Şahsi Uçuşlar İçin Tasarlanan Çift Kişilik Hibrit Helikopter

Halihazırda bir golf arabası boyutunda uçan arabaların gelişimini takip ederken, Amerikalı teknoloji firması Workhorse Group Inc, bu teknolojiden faydalanarak iki koltuklu SureFly adında dört pervaneli bir helikopter geliştirdiğini duyurdu.

Workhorse, ticari taşımacılık için mevcut araçlara kıyasla çevreye daha az zarar veren etkin ve düşük maliyetli çözümlere odaklanan bir firmadır. SureFly, elektrik üretmek için gazla çalışan hibrit motora sahip bir helikopterdir. Helikopterin, uçuşlar arasında şarj olmasını beklememek adına yedek bir güç kaynağı olarak kullanılabilen paralel bir bataryası da bulunmaktadır. Her iki tarafta da ikişer adet pervanesi bulunan SureFly, bu özelliğiyle tipik bir helikopterden daha güvenlidir. Ek olarak herhangi bir motor arızası durumunda batarya tek başına tüm helikopteri çalıştırabilmekte ve de yolcuyla birlikte güvenle yere inebilecek bir paraşüte sahiptir. Diğer özellikleri arasında araçta 200 beygir gücünde benzin ile çalışan motor, dahili bir GPS navigasyon sistemi, algılama sensörleri bulunmasının yanı sıra aracın kendisi 4,000 feet yükseklikte uçabilmektedir. Helikopterin kontrolü çok kolay olup hiç ara vermeden 100 kilometre uçabilmekte ve bir pilot ile bir yolcuyu veya kargoyu taşıyabilmektedir.

Çift kişilik hibrit helikopterle ilgili aşağıdaki tanıtım videosunu da izleyebilirsiniz:

Workhorse, SureFly ürününü 2017 Paris Havacılık Sergisinde tanıttı ve şu an ön siparişleri kabul etmektedir. Fiyatının 200 bin dolardan düşük olması beklenen helikopterin 2019 yılında satışa sunulması bekleniyor. Şirketin nihai hedefleri arasında SureFly’ın tam otomatik bir modelini üretmek var. Bu yeni model 200 kiloya kadar yük taşıyabilecek. Şirket, otomatik aracının nakliye, acil müdahele ve askeri personel sevkiyatı gibi çeşitli alanlar için kullanılmasını hedefliyor. Sizce otomatik ve kişisel helikopterler başka ne amaçlarla kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Drone Sektörü İş Fikirleri
Hayat kurtaran insansız hava aracı: Ambulance Drone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.