Para ve Şöhrete Kavuşmadan Önce İşlerinden Kovulan 18 Kişi

İşinizi kaybetmek sizin için gerçekten de zor olabilir ama inanın bu durum kariyeriniz boyunca başınıza gelebilecek en kötü şey değil. Mesela Mark Cuban bir elektronik mağazasında satış görevlisiydi ama bu iş ona hiç de uygun değildi; JK Rowling de sekreterlik mesleğinden hiç zevk almıyordu. İkisi de bir gün işten çıkarıldılar ve bu sayede hayallerini gerçekleştirme şansını yakaladılar. Michael Bloomberg ise Salomon Brothers adlı büyük bir bankada çalışıyordu. Bloomberg de diğerleri gibi işini kaybetti ama bu onun için yeni bir başlangıç oldu ve resmen talihi açıldı.

Dilerseniz lafı fazla uzatmayalım ve işten atıldıktan sonra başarıyı yakalayan 18 önemli kişiden bahsedelim.

 

Walt Disney’e zamanında “Yeterince yaratıcı değilsin.” demişlerdi

1919’da Walt Disney, çizgi film tasarımcısı olarak bünyesinde çalıştığı Kansas City Star gazetesinden kovuldu. Gazetenin editörü Walt Disney’e hayal gücünün yetersiz olduğunu ve güzel fikirler geliştiremediğini söylemişti.

Tabii Disney’in yaşadığı başarısızlıklar bununla da sınırlı kalmadı. Laugh-O-Gram adında bir animasyon stüdyosu satın aldı, ne yazık ki bu işi de batırdı. En sonunda gidip daha kârlı bir iş yapmaya karar verdi ve Hollywood’a yöneldi.

Ağabeyiyle beraber Kaliforniya’ya taşınarak bir çizgi dizi çalışmasına başladı ve sonunda başarıyı yakaladı.

 

JK Rowling işinden çok aklındaki hikaye fikirlerini düşünüyordu

JK Rowling, Uluslararası Af Örgütü’nün Londra ofisinde sektereter olarak çalışıyordu fakat hayallerinin mesleği yazarlıktı. İş sırasında çaktırmadan hikayeler yazıyor, aklındaki Harry Potter adlı genç büyücüyü düşünmeden duramıyordu. İşini o kadar isteksiz yapıyordu ki bir gün yöneticilerinin sabrı tükendi ve Rowling kovuldu.

Aldığı tazminatla birkaç sene geçindi, eninde sonunda da kitap yazmaya karar verdi. Bugün hepinizin bildiği gibi tüm zamanların en çok satan kitap serisi olan Harry Potter’ın yazarı ve tabii ki bir milyarder.

 

Michael Bloomberg işinden oldu, aldığı tazminatla şirket kurdu, sonra da ABD’nin en zengin 18. iş adamı oldu

Bloomberg, Salomon Brothers adlı yatırım bankasının ortaklarındandı. 1998’de banka şu anda Citigroup adıyla bildiğimiz bir şirket tarafından satın alındı, haliyle Bloomberg’e de yol göründü. Neyse ki en azından sağlam bir tazminat aldı ve bu parayı kullanarak kendi finans şirketini kurdu. Bugün kendisi ABD’deki en zengin 18. isim olduğu gibi 2002-2013 yılları arasında da New York valisi olarak görev yapmış önemli bir şahıs.

 

Anna Wintour’a göre herkesin hayatının bir döneminde işini kaybetmesi lazım

Şu anda Vogue dergisinde editörlük yapan Anna Wintour, kariyerine New York merkezli Harper’s Bazaar dergisinde editör yardımcısı olarak başladı. İnovatif bir bakış açısıyla çektiği fotoğraflar moda çevrelerinde büyük yankı uyandırdı ancak amiri olan editör Tony Mazalla bu fotoğrafları biraz fazla cesur ve aykırı bulunca Wintour 9 ay gibi kısa bir sürede kapı dışarı edildi.

Ama Wintour bu olumsuzluktan da önemli dersler çıkarmayı başardı ve ne olursa olsun kendi tarzından taviz vermedi. İşten çıkarılmanın aslında çok iyi bir deneyim olduğunu düşünen Wintour moda öğrencilerine her fırsatta “Ne yapıp edin, bir kere de olsa işten kovulun.” diye öğüt veriyor. Wintour, Harper’s Bazaar’dan atıldıktan kısa bir süre sonra Viva dergisinde moda editörlüğü yapmaya başladı, yani olumlu düşünceleri sayesinde hiçbir zaman açıkta kalmadı.

 

Annabelle Gurwitch zamanında Woody Allen tarafından kovulmuş ve aşağılanmıştı

Annabelle Gurwitch’i bilir misiniz? Kendisi defalarca setlerden kovulmuş bir komedi oyuncusu. 2003’te yönetmen Woody Allen, Gurwitch’i kovmuş ve “Senden bir halt olmaz, beceriksizin tekisin, resmen gerizekalısın.” diyerek onu aşağılamıştı. Bu ve bunun gibi kovulma deneyimlerden ilham alan Gurwitch, 2006’da Fired!: Tales of the Canned, Canceled, Downsized & Dismissed adında başarılı bir kitap yayınladı ve ünlü oldu.

 

Madonna müşterilerinin üzerine donut kreması püskürttüğü için işinden olmuştu

Madonna, ünlü olmak için üniversiteyi bırakıp New York’a taşınmıştı. Tabii çok ciddi para sıkıntısı çektiği için Times Meydanı’ndaki Dunkin Donuts’ta çalışmaya başladı ama burada bir gün bile dayanamadı. Müşterilerden birinin üzerine donut kremasını adeta bocalayınca müdürleri Madonna’yı hemen kapının önünde koydular. Sonrasında fast food zincirlerinde çalıştı, birkaç restoranda garsonluk yaptı, nihayet 1979’da bir gün punk rock ile tanıştı.

Madonna kısa süre de olsa bu tarz ufak tefek ve az kazançlı işler yapmak zorunda olduğunu biliyordu ama eninde sonunda yıldızının parlayacağından da emindi.

 

Oprah’a zamanında “Senden haberci olmaz.” demişlerdi

Zamanında WJZ-TV adlı televizyon kanalında akşam haberlerini sunan Oprah Winfrey, yaşanan olaylar karşısında duygusal tepkiler vermekten kendini alamıyordu. Tabii bu durum kanalın prodüktörünün iyice canını sıkmaya başladı ve Oprah’ı bu görevden aldı. Yine de teselli olsun diye Oprah’a bir gündüz programı sunmasını teklif etti.

Haliyle Oprah ilk başta bu durum karşısında büyük üzüntü yaşadı zira o zamanlar gündüz kuşağına pek hoş gözle bakılmıyordu. Ama People Are Talking adlı bu program kısa zamanda bir fenomen haline gelince Oprah’ın üzüntüsünden eser kalmadı ve bu vesileyle gerçekten en iyi şekilde yaptığı işi de keşfetmiş oldu.

 

Jerry Seinfeld rol alacağı sitcomun senaryo çalışmasına gitti ve bir anda ekipten atıldığını öğrendi

Jerry Seinfeld, Benson adlı sitcomda ufak bir rol kapmıştı ama prodüktörler Seinfeld’in performansından memnun kalmadılar ve sadece üç bölüm sonra onu kovdular. Üstüne üstlük kimse Seinfeld’e kovulduğunu söyleme zahmetinde bile bulunmadı. Bir gün sitcomun senaryo çalışmasına gitti ve bir anda ekipten atıldığını öğrendi.

Utancından yerin dibine geçmişti fakat yılmadı ve komedi kulüplerinde sahne almaya devam etti. Günlerden bir gün Tonight Show adlı program için yetenek avcılığı yapan biri onu keşfetti, hemen ardından Seinfeld bu programda iyi bir rol kaptı ve ondan sonra kariyeri inanılmaz bir yükselişe geçti.

 

Truman Capote ünlü şair Robert Frost’a hakaret edince The New Yorker dergisindeki işinden olmuştu

Capote, para kazanmak için liseyi bırakıp the New Yorker’de ofisboy olarak çalışmaya başladı. Zaten en büyük hayali de bu prestijli dergide çalışıp makale yazarı olmaktı. İşe başladıktan iki yıl sonra meşhur şair Robert Frost’un şiir okuma toplantısına katıldı. Capote çok hastaydı ve hali kalmadığı için toplantının ortasında çıkıp gitti, tabii Frost da bu duruma çok sinirlendi ve Capote’nin the New Yorker’de çalıştığını bildiği için dergi yöneticileriyle konuşarak onu kovmalarını istedi.

Fakat kovulmak, Capote’nin kariyerine zarar vermedi. Harper’s Bazaar ve Mademoiselle gibi dergilerde kısa öyküleri yayınlanmaya başladı, birkaç yıl içinde de ilk romanı basıldı.

 

Grand Ole Opry konser salonunun müdürü Elvis’e “Sen git tır şoförlüğü yap.” demişti

Evet, Elvis bugün rock ‘n’ roll aleminin kralı kabul ediliyor ama o da herkes gibi başarıya giden yolda büyük engellerle karşılaşmıştı. Elvis, bir gece ABD’nin Nashville şehrinde bulunan Grand Ole Opry salonunda konser vermişti. Konserden sonra salonun müdürü Elvis’e eski işi olan tır şoförlüğüne geri dönmesini ve müziğe hiç yeteneği olmadığını söyledi.

Neyse ki Elvis kolay kolay pes etmedi ve Nashville civarındaki mekanlarda çalmaya devam etti, hatta o dönem country müziğin en büyük yıldızı Hank Snow’un turnesinde yer alma şansını yakaladı. Bundan sonra da yıldızı giderek parladı ve şöhrete kavuştu.

 

Hem tembel hem de beceriksiz bir işçi olan Robert Redford başka bir alanda yetenekli olduğunu fark edince hayatı değişti

Robert Redford, gençlik döneminde Standard Oil’de vasıfsız işçi olarak çalışırken ustabaşılardan biri onu uyurken yakaladı. Redford’u kovmak yerine başka bir departmana gönderdiler ama burada da işleri eline yüzüne bulaştırmaya devam etti. Bir gün beceriksizlik yapıp onlarca cam şişeyi paramparça edince işten kovuldu.

İşten kovulunca kaybedecek bir şeyi kalmayan Redford, hayallerinin peşinde koşmaya başladı. Colorado Üniversitesi’ne girdi ve sonra aktör olmak için New York’a taşındı.

 

Bill Belichick Amerikan futbolu ligi NFL’de yılın koçu seçilmeden önce çalıştırdığı takımdan kovulmuştu

New England Patriots ile tam üç kez NFL şampiyonluğu yaşayan efsane koç Bill Belichick’ten bahsediyoruz. Lakin kendisi her zaman bu kadar başarılı değildi. 1995’te Cleveland Browns’ta koçluk yaparken takımın sahibi Art Modell, Belichick’i kovmuştu. Belichick hiç yılmadı; 2003, 2007 ve 2010 sezonlarında ligde yılın koçu seçildi.

 

Ford, Lee Iacocca’nın fikrine sıcak bakmayınca Iacocca da Chrysler’in kapısını çaldı

Lee Iaccoca, Ford Motor Company’nin en üst kademelerine kadar geldi ama o dönem şirketin CEO’su ve yönetim kurulu başkanı olan Henry Ford Jr. ile takıştı. Iacocca’nın birçok fikri reddedildi, tasarladığı Ford Pinto gibi modeller de başarısız oldu, bunun üzerine de Iacocca’ya yol göründü.

O dönem batma tehlikesinde olan Chrysler, olayın ardından Iacocca ile anlaştı. Iacocca, çok büyük bir devlet kredisi aldı ve bununla şirketi yeniden şaha kaldırdı. Ford’dakilerin yüzüne bile bakmadığı bazı fikirleri Chrysler’de uygulamaya başladı, Dodge Caravan ve Plymouth Voyager gibi modelleri piyasaya sürdü. 1992’ye kadar Chrysler’in CEO’luğunu yapan Iacocca, günümüzde şirketi küllerinden doğuran adam olarak biliniyor.

 

Handy Dan adındaki bir ev dekorasyonu zinciri, Bernie Marcus ve Arthur Blank’ı kapının önüne koydu, onlar da Home Depot’u kurdular. Bu arada, Handy Dan 1989’da iflas etti.

Bernie Marcus ve Arthur Blank, ev dekorasyonu zinciri Handy Dan’da çalışıyorlardı ama şirket hisselerini ele geçiren bir yatırımcı ikisini de kovdu.

Olayın ardından iki arkadaş kafa kafaya vererek yepyeni bir ev dekorasyonu mağazası kurmaya karar verdiler. Home Depot adını verdikleri mağazada her şeyi indirimli olarak satmaya başladılar. Şirket kurulalı daha 10 yıl bile olmamışken 100’ün üzerinde mağazaları vardı ve yılda 2,7 milyar dolardan fazla para kazanıyorlardı.

 

WNBC adlı radyo kanalı, Howard Stern’i tabiri caizse biraz fazla ateşli bir skeç hazırladığı için kovmuştu

Howard Stern, WNBC’de çalışan ve adından sıkça söz ettiren bir DJ’di. Bir gün cinsellik içeren bir skeç yayınlayınca artık sabırları taşırdı ve kanalın sahibi NBC tarafından işine son verildi.

Neyse ki Stern, yetenekleri sayesinde Sirius XM adlı kanala geçiş yaptı ve burada huzuru buldu. Yeni programı başlayınca milyonlarca Stern hayranı artık Sirius XM’nin dinleyicileri haline geldi. Stern’in günümüzde yıllık 70 milyon dolar civarında para kazandığını da söylemeden geçemeyelim.

 

Thomas Edison, Western Union’daki ofisinde gizli deneyler yaparken yakalanıp işinden kovuldu.

Edison, bir gün ofisinde deney yaparken yere asit dökmüş ve zemini mahvetmişti. Bu olayın akabinde işinden kovuldu ve başka bir işe girmek yerine hiç durmadan çeşitli icatlar yapmaya karar verdi.

İki yıl sonra elektrikli oy sayacı adında bir alet geliştirerek ilk patentini aldı ve sonrasında daha birçok başarıya imza attı.

 

Mark Cuban 1980’li yıllarda elektronik mağazasındaki işini kaybetmişti, bu olaydan sonra da bir daha asla başkası için çalışmadı

Cuban, üniversiteyi bitirir bitirmez elektronik ürünler satan bir mağazada çalışmaya başladı. Ancak mağazada durup kasiyerlik yapmak hiç de Cuban’a göre değildi çünkü kendi işiyle uğraşmak ve yeni fırsatlar kovalamak istiyordu. Günün birinde sabah potansiyel müşterilerden biriyle sohbete dalmış, bu yüzden de mağazayı geç açmıştı. Olaydan hemen sonra müdürleri öfkelenerek Cuban’ın işine son verdiler. Cuban bu hadisenin ardından bir daha asla başkasının yanında çalışmadı.

İşsiz kaldıktan hemen sonra MicroSolutions’u kurdu ve o zamandan beri 2,4 milyar dolardan fazla para kazandı.

 

Steve Jobs kendi kurduğu şirket yani Apple’dan kovulmuştu ama geri dönüşü muhteşem oldu

Steve Jobs 30’lu yaşlardayken resmen kendi kurduğu firma tarafından kovuldu. Hatta Jobs, 2005 yılında Stanford Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı o meşhur konuşmada bu durumu şu sözlerle tarif etmişti: “Kovulmuştum, hem de son derece aleni bir şekilde işime son verilmişti. Yıllardır yaptığım iş elimden alınmıştı, adeta yıkılıp kalmıştım.”

İşsiz kaldığı 1985 yılının yaz ayları boyunca orta yaş krizi yaşayan Jobs, artık neyle uğraşması gerektiğini düşünüp duruyordu ve “Acaba politikaya mı girsem yoksa astronot olmaya mı çalışsam?” şeklinde sorular sorarak kendine en uygun mesleği bulmaya çalışıyordu.

Bu süreçte NeXT adında bir bilgisayar şirketi kurdu ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın satın alımında rol oynadı. Apple NeXT’i satın alınca Jobs neredeyse on yıl sonra eski şirketine geri dönerek iPod, iPhone ve iPad gibi devrim niteliğinde ürünler geliştirdi.

 

İlginizi çekebilir

Bir Zamanlar Aşırı Yoksul Olan 15 Milyarder
Milyarder Girişimcilerin İlk Meslekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.