Şansınızı Artırmanın 13 Yolu

“Şans, Allah vergisidir.” der bazıları, hatta çoğu insan ne yaparsak yapalım şansımızı arttıramayacağımızı, kötü gidişatı değiştiremeyeceğimizi düşünür. Ayrıca bu tarz insanlar bazı kişilerin hayata 1-0 önde başladıklarını ve birtakım mistik güçlerin onlara bitmek tükenmek bilmeyen bir şans verdiğini iddia eder.

Böyle düşünceleri ilk defa duyan biri “Tüm bu insanlar haksız mı yahu? Bence söylediklerinde doğruluk payı var.” diyebilir. Ne de olsa etrafımıza baktığımızda mal mülk içerisinde yüzen, başarı dolu kariyerlere sahip olan ve sevdikleri insanlarla mutlu bir ömür geçiren birçok insan görürüz, haliyle bu kişilerin son derece şanslı olduğunu varsayar, onlara gıpta ederiz.

Ancak bu noktada şunu hemen belirtelim, şans öyle rastgele birilerini seçip onların kafasına konan bir kuş değildir. Peki nedir şans? Önce şans kelimesinin bazı yabancı sözlüklerdeki tanımına bakalım: “Bir bireyin lehine ya da aleyhine çalışan ve somut olarak gözlemlenemeyen güce şans denir.” Bu tanımdan hareket edersek şans kavramının “talih” ile aynı anlama gelmediğini ve doğru adımları atarsak şansımızı arttırabileceğimizi söylemek gayet de mümkün!

Şans konusu ekip olarak ilgimizi çektiği için bol bol araştırma ve gözlem yaptık, tüm bunların neticesinde de etrafımızda pozitif bir güç yaratırsak şansımızı arttırabileceğimizi fark ettik. Gerçekten de zihnimizi olumlu düşünmeye zorlar ve davranışlarımızı da bu doğrultuda şekillendirirsek şans bizden yana olur. Şimdi gelin, şansımızı arttırmak için neler yapabileceğimize bakalım.

 

1. Ruhunuzun sesini dinleyin

Karşımıza çıkan şanslı insanların neredeyse hepsi içgüdülerine güvendiklerini ve çoğu zaman sezilerine göre hareket ettiklerini söyler. “Tamam, ben de iç sesimi dinleyeyim o zaman.” diyorsanız bir dakika durun bekleyin çünkü bunun için öncelikle zihninizi boşaltmalı, beyninizi kötü düşüncelerden arındırmalısınız. Mesela bu amaçla meditasyon yapabilir, olumsuz düşünceleri kafanızdan attıktan sonra da içinizdeki o saf ve temiz sesi duymaya başlayabilirsiniz. Bu noktada zihni temizlemenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamamız lazım zira aklınız “Yapmam gereken çok şey var, acayip bunaldım, bıktım…” gibi olumsuz düşüncelerin esareti altındaysa iç sesinizin en ufak bir tınısını bile duyamazsınız.

 

2. Korkularınızla yüzleşin

Korkuları yenmenin tek yolu onların üzerine gitmektir. Aksi takdirde korkularınızın etrafında dönüp dolaşır, onların esiri olursunuz. Bu yüzden de hayatınız resmen yaşanmaz hâle gelir. Korkularınızdan kaçarsanız hiçbir risk almadığınız için karşınıza çıkma ihtimali bulunan fırsatları da en başından kaçırmış olursunuz. O zaman hiç vakit kaybetmeden nelerden korktuğunuzu bir düşünün, sonra da gözünüzü karartıp bu korkularınızın üzerine gidin ve hayatınızı geri kazanın.

 

3. Her zaman en iyi sonuçları alacağınızı düşünün

Beklenti etkisi ya da birebir çevirisiyle “Pygmalion Etkisi” kavramını duymuş olabilirsiniz. Buna göre bir şeyden beklentiniz neyse elde edeceğiniz sonuç da ona göre şekillenir. Örneğin şanslı insanlar her zaman en iyi sonuçları elde edeceklerini düşünürler. Bu kişiler sürekli “Geleceğim parlak, ileride kim bilir ne gibi fırsatlar karşıma çıkacak!” gibi olumlu laflar ederler ve nihayetinde de bu beklentilerinin karşılığını alırlar. Siz de bir gün “şanslı” ve “şanssız” olarak tabir ettiğiniz arkadaşlarınızı yakından inceleyin. Bu iki farklı insan tipinin düşünce yapıları arasında resmen bir uçurum olduğunu bizzat göreceksiniz.

 

4. Bol bol dua edin ve olumlu sözler söyleyin

Dua eder ve kendinize pozitif enerji aşılarsanız kötü gidişatınızı değiştirebilirsiniz. İster içinizden ister yüksek sesle okuyun, dualar veya olumlu söz dizileri sizi rahatlatacaktır. Hatta bu sayede konsantreniz artacak, ruhunuza enerji gelecektir. Aslına bakarsak tarih boyunca tüm toplumların dua ederek ve çeşitli olumlamalar yaparak huzuru aradığını görürüz zaten.

 

5. Meraklı olun

Bir şeye karşı merakınız ne kadar artarsa emin olun şansınız da o denli fazla olacaktır. O zaman gözlerinizi dört açın, etrafınıza şöyle bir bakın ve sorular sorarak bilgiye erişmeye çalışın. Unutmayın, oturduğunuz yerden varsayımlarda bulunurak hiçbir şey elde edemezsiniz. Ancak meraklı biriyseniz ve merakınızı gidermek için çaba sarf etmeye kararlıysanız şu anda hayalini bile kuramadığınız yerlere gelmeniz kesinlikle mümkündür. Meraklı olursanız hayatın size neler getireceğini, karşınıza ne gibi fırsatlar çıkacağını hayretle izlersiniz.

 

6. Hedefinize doğru ufak adımlarla ilerleyin

Başarı öyle parmağınızı şıklatmakla elde edeceğiniz bir şey değildir. Bilakis başarılı olmak için yaptığınız işe ciddi miktarda zaman ayırmalı, çok çalışmalı ve ne kadar zorlanırsanız zorlanın azminizi korumalısınız. Hedeflediğiniz şeyleri başarmanın en iyi yolu da ufak adımlar atarak işe başlamak ve sebat etmektir.

 

7. Ne olursa olsun denemekten çekinmeyin

Şansınızın yaver gitmesini istiyorsanız mantıklı riskler almaktan çekinmemeli ve karşınıza çıkan beklenmedik fırsatları mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu yüzden yeni maceralara atılın, daha önce adını bile duymadığınız yerlere gidin. Sadece nihai sonucunu bildiğiniz işleri yapmakla yetinmeyin, sizi sınırlandıran konfor alanınızdan çıkın ve en önemlisi cesur olun!

 

8. Şansınızın yaver gideceği günlerin hayalini kurun

Her zaman kendinizi şanslı ve tuttuğunu koparan biri olarak görün. Ruhunuzu bir kır evi olarak hayal edin; evin pencereleri açık ve temiz hava içeriye akın ederek bünyenizdeki tüm olumsuz enerjiyi ortadan kaldırıyor. İşte böyle bir hayal kurun, ufak ama güzel detayları sakın atlamayın ve en önemlisi kendinizi şanslı biri olarak kabul edin. Eğer böyle yaparsanız keyiflenirsiniz ve bir mıknatıs misali şansı çekmeye başlarsınız.

 

9. Daima kendinizi başarılı olmak için motive edin

Şanslı biri olmak için öncelikle kendinizi sürekli motive etmelisiniz. Aynı şekilde sizin gibi olumlu düşünen ve hayallerinin peşinden koşan insanlarla vakit geçirmelisiniz. Bunun haricinde size ilham veren kitaplar okumanızı da tavsiye ederiz.

 

10. Pes etmek lafını lügatınızdan çıkarın

Şimdi sizinle çok önemli bir bilgi paylaşalım: “Şanslı” ve “başarılı” olarak tabir ettiğimiz insanlar birbiri ardına sayısız başarısızlık yaşayan ama asla pes etmeyen kişilerdir. Elbette bu kişiler sadece pes etmemekle kalmayıp hatalarından da ders alırlar, sonra da tam gaz yollarına devam ederler. “Şanssız” insanlar ise “Elimden geleni yaptım, benden bu kadar!” diyerek kolay yolu seçer ve denemekten vazgeçerler. Kısacası “şanslı” bireyler ne olursa olsun savaşçı ruhlarını kaybetmezler!

 

11. Daha fazlasını isteyin ve bunun için çabalayın

Etrafınıza şöyle bir bakın, şanslı insanların hep daha fazlasını istediklerini göreceksiniz. O zaman ne duruyorsunuz, siz de kendinizle barışık olun ve hayattan beklentilerinizi açıkça ifade edin. Sonra da bu beklentilerinizi gerçekleştirmek için canınızı dişinize takarak çalışın! Denediniz, denediniz ama çabalarınızdan sonuç alamadınız mı? O halde hiç üzülmeyin ve aslında her başarısızlığın geçici olduğunu hatırlayın. Sonra da kendinizi hazırlayın ve başka bir zaman tekrar deneyin.

 

12. Gereksiz şeyleri hayatınızdan çıkarın

Artık kullanmadığınız, sevmediğiniz ya da ihtiyacınız olmayan her şey sizin için gereksizdir. Bu tarz şeyler bir engel gibi yolunuza çıkarak size köstek olabilir. O yüzden fazla vakit kaybetmeden gereksiz unsurları hayatınızdan atmaya başlayın. Mesela birçoğumuzun gereğinden fazla eşyası, zararlı alışkanlıkları, artık geçerliliğini yitirmiş inançları ve kişiyi ruhen yıpratan düşünceleri vardır. İşte tüm bu saydıklarımız hayatımızdaki gereksiz fazlalıklardır ve tez zamanda bunlardan kurtulup özgürlüğümüze kavuşmamız hepimiz için en hayırlısıdır. Uzun lafın kısası önünüzdeki çöpleri bir kenara atın ve mutluluğa yelken açın!

 

13. Peki her şey ters giderse ne yapmalısınız?

Bazen gerçekten her şey öyle ters gider ki kısa süreli de olsa karamsarlığa kapılmamak çok güçtür. Böyle durumlarda ayakta kalmak için tutunacağınız bir dal bulun kendinize. Mesela baktığınızda size umut veren çiçek yaprağı, kitap kapağı veya film afişi gibi bir sembol seçin. Karanlıklara girmekten, bilinmeyene balıklama dalmaktan çekinmeyin! En önemlisi de risk almaktan kaçmayan gözüpek biriyseniz hayatı tepe tepe yaşayın ve her maceraya atılın! Son olarak, yukarıda verdiğimiz tavsiyeler her ne kadar soyut gözükse de bunların gayet somut sonuçlar doğurduğunu hiç unutmayın!

 

İlginizi çekebilir

İş Hayatında Şansınızı Yükseltmenin 7 Yolu
Mili piyangoyu kazanmayı garantilemek ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.