Shutterstock’tan Para Kaza Kazanmak

Shutterstock; fotoğrafçılar ve illüstratörler için içeriklerini satmak ve her ay belli bir miktarda para kazanmanın önde gelen araçlarından biridir.

Fotoğrafçıysanız Shutterstock’u duymuşsunuzdur ve bu şirket sayesinde küçük bir servet kazanan insanların başarı hikayelerine de denk gelmiş olmalısınız. Bu şaşırtıcı değil. Yıllardır Shutterstock üyelerine 1 milyar dolardan fazlasını ödedi.

Şimdi gelin Shutterstock para kazanma programına yakından bakalım.

 

Shutterstock’ta Ne Kadar Kazanabilirim?

Shutterstock’a lisanslanan her içeriğinizden Shutterstock’un elde ettiği toplam kazancın %15-40’ını kazanırsınız.

Bu da demek oluyor ki her fotoğraf için 0.10 dolardan  5.80 dolara, lisans satımı için 10.20 dolardan 39.80 dolara ve her video için 1.25 dolardan 47.92 dolara kadar para kazanabilirsiniz.

 

Fotoğraf Kazançları

Fotoğraf levelleri Satılan fotoğraf adeti Kazancınız
Level 1 100′ kadar 15%
Level 2 101 – 250 20%
Level 3 251 – 500 25%
Level 4 501 – 2,500 30%
Level 5 2,501 – 25,000 35%
Level 6 25,000+ 40%

 

Video Kazançları

Video levelleri Satılan video adeti You earn
Level 1 10’a kadar 15%
Level 2 11 – 50 20%
Level 3 51- 250 25%
Level 4 251 – 5,000 30%
Level 5 5,001 – 25,000 35%
Level 6 25,000+ 40%

 

Shutterstock Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Kazançlarınız aylık 35 dolar sınırını aştığında olduğunda ödemelerinizi Payoneer, Paypal ya da  Skrill hesabınıza alabilirsiniz. Banka hesabınıza çekmek isterseniz 500 dolar limitini aşmanız gerekiyor.

 

Resim Gereklilikleri

Mükemmel içerik kalitesini sürdürmek için Shutterstock, görüntü kalitesi hakkında katı kurallar uygulamaktadır.

Shutterstock’un yüklenen görüntü gereklilikleri şu şekilde:

 • Görüntü formatları: JPEG ve TIFF, ayrıca Adobe Illustrator 8 veya 10 ile uyumlu olmaları halinde EPS dosyaları da kabul ediliyor,
 • Renk profili: sRGB,
 • Çözünürlük: en az 4 MP (megapiksel),
 • Dosya boyutu: resimler için maksimum 50 MB, EPS için 100 MB.

 

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

Yıllar için bu programda çok fazla değişiklik oldu. Bu nedenle bir hesap oluşturmaktan fotoğraf yüklemeye ve ilk satışınızı yapmaya kadar tüm süreci anlatmak için yeni bir hesap oluşturdum.

 

1- Üye olma

İlk olarak contributor-accounts.shutterstock.com sitesine gidin ve mail adresiniz ve güçlü bir şifre ile yeni bir hesap oluşturun.

Güvenlik kodunu çözdükten sonra hesabınızı onaylamanızı isteyen bir mail alacaksınız. Bağlantıya tıklayın.

Adımları takip edin ve adresiniz gibi diğer bilgileri doldurun.

 

2- Fotoğraf yükleme

Artık fotoğraf yüklemeye hazırsınız. İlk fotoğraflarınızı doğrudan Shutterstock Contributor sayfasından yükleyebilirsiniz. Endişelenmeyin video ve ilüstrasyonlar da yükleyebilirsiniz.

Shutterstock’a yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçin ve yüklemesi için zaman verin. Bu adımın uzunluğu internet hızınıza bağlı değişecektir.

Yükleme tamamlandıktan sonra en önemli adım için hazırsınız.

 

3- Anahtar kelimeler & açıklamalar ekleyin.

Bu işte başarılı olmak istiyorsanız anahtar kelimeler oldukça önemlidir ancak pek çok kişinin bunları doğru bir şekilde nasıl kullanacağından haberi yoktur.

Anahtar kelimeler muhtemel müşterilerin sizi bulmasını sağlar bu nedenle popüler ancak alakasız anahtar kelimeleri kullanmanın bir anlamı yoktur.

Bu sürece yardımcı olmak ve işi hızlandırmak için Shutterstock, anahtar kelime seçiminde size yardımcı olur. Ayrıca içerik tanıma özelliğine göre anahtar kelimeleri sizin için dolduracaktır.

Bu anahartar kelimeleri iki kere kontrol ettiğinizden emin olun çünkü bu aracın yararlı olmasına rağmen mükemmel olmadığını hatırlamakta fayda var.

Kendinizi insanların yerine koyun ve anahtar kelimelerinizi buna göre seçin. Örneğin hangi kelimelerle arama yaptığında o fotoğrafı görmek isterdiniz? Fotoğrafı en iyi özetleyen kelimeler nelerdir?

 

4- Yükleme

Yüklenen resimlere gerekli detayları eklemeyi bitirdikten sonra yükleyebilirsiniz.

Artık iş Shutterstock’un kalite kontrol ekibindedir. Resminizi teknik kalite ve değer açısından incelerler.

Kabul edildikten sonra resimleriniz Shutterstock kütüphanesine eklenip satışa çıkacaktır.

 

Shutterstock’ta En Çok Hangi Tip Fotoğraflar Satıyor?

Shutterstock’ta en çok neyin sattığını genelde dünya çapındaki trendler belirliyor, bunlar da 21. yüzyılda oldukça değişen şeyler. Bu nedenle ben de bu bölümü düzenli olarak güncelliyorum.

2022 yılında ne çok satmış gelin bakalım,

 

1. Akdeniz tipi beslenme

Akdeniz tipi beslenme popüler olmaya devam ediyor. Başarılı olmak için insanları evinde veya bahçesinde yemeklerinin tadını çıkarırken yakalamaya çalışın.

Salatalar gibi güzel tabaklar hazırlayın ve arka planın da uygun olduğundan emin olun. Ek olarak sadece malzemeleri fotoğraflamak bile işinize yarayacaktır.

 

2. Mezuniyet 2022

Oldukça zorlu bir yıldı ancak pek çok öğrenci yine de mezun olmayı başardı. Bu, fotoğraflamak için harika bir fırsat.

İster online olsun ister bire bir öğrencileri mezuniyet törenlerine katılırken yakalamaya çalışın. Evlerinde sevdikleriyle kutladıkları anı bulmaya çalışın.

 

3. Sarı her şey

Sarı renk şu anda oldukça moda. Bu renk insanlara pozitiflik ve umut aşılıyor. Fotoğraflarınızda yaratıcı olun. Sarı renkli nesneleri yakalayabilirsiniz veya eşyaları sarıya boyayabilirsiniz, seçim sizin.

 

4. Siyahi insanlar

Pek çok şirket son zamanlara yaşanan olayların ışığında “Black lives matter” kampanyasını kendi açısından değerlendirmeye başladı bile. Sonuç olarak siyahi insanların yüksek kaliteli fotoğrafları oldukça talep görüyor.

Shutterstock’un önerdiği fikirler şu şekilde:

 • Siyahilerin saç ve cilt bakım rutinleri,
 • Afrolar, örgüler ve rastalar gibi geleneksel Siyahi yaşam tarzını sergileyen modeller.
 • Saçlarını yıkayan, güzellik malzemeleri için alışveriş yapan veya geceleri ipek eşarplar, duraglar ve boneler takan siyahi modeller.
 • Farklı tonlarda makyaj yapan siyahi modeller.

 

Shutterstock’tan Daha Çok Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Teoride stok fotoğrafları satmak kolaydır. Ancak çoğu fotoğrafçı hemen sonuç almak ve para kazanmak istediği için kısa sürede vazgeçmektedir. Diğer birçok işte olduğu gibi stok fotoğraf işinde de başarılı olmak ve para kazanmak zaman alabilir.

Yani para kazanmaya başlamak için birkaç hafta ya da ay istikrarlı bir şekilde çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak sadece olabildiğince çok fotoğraf yükleyerek başarılı olacağınızı düşünmeyin. Birçok kişi tam bu noktada başarısız olmaktadır.

En yakın arkadaşımın başına da benzer şey geldi. Her hafta onlarca fotoğraf yüklemesine rağmen bir arpa boyu yol katedemiyordu.

Birlikte oturup neler yapabileceğine baktık. Ve aşağıdaki stratejileri uyguladığımızda satışları ilk ayda %20 ve ilk yılda %310 artış gösterdi.

Yaptığı yatırım sadece 6 hafta gibi kısa bir sürede kendisini amorti etti. İşte sizlere stok fotoğraf satışlarınızı artıracak stratejiler:

1. Trendleri ilk keşfedenlerden olun

Başarılı fotoğraflar çekmenin ve para kazanmanın ilk adımı trendleri keşfetmekten geçer. Biliyorsunuz ki internette milyarlarca fotoğraf bulunuyor ve buna her gün milyonlarcası ekleniyor. Ne kadar başarılı bir fotoğrafçı olursanız olun kalabalığın içinden sıyrılabilmek için ilklerden olmanız hayati öneme sahip.

Şu anda aklınıza gelen her konuda stok fotoğrafı mevcut. Bunlarla rekabet etmek yerine niş konulara yoğunlaşabilirsiniz. Ancak en mantıklı yaklaşım trendleri takip etmekten geçer.

Örneğin pandemi 2020’de patlak verdiğinde konuyla ilgili çok az fotoğraf vardı. Sadece bir gecede doktor, hasta, bilim adamı ve virüsle iligli fotoğraflara olan talep büyük bir fırlama yaşadı. Hızlı aksiyon alabilen fotoğrafçılar için bu tam bir altın madeniydi.

Peki trendleri nasıl yakalayabilirsiniz?

 • Haberleri günlük takip edin
 • Reddit gibi forumlarda popüler başlıkları inceleyin.
 • Trend olan aramaları öğrenmek için google trends gibi programlardan faydalanın.

 

2. Profesyonel fotoğraf düzenleme proglamlarından yararlanın

Profesyonel fotoğraf düzenleme programları sadece iyi sonuçlar almanızı sağlamaz aynı zamanda verimliliğinizi de artırır. Sonuç olarak daha kısa zamanda daha iyi görünen fotoğraflar yaratabilirsiniz.

Ben genellik Lightroom ya da Luminar AI kullanırım. Öncelikle raw dosyalarımı Lightroom’da açıp ayırırım. Sonra da basit düzeltmeler yapar ve maskeler uygularım.

Sonuçlardan memnunsam onları yaratıcı editler yapmak, fotoğrafları yumuşatmak, güneş efekti yapmak ve yazı eklemek  için onları Luminar AI programında açarım.. Son olarak fotoğraflara küçük dokunuşlar için tekrar Lightroom’ı kullanıırım.

Profesyonel editler yapmayı öğrenmek biraz zaman alabilir ancak bir defa öğrendiğinizde neler yapabildiğinize siz bile şaşıracaksınız.

 

3. Diğer stok fotoğraf sitelerine de üye olun

Neden tek bir siteden kazanasınız ki? Fotoğraflarınızı diğer sitelere de ekleyerek birçok yerden kazanmaya başlayabilirsiniz.

Üstelik bazı stok fotoğraf siteleri “her 1000 yüklemeye 10 dolar bonus” gibi ödüller vermektedir. Bu sayede kazançlarınızı çok daha hızlı bir şekilde katlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

 

Sıkça Sorulan Sorular

Shutterstock’tan para kazanmak mümkün mü?

Shutterstock, toplam gelirlerinin %40’ını aşan kazançlarla pek çok kişi için en karlı stok fotoğraf ajansıdır.

 

Shutterstock kaç para kazandırır?

500$, 3000$ ve 10000$ kazanç eşiklerini geçtikten sonra kar oranınız artacaktır. Örneğin yeni katılan kişiler her fotoğraf yüklediğinde 1.88$ alırken 500$ elde ettiklerinde bu oran 2.48$’a çıkacaktır.

 

Shutterstock’ta en çok hangi tip fotoğraflar satıyor?

Genel olarak en çok satışı insanları, popüler bölgeleri, iş ofislerini ve soyut desenleri içeren resimler en çok satışı yapıyor.

 

Shutterstock’tan gerçekten para kazanabilir misin?

Shutterstock katkıda bulunanlara yıllar içinde 1 milyar dolardan fazla para ödemiştir. Stok fotoğrafçıları için Shutterstock, birinci gelir kaynağıdır.

 

Shutterstock’a katkıda bulunarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Shutterstock, başarı seviyenize göre para ödüyor. %15 kazançla başlarsınız ancak %40’a kadar çıkabilirsiniz.

 

Shutterstock’ta satış yapmaya değer mi?

Pek çok stok fotoğrafçısı, ilüstratörü ve video fotoğrafçısı için Shutterstock, %50 ila 70 arasında değişen birincil gelir kaynağıdır. Bu nedenle Shutterstock, fotoğraflarınızı satmanın en iyi seçeneğidir.

 

Shutterstock’ta fotoğraflarımı nasıl satabilirim?

1. İçerik oluşturun. Güzel ve yüksek kaliteli fotoğraflar veya videolar çekin.

2. Shutterstock’a yükleyin. Daha sonra içeriğinizi platforma yükleyin.

3. Açıklama ve anahtar sözcükler ekleyin. Mümkün olduğunca fazla detay eklemek kazancınızı artıracaktır.

4. Ödeme alın. İçeriğiniz her indirildiğinde para kazanırsınız.

 

Shutterstock satışlardan yüzde kaç alıyor?

Shutterstock kazançların büyük bir kısmını alıyor. Ne kadar çok içerik satarsanız o kadar çok para kazanırsınız ve Shutterstock da o kadar az gelir elde eder.

 

Shutterstock’ta para kazanmak için ödeme yapmak gerekiyor mu?

Bu program tamamen ücretsiz, hiçbir şey ödemenize gerek yok. Ücretsiz üye olabilir ve para kazanmak için fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz.

 

Shutterstock hesabını nasıl silebilirsiniz?

Üst sağ köşedeki Hesap Ayarlarına tıklayın ve Hesap Durumunun altında Hesabı sile tıklayın. Bu eylemi şifrenizle gerçekleştirmeniz istenecek.

 

Shutterstock’a nasıl video yükleyebilirim?

Videoları da fotoğraf yüklediğiniz şekilde yükleyebilirsiniz. Ana sayfadan İçerik yükleye tıklayın ve videonuzu yükleyin.

 

Shutterstock üzerinden nasıl fotoğraf satılır?

Shutterstock üzerinden fotoğraf satmanın en iyi yolu, Shutterstock Contributor programıdır. Bu şekilde en iyi fotoğraflarınızı yükleyebilir ve bir kişi bunları indirdiği her sefer için ödeme alabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir