Sürücüsüz arabalar gelecek yıl İngiltere sokaklarında olacak

Yol güvenliğini arttırma potansiyeli olan sürücüsüz araçlar geleceğin en heyecan verici icatlarından biri. İngiltere, 2015 yılının ocak ayında test edilmeye başlanacak olan sürücüsüz arabalar için 17 milyon dolarlık bütçe ayrıldığı açıklandı.

İngiltere hükümeti işletmeleri ve araştırma kuruluşlarını birlikte çalışmaya davet ederek bütün büyük şehirlerin gerekli hazırlıkları tamamlamalarını istedi. 18 ila 36 ay sürmesi beklenen denemeler için üç büyük şehir seçilecek. 17 milyon dolarlık finansman yarışma ödülü olarak üç büyük şehre verilecek.

Kendi kendine giden arabalar sadece özel yollarda trafiğe çıkabiliyordu ancak yeni plana göre tamamen özerk olan bu araçların umumi yollarda test edilmesine izin verildi.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Claire Perry konuyla ilgili şunları söylemiştir: “Sürücüsüz arabaların İngiltere’nin ulaşım ağını dönüştürme potansiyeli oldukça yüksek. Ayrıca trafik yoğunluğunu azaltabileceğini, güvenliği artırabileceğini ve özellikle karbon dioksit salınımını azaltabileceğini düşünüyoruz.”

Audi, BMW, Mercedes, Toyota, Ford ve Volvo gibi üreticiler de sürücüsüz araba teknolojisiyle ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Jaguar sürücünün davranışlarını taklit edebilen ve kendi kendine öğrenme kabiliyeti olan akıllı arabasını yakın zamanda tanıttı.

Nissan yakın zamanda Japonya’da trafiğe açık bir otobanda şoförsüz araçla ilk test sürüşünü gerçekleştirdi ve sürücüsüz arabaların 2020 yılında üretilmeye başlanacağını açıkladı. Bunun yanı sıra Amerika’nın Kaliforniya, Nevada ve Florida eyaletleri sürücüsüz arabaların trafiğe çıkabilmesi için gerekli izinleri verdi.

Konuyla ilgili dikkatleri üzerine çeken şirketlerden biri de Google’dır. Google’ın sürücüsüz arabası test sürüşlerinde 804,000 km gitti. Teknoloji devi 2017 yılında sürücüsüz arabalarının yollarda olacağını açıkladı.

İngiltere Bilim Bakanı Greg Clark konuyla ilgili şunları söylemiştir: “ İngiltere sürücüsüz araç teknolojisinde başı çeken ülke olacak. Bu teknoloji arabalar, uydular, data ve şehir tasarımı gibi güçlü yönlerimizle bütünleşecek ve hem tüketiciler hem de geleceğin meslekleri için büyük bir potansiyele sahip olacak.”

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir