Outdoor Sektöründe Dikkat Çeken Yeni İş Fikirleri

Siz değerli okuyucularımıza özel dünyanın dört bir tarafından en yenilikçi ve dikkat çeken iş fikirlerini araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda outdoor sektöründe dikkat çeken iş fikirlerini bulabilirsiniz.

 

Yenilikçi iş fikri 1: Ekstra Hafif Şişme Bot

Kokopelli firması beş yıldır şişme bot dizayn ediyor ve ürün listelerinin en son üyesi de Rogue şişme bot. Sadece 2,27 kilogram ağırlığındaki Rogue, katlanarak tuvalet kağıdı rulosu kadar küçülebiliyor. Yani bu botu her yere yanında götürebilirisiniz. Rogue şişme bot serisi, standart Rogue ve Rogue-lite olmak üzere iki bottan oluşuyor. Rogue dizaynı, performansı ve dayanıklılığı ile ön plana çıkarken, Rogue-lite en küçük ve en hafif olmak için yaratıldı.

Rogue açık halde 2,28 metre uzunluğa ve 3,4 kilogram ağırlığa sahipken, Rogue-lite 2,16 metre uzunlukta ve sadece 2,27 kilogram ağırlıkta. Her iki ürün de V-bant ve kevlar* destekli döşeme kullanılarak üretildi. Sert akıntılara, kayalara çarpmaya vb. zorluklara göğüs gerebilmesi ve yüzmeye devam edebilmesi için de, dış kısımdaki dikişler için dikiş bandı kullanılarak güçlendirildi. İki üründe de elmas şeklinde yırtılmaz deri koltuk bulunurken, sadece Rogue’de kayık tipi bel desteği bulunuyor. Hem Rogue’de hem de Rogue-lite’da botu şişrmek için Leafield D7 tipi valf bulunuyor. Ürünün en cazip tarafı ise pompaya ihtiyaç duymaması. Rogue serisi küçük bir şişirme çantası ile birlikte geliyor.

*Kevlar: Çelik yelek yapımında kullanılan bir malzeme

 

Yenilikçi iş fikri 2: İkisi Bir Arada Kamp Çantası

Her ürünü daha hafif yapma furyası sağ olsun, geçtiğimiz on yılda kampçılık ürünleri beklenmedik düzeyde gelişebildi. İlk dalga genel olarak daha hafif, daha güçlü ve daha yüksek performanslı malzemelerden üretilen ürünler sayesinde, kampçılar daha az ağırlıkla daha uzağa gidebildi. Şimdiyse, tasarımcılar yeni bir alana giriyor ve tasarladıkları ürünlerin sadece hafif değil aynı zamanda birden fazla işleve sahip olması için çalışıyorlar. Bu adım sayesinde de kampçılar ve açık hava etkinliklerini sevenler, çok daha az ağırlıkla yepyeni maceralara atılabilecekler.

Bivypack bahsettiğimiz konuya güzel bir örnek. Bir sırt çantasının tüm işlevlerini yerine getirebilen Bivypack, açıldığında tek kişilik bir çadır oluyor. Ana fikir; taşıdığınız sırt çantasına çadırınızı sıkıştırıp yanınıza almak yerine, bu ürünü kullanarak taşıdığınız ağırlığı azaltabilmeniz. Dahası Bivypack yaklaşık yarım kilogramlık ağırlığı ile piyasadaki birçok sırt çantası ve çadırın önüne geçiyor. Bivypack’i aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey uyku tulumu ile uyku pedinizi içine koymak olacak.

 

Yenilikçi iş fikri 3: Isı Geçirmeyen Çadır

Hiç bir festivalde ya da kampta çadırınıza dönüp uyuduktan sonra, sabah güneşin doğmasının hemen ardından, içeride bunaltıcı bir sıcak olduğundan uyandığınız oldu mu? Eğer öyle ise yalnız değilsiniz. Kampçılar ve festivalciler için sıcak çadırlar uzun süredir büyük problem. Fakat artık bunun bir çözümü var. Siesta2 çadır, güneş ışınlarını engelleyen malzemelerden üretildiği için, içerde sıcaktan pişmenizi engelliyor.

Çift katmanlı, su geçirmez ve ısı ile ışığı engelleyen malzeme sayesinde, çadırın dışarıdan yalıtılmasını ve serin kalmasını sağlıyor. Çadır malzemesi sadece ısıyı dışarda tutmakla da kalmayıp, rahatsız edici güneş ışınlarıyla uyanmanızın da önüne geçiyor.
Çadırın ayrıca penceresi de bulunuyor ki bu sayede serin havanın içeri girmesini sağlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir esinti yoksa da, Siesta2’nin opsiyonel olarak sunduğu fanları kullanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Mülteciler İçin Kendi Kendine Yeten Teknolojik Çadır

 

Yenilikçi iş fikri 4: Hem Sırt Çantası Hem Hamak

Yukarıda bahsettiğimiz; tasarımcıların kamp ve açık hava sporcuları için yeni bir yola girmesi ve hafifliğin yanında birden çok işleve sahip ürünler tasarlaması, bir başka meyve daha verdi. Nomad da bu buryanın bir üyesi olarak dikkat çekiyor. Yukarıda bahsi geçen Bivypack gibi, Nomad da iki işleve sahip. Nomad hem sırt çantası hem de hamak olarak yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir ürün.

Ürünün tasarımcıları, Nomad’ın origami sanatından alınan ilhamla yaratıldığını belirtiyor. Kolayca kavranan katlama sistemi sayesinde Nomad’ı sırt çantasından hamağa, hamaktan da sırt çantasına dönüştürmek oldukça kolay. Nomad’ın üretildiği malzeme aşınmaya karşı dirençli olup, hem şehirde hem de kırsal bölgelerdeki etkinliklerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Sırt ve omuz bölümlerindeki delikli yapı sayesinde hava alması sağlanan Nomad, ayarlanabilir askıları sayesinde de sırt çantası olarak istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. 20 litrelik kapasitesiyle Nomad, hem açık hava etkinliklerinde hem de günlük yaşamınızda size yardımcı olacak.

Mutlaka okuyun: Hamaktan esinlenerek yapılan çadır

 

Yenilikçi iş fikri 5: Çok Hafif Kamp Sandalyesi

Kamp sandalyeleri için iyi ya da kötü bir şey söylemek oldukça zor. Bir yandan kamp ortamında rahatça oturup sohbet etmenizi sağlarken, diğer yandan oturmanızı gerektirmeyecek tüm o zamanlarda, sırtınızda fazladan bir ağırlık taşımanız anlamına geliyor kamp sandalyeleri. Hangi tarafı seçip, ne zaman rahat etmek istediğinize karar vermek oldukça zor. Peki ya seçmek zorunda kalmasaydınız? Ya hem hafif hem rahat hem de fazla yer kaplamayan bir kamp sandalyesi olsaydı?

Mulibex kamp sandalyesinin arkasında yatan fikir de tam olarak bu. Çok hafif ve minimalist dizaynı ile akıllıca bir yol bularak yürüyüş çubuklarını kendi iskelet yapısı içerisinde kullanması sayesinde, piyasadaki birçok kamp sandalyesinden çok daha hafif olabildi. Yaklaşık 0,5 kilogram ağırlığındaki sandalye, sadece Helinox Chair Zero tarafından alt edilse de yer kaplamayan dizaynı sayesinde öne çıkmayı başarıyor. Öte yandan yürüyüş çubuğu kullanmıyorsanız farklı seçenekleri değerlendirmeniz gerekebilir.

 

Yenilikçi iş fikri 6: Elektronik Isıtıcılı Eldiven

Güzel sıcak bir çift eldiven yaşadığımız soğuk havalarda ihtiyaç duyduğumuz bir eşya. Fakat siz iyi bir ısı yalıtımından fazlasını istiyorsanız, bu yeni Kickstarter projesine göz atmak isteyebilirsiniz. Dayanıklı deriden üretilen Ravean ısıtıcı eldiven, su geçirmez fermuara, ayarlanabilir tokalara ve kaybolmaması için elastik bir taşıma kayışına sahip.

Ravean, 7,4 voltluk şarj edilebilir batarya ile üç farklı (düşük-orta-yüksek) ısıtma özelliğine sahip. Üretici firmadan yapılan açıklamaya göre, en düşük ayarda 6 buçuk saat boyunca ellerinizi sıcak tutan eldiven, orta ayarda 3 buçuk, en yüksek ayarda ise yaklaşık 2 buçuk saat boyunca çalışabiliyor.

Ekstra koruma için eldivenlere eklenen 150 gramlık ince sentetik yalıtım malzemesi sayesinde Ravean, batarya tükense bile daha uzun süre ellerinizi sıcak tutabiliyor. Eldivenin üretildiği keçi derisi ve üzerindeki Hidro-Tex kabuk da hem suya hem de rüzgara karşı koruma sağlıyor.

 

Yenilikçi iş fikri 7: Cihazlarınızı Kablosuz Şarj Edebilen Ceket

Snow-C ilk bakışta her gün karşılaşabileceğiniz kışlık ceketlere oldukça çok benziyor. Yüzde 90’a varan yalıtımı sayesinde sıcağı içeride tutan bu ceket, aynı zamanda çok hafif ve seyahatler sırasında size sıkıntı çıkarmayacak ölçüde taşınabilir. Snow*C ayrıca suya ve rüzgara karşı da sizi koruyor.

Fakat ceketin içerisine bir göz attığınızda, işinize yarayacak başka teknolojilerle karşılaşıyorsunuz. Örneğin Snow-C’nin iç cebi, Iphone 8, 8 plus ve X ile 2012’den sonra üretilen tüm Samsung ve Nexus telefonlarda bulunan kablosuz şarj özelliği ile uyumlu olarak çalışıyor. Cebin içerisindeki esnek şarj cihazı, kumaşın altına yerleştirilmiş ve uyumlu bir cihaz cebe konulduğunda otomatik olarak aktif hale gelerek, vihazı şarj etmeye başlıyor. Ceket cenindeki şarj aleti 3000 mAh gücündeki şarj cihazına bağlı olsa da, kullanıcılar bunun yerine kendi şarj cihazlarını kullanabiliyor.

Mutlaka okuyun: Hepsi Bir Arada Seyahat Ceketi

 

Yenilikçi iş fikri 8: Hamak Olarak Kullanılabilen uyku Tulumu

Kampta hamak kurmak popülaritesini arttırdıkça, bu yünde üretilen araç gereçlerde gelişmeye devam ediyor. Bu ürünlerden biri de, Outdoors Vitals firmasının Kickstarter’da kampanyasını başlattığı ve hem hamak hem de uyku tulumu olarak kullanılabilen MummyPod.
MummyPod sistemi, uyku tulumu, hamak ve yağmurdan korunmayı sağlayan bölümler olmak üzere 3 parçadan oluşuyor. Bu üç parça hem hafif hem de çok amaçlı olmak üzere bir arada kullanılmak için tasarlandı. Sadece 2 kilogram ağırlığa sahip bu ürün, sırt çantanıza da kolayca sığabilecek şekilde üretildi.

Açıldığında hamağın etrafını sarıp sizi sıcak tutan MummyPod, yağmur ve benzeri durumlarda da sizi koruyor.

 

Yenilikçi iş fikri 9: Sizi Kısıtlamayan, Rahat Bir Uyku Tulumu

Sıkı sık kamp yapan ve gece mumyalanmış gibi uyku tulumuna hapsolan biri iseniz, bu uyku tulumlarının ne kadar rahatsız olabileceğini gayet iyi biliyorsunuzdur. Sizi sıcak tutma ya da taşıma kolaylığı anlamında oldukça verimli olsalar da, iş rahatlığa geldiğinde tüm bu uyku tulumları genelde sınıfta kalıyorlar. Uyku tulumlarının çoğu, şekli itibari ile sizi sıkıştıran, hareket alanınızı daraltan ve ayaklarınızı bağlamışsınız gibi tutan yapıya sahiptir. Peki ya sizi yine aynı şekilde sıcak tutan ve taşıması kolay olan ama bunları yaparken hareket kabiliyetinizi de sınırlamayan bir uyku tulumu olsaydı?

Zenbivy tam olarak bunları sunan ve tasarım aşaması boyunca rahatlığı ön plana koyan bir uyku tulumu. Sizi mumyalamak yerine, iki farklı bölümden oluşan Zenbivy, rahatlığınızı esas alıyor. Genellikle doğa yürüyüşü yapanların tercih ettiği kat kat kıyafetler gibi tasarlanan Zenbivy, sıradan bir uyku tulumu ile aynı sıcaklığı sunarken, rahatça hareket ederek daha rahat bir gece uykusu çekmenize de olanak veriyor.

 

Yenilikçi iş fikri 10: Su Geçirmez Sırt Çantası

Kullanılmadığında kolayca arka cebinizde taşıyabileceğiniz bu su geçirmez sırt çantasının ismi; Sea To Sky Pack.Portland’da kurulan “Pacific Northwest” isimli girişimin ilk ürünü olarak karşımıza çıkan bu sırt çantası, firmanın doğa meraklılarına çözüm sunmak için çıktıkları yoldaki ilk başarısı. Yüzde yüz Cordura malzemeden üretilen bu dayanıklı sırt çantası, 24 litrelik hacme sahip ve tamamen su geçirmez.

Su geçirmez özelliği dışında da birçok dikkat çekici yeteneği olan Sea To Sky Pack, doğa yürüyüşlerine meraklı insanlar için oldukça kullanışlı olacağa benziyor. Güvenli birçok bölmeye sahip sırt çantasının rahat, ayarlanabilir ve nefes alabilen yumuşak kayışları da bulunuyor. acil durumlarda kullanabileceğiniz 95 desibel ses üreten düdüğün yanı sıra, ana fermuarı da yansıtıcı özelliğe sahip. Bu sayede her zaman görünür kalabilirsiniz. Tüm bu özelliklerle donatılmış Sea To Sky Pack sadece 155 gram ağırlığında ve cebinizde taşımaya uygun boyutlara kadar katlanabiliyor.

 

Yenilikçi iş fikri 11: Çok Amaçlı Hamak Sistemi

Son yıllarda birçok kampçı, klasik çadırlarını hamaklar ile değiştirdi ki bu anlaşılır bir durum. Zira hamaklar daha hafif, kolay taşınır, kolayca kurulur ve çok daha rahat bir ortam sağlar. Fakat yapamayacağı bir şey var, o da; yüzmek.
Fakat neyse ki bu sıkıntıyı çözmeye aday bir ürün yolda.

Hammocraft hemen her şeyin üzerine kurulabilen bir hamak destek sistemi. Bu sistemi ister suda ister karada kurarak beş tane hamak kullanabilirsiniz. Üstelik bu, ürünün yapabildiklerinden sadece biri. Eğer isterseniz bu sistemi iki sörf tahtası ya da başka yüzen iki tahtanın üzerine bağlayarak kullanabilirsiniz. Yani siz ve 4 arkadaşınız bir gölün ortasında hamak keyfi yapabilirsiniz.

 

Yenilikçi iş fikri 12: Kompakt Mangal Izgarası

Taşınabilir ocaklar faydalı icatlar olsa da, kamp yaptığınız bölgede ateş yakıp mangal yapmak istediğinizde bunlardan birini yanınızda götürmek pek de mantıklı olmayabilir. Yanınızda fazla eşya taşımak istemiyorsanız ve ateşi kendi başınıza yakmak sorun değilse, bir ızgara ve kibrit taşımak daha mantıklı olacaktır. Bu düşünce, WGEDC Grill’in arkasında yatan fikir. Kanada’da kurulan yeni bir şirket olan Wolf and Grill, bu fikirle çok hafif ve taşıması kolay bir ızgara tasarladı.

Izgara biri çerçeve biri de pişirme yüzeyi olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Dönebilen çubuk ızgara yüzeyinin altına sabitlenir ve kilitlenir. Izgara görünüm olarak oldukça narin yapılı olsa da büyük yükleri taşıyabilecek bir tasarıma sahip. Ayarlanabilir yapısı sayesinde farklı pişirme şekilleri için de kullanılabilen ızgara, düz kullanılabildiği gibi yaklaşık 23 santimetre kadar da yükseltilebiliyor.

Izgaranın her parçası paslanmaz çelikten üretildiği çin, yüksek sıcaklıklara karşı fazlasıyla dayanıklıdır. Bu malzeme sayesinde paslanmaya karşı da dayanıklı olan ızgarayı tüm seyahatlerinizde rahatça yanınızda taşıyabilirsiniz. En güzel tarafı ise, WGEDC ızgara bir kilogramdan daha hafif ve kolayca taşınabilir.

 

Yenilikçi iş fikri 13: Hem Sırt Çantası Hem Sandalye

Uzun bir doğa yürüyüşünün ardından sandalyenize kurulup ayaklarınızı dinlendirmek gibisi yoktur. Fakat böyle anlarda seçenekleriniz genellikle bir taş ya da kütüğün üstüne oturmak ile sınırlıdır ki bunlar pek de rahat seçenekler sayılmaz. Tabi her zaman o havalı sandalyelerden taşıma ihtimaliniz var fakat, bu sandalyeler genellikle pahalı, ağır ve çok yer kaplarlar. Yani kısacası, genelde rahatlık ile kolaylık arasında seçim yapmanız gerekir. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde kurulan Trailform firması amacına uaşırsa bu sorun ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Şirket yakın zamanda Kickstarter’da başlattığı projesi için kaynak topluyor. Projedeki ürün olan Chameleon Pack, çok yönlü hafif ve ihtiyaç halinde sandelyeye dönüşebilen bir sırt çantası. Çantanın çerçevesi kaldırılıp genişletildikten sonra kumaş köşelere tutturularak kullanışlı bir sandalyeye dönüştürülebiliyor. Eğer ağırlığı ile ilgili şüpheleriniz varsa, endişe etmenize gerek yok. Çok hafif alüminyumdan üretilen Chameleon Pack, malzemesinin hafifliğine rağmen 140 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Chameleon Pack geniş bir depolama alanına dahil olan bilgisayar taşıma yeri ve iki adet ayrılabilir 16 litrelik taşıma bölümlerine de sahip.

 

Yenilikçi iş fikri 14: Hem Panço Hem Battaniye

Oldukça farklı açık hava battaniyeleri tasarlayan Rumpl firması, etkileyici bir fikirle daha karşımızda. Firmanın yeni ürünü; yüksek performansı ile dikkat çeken ve hem battaniye hem de panço olarak kullanılabilen Rumpl Puffy Poncho. Rumpl Puffy Poncho kamp kuracağınızda yanınızda taşıdığınız ve mumyalanmış gibi uyuduğunuz uyku tulumlarına nazaran daha fazla şekilde kullanılabilen bir ürün. Sizi sıcak tutan ürün, hafif ve kolayca taşınabiliyor. Tüm bunlara rağmen, akıllıca tasarımı sayesinde sadece çadırda uyurken kullanmak zorunda değilsiniz. Üst kısmındaki bölümü kafanıza geçirin ve anında sizi sıcak tutacak bir pançonuz olsun.

Rumpl Puffy Poncho’nun dış yüzeyi yırtılmaya dayanıklı, su geçirmez özel bir kumaştan üretildi. Bu kumaş sayesinde ürün yumuşak ve nefes alabilen bir yapıya sahip olmasının yanı sıra, oldukça da güçlü ve dayanıklı olabiliyor. Üzerindeki DWR kaplama ile de, ürün hem küflenmeye hem de bakteri ya da koku oluşumuna karşı korunmuş oluyor. Rumpl Puffy Poncho’nun iç yüzeyi ise oldukça hafif sentetik ve yıkanabilir bir kumaştan imal edildi.

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.