Paylaşmış Olmak İçin Paylaşarak Bir Yere Varamazsınız!

Yıllar önce, paylaşımlar sadece paylaşmak için yapılırdı. Bugün ise sosyal medya bir bilimdir.

Neden birçok iş sahibi eğer sosyal medyada bir şey paylaşırsa insanların onlara üşüşeceğini, kapılarını kıracaklarını ve sattıkları her şeyi alacaklarını düşünüyor? “Sen üret (ya da paylaş) onlar alırlar” mantığı artık geçerli değildir, özellikle 2021’de.

Peki o zaman neden başka hiçbir şeye değil de sadece neyin paylaşılacağına odaklanılıyor? Çünkü böyle görmesi daha kolay. Çünkü diğer şeyler biraz daha efor gerektiriyor. Ancak sosyal medya hesaplarını billboard gibi kullanmak ile orayı gerçekten potansiyel müşterilerle sosyalleşmek ve müşterileri yönlendirmek için kullanmanın farkı da budur. İster Facebook, instagram ya da diğer sosyal medya kanalları olsun, iş sahiplerinin buna daha fazla dikkat etmesinin zamanı gelmiştir.

 

Müşteri hizmetleri sunun.

Müşterinin size güvenmesini sağlayan budur. Yöneticinizin soruları cevaplamakla ve diyalog içinde olmakla harcadığı zaman satışlarınızı artırabilir ( öyle olmalıdır).

“Sosyal medyanız müşteri ilişkilerinizin meydana geldiği vitrindir”

“Elbette iyi grafikleriniz vardır fakat müşteri servisiniz kötüyse kesinlikle işinize negatif yönde etki edecektir. Özel mesajlara, müşteri endişelerine ve müşteri hassasiyetlerine dikkat edilmelidir.”

 

Her şeyi doğru zamanlayın.

Strateji ve zamanlama bütün bu denklemin parçalarıdır. Esneklik ve doğru noktada dururken farklı bir yola girmek yönetici olarak sahip olunabilecek güçlü bir kişisel özelliktir.

Bu demek oluyor ki her şeyi planlayıp sonra paydos etmemelisiniz. Canlı olun. Sosyal olun. Favori dizinizi izliyorken Twitter’da kullanmak üzere hashtag gördüğünüzde ertesi gün kayıt cihazından izlerken hiçbir şey ifade etmez. Sosyal medyada olaylar o an yaşanırken siz partiye geç kalmak istemezsiniz.

 

Markalaşmadan öteye gidin.

Temel seviye marka bilgisi, usturuplu imgeler ve iyi yazı yazma becerisi yeterli değildir.

“Hedef belirleme, ideal kitlenizle aynı seviyede profiller yaratma, düzenli olarak hangi postun hangisiyle ve niçin bağlantılı olduğunun ya da olmadığının arkasındaki analitiği okuyup cevaplamak gibi stratejik parçalar olmadan paylaşımlar yapmak sadece zaman israfı değil aynı zamanda para israfıdır.”

Facebook ve instagram size güzel öngörüler sunar. Ayıca kullanabileceğiniz üçüncü parti kaynaknaklar da vardır, fakat sosyal medya devleri insanların sizin içeriklerinize olan tepkilerini ücretsiz söylüyorsa neden onlar için ücret ödeyesiniz? İnsanların neleri beğendiklerini, nasıl bağlantı kurduklarını ve bütün hepsinin ne zaman olduğunu görmek stratejinizi ilerletmeniz için çok önemlidir.

 

Dinleyin.

Eğer sadece paylaşım yapıyorsanız, siz de temel olarak konuşmayı bırakmayan birinin sosyal medya hesabıyla aynısınızdır. (Sadece konuşan ve hiç dinlemeyen veya yanıt vermeyen insanları kim dinlemek ister ki?)

Sosyal medya sürücülerin bakıp geçtiği otoban üzerindeki bir reklam panosu değildir. Eğer birileri soru sorarsa onu cevaplayın ve bunu yapmak için bir hafta beklemeyin. 24 saat içerisinde cevaplayın. İnsanların ne dediğini görmek için günde  bir kere hesabınıza giriş yapmaya özen gösterin. Size neyi beğendiklerini ve beğenmediklerini etkileşimleriyle veya ektileşimsizlikleriyle söylerler, yani dinleyin.

 

Cevap verin ve sosyal olun.

Kitlenizle iletişim, eskiden geleneksel medya tarafından uygulanan şekli gibi tek taraflı bir sohbet değildir, artık iki taraflıdır.

“Etkili ve bütüncül bir sosyal medya stratejisi fanlar ile diyalog içerisinde olmaka mümkündür”. “Sorular sormak, yorumları cevaplandırmak ve sosyal medyada neyin trend olduğuna dikkat etmek aşırı derecede önemlidir.”

 

Müşteri çekin.

Sadece paylaşımlar yaparak insanların siz ne satıyorsanız alacaklarını düşünemezsiniz, dediğimi hatırladınız mı? Çünkü insanlar bunu yıllardır deniyorlar. Şimdi ise görülmek istiyorsanız bu platformlara ödeme yapmak zorundasınız, özellikle Facebook’ta.

Görsel veya videolar ile iyi bir strateji oluşturmak ve ideal müşterinizi veya online alıcıları hedeflemek için biraz para harcamak, zamanla kaliteli müşteri adaylarının dikkatini çekip, kitlenizi büyütmenize ve dönüştürmenize yardımcı olabilir.

 

Başkalarıyla çalışın.

Kendi sayfanızda paylaşım yaparsanız sadece kendi kitlenize ulaşırsınız. Aynı kitleye hizmet eden başka markalarla ekip olursanız ulaştığınız kitleyi genişletirsiniz.

Influencerları ve medya üyelerini kendi sosyal medya hesaplarında sizin hakkınızda paylaşımlar yapmaları, sizi etiketlemeleri ya da başka yollarla sizi öne çıkarmaları için davet gönderdiğinizde bu davet üçüncü bir taraf onayı gibi görülür.

 

Verileri izleyin.

Ücretli ve ücretsiz sosyal medya hakkında harika olan bir şey de veriye olan erişimdir. Neyin yürüdüğünü ve yürümediğini görebilir sonrasında stratejinizi ayarlayabilirsiniz.

“En yaratıcı markanın bile birçoğu ücretsiz olan veri analiz araçlarından faydalanması gerekir”

Paylaşım yapmış olmak için paylaşım yapmak yıllar önce işe yaramış olabilir. Günümüzde ise sosyal medya bir bilim gibidir ve ona karmaşık bir pazarlama yapısı olduğu için, bu şekilde yaklaşılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.