Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Network Marketing Nedir?

Network marketing (ağ pazarlama) ürünleri satış ortakları aracılığıyla doğrudan müşterilere satma mantığına sahip bir pazarlama türüdür. Network marketing, şirket için çalışan pazarlamacıların ürünleri satması ve yeni satıcılar bulması yöntemiyle işler. Ülkemizde Avon cilt bakım ürünlerini satan pek çok ev kadını mevcuttur. Avon, network marketing yoluyla çalışan bir şirket için güzel bir örnek teşkil eder. Network marketing özellikle ilk katılımcılara  daha yüksek kar marjı bırakır, lakin ağa daha sonradan katılan kişiler için karlılık oranı giderek düşmektedir.

Bu bağlamda network marketing yapmak ve bir şirketin pazarlamacısı olarak ürün satmak istiyorsanız hem yeterince ürün satmalı hem de sisteme yeni satıcılar dahil etmelisiniz.

Yazımızda network marketinge dair aklımıza takılan önemli sorulara yanıt veriyoruz. Buyrun başlayalım yazımıza…

 

1. Network Marketinge Giriş

a. Güvendiğiniz bir firma seçin

Network marketing için en önemli konularından biri sattığınız ürünlerin kaliteli ve iyi olduğuna güvence verebilmenizdir. Yani network marketing yoluyla sattığınız ürünler kaliteli olursa insanlar hem satın almaya hem de bu ürünleri bizzat satmaya daha çok ilgi gösterirler.

Buna ek olarak piyasada network marketing yoluyla örneğin makyaj malzemeleri satan çok firma varsa bu yeterince müşteri bulamamanıza neden olabilir. Bu nedenle rekabetin aşırı yoğun olmadığı sektörlere yönelmeniz daha iyi olur.

Yıllardır piyasada faal olan ve pazarlamacılarına adil ve iyi ücret veren bir firma seçmeniz de yine lehinize olacaktır. Bir şirkete pazarlamacı ve satıcı olarak girmeden önce aklınıza takılan tüm soruları sorun. Eğer işe alım yapan departmandakiler sorularınızı geçiştiriyorsa o şirketten uzak durmanızda fayda var. Zira işin içinde dolandırıcılık bulunma ihtimali yüksek olabilir.

 

b. Kendinize hedef belirleyin

Hedefleriniz kazanç bazlı, satış bazlı olabilir. Hedeflerinizi sürekli görebileceğiniz bir yere yazın ve her gün bu hedefleri gerçekleştirmek için ne yaptığınızı sorgulayın. Hedefinizin sürekli aklınızda olması sizi çalışmaya motive eder.

Örneğin aylık 3000 liralık gelir elde etmek, aylık 50 satış yapmak ya da network marketinge tam zamanlı yönelmek gibi hedefler olabilir.

 

c. Deneyimli kişilerden yeni şeyler öğrenin

Sizi işe alan, sizi ağa dahil eden kişiyle başlayabilirsiniz mesela. Bu kişi sizi ikna ederek şirket adına pazarlama yapmaya başlamanızı sağlamıştır. Yani sizden birkaç adım daha öndedir. Bu kişiye süreçle ilgili aklınıza takılan tüm soruları yöneltin. Şehrinizde sizin de çalıştığınız şirket için çalışan deneyimli ve çok satış yapan kişilere ulaşmayı deneyin. Nazik bir üslupla yaklaştığınızda size güzel tavsiyeler vermekten gocunmayacaklardır.

Başarılı network pazarlamacılarla çeşitli konferans, tanıtım toplantısı, network etkinliklerinde tanışabilirsiniz.

 

d. Hedef müşteri kitlenizi tespit edin

Sattığınız ürünlerden en çok kim faydalanabilir?

Bu ürünlere en çok ilgi gösterebilecek kişiler kimlerdir?

Kime satış ve pazarlama yaptığınızı bilmek, bu kişilerin ihtiyaç ve hassasiyetlerini bilmek network marketing alanında başarıya ulaşmak için çok önemlidir. Başlangıçta arkadaş ve ailenize satış yaparak işe koyulabilirsiniz ancak salt arkadaşlarınıza satış yapmamanız iyi olur. Zira bu kişiler sattığınız ürünleri almayınca arkadaşlığınız zedelenebilir.

Örneğin hamile kadınlara yönelik rahat ve pratik kıyafetler satıyor olabilirsiniz. Ya da genç kadınlara yönelik tırnak bakım ürünleri ve aksesuarları satıyor olabilirsiniz. Bu kişilere ulaşmak için farklı yollar deneyebilirsiniz. Hamile kadınlara örneğin Facebook’taki annelik ve çocuk bakımı ile ilgili gruplardan; tırnak bakım ürünleri ve aksesuarları içinse örneğin üniversite öğrencilerinin takıldığı mecralardan yararlanabilirsiniz.

 

e. En az bir yıl deneyin

Emeklerinizin ve çalışmalarınızın tam karşılığını almanız belli bir süre gerektirir. Bu işe başlayan pek çok insan hemen bir ayda hedeflerini %100 tutturacağını sanır ve böyle olmayınca hayal kırıklığına uğrar ve işi bırakır. Bu yüzden size tavsiyemiz şöyle olur: Eğer tam zamanlı bir işiniz varsa network marketing işini en az 1 yıl part-time olarak yapın. Daha sonra kazanç ve satış durumuna bağlı olarak full-time bu işe yönelebilirsiniz.

 

2. Satışları Artırma Yolları:

a. Her gün çalışın

Network marketinge gerçek bir iş gibi bakın ve her gün kendinize belli saatler belirleyin. Yeni müşteriler edinmek, mevcut müşterilerle ilgilenmek, sosyal medya gönderileri hazırlamak gibi görevleriniz vardır. Network pazarlamada zor olan başlangıçtır, sonrası genelde daha kolay ilerler.

 

b. Müşteri hizmetlerine önem verin

Ürünle ilgili tam bilgi sahibi olmalı, potansiyel müşterilerin tüm sorularına yanıt verebilmelisiniz. Yani insan neden başka bir ürünü değil de sizin sattığınız ürünü satın almalı? Bu soruya doyurucu yanıt verebilmeniz çok önemli. Sizden alışveriş yapmış kişilere de ayda bir kere kendinizi hatırlatın, üründen ne derecede memnun kaldıklarını sorun ve yeni ürünler hakkında bilgi verin.

Dm’lere, e-maillere, telefonlara en geç 24 saat içinde yanıt verin. Her gün sosyal medyada aktif alın ve en az bir gönderi paylaşın. Her hafta belli bir zaman belirleyin ve ne durumda olduğunuzu analiz edin. İstikrar ve profesyonellik iş hayatında başarılı olmanın en önemli iki unsurudur.

 

c. Reklama ve sosyal medyaya önem verin

Reklam için büyük bir bütçeye ihtiyacınız yok. Kulaktan kulağa pazarlama, eş dost tavsiyesi ve sosyal medya işinizi büyük oranda görür. Network marketing alanında çalışan bir kişinin mutlaka web sitesi olmalı, bu kişi sosyal medyadan iyi yararlanmalıdır. Ayrıca her daim yanınızda kartvizit taşımalı, yeni tanıştığınız kişilere kartınızı takdim etmelisiniz.

Yine pazarladığınız ürünlerle alakalı tanıtım broşürlerini de kafe ve benzeri işletmelere bırakmanız çok iyi olur. Örneğin makyaj malzemeleri pazarlıyorsanız broşürlerinizi kuaförlere ve güzellik merkezlerine mutlaka bırakmalısınız. Bütçeniz varsa sosyal medyada paralı reklam verme seçeneğini de düşünebilirsiniz tabii ki.

Sosyal medya network marketing için çok iyi bir satış ve personel edinme kaynağı olabilir. Yerel ve ulusal Facebook gruplarına katılın ve yaptığınız işi anlatın. Bu işe ilgi duyan kişilerin e-mail adreslerini alın, yeni ürün ve iş imkanlarıyla ilgili haftalık e-mailler atın.

 

d. İşinize yatırım yapın

Bu işten aylık geçiminizi temin edebilecek bir noktaya geldiğinizde kazancınızın bir kısmını yine işinize yatırın. Örneğin yeni ürünler satın alabilir, reklam bütçenizi artırabilir, şehir dışındaki çeşitli network etkinliklerine katılabilirsiniz.

 

e. Ağa yeni kişiler dahil edin

Network marketing(ağ pazarlama) adı üstünde ağa yeni kişiler dahil etme mantığıyla çalışan bir pazarlama yöntemidir. Siz de yeni insanları ağa dahil ederek kazancınızı artırabilirsiniz. Bu kişileri ikna etmek için çeşitli fırsatlar sunabilirsiniz. Örneğin sizin ağa dahil ettiğiniz kişilerden en çok satış yapan 3 kişiye aylık 100 lira değerinde bir hediye çeki sunmanız bu kişilerin daha motive çalışmasını sağlar.

Pek çok network marketing şirketi satış yapmak ve yeni satışçılar kazanmak için düzenli olarak etkinlik düzenler. Siz de bu tür etkinliklere katılın ve işleri büyütünce bizzat siz böyle bir etkinlikler düzenleyin.

 

3. Dolandırıcılıklara Karşı Tedbirler

a. Düşük sermayeli programlara bakın

Makul bir network marketing firması başlangıçta sizi yüklü bir satın almaya (ürün stoku) zorlamaz. Aldığınız ürünlerin ücreti ve cüzi de olsa bir programa katılma ücreti söz konusudur. Size programa katılmanız için yüklü bir yatırım yapmanız şart koşuluyorsa ortada bir bit yeniği olabilir.

 

b. Satılmayan ürünlerin ne olacağını öğrenin

Güvenilir firmalar satılmayan ürünlerin %80-90’ını satışçısından ücreti karşılığında iade alır. Yani satış için aldığınız ürünleri satamazsanız nasıl bir süreç işleyeceğinden mutlaka emin olun. Programa katılmak için imzaladığınız sözleşmeyi mutlaka ama mutlaka detaylı okuyun.

 

c. Şirkette en çok para kazanan kişileri öğrenin

Satış yaparak geçiminizi temin edebilir misiniz? Ya da esas para, şirkete yeni pazarlamacılar kazandırmaktan da geçiyor olabilir belki? Satış yapamadığı halde işe alım yapanlar çok para kazanıyorsa orada Ponzi sistemi var olabilir. Şunu unutmamalısınız: Gelirin en az %70’i satıştan gelmelidir. Kazanç için şirkete personel kazandırma görevi ikinci sırada yer almalıdır.

 

d. Potansiyel market hakkında realist olun

Piyasanın doygun olduğu bir alanda network marketing işine giriyorsanız potansiyel müşteri kitleniz hakkında gerçekçi olmanız gerek. Yakın çevrenizdeki insanlar bu ürünü almak ister mi? Bütçeleri bu ürünü almaya yeter mi? Sizin gibi pazarlamacılar daha önce onlara ulaşıp ürün satmaya çalışmış olabilir mi?

Bunları düşünmelisiniz. Ancak sıkı bir çevreniz varsa, arkadaşlarınız ve aileniz sizi bu konuda koşulsuz destekliyorsa ağ pazarlama işi için ideal bir aday olma ihtimaliniz son derece yüksektir.

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir