Para Biriktirmek İçin En Etkili Yöntemler

Herkes para biriktirmenin mantıklı ve faydalı bir şey olduğunu kabul eder, ancak çok az kişi gerçekten para biriktirebilmeyi başarır.

Genelde bir kumbaraya her gün cepteki bozuk paraları atmak ya da bankada birikim hesabı açıp buraya aylık gelirin belli bir miktarını aktarmak şeklinde tezahür eden para biriktirme meselesini bu yazımızda oldukça detaylı bir şekilde işleyeceğiz.

O halde para biriktirmek için en etkili yöntemlerden bazılarına birlikte bakalım…

 

Her Ay Kenara Ayıracak Para Nasıl Bulunur?

“İyi güzel de birikim yapacak parayı nasıl bulacağız, zaten ay başını zor getiriyoruz…”

Bu yazıyı okurken böyle bir cümle kurmuş olmanız çok muhtemel. Evet, ay başını getirmekte zorlanınca birikim yapmak da kolay olmayabiliyor, fakat aşağıda sayacağımız maddelerden bazılarını işinize oldukça yarayacaktır.

Zam: İş yerinde maaşınıza zam aldığınızda artış miktarını birikim hesabınıza aktarın. Örneğin 1 yıl boyunca 3000 lira maaş aldınız, yeni yılda maaşınız 3200 oldu. Bu 200 liralık artışa hiç dokunmadan birikim hesabınıza aktarın.

Maaşınıza zam alma konusunda çekinceleriniz varsa nasıl maaş pazarlığı yapacağınızı öğrenmelisiniz. Bunun için ” Maaş Pazarlığı Yaparken Bilmeniz Gereken 33 İpucu ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Prim ve Komisyon: İşyerinde yıllık kar ya da yaptığınız bir iş sonucu prim/komisyon alırsanız bunları da birikim hesabına yatırın. Primi ekstra bir gelir olarak düşünebilirsiniz.

Fazla Mesai: Bazı işlerde isteğe bağlı fazla mesai yaparak ekstra gelir elde edebilirsiniz. Her hafta belli bir süre mesaiye kalarak da birikim hesabınıza düzenli bir ilave yapabilirsiniz.

Ekstra İşler: Örneğin memursunuz, ama gençlik yıllarınızda dedenizin yanında çalışarak boyacılık yaptınız diyelim. Yani boyacılık tecrübesi olan birisiniz. Bu durumda örneğin komşularınızın evlerini boyayarak da ekstra gelir elde edebilirsiniz. Daha genel bir anlatımla, hobilerinizden ve becerilerinizden de gelir elde etmeye çalışın.

Buna ek olarak kullanmadığınız eşyalarınızı Letgo, Sahibinden gibi platformlar aracılığı ile satın. Yani evde boş boş duran tüplü televizyonu bile satıp ufak da olsa gelir elde edebilirsiniz. Her şeyin bir alıcı vardır…

Gereksiz Masraflar: Örneğin sigara hem bedene hem de cebe büyük zarar. Aylık 300 lira birikim yapmakta zorlanan birisinin günde 1 paketten aylık 300 lira sigaraya para vermesi anlaşılacak gibi değildir.

Gereksiz masraflardan kurtulmak için hayat tarzınızı gözden geçirmeniz büyük önem taşır.

Örneğin;

  • Sigara içiyorsanız bırakın.
  • Starbucks’a her sabah 8 lira verip kahve alacağınıza kendinize termos alıp kahvenizi evde yapın.
  • Telefon tarifenizdeki 10 GB internete aylık 49 lira vermenize karşın ayda sadece 6 GB internet kullanıyorsanız 29 liralık 6 GB tarifesine geçin.
  • Spor salonuna sadece koşmak için gidiyorsanız üyeliğinizi iptal edin. Koşmak için pek çok park, bahçe var.
  • Kredi kartınızı yanınızda taşımamaya çalışın. İnsanlar, yanlarında kredi kartı olunca “sanki geri ödemesi yapılmayacakmış gibi” alışveriş yapmaya eğilim gösterirler. Bu nedenle kredi kartını sadece çok önemli alışverişlerde kullanın.

Bu örneklerden binlerce sayabiliriz. Mühim olan sizin birikim yapma konusundaki samimiyetiniz ve bu uğurda yapmayı göze alabildiğiniz şeylerdir.

Harcama Takibi: Harcamalarınızı takip ederek her zaman 5 liraya aldığınız bir ürünün 7.5 lira oluşunu tespit edebilirsiniz. Bu nedenle markete gittiğinizde fiyatları mutlaka kontrol ederek alışveriş yapın. Bir ürün, bir mağazada diğerinden daha ucuzsa ve iki mağaza arası yürüme mesafesiyse tabii ki daha uygun fiyatlı olanı tercih edin. Tabii X mağazasında aynı ürün 10 lira daha ucuz diye o mağazaya gitmek için 15 liralık benzin yakmayın.

 

Önce paranızın bir kısmını birikime ayırın, sonra kalanı harcayın.

Örneğin her ay maaşınızı aldığınızda faturalar, kira, kredi kartı gibi şeylerden önce bir miktar parayı birikim için ayırın. Bu para 50 lira olur, 100 lira olur, 1000 lira olur. Gelirinizle orantılı bir şekilde her ay elinize geçen paranın bir kısmını birikim hesabınıza aktarın.

Burada önemli olan gelirinizin küçük de olsa bir kısmını birikime ayırmanızdır. Önce birikim hesabına para aktarırsanız daha sonraki harcamalarınızda tutumlu olma alışkanlığı da edinir, böylece zaman içinde daha çok birikim yapma şansını elde edersiniz.

Birikim yapmak önemlidir, zira her sabah işe gitme sebebinizi bir düşünün. Daha iyi bir hayata sahip olmak için işe gidiyorsunuz. Bu işten kazandığınız parayı kiraya, kredi kartlarına yatırırsanız dilediğiniz hayata ne kısa ne orta ne de uzun vadede kavuşabilirsiniz. Bu nedenle birikim yapmayı asla ihmal etmeyin. Ufak meblağlar zaman içinde anlamlı bir miktar haline gelecektir.

 

Otomatik Bir Sisteminiz Olsun

Para biriktirirken önce bunu otomatik hale getirmelisiniz. Yani bilinçli bir şekilde değil, adeta içgüdüsel olarak para biriktirmeyi düşünmelisiniz. Her ay hesabınıza yatan paranın belli bir kısmının tasarruf hesabınıza aktarılması için banka şubenizle görüşebilirsiniz örneğin.

Bu yöntemi deneyen pek çok insan kısa süre içinde tasarruf hesabına aktarılan para olmadan da yaşayabildiklerini göreceklerdir. Üstelik bu birikim hesabını bir süre sonra unuttuğunuzu göreceksiniz. Aklınıza geldiği zamansa ciddi bir paranın bulunduğu bir hesabınızın varlığı sizi mutlu edecektir. Ayda 100 liralık bir tasarruf yılda 1200 lira yapar örneğin. Bu miktarı artırırsanız birikim hesabınız da daha çok kabarır doğal olarak. Yani aylık belli bir miktarı otomatik olarak birikim hesabınıza aktarmak, uzun vadede ciddi bir sermayeye sahip olmanızı sağlayabilir.

 

Harcama Planına Sahip Olun

Para biriktirmenin en iyi yolu bütçenizi bilmek ve buna göre hareket etmektir. Bütçe de gelir ve giderleriniz demektir kısaca. Masraflarınızı kısıp kazanç kaynaklarınızı artırarak birikiminizi büyütebilirsiniz. Zaten büyük şirketlerin de büyüme yollarından biri budur. Maliyeti azaltmak ve satışları artırmak…

Burada önemli olan para harcadığınız şeyleri tespit etmektir. Bu tespit sonrası alışveriş ve harcamalarınızda daha dikkatli olursunuz. Bütçe tablosuna sahip olmadığınızda ise önünüzü flu görürsünüz ve gelir-gider dengesi daha çabuk karışır. Önünüzü net göremediğiniz zaman ise birikim yapmak pek de kolay değildir.

 

Tek veya Çoklu Birikim Hesabına Sahip Olun

Pek çok insan için tek bir hesabın olması en basit ve kolay yoldur.

  • Acil durumlar birikim hesabı
  • Büyük alışverişler için birikim hesabı
  • Emeklilik birikim hesabı

Bununla birlikte bankanız ücretsiz birikim hesabı açmanıza olanak sağlıyorsa çoklu birikim hesabına sahip olmak da mantıklı bir yoldur. Çoklu birikim hesapları, birikimlerinizi spesifikleştirerek size daha iyi yönetebilme fırsatı sağlar.

 

 

Kendinize Hakim Olun

Para biriktirmenin önündeki en büyük engel genelde kişinin kendisidir. Yani birikim için ayırdığınız parayı bir şekilde hemen harcıyorsanız ya da birikim yapmaya başlamakta çok zorlanıyorsanız şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

• Birikim hesabınıza online olarak erişimi kapattırın. Birikim hesabındaki parayı ancak bankaya giderek çekmek durumunda olmak, o paraya “ilişmenizi” büyük oranda engeller. Yani bankaya git, öğle tatilinin bitmesini bekle, sıra al vs… derken büyük ihtimalle tüm bunlara üşenirsiniz.

• Eşiniz para yönetimi konusunda sizden daha iyiyse birikim işlerini ona bırakın.

• Paranızı vadeli hesaba yatırın. Böylece istediğiniz zaman bozdurmanın bir maliyeti olduğunu düşünerek bu fikirden çabuk vazgeçersiniz.

Mutlaka okuyun: Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?

 

İlginizi çekebilir

Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yolları
Kolay Para Biriktirmek İçin 45 Yöntem!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.