Oto Yıkama Dükkanı Açmak İçin İpuçları

40 yıllık tecrübeli oto yıkama ekipmanları üreticisi olarak biz her şeyi gördük. Yeni bir oto yıkama açma sürecinde neyin ürkütücü ve potansiyel olarak kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz. Hangisi önce gelir? İşletmenin yeri mi? Finansman temini mi? Pazar araştırması mı?

Oto yıkama işine başlamak için kesinlikle bir tek yazıda bilmeniz gereken her şeyi anlatamayız,  ancak oto yıkama açmak için en önemli 8 adımın ne olduğunu size söyleyebiliriz:

 

1) Konum her şeydir – İzini sürün

Oto yıkamalar kendiliğinden başarılı olmazlar. İşi kurmak istediğiniz alana çok dikkat etmelisiniz. İnternet sitemizde konum kriterleri (nüfus, rekabet gücü, sokak tipi, araba sayısı ve daha fazlası) konusunda kapsamlı açıklamalar bulunmaktadır ve sitemizin geliştirme hizmetleri bölgenizde mevcut en iyi yerleri seçmenizde yardımcı olabilir.

Hedef alanınız etrafında dolaşmaya başlayın, benzer trafiğe sahip olan yerlere, benzer yerel işletmelere ve işe ilişkin satılık olan her şeye dikkat edin. Potansiyel pazarınız için fikir alın.

 

2) Rekabet analizi yapın

Bölgedeki yerel oto yıkama işletmeleri hakkında bilgi toplamaya çalışın. Kaç müşterileri var ve pazarlama yöntemleri neler? Siz kendi oto yıkama işletmenizi açtığınızda onlar ne yapacak?  Nasıl hareket edecekler? Sizinkiyle aynı seviyeye gelmek için yenilemeye gidebilecekler mi? Müşterileri sadık mı ve sizle rekabete girmek için kısa vadede fiyat düşürmeye gidebilirler mi?

Her yeni oto yıkama dükkanı için köklü bir yerel rakip tehlikeli olabilir. Bu sebeple müşteri ve rekabet durumunu çok iyi gözlemlemeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Rakiplerinizi Alt Etmenin 4 Yolu

 

3) Evrak işlerini takip edin

İl ve ilçelerde ne gibi iş kurma lisanslarının gerekli olduğunu öğrenin. Bunun yanı sıra vergi numarası, sigorta gereksinimleri, vergi oranları ve iş yeri açma için diğer gereksinimler hakkında bilgi toplayın.

Her il ve ilçede farklı uygulamalar olabilir. Bu yüzden her şeyi anladığınızdan emin olun ve işletmenizi belli bir süreçte kurun. Dilerseniz yasal konular için bir muhasebeciden ya da mali müşavirden destek alabilirsiniz.

 

4) Oto yıkama araştırması

Mümkün olduğunca çok oto yıkama dükkanını ziyaret ederek nasıl çalıştıklarına bakın, özellikle de bu işte yeni olanlara. Otomatik yıkayıcılara, kısmen otomatik olanlara, hızlı, detaylı ve diğer yıkama dükkanlarına bakın ve birbirlerinden ne gibi farkları olduğuna dikkat edin. İşlemler, promosyonlar, fiyatlar, istatistikler… Mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye ve olabildiğince işlemler, personel kuralları, ekipman onarımı ve müşteri yönetimi konusunda derin bilgiler edinin.

 

5) İşlemler

Oto yıkama dükkanınızı kendiniz mi kuracaksınız ya da bayilik mi alacaksınız? Artısı ve eksisiyle çok farklı modeller var. Bayilikler kar ortaklığı bazında hizmet sunarlar. Bağımsız işletmeler destek almakatan ve marka tanıtımından mahrum kalırlar. Bunlar gelecekteki başarınızı doğrudan etkileyecektir.

 

6) Bir iş planı yapın!

Oto yıkama iş planınız hem uzun hem de kısa vadeli hedeflerinize odaklanmalıdır. Unutmayın ki, kapsamlı ve araştırılmış bir plan iyi yatırımcılar veya bankanız için referans noktası oluşturacaktır. Planınıza maliyetleri (başlangıç ve genel giderlere kadar), gelir beklentilerinizi ve pazarlama startejilerini de eklemeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: İş Planı Nasıl Hazırlanır?

 

7) Kosgeb’ten finansal yardım alın

Bu büyük olasılıkla en zorlu adım ve başarısı büyük ölçüde sizin ne kadar iyi bir araştırma yaptığınıza ve başarılı bir iş planını oluşturduğunuza bağlıdır. Sağlam bir gelir modeli, yeni oto yıkama dükkanınız için ihtiyaç duyduğunuz sermayeyi kosgeb’ten almanızda yardımcı olabilir. Bu yüzden gerçekten kaliteli bir oto yıkama dükkanı ve büyük geri dönüş potansiyeli olan ekipmanlar için yeterli finansmana ihtiyaç duyduğunuzu göstermek adına hazırlıklı olun. Ayrıca iş ve/veya oto yıkama deneyimi konusunda ikna edici bir özgeçmiş ve sağlam bir pazarlama planına da ihtiyacınız olacaktır.

 

8) Yeni işinizin reklamını yapın

Müşterileri çabanız olmadan dükkanınızın önünde sıraya dizilmiş olarak düşünmeyin. Yerel halkı oto yıkama dükkanınızdan haberdar etmeniz gerekiyor. Broşür, radyo, yerel web sayfaları, mümkünse TV reklamlarını kullanın. Arkadaş ve ailelerine haber verecek ciddi bir müşteri potansiyeli oluşturmaya başlayacaksınız. Sosyal medya kampanyaları da son derece başarılı olabilir. Sonuç olarak gelecekte daha iyi hizmet verebilmek için vitrinden ya da sosyal medyadan gelen geri bildirimlere göre yeni yıkama yerini nereden öğrendikleri konusunda bilgi almak isteyeceksiniz.

Herhangi bir işe başlama ve özellikle de ileri teknoloji ile bir iş yeri açmak karmaşık ve ürkütücü görünebilir. Fakat üzülmeyin. Hangi basamakları  tırmanacağınız biliyoruz ve bu harika iş fırsatını gerçeğe dönüştürmek için size yardıma hazırız.

 

İlginizi çekebilir

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?
Oto Yıkama Bayiliği Nasıl Alınır?

Borsa Nasıl Oynanır?

İş Fikirleri

Evde Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir