Optik Mağazası Açmak

Optik sektöründe iş kurmak isteyenler için düşük risk ve yüksek kar oranı girişimcilerde baş döndürücü bir etki yapmaya devam ediyor. Optik mağazası açmayı düşünenlere yardımcı olabilecek birkaç güzel tavsiyemiz var. Bu ticari girişime başlamadan önce bu makalemizi okumanızı şiddetle öneriyoruz.

Bir optik mağazası açmayı mı düşünüyorsunuz? Bu işi kurma sürecinde ihtiyacınız olanları biz size söyleyelim.

 

Optik Sektörünü Genel Bakış

Optik uygulamaları gözlük sektöründe her geçen gün genişleyen ve büyüyen bir pazar haline geldi. Türkiye’de gözlük kullanım oranının ortalama yüzde 15-20 aralığında olduğu ve yılda ortalama 12 milyon gözlük tüketimi olduğu belirtiliyor. Bu rakamın 4-5 milyonunu güneş gözlüğü satışlarından elde ediliyor.

Bağımsız optikçilerin yanı sıra optimetri-optisyen işbirliklerinden doğan yeni başlangıçlar için girişimcilere sunulan imkanların bolluğuna rağmen perakende gözlük sektörü optimetri sektörüne göre biraz daha yoğundur.

Son yıllarda internet üzerinden optik ürünlerin online satışları artmaya başlamıştır. Ancak ayarlamalar, göz muayeneleri ve diğer gereksinimler için fiziki bir mağazaya ihtiyaç vardır. Optik mağazası sahiplerinin bölgesel olarak rekabet edebilmek için başlangıçta yapmaları gereken en önemli şey bölgeyi iyi analiz etmek ve ticari girişimlerini en uygun şekilde gerçekleştirmektir.

 

Başlangıçta Stratejik Ortaklıklar

Birçok optik girişimcisi işletmelerini açarken tek başına hareket etmenin doğru bir yaklaşım olmadığını anlamışlardır. Bunun yerine optik girişimcilerinin göz hastalıkları uzmanlarıyla veya nitelikli optisyenlerle stratejik ortaklığa başlamaları daha genel bir durumdur.

Stratejik ortaklık veya ortaklaşa uygulama senaryolarında riskler ve ödüller çok sayıda hissedar arasında dağılır. Olası sorumlulukların azalmasının yanında doğru bir ortaklık yapmak işletme açma becerilerinizi geliştirir ve kazanç kapasitenizi arttırır.

 

Optik Mağaza Açmak İçin Gerekenler

Optik mağazanızı açarken teknolojik varlıklar olmadan hareket edemeyeceğinizi söylememize gerek yok. Fokometre ( gözlük camlarının numaralarını ölçmede kullanılan alet ), pupillometre ( gözbebeğinin çapını ölçmede kullanılan alet ) ve keratometre ( kornea kavislerini ölçmekte kullanılan alet ) gibi uzmanlaşmış donanımlar optik işletmenizin yönetiminde kullanacağınız araçların bir kısmıdır.

Birçok optikçi arka ofis faaliyetlerini idare etmeyi önemsiz olarak görse de bu uygulamalardaki teknolojinin de güçlendirilmesi gerekir. Sağlam bir optik uygulamaları yönetim yazılımı kullanmalısınız. Bu yazılım randevuları düzenleme, müşteri ilişkileri yönetimi, envanter denetimi, satış noktaları, elektronik sağlık kayıtları ve diğer ofis işlemleri için çözüm birimleri içermelidir.

 

Optik Mağazanız İçin İş Planı

Optik işletmeciliğinin en önemli noktalarından biri dikkatli ve büyük bir ustalıkla hazırlanmış bir iş planıdır. Doğru içeriklerle hazırlanmış bir iş planı doğru yolda ilerlemenizi sağlar ve sizi rahatsız eden gizli tehlikeleri ( diğer yeni girişimciler ) engeller.

Birçok girişimci iş planlarını kendileri yazarken bazıları da iş planlarını oluştururken profesyonel iş planı yazarlarından destek alırlar.

Profesyonel bir iş planı yazarı tarafından hazırlanan bir planının optik endüstrisinde ki rekabette size avantaj sağlaması gerekir. Yine de dışarıdan yardım almak demek yazım sürecinde ki sorumluluklarınızın tamamen ortadan kalkması anlamına gelmiyor.

Optik işletmenizde birincil çıkar sahibi olarak, planın gelişiminin farklı aşamalarına bilinçli bir şekilde dahil olmanız gerekir.

 

Optik Mağazası Açma Maliyeti

Maliyeti etkileyen faktörler arasında mağazanın açılacağı yer, mağazanın büyüklüğü, satışını yapacağınız ürünlerin çeşitliliği ve en önemlisi de teknolojik aletlerdir. Bu sebeple maliyet oldukça değişken olabilmektedir. Bu konular hakkında bize detaylı bilgi verdiğiniz takdirde sizin için sağlıklı bir maliyet hesaplaması yapabiliriz.

 

Ne Kadar Kazanırım?

Çevremizde yaptığımız araştırmaları baz alacak olursa, başarılı iş kurma kriterlerine uygun açılmış optik mağazaları aylık en az 5-6 bin TL kar elde etmekteler. En karlı iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar!

2 Comments

Leave a Reply
  1. Merhaba
    Optik mağaZası açmak için gerekli şartlar neler?
    Üniversite mezunu olmak gerekir mi? MağaZa içi ürünleri baz alınarak ne kadar maliyeti var?

    Teşekkürler

  2. Merhabalar ben optik mağazası açmak istiyorum. Yanlız ne kadar sermaye gerekir, 100 bin tl yi geçer mi, nelere dikkat etmeliyim gibi konularda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.