Steve Jobs Hakkında Bilmeniz Gereken 20 İlginç Bilgi

Steve Jobs’un kim olduğunu bu yazıyı okuyan herkes biliyordur muhtemelen. Modern teknolojiyi ve yaratıcılığı harmanlayan ve bugün pek çok kişinin elinde ya da evinde gördüğümüz Apple markasının arkasında yer alan isim Steve Jobs.

2007 yılında hayatını kaybeden Steve Jobs’un hayatı hakkında pek çok ilginç bilgi bulunuyor. Şimdi gelin Apple’ın arkasındaki isim olan Steve Jobs’un hayatına bakalım.

 

1. Evlatlık Verildi

Steve Jobs’un biyolojik babası Suriyeli Abdulfattah Jandali. Annesi ise Joanne Schieble. İkili Wisconsin Üniversitesi’nde okurken tanıştı. 23 yaşındayken çocuk sahibi olan bu ikili, henüz çok genç oldukları ve bir çocuk yetiştirmeye hazır olmadıkları gerekçesiyle Steve’i, Paul ve Clara Jobs ailesine verdi. Onlar da okutmak şartıyla Steve’i evlat edindiler.

 

2. Budizm İnancına Sahipti

1974 yılında bir hepimizin çocukluğuna damga vuran Atari video oyun şirketinde çalışan Steve Jobs, kafasını dağıtmak ve dünyayı görmek amacıyla 7 ay boyunca Hindistan’ı gezdi. Orada sürekli meditasyon yapan, çıplak ayakla yürüyen Steve Jobs’ın budizm inancına sahip olduğu düşünülüyor.

Ayrıca Jobs, çok nadir duş alması ve şirket içinde yalın ayak gezmesi nedeniyle sürekli olarak gece vardiyasına verildi.

 

3. Hewlett Packard Ona Dönemlik İş Teklif Etti

Ünlü bilgisayar ve yazılım şirketi HP, Steve Jobs’a 3 aylık bir iş teklif ettiğinde o henüz 12 yaşındaydı. Steve Jobs’un çocuk yaştayken mühendisliğe ve yazılıma ilgili olduğu zaten bilinen bir gerçek.

 

4. Apple’dan Kovuldu

Pepsi yöneticilerinden John Sculley, Steve Jobs’u çok genç olması nedeniyle Apple’dan çıkardı. Halbuki John Sculley’in Apple’a girmesine Steve Jobs ön ayak olmuştu. Daha sonra NeXT adlı bir bilgisayar üretimine girişen Steve Jobs, bu işte pek başarılı olamadı. Çünkü NeXT çok pahalı olduğu için satışlar da oldukça düşüktü.

Apple, NeXT’i satın aldıktan sonra Steve Jobs Apple’a geri döndü. Ayrıca belirtelim: NeXT’in donanımı ve Apple’ın yazılımı iPhone’larda kullanılan iOS’un çekirdeğini oluşturur.

 

5. Gençliğinde LSD Kullandı

LSD bilindiği gibi halüsinatif etkileri olan bir tür uyuşturucu. Steve Jobs gençlik yıllarında bu maddeden kullandığını söylüyor ve herhangi bir pişmanlığı olmadığını ifade ediyor. Bir röportajında konuyla ilgili olarak:

“LSD kullanmak hayatımda yaptığım en önemli 2-3 şeyden biri. LSD, Apple’ın “farklı düşün” felsefesine katkı sağladı diyebilirim.”

 

6. Telefon Sistemini Hackledi

Apple’ı kurmadan önce Steve Jobs ve Steve Wozniak 100 dolar değerinde bir ekipman tasarladılar. Bu cihaz telefon sistemlerini hackleyip dünyanın her yerine telefon etmeye imkan sağlıyordu. Hatta öyle ki bu cihazı geliştirdiklerinde ilk olarak Vatikan’ı aradılar. Steve Wozniak kendini, dönemin dışişleri bakanı Henry Kissinger olarak tanıttı . Ancak Papa, telefona cevap vermedi.

 

7. Sadece Balık Yerdi

Steve Jobs bir pesketaryen idi. Yani balıktan başka et tüketmiyordu.

 

8. Arabasına Asla Plaka Takmadı

Steve Jobs, gümüş renkli Mercedes SL65 aracına asla plaka takmadı. Kaliforniya yasalarına göre bir sürücü aracına 6 ay içinde plaka taktırmak zorunda. Steve Jobs ise 6 ayda bir araba değiştirerek kullandığı Mercedes’lere hiçbir zaman plaka takmadı.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın Arabasında Neden Plaka Yoktu?

 

9. Google’ın Logosunu Düzeltti

Steve Jobs, Google’un eski yöneticilerinden Vic Gundotra’yı arayarak Google kelimesindeki ikinci O’nun yanlış bir gölgelendirme stiline sahip olduğunu söyledi. Bunun üzerine Google logosunda düzeltme yapıldı. Steve Jobs, inanılmaz derecede detaycı ve mükemmeliyetçi biri olarak biliniyor.

 

10. Paketlemeye ve Sunuma Çok Önem Veriyordu

Steve Jobs, Apple’ın başındayken sadece paketlemeye özel bir ekip oluşturdu. Bu ekip kutu açılımı tecrübeleri tasarlamakla meşguldü. Yani insanlar yeni bir Apple ürünü alınca kutuyu açarken nasıl bir deneyime sahip olacaklar diye çalışıyordu bu departman. Apple’ın çok iyi yaptığı bir şey varsa o da deneyim tasarımıdır diyebiliriz…

 

11. Yıllık Maaşı 1 Dolardı

Steve Jobs’un Apple’dan aldığı yıllık maaş 1 dolardı. Tabii ki 5.5 milyon adet Apple ve Pixar hissesine sahip olduğundan yokluk içinde değildi ancak bu tavrıyla bile sadeliğe ve minimalizme verdiği önemi görebiliriz.

 

12. Hayırsever Biri Değildi

Bill Gates, hayırseverliği ve yaptığı cömert bağışlarla bilinirken Steve Jobs hakkında böyle bir durumu hiç duymadık. Öyle ki Apple’ın ilk günlerinde şirketin bağış programlarını iptal ettirdi. Zira bağış programlarını şirket daha çok kar ettiği zaman devreye sokacağını söylüyordu. Ancak Apple olağanüstü bir başarı yakalamasına rağmen bağış programları asla devreye sokulmadı.

 

13. Evlilik Dışı Bir Çocuğu Var

Steve Jobs, 23 yaşındayken bir çocuk babası oldu. Lisa Brennan adlı bu çocuğu senelerce reddetti. Öyle ki Lisa’nın annesi, çocuğu büyütmek için devlet yardımlarıyla idare etti. Sonunda Jobs, Lisa’nın kendi çocuğu olduğunu kabul etti ve Lisa Brennan soyadına Jobs’u ekledi. Lisa Brennan Jobs şu an çeşitli dergilerde yazıları yayınlanan bir yazar.

 

14. Medyayla Arası Pek İyi Değildi

Steve Jobs, gazetecilerle ve medyayla pek sıkı ilişkiler kurmadı. Çünkü Apple markasının insanların gözündeki izlenimini sıkı sıkı kontrol etmek istiyordu. Öyle ki Nicholas Ciarelli adlı bir genç tarafından yönetilen Think Secret adlı blogun kapatılması için dava bile açtı. Zira bu sitede yeni çıkacak Apple ürünleriyle ilgili çeşitli teoriler ve dedikodular üretiliyordu.

 

15. Joan Baez ile Flört Etti

Steve Jobs, 1970’li yılların ünlü folk müzik şarkıcılarından Joan Baez ile bir süre flört etti. Ancak Baez, Bob Dylan ile birlikte olmak için Steve Jobs’u terk etti.

 

16. Apple Eşyalarını Stanford Üniversitesi’ne Verdi

Steve Jobs, 1997 yılında Apple’a geri dönünce şirketteki tüm bilgisayarları ve mobilyaları Stanford Üniversitesi’ne bağışladı. O dönemler sendeleyen şirketin geçmişi unutup geleceğe temiz bir sayfa açmak için yapılmış bir hareketti bu.

 

17. Toplam 458 Patent Sahibi

Steve Jobs 2011’deki ölümünden bu yana 141 farklı tasarımın patent sahibi oldu. Apple III, Macintosh gibi ürünlerden onlarca patent sahibi olan Jobs, Apple’ın New York 5. Cadde’deki mağazasının cam küp şeklindeki tasarımından da patent sahibi oldu.

 

 18. Mezar Taşında İsmi Yazmıyor

2003 yılında pankreas kanserine yakalanan Jobs, modern tıp yöntemlerini reddetti. Vegan oldu, akupunktur yaptırdı, bitkisel ilaçlara yöneldi ancak kanser ilaçlarını kullanmadı. 5 Ekim 2011’de Palo Alto’daki evinde hayatını kaybeden Jobs’ın son sözleri “Oh wow. Oh wow. Oh wow.” (Vay canına. Vay canına ) oldu. Steve Jobs’un mezarı Alta Mesa Memorial Park’ta bulunuyor, ancak mezar taşında ismi yazmıyor.

 

19. iPhone Lansmanlarında Saat Hep 09:41

Apple tarafından internete sunulan iPhone görsellerinde saat daima 9:41 şeklinde. Bunun nedeni kimine göre Steve Jobs’un sabah 9:41’de hayatını kaybetmesi. Ancak bu olayı Apple’ın İOS şefi aslında şöyle açıklıyor: “Özel bir nedeni yok yaptığımız lansmanları 9’da başlatıyorduk ve yeni Apple ürününe ait fotoğraf ekrana geldiği zaman o anki zaman diliminde olmasını istiyorduk ve konuşmanın 40 dakika süreceğini düşünüyorduk. ”

 

20. “16 Ekim” Steve Jobs Günü İlan Edildi

Ölümünün ardından o zamanki Kaliforniya Valisi Jerry Brown, 16 Ekim’i Steve Jobs Günü olarak ilan etti.

 

İlginizi çekebilir

Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye
Richard Branson Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir