi anında bırakırlar.  Kaliteli video çekimleri yapabilmenin en iyi yolu kaliteli bir kamera kullanmaktır. Kamera özelliği oldukça iyi olan telefonlar da iş görebilir. Ne kullanırsanız kullanın, video kalitenizi artırmak için aşağıdaki tavsiyelere uyun:

 • İç mekan çekimleri için ışıkları yakın. Bu sayede ortamı aydınlatır ve her şeyin çok daha renkli ve ilginç görünmesini sağlarsınız. Görüntü kalitesinden emin oluncaya kadar odanızın çeşitli yerlerinde deneme çekimleri yapın. Arka plan yeterince görünür olmasa bile yüzünüzün ve mimiklerinizin görülebilirliğinden/netliğinden emin olun. Çekimi ışığı karşınıza alarak yapmalısınız.
 • Arka plan seslerini ortadan kaldırın. Klimanızı kapatın, köpeğinizi susturun veya yan odadaki TV’yi kapatın. Bu türden dış sesler videonuzun kalitesini düşürecektir. Videonuzu sesinizin yankı yapmayacağı ortamlarda kaydedin.

Mutlaka okuyun: Youtube Videosu Çekmek İçin Gerekli Ekipmanlar

 

5-Videolarınızı düzenleyin.

Videolarınızın kalitesini artırmak veya çok daha izlenilebilir hale getirmek için Movie Maker vb. video düzenleme programlarını kullanın. Video uzunluğunu 5-10 dakikada tutun – gerçekten büyüleyici bir şeye imza atmadığınız sürece uzun süreli bir videoların insanları sıkacağını unutmayın. Düzenleme esnasında şu noktaları aklınızda bulundurun:

 • Videonuzu aydınlatacak araçlar kullanın. Video, karanlık veya kasvetli görünmemelidir.
 • Sıkıcı ya da gereksiz bölümleri atın. Duraklamalar, donuk ifadeler, öksürükler, iç çektiğiniz anlar, oflama puflamalar vb. bölümleri kesebilirsiniz, bu sayede videonuza hız kazandırır ve onu olabildiğince ilginç bir hale getirirsiniz.
 • Metin ve müziklerden yararlanarak videonuza kendinize has bir şeyler katın. Bunu yapmak zorunda değilsiniz, ancak ilgiyi artırmak adına videolarınızı arka plan müzikleri veya metinlerle destekleyebilirsiniz. Bu tarz küçük dokunuşlar, izleyicilere videonuzu “beğenmelerini” hatırlatmak, video içeriğinde minik mesajlara veya komik açıklamalara ya da Twitter/ Facebook hesabınıza yer vermek adına iyi birer fırsat sunacaktır.
 • Videonuz, etkili bir başlığa ya da uygun bir açıklamaya sahip olmaksızın tamamlanmış sayılmaz. Dikkat çekici bir ön izleme görseli de önemlidir.Ayrıca, videolarınızın bulunma olasılığını en üst düzeye çıkarmak adına doğru anahtar kelimeleri ve arama terimlerini kullandığınızdan da emin olmalısınız.

 

YouTuberlığa İlişkin Merak Edilen Sorular ve Cevapları

1)YouTuber’lar para kazanabilir mi?

Evet, YouTube hesabınıza bağlayacağınız bir AdSense hesabı ile videolarınıza reklam ekleyebilir, bu reklamların görüntülenme veya tıklanma sayılarına göre para kazanabilirsiniz. Videolarınızı ne kadar çok kişi izlerse, reklam gelirlerinden para kazanma şansınız o denli artacaktır.

 

2)Bu işi kimler yapabilir? YouTube kanalına sahip bir çocuk dahi fenomen olmayı başarabilir mi? 

Yediden yetmişe herkes YouTube kanalı açabilir. Bu işin tek bir “doğrusu “olmadığından, küçük bir çocuk olsanız dahi kendinize sadık kaldığınız, son trendlerden haberdar olduğunuz ya da güncel kalabildiğiniz sürece bu işi kotaramamanız için hiçbir sebep yoktur. İnsanlar ancak bu sayede gerçek anlamda “yeni” bir şeyler izleme fırsatı elde ederler.

 

3)Videolarım kötü yorumlara maruz kalırsa ne olur?

Tüm sosyal medya hesaplarında olduğu gibi You Tube’da da hemen herkes olumsuz yorumlardan nasibini alır. Fenomen olmayı kafaya koyduysanız, hakaret içerikli veya zalimce yorumları göz ardı etmeyi bilmeniz gerekir. Fakat yapıcı eleştirilere dikkat etmelisiniz – bunlar, kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

4)İlk videom için ne yapabilirim?

En iyi yaptığınız ve tüm dünyayla paylaşmak konusunda en istekli olduğunuz şeyi kullanın. Örneğin, şakalar ya da espriler konusunda berbatsanız ya da bilimsel deneyleri yapmaktan zerre kadar hoşlanmıyorsanız, ilk videonuzu bu konularda çekmeye kalkmayın.

Bir kaykay ustası olduğunuzu varsayalım; marifetinizi tüm dünyaya göstermeye ve en havalı kaykay hareketleri üzerine bir video çekmeye ne dersiniz? İlk videodan itibaren bu konudaki tutkunuzu ve yeteneğinizi yansıtmalı; insanları daha fazla bilgi edinmek adına kanalınızı ziyaret etmeleri konusunda teşvik etmelisiniz. Onları heyecanınız, bilginiz ve becerilerinizle büyüleyin. Abonelerinizi de hayatınıza dahil edin ve kim olduğunuzu ya da neler yapmaktan hoşlandığınızı gözler önüne sermekten çekinmeyin. Kanalınızla neyi başarmayı umduğunuzu söyleyin ve burada ne tür videolar göreceklerine ilişkin bilgi verin. İlgilerini her daim taze tutmaya odaklanın.

İlk videonuzun nasıl olması gerektiğini düşündükçe dehşete kapılabilirsiniz, ancak yarın öbür gün fenomen olmayı başardığınızda heyecan dolu bu ilk deneyime bakacak ve ne denli büyük bir ilerleme kaydettiğinizi görüp gururlanacaksınız.

 

5)Videolarımın fark edilmesi nasıl sağlarım?

YouTube bağlantınızı sosyal medya hesaplarınızın biyografi bölümlerine yerleştirmekle işe başlayın. Takipçilerinizin videonuzu izlemesini sağlamak adına bu hesaplar üzerinden gönderi veya durum paylaşabilirsiniz. Bu, ihtiyacınız olan sizin ilk birkaç görüntülenmeyi sağlayacaktır. YouTube kanalınıza ilişkin spam mesajları göndermeyin, aksi takdirde izleyiciler sırf onları rahatsız ettiğiniz için videolarınızı izlemekten kaçınırlar. Bu riski göze almak istemezsiniz.

 

6)İçeriklerimi YouTube içerik oluşturucusu ile hazırlayabilir miyim? Başka bir programa ihtiyacım var mı?

YouTube içerik oluşturucusunu kullanmak sizi büyük ölçüde sınırlandıracaktır. Onunla yalnızca müzik eklemek vb. temel işlemleri yapabilirsiniz. Bu nedenle, farklı içerik oluşturma programlarını da kullanmalısınız. Şayet bu işi hobi olarak yapıyorsanız, çok daha fazla özellik barındıran Windows Movie Maker yeterli olacaktır.

 

7)Youtube kullanıcıları/kanal sahipleri ile nasıl iletişim kurabilirim?

Videolarına yorum bırakın veya e-posta gönderin. İletişim adresleri sekme bilgisinde yer almaktadır.

 

8)You Tube hesabıma Adsense’i nasıl eklerim?

“Para Kazanma” sayfasına gidin. Sağ üstteki İçerik Stüdyosunu tıklayarak bu bölüme ulaşabilirsiniz. Ardından, sol menüdeki Kanal> Para Kazanma’ya tıklayın. “Bana nasıl ödeme yapılacak?” kısmına ilerleyin.

Karşınıza çıkan “AdSense İlişkilendirme” sayfası sizi doğrudan AdSense’e yönlendirecektir. Sayfanın alt kısmında yer alan “Kabul et ” seçeneğine tıklayın ve kullanmak istediğiniz Google Hesabını seçmek üzere Google hesabı oturum açma sayfasına ilerleyin. Google Hesabınızın şifresini girin. Bağlantıyı kabul ettiğiniz an Adsense ilişkilendirmeniz tamamlanır ve bir kez daha YouTube’a yönlendirilirsiniz.

 

9)YouTube’a bir sürü şarkı videosu yükledim, ancak hiç abonem yok. Nasıl fark edilirim?

Öncelikle başkalarının duymak isteyeceği harika bir sese sahip olduğunuzdan emin olun. Tabi videolarınızın eğlenceli ve ilginç olduğundan da aynı derecede emin olmalısınız. İzleyicilerin yeni içerikler görmek adına kanalınızı tekrar tekrar ziyaret etmelerini garantileyecek tek şey budur.

 

10)YouTube’a video yüklemek için en uygun zaman dilimini nasıl belirlerim?

Videolarınızı kendinizi ne zaman rahat hissederseniz, o zaman yüklemelisiniz. Haftada en az bir video yükleyerek işe başlayın. Bu şekilde aboneleriniz bir haftalık aralıklarla kanalınızı ziyaret edeceklerdir. Videonuz yayınladıktan sonra yeni içeriğinizi takipçilerinize farklı kanallardan duyurmaya odaklanın.Sosyal medya üzerinden yapacağınız duyurulara ilişkin en iyi/en uygun zamanlar ise nerede yaşadığınıza ya da hedef kitlenizin kim olduğuna bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, en iyi sonuçları elde etmek için öncelikle bu konuları araştırmalısınız.

 

11)YouTuber’lar abone/ görüntülenme başına ne kadarlık bir ücret elde ederler?

Abonelerden para kazanamazsınız, gelir kaynağınız videonuzdaki reklamlardır. Ne kadar kazanacağınız, reklam şirketinin size ne kadarlık bir ödeme yapacağına bağlıdır, bu nedenle kazanca ilişkin isabetli bir öngörü de bulunmak mümkün değildir.

 

12)YouTube kanalı nasıl açılır?

Gmail hesabınızla oturum açın ve “Yeni Hesap Oluştur” u tıklayın – ardından kanalınızı oluşturun. Küçük adımlarla işe koyulun. İlk zamanlar haftada bir video yayınlayın, ardından her gün bir videoya yayınlayacak kadar kendinizi geliştirmeye bakın. En çok tercih edilen kanal fikirleri arasında ünlü şarkıların cover’ları, parodiler, taklitler ve komik videolar yer alır.

 

13)Farklı YouTube kanallarını taklit etme-istemeden de olsa- veya fikirlerini kullanma riskinden nasıl kaçınırım?

Ünlü YouTuber’ların çoğu benzer kanallara sahiptir. Ancak, her birey özünde benzersizdir, dolayısıyla kanalınız da bu özgünlüğü yansıtmalıdır. Taklit riskinden kaçınmak için başka bir kanalın izini taşıdığını düşündüğünüz videolarınızda olası benzerliklerden dürüstçe bahsetmeniz yeterli olacaktır. Söz konusu fikri nereden bulduğunuzu ve neden özellikle denemek istediğinizi söylemelisiniz.

 

14)Ne tür bir kamera kullanmalıyım?

Çekimleriniz için yüksek piksele sahip telefon kameralarından dahi yararlanabilirsiniz.  Ancak gerçek bir kamera istiyorsanız, Canon EOS 850 veya Nikon FR765 vb. ürünleri tercih edebilirsiniz, bu ürünlerin fiyatı sunacağı kaliteyi karşılayacaktır. Diğer tüm DSLR fotoğraf makineleri de aynı şekilde iş görecektir.

 

15)YouTuber’lar nasıl para kazanır?

Daha öncede belirttiğimiz gibi YouTuber’lar video içeriklerine sığdırdıkları reklamlar sayesinde, yani Google’dan aldıkları reklam gelirleri üzerinden para kazanırlar. Büyük çoğunluğu ise üçüncü taraf şirketler tarafından desteklenmektedir. Yani, sponsor şirketlerden de ödeme alırlar. Bir diğer gelir alternatifi ise yakın zamanda ortaya çıkmış abonelik hizmeti YouTube Red için premium içerik oluşturmaktır. Bu durumda, kanal sahiplerinin bir miktar abonelik ücreti ödemeleri gerekir.

 

16)Telif hakkı kapsamında olmayan müzikleri nasıl bulurum?

İçeriğin gerçek sahibine yer verdiğiniz sürece istediğiniz müziği kullanabilirsiniz. Ancak “Creative Commons”(kamu telif hakkı lisansı) olarak etiketlenmiş müzikleri kullanmayı tercih etmeniz çok daha güvenilir bir seçenek olacaktır.

 

17)Beğeni sayımı nasıl artırabilirim?

Özgün olun, ilginç konular bulun ve asla bilmediğiniz bir şeyi biliyormuş gibi davranmayın. Heyecan verici içerikler sunun ve videolarınızın güncel konularla alakalı olmasına özen gösterin. Paylaşımlarınızı belirli bir düzen içinde yapın. Hatalarınızdan öğrenin ve hayranlarınızdan gelecek yapıcı tavsiyelere kulak verin. Videonuzun sonunda veya altındaki açıklama metninde abonelerinizden videonuzu beğenmelerini veya yorum yapmalarını isteyin. Abonelerinize/izleyicilerinize harekete geçirici bir mesaj verirseniz, talebinize olumlu yanıt verme olasılıkları artacaktır.

 

18)Videolarımı nasıl düzenlerim?

Videolarınızı YouTube’un video düzenleme özelliğini kullanarak düzenleyebilirsiniz. Aynı iş için Windows Movie Maker vb. bir video düzenleme programından da yararlanabilirsiniz.

 

19)Ünlü bir şarkının “cover” versiyonunu yayınlamak iyi bir fikir midir?

Sesinize güveniyor, iyi bir şarkıcı olduğunuzu düşünüyorsanız elbette! You Tube dünyası milyonlarca şarkıya ait milyonlarca cover ile doludur.( Aranjman veya cover, önceden seslendirilmiş bir müzik eserinin farklı sanatçılar tarafından yeniden icra edilmesi demektir)Yani, fark edilmek için gerçek anlamda iyi olmanız gerekir. Videonuzu ne konuda çekeceğinize karar verirken benzersiz ve yaratıcı olmaya odaklanmalısınız. Şarkı söylemeyi seviyorsanız ve bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, bu alana yönelmeniz en mantıklısı olacaktır.  Ancak, haftada en az bir video yüklemenin YouTuber olmak için elzem olduğunu unutmamalısınız, bu yüzden cover yapmakla sınırlı kalmamalı, başka şeylerle de uğraşmalısınız.

 

20)Şarkı söylemeyi seviyorum ve şarkıcı olmak istiyorum. YouTube ile bu hayalime kavuşmam mümkün mü?

Evet, mümkündür. Ancak yine de hayallerinizin rüzgarına kapılıp gitmemenizde fayda vardır. Çünkü şarkıcılık çoğu insan hayatında bir hobi olmanın ötesine gidemez. YouTube ise yıldız olmanın kestirme bir yolunu sunmaz. Beğendiğiniz şarkıların cover versiyonlarını yapabilir,  bu şarkıyı seslendiren sanatçının sıkı bir takipçisi olma yoluna gidebilirsiniz. Bol bol yorum yapar video beğenirseniz, zaman içinde insanlar sizi hatta belki de size ait videoları dahi keşfedebilir. Abone sayınızı iyiden iyiye artırdığınızda kendi şarkılarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Kendinizden yeterince eminseniz, abonelerinizi özgünlüğünüzle etkilemeyi seçebilir ve işe kendi parçalarınızı yayınlayarak başlayabilirsiniz.

 

21)Abone sayımı nasıl artırabilirim?

Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak, içeriklerinizi ilginç tutar ve düzenli aralıklarla yayınlarsanız, abone tabanınızı genişletmeniz mümkündür. Ayrıca kanalınızı tanıtmak ve geniş kitlelere ulaşmak adına mevcut abonelerinizden yararlanabilir, ağızdan ağıza pazarlamanın nimetlerine kucak açabilirsiniz.

 

İpuçları

 • Kendiniz olun ve asla başkalarını taklit etmeyin. İlk birkaç video popülaritenizi adım adım artırmanıza yardımcı olacaktır, ancak öne çıkanlar listesindeki tek bir videoyla fenomenlik şansınız daha da artar.
 • İnsanlara kanalınıza abone olmalarına ilişkin emrivakilerde bulunmayın . “Lütfen kanalıma abone olun” vb. bir ifade dahi, kendilerini baskı altında hissetmelerine sebep olacaktır. Bunun yerine “Bu videoyu beğendiyseniz, puan vermeyi ve daha fazlası için kanalıma abone olmayı unutmayın!” vb. ılımlı ifadeleri kullanmayı tercih edin.
 • Videolarınıza eğlence katın. Müzik ya da ses efektleri kullanın, komik sahneleri ağır çekimde tekrarlayın, renk değişimlerinden yararlanın, kelimeleri/metinleri vurgulayın ve arka planınızın düzenli olduğundan emin olun.
 • Kameradan fazla uzaklaşmayın. Aksi takdirde, video kaliteniz düşer, dahası izleyiciler sesinizi duymakta zorlanabilirler. Uygun bir mesafede kaldığınızdan emin olun.
 • Videolarınıza mizah unsuru ekleyin.
 • Gereksiz sahneleri kesin, videonuzu olabildiğince kısa tutun. İnsanlar kendini tekrar eden görüntülerden oluşan, gereksiz uzunluktaki videoları izlemekten sıkılırlar Çok konuşan biriyseniz, videonuzun giriş bölümünü uzatmamanın tek yolu budur.
 • You Tube içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızda da paylaşın.
 • Sosyal medya hesaplarınızı birbirleriyle ilişkilendirin. Abone kazanmanın en hızlı ve en kolay yollarından biri de budur.
 • YouTube her video içeriğinden anlık bir görüntü alır ve bunu ön izleme resmi olarak kullanır. İnsanlar çoğu videoyu yalnızca “ön izleme görseli”adı verilen bu küçük resme göre değerlendirir, bu yüzden videonuzu olabildiğince ilginç hale getirdiğinizden emin olun.
 • Küfür etmekten kaçının, çünkü bu rahatsız edici olabilir. Asla ırkçılık söylemlerinde ya da homofobik açıklamalarda bulunmayın. Aksi takdirde, hem abone kaybeder, hem de hesabınız üzerinden para kazanma şansını yitirirsiniz.
 • Clickbait (Tık tuzağı/tık yemi) içeren videolar çekmeyin. Clickbait, başlıkta/ ön izleme görselinde oldukça ilginç bir içerik vaat eden ama aslında hiç de öyle olmayan videoları ifade eder. İnsanlar böylesi paylaşımlardan rahatsız olur, aboneliği anında bırakırlar.
 • Kanalınız için fragman hazırlayın. Havalı bir müzik seçin ve insanlara ne yaptığınızı gösterin.  “Merhaba, benim adım ( ……) ve ( ………) ilgili bir video çektim” vb. söylemlerle kendinizi sınırladığınız 10 dakikalık bir video çekmeyin.Yaratıcı olun ve kendinizi net bir biçimde ifade edin.
 • Videolarınızda arkadaşlarınıza ilişkin açıklamalarda bulunmadan önce izin alın. Videolarınıza konu olmaktan rahatsız olabileceklerini veya bu durumun ebeveynlerince de hoş karşılanmayabileceğini hesaba katın.
 • “Herkese Merhaba! Yine, harika bir video ile karşınızdayım!” vb. bir ifade ile giriş yapın. Akıllarda yer etmeye odaklanın ama bunu sevimsizliğe kaçmadan yapın. Söylemlerinize biraz vurgu, mizah ya da ton da katabilirsiniz. Ayrıca, “Kalitenizi belli edin ve çizginizi bozmamak adına bizi izlemeye devam edin” vb. çarpıcı sonlar kullanmak da iyi bir fikirdir. İçten ve davetkar bir tavır takındığınızdan emin olun.Bunu yapabildiğiniz sürece abone sayınız her geçen gün artacaktır.
 • Skeç veya tiyatro yapmayı planlıyorsanız, tanıtım fragmanlardan yararlanın. Parodilerin de sıklıkla izlendiğini unutmayın. Yaratıcı ve özgün olun. İçeriğinizin kalitesini artırmak için çaba gösterin, karşılığını mutlaka alacaksınız.
 • Farklı YouTube videolarından edindiğiniz fikirleri kullanın ve onları kendi fikrinizle harmanladığınız videolar oluşturun. Etkilendiğiniz fikirleri doğru şekilde yansıtın, işlerin çığırından çıkmasına-yani izleyicilerin sizi bir taklitçi olarak görüp kanalınızı şikayet etmesine-izin vermeyin.
 • Bu işi arkadaşınızla mı yapacaksınız? O halde, her ikinizin de kullanabileceği iki kullanıcılı bir hesap oluşturun. İki tarafın da hesaba ilişkin tüm bilgilere vakıf olduğundan emin olun. Şifre işlemlerinin her iki kullanıcının bilgisi dahilinde gerçekleşebileceğini unutmayın.
 • Kendinizi tek bir içerik türü ile sınırlandırmayın, değişik türden videolar yayınlayın(oyun, vlog, skeç vb…) ve kanalınızı ilgi çekici hale getirin.
 • Bir stüdyo edinin (isteğe bağlıdır) ve konunuz ne olursa olsun stüdyonuzu seçtiğiniz konu başlığı ile uyumlu tutun. Kendi tarzınızı yansıtın. Parlak renkler, ışıklar ve süslü mobilyalar tarzınızı ortaya koymanıza yardımcı olacaktır.
 • Bir güzellik gurusu musunuz? Aynı gün üst üste iki güzellik rutini yüklemeyin. Bu, sizi fikir bulmada sıkıntı yaşıyormuş gibi gösterecektir. Araya farklı türden bir içerik sıkıştırın veya favori içeriklerinize yer verin.
 • Video oluşturmadan önce ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun. Hoşunuza gitmeyen şeyler yapar veya amaçsızca takılırsanız; yolun yarısına dahi gelmeden tümden vazgeçer, zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Kanalınızın amacını belirleyin. Şarkı mı söylemek istiyorsunuz yoksa bir güzellik gurusu mu olacaksınız? Karar verin.
 • Popüler şarkıları kullanın ancak telif hakkı meselesini asla göz ardı etmeyin. Böylesi bir sorun yaşarsanız, videonuz yayından kaldırılabilir veya hesabınıza el konabilir.
 • Oyun videolarını olabildiğince kısa ve eğlenceli tutun.

 

Uyarılar

 • Adres vb. kişiye özel bilgileri başkalarıyla paylaşmaktan kaçının.
 • Videolarınızın betimleyici unsurlar barındırmadığından emin olun( pencerenizden görünen manzara veya evinizin önündeki belirleyici işaretler)
 • Telif haklarını ihlal etmeyin. Videolarınızda kullanacağınız müzikler için YouTube ses kitaplığından yararlanın.
 • Pornografi vb. uygunsuz içerikleri paylaşmayın. İzleyicileriniz rahatsız olabilir ve videonuzu/kanalınızı şikayet edebilirler.

 

Son Söz

YouTuber olmak isteyenler için kılavuz niteliği taşıyan yazımızın sonuna geldik.

YouTube’da fenomen olmak içtenliğinizden asla ödün vermemeli, sizi yansıtacak ve ses getirecek değerde içerikler oluşturup yayınlamalı, izleyicilerinizle etkileşime girmeli ve paylaşımlarınızı sürekli hale getirip farklı platformlara da yayarak abone sayınızı artırmaya odaklanmalısınız.

Tek gecede fenomen olmayı başaramadınız mı?

Cesaretiniz kırılmasın. Viral video içerikleri yaratıp bir anda popüler olmak kolaydır, ancak You Tube’da sağlam bir yer edinmek ve kalıcı bir üne kavuşmak istiyorsanız, bu işin zaman alacağını bilmeli ve denemeye devam etmelisiniz.

 

İlginizi çekebilir

Youtube’dan Para Kazanmak
En Popüler YouTube Kanalı Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.