Sevgililer Günü İçin Şahane Pazarlama Fikirleri

14 Şubat Sevgililer gününe çok az kaldı. İşletme olarak insanların sevdiklerine, sevgililerine hediye aldığı bu tarihi mutlaka ama mutlaka iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Zira Sevgililer Günü’nden önceki haftada insanlar “harıl harıl” hediye arayışına giriyor. İşte bu noktada siz de bir küçük işletme sahibi olarak bu alışveriş heyecanından pay almalısınız.

Bu yazımızda bilhassa küçük işletmelerin 14 Şubat için uygulayabilecekleri bazı pazarlama yöntemlerini ele alacağız.

 

1. İki Kişilik Paketler Sunun

Sevgililer Günü, sevgililerin, yani iki kişinin günüdür. Böyle olunca “1 fiyatına 2 adet” mantığını benimseyebilirsiniz. Mesela ufak bir restoranınız varsa 14 Şubat günü için özel bir paket uygulayabilirsiniz. Mesela sevgililerin yediği iki kişilik yemeğe %50 indirim yapabilirsiniz. Ya da parfümeri dükkanınız varsa erkek parfümü alana aynı parfümün kadınlar için olanını verebilirsiniz. Yaptığınız işe ve sektöre bağlı olarak “Bir Alana Bir Bedava” anlayışını 14 Şubat günü uygulayabilirsiniz. Bu masaj salonu olur, restoran olur, kafe olur, giyim mağazası olur… Her türlü işletmeye uygun bir 14 Şubat pazarlama yöntemi.

 

2. Sosyal Medya Hesabınıza Romantizm Ekleyin

14 Şubat ve öncesindeki bir hafta boyunca sosyal medya hesaplarınızda aşk ve romantizm soslu mesajlar, görseller paylaşarak insanları, “çiftleri” alışveriş moduna sokabilirsiniz.  Gönderilerinizde 14 Şubat’ın yaklaştığını belirtebilir, sevgililere özel indirim ve kampanyalarınızı yine sosyal medya hesaplarınızdan duyurabilirsiniz.

 

3. Takipçilerinizden Aşk Hikayelerini Dinleyin

Yine sosyal medyadan devam edersek takipçilerinize aşk hikayelerini, mevcut sevgilileri ile nasıl tanıştıklarını sorun. Bunu mesela Instagram’da hikayeler özelliği ile yapabilirsiniz. Bu şekilde hem takipçilerinizin özel hayatı hakkında daha çok bilgi edinir hem de ürün ve hizmetlerinizi aşk ve romantizm bağlamında tanıtabilirsiniz. Özellikle e-ticaret, sosyal medyadan satış yapanlar için çok iyi bir metod olabilir bu.

 

4. Son Dakika Hediyeleri Hazırlayın

Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, evlilik yıldönümleri… Bu tür günler özeldir. Dünya genelinde bu günler kabul görür.

Eğer bir kişi sevgilisine çeşitli nedenlerle 14 Şubat gününe, 14 Şubat gecesine kadar hediye almadıysa başı belada demektir!

İşte bu nedenle küçük bir işletme olarak son dakika hediye fikirlerini de hazırda tutmalısınız. Örneğin ev bitkileri, çiçek sattığınız bir dükkanınız var. Sosyal medya hesaplarınızda ve dükkanınızda 14 Şubat günü gece 12’ye kadar açık olduğunuzu bildirin. Böylece yoldan geçen insanlar veya sosyal medya hesabınızı gören insanlar sizin 14 Şubat günü mesaiye kaldığınızı bilir.

Eğer online ya da fiziki bir mağazanız varsa 14 Şubat için son dakika hediye fikirleri sunun ve bunları sosyal medya aracılığı ile, e-mail ile, SMS ile takipçilerinize ve insanlara iletin.

Ayrıca 14 Şubat günü İstanbul içi, Ankara içi “30 dakikada evinize teslim” gibi bir kargo stratejisi geliştirebilirsiniz de. Bu sayede işini son dakikaya bırakan kişilerin imdadına yetişebilirsiniz.

 

5. Ürünleri Kombinleyin

Bu yöntemi halihazırda yılın 365 günü kullanmanız gerek ancak Sevgililer Günü’nde ürün kombinleme yönteminden daha fazla yararlanabilirsiniz. Birbiriyle uyumlu iki ürünü kombinleyerek, biraz da işin içine indirim katarak daha çok satış yapabilirsiniz.

Mesela kuyumcuysanız bileklik ve kolyeleri kombinleyebilir ve birlikte satışa sunabilirsiniz.

Giyim mağazasıysanız kemer ve cüzdanı kombinleyebilirsiniz. İki ürünü tek tek alınca söz gelimi 280 lira tutuyorsa, birlikte alındığında 249 liraya satabilirsiniz. İnsanlar kombin halinde hediye vermekten çok daha mutluluk duyacaktır. Zira Sevgililer Günü, aşkın günüdür ve aşkın gözü kördür derler. Aşkın gözünün kör olması ise pazarlama ve alışveriş açısından “üçe beşe bakmamak” anlamına gelir. Bu da işletmelerin 14 Şubat günü iyi bir hasılat yapmasını sağlar.

 

6. Başka Bir İşletme ile Partnerlik Yapın

Sevgililer Günü, partnerlerin, sevgililerin, çiftlerin günüdür. Siz de 14 Şubat günü için başka bir işletme ile çift olabilirsiniz.

Mesela…

Güzellik merkezi ile kuaför olabilir bu.

A güzellik merkezinde cilt bakımı yaptıran bir kadın, B adlı kuaförden saç boyası, manikür, pedikür için %50 indirim kazanabilir. Ya da tam tersi de olabilir. Kuaförde saçını kestiren bir kadın, güzellik merkezinde genel cilt bakımına indirim kazanabilir.

Böylece hem insanlar hem 14 Şubat için daha iyi bir hazırlık yapar hem de iki işletme bu durumdan istifade eder.

 

7. Yalnızları Unutmayın

Sevgililer Günü, çiftlerin günüdür tabii ki. Ancak o gün sevgilisi olmayan, 14 Şubat’ı yalnız geçirenleri de unutmayın. Mümkünse yalnızlara yönelik indirim ve kampanyalar da düzenleyebilirsiniz. Hatta tamamen ters psikoloji yaparak 14 Şubat’ta sadece yalnızlara yönelik bir pazarlama kampanyası da düzenlenebilir. Başarlı bir kampanya sosyal medyada viral dahi olabilir.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Taktikleri
Ünlü Girişimcilerin Eşleri ve Sevgilileri

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir