Oto Yıkama İşine Nasıl Başlanır?

Kendi oto yıkama işinize başlarken göz önünde bulundurmanız gereken bir sürü faktör vardır. Bunlardan en önemlisi de açacağınız oto yıkamanın türüne karar vermektir. Self servis, elle yıkama, otomatik yıkama veya mobil yıkama teknikleri dikkatlice araştırmalısınız ve ekonomik uygulanabilirlik, karlılık ve yatırımın geri dönmesine göre fiyatlandırmalısınız. Mobil ve elle yıkama teknikleri için kullanılan ekipmanları peşin olarak az bir sermayeyle alabilirsiniz ancak işgücü maliyetlerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Self servis ve otomatik yıkama sistemlerinde personel ihtiyacı daha azdır ancak makine ve gayrimenkul fiyatları yüksektir.

 

Oto yıkama işine başlamak için adımlar

1 – Bulunduğunuz bölgede bir oto yıkama açtığınız taktirde kazanç elde edip edemeyeceğinizi ve ne tür hizmetler sunmanız gerektiğini öğrenmek için pazar araştırması yapın. Bölgenin demografik özelliklerini, rekabeti, ortalama hava koşullarını ve diğer faktörleri göz önünde bulundurun. Bu görevi tamamlamak için bir pazar araştırması firması veya işletme danışmanı ile çalışabilirsiniz.

2 – Oto yıkama ekipmanları ve malzemeleri satan tedarikçiler ve toplantıcılarla temas kurun. Tanımlayıcı ayrıntılar hakkında ve fiyatlar hakkında bilgi alın. Tedarikçilerinizin ekipmanlarla ilgili bilgi birikimi olması ve yeni oto yıkamacınız için nelere ihtiyacınızın olduğunu size söylemeleri gerekir.

3 – Pazar araştırması ve ekipman tercihlerine bağlı olarak bir iş planı hazırlayın. Kredi için bankalara başvururken iş planına ihtiyacınız olacaktır. İş planını hazırlarken bir danışmandan yardım alabilirsiniz. Alternatif olarak KOBİ’lerle ilgili bilgi veren internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

4 – Oto yıkama işletmenizin yapısına karar verin. Şahıs işletmesi, anonim şirket, limitet şirket veya adi şirket kurabilirsiniz. Bir avukat veya bir danışman sizin için doğru olacak işletme yapısı konusunda size yardımcı olabilir.

5 – Oto yıkamacınız için gerekli ekipman ve malzemeleri rahatlıkla koyabileceğiniz bir bina veya çalışma alanı bulun. İşlerinizi mobil olarak yürütecekseniz mobil ekipmanlarınızı rahatlıkla taşıyabileceğiniz büyük bir araç yeterli olacaktır.

6 – Başlangıç masrafları, ekipmanlar, malzemeler, bina kirası ve faaliyet giderleri için gerekli olan sermayeyi bulmak için bankalara kredi için başvurun.

7 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

8 – Ekipmanları ve malzemeleri alarak oto yıkamacınızı donatın.

9 – Sigorta acentesi ile görüşerek işletme mali sorumluluk sigortası yaptırın.

 

Oto yakıma işi için ipuçları

Bu piyasada yeniyseniz veya anahtar teslim bir iş istiyorsanız bayilik alabilirsiniz. Ana firma eğitim, pazar araştırması ve iş planlaması, bölge seçimi ve inşaat, makineler, malzemeler ve sürekli destek gibi birçok konuda size yardımcı olurlar. Ancak bayilik bedeli ve yıllık kazancın belli bir yüzdesini vermeniz gerektiğini unutmayın.

Mobil oto yıkama veya elle yıkama sistemlerini tercih edecekseniz eğitim almanızı tavsiye ederiz. Eğitim sayesinde pratik yapmış olursunuz.

 

Uyarılar

Elle ve mobil yıkama da fiziki olarak güçlü olmanız gerekir.

Oto yıkama işinin hangi türünü seçerseniz seçin ekolojik kısıtlamalara ve faaliyet prosedürlerine uymanız gerekir. İlgili resmi kurumlarla görüşerek drenaj ve kimyasal kullanımı ile ilgili detaylı bilgi alın. Yapacağınız bir hata para cezaları ödemenize ve dava açılmasına neden olabilir.

 

İhtiyacınız olanlar

Pazar araştırması

İş planı

Bina veya araç

Finansman

İşletme ruhsatı, izinler ve vergiler

Ekipman ve malzemeler

Sigorta

Borsa Nasıl Oynanır?

İş Fikirleri

Evde Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir