Trendyol İnfluencer Başvurusu Nasıl Yapılır?

Instagram’daki yerli fenomenlerin “story”lerinde Trendyol ürün linkleri paylaştıklarını görmüşsünüzdür.

Bu programın adı Trendyol Affiliate Sistemidir.

Sosyal medya kanallarında, beğendiğiniz ürünleri takipçilerinizle paylaşarak siz de satın alınan ürünler üzerinden komisyon kazanabilirsiniz.

 

Trendyol İnfluencer Başvuru Şartları

Trendyol Affiliate Sistemi’nin bir üyesi olmak için karşılamanız gereken şartlar ve kısa kısa bilmeniz gerekenler:

 • Başvuru için en az 10.000 takipçiye sahip olmanız lazım.
 • Başvurunun sonuçlanması ortalama 10 gün sürüyor.
 • Trendyol’da bulunan ürünlerden istediklerinizi seçip bir koleksiyon oluşturuyorsunuz. Dilerseniz tekil ürünler için de bir link oluşturabiliyorsunuz. Story’de paylaşacağınız link de bu esasında.
 • Satışlardan %15 komisyon alıyorsunuz.
 • Elektronik ürünlerde komisyon %2.
 • Özel kampanya dönemlerinde komisyon oranları artabiliyor. Bununla beraber markaların kendilerine özgü komisyon oranları olabiliyor. Yani piyasaya yeni giren bir marka influencer’lara %20 satış komisyonu teklif edebiliyor.
 • Trendyol’da influencer olarak kendi ürün koleksiyonunuzu yaptığınızda ve hesabınız onaylandığında komisyon oranlarında bonus’lar olabiliyor.
 • Ve en güzeli… Örneğin siz story’nizde bir adet elbise linki paylaştınız. Bu linke tıklayan kişi Trendyol’da söz konusu elbiseyi değil de örneğin bir adet çanta alsa bile siz de bu alışverişten %5 komisyon alıyorsunuz. Satış ortaklığının mantığı da biraz bu aslında. Siz bir takipçiyi ya da ziyaretçiyi bir alışveriş sitesine yönlendiriyor ve onu alışveriş moduna sokuyorsunuz…

Önemli İpucu: Daha çok kazanabilmek için paylaştığınız linkleri güzel görsellerle olduğu kadar eyleme davetle de pazarlamanız gerekiyor. İnsanları linke tıklayıp ürünü incelemeleri konusunda teşvik etmelisiniz. Ancak bunu yaparken ılımlı ve sade bir dil kullanmanız çok iyi olur. Kimse kendisine zorla bir şey pazarlanmasını istemez. Ürünün özelliklerinden en önemli birkaçını kısaca sıralayıp takipçileri linke tıklamaları konusunda yönlendirmeniz en doğrusu olur.

 

Trendyol’da İnfluencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Trendyol kazançları takipçi kitlesine ve takipçilerin etkileşim oranına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin takipçilerin çoğu 18 yaş altıysa ve erkekse satış yapma oranı oldukça düşük olacaktır. Ancak 18 yaş üstü sadık bir bayan kitlesine sahipseniz daha çok satış oranı ve bu sayede de daha çok kazanç elde edebilirsiniz. Tüm bu değişkenler göz önüne alındığında 10.000 takipçiye sahip bir hesap ayda 500 – 2.000 TL arasında, 100.000 takipçili bir hesap da 5.000 – 20.000 TL arasında kazanabilmektedir.

 

Adım Adım Trendyol İnfluencer Başvurusu Nasıl Yapılır?

1- 10.000 ve üzeri takipçiye sahipseniz başvurunuzuTrendyol sitesindeki şu sayfadan yapabiliyorsunuz. Başvuru yaptıktan sonra instagram sayfanız incelenmekte ( takipçi kitlenizin, beğenilerinizin, izlenmelerinizin organik olup olmadığı) ve kabul edildiğiniz takdirde size 2 hafta içinde mail yoluyla dönüş yapılmaktadır. 2 hafta içinde dönüş olmazsa başvurunuzun kabul edilmediğini varsayabilirsiniz.

2- Başvurunuz kabul edildiğinde trendyol hesabınızda “Belge Yönetimi” sayfası ve ayarları aktif konuma geçecektir. Ve buradan öncelikle trendyol sözleşmesini indirip imzaladıktan sonra verdikleri adrese sözleşmeyi kargoyla göndermelisiniz.

3- Sözleşme Trendyol’a ulaştıktan sonra sıra geldi fatura işlemlerini nasıl halledeceğinize. Eğer kendi faturanızı kesecekseniz – ki bunun için en düşük maliyetli olan şahıs şirketi kurmanız gerekir. Bunun için aylık yaklaşık 1300 TL sabit gideri gözden çıkarmalısınız. Bu yolu seçerseniz “Belge Yönetimi” sayfasındaki “kendi faturamı keseceğim” seçeneğini saçip şirketinizin bilgilerini( Şirket ismi, adresi, vergi numarası vb.) girmelisiniz. Çoğu kişi başlangıç aşamasında bu yöntemi tercih etmemektedir. Çünkü aylık ne kadar kazanabileceğiniz henüz belli değilken aylık böyle bir masrafı ve yine yaklaşık 2000 TL tutan şirket kurulum masrafına katlanmanız pek de mantıklı gözükmemektedir. Bunun yerine çok daha hızlı ve kolay bir seçenek vardır. O da bir ajansla çalışmak.

Ajansla çalıştığınızda Trendyol kazancınızı ajansa gönderecek ajans da bu kazançtan yaklaşık %10 oranında kendi payını ve %15 de stopaj vergisi kesip kalan tutarı size gönderecektir. Örneğin 1000 TL’lik bir kazancınız varsa sizin elinize geçecek miktar 765 TL olacaktır. Siz de bu sayede ödeme, fatura, vergi vb. yasal işlerler uğraşmadığınız için kendi instagram sayfanıza ve paylaşımlarınıza odaklanabileceksiniz.

Ajansla çalışabilmek için öncelikle bir ajans bulmanız gerekli. Trendyol Belge Yönetimi sayfasından “ajansla çalışıyorum” seçeneğini tıkladıktan sonra Trendyol’a kayıtlı olan ajansların listesi gözükmekte. Siz bu ajanslardan biriyle çalışabileceğiniz gibi burada kayıtlı olmayan bir ajansla da çalışabilirsiniz. Ancak bu ajansları tek tek aramak yerine ( çünkü çoğunun telefon numarasını dahi bulmanız oldukça zor) ya da yeni bir ajans bulmak yerine Trendyol temsilcinize mail ile ajansla çalışmak istediğinizi belirtip bu konuda onlardan yardım isteyebilirsiniz. Onlar bu konuda size seve seve yardımcı olacaklardır. Trendyol size bir ajans önerdiğinde bu ajansla iletişime geçebilirsiniz. Bu ajans size bir influencer sözleşmesi gönderecektir.  Siz bu sözleşmeyi imzalayıp taratmalı ve son olarak Belge Yönetimi sayfasından çalıştığınız ajansı seçip sözleşmeyi de yükleyip Trendyol’a göndermelisiniz. Ve işlem tamam. Artık siz de artık Trendyol’da istediğiniz şekilde link vererek para kazanmaya başlayabilrsiniz. Link oluşturma konusunda Trendyol ve ajans size her türlü konuda yardımcı olacaktır.

4- “Trendyol’dan ne kadar kazandığımı nasıl bileceğim? Ödememi ne zaman alacağım?” diye merak ediyorsanız bunu da hemen belirtelim. Kazançlarınız size 1 gün gecikmeli olarak günlük rapor halinde sunulmaktadır. Paylaşım yaptıktan sonraki gün raporunuz boş gelirse endişelenmeyin 🙂  Ertesi gün ilk kazançlarınızı görebileceksiniz. Ödemeler ise yaklaşık bir ay sonra yapılmaktadır. Kazançlarınız her ayın 24’üne kadar hesaplanmakta ve bir sonraki ayın 24’ünden sonra vermiş olduğunuz banka hesabınıza ilgili ajans tarafından gönderilmektedir.

 

Ajansla çalışmayıp kendi faturanızı kesecekseniz ne yapmalısınız?

Ajansla çalışmayanlar Belge Yükleme aşamasında kendi faturamı kesebiliyorum seçeneğine tıklayıp aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeleri gerekiyor.

 • Vergi Levhası
 • Resmi Sicil Gazetesi ( Şahıs şirketiyseniz gerek yok. Boş bir belge yükleyebilirsiniz)
 • Muvafakatname
 • İmza Beyannamesi / Sirküleri
 • Şirkete ait vergi kimlik numarası ya da şahıs firması sahibinin TC Kimlik Numarası
 • Affiliate Programı Sözleşmesi

Her ayın belirlenen hakediş döneminde o aya karşılık gelen kazanç tutarında fatura kesmeniz beklenir. Fatura keseceğiniz toplam tutar ve fatura kesim rehberi her ay ilgili mail ile iletilir. Fatura Trendyol’a ulaştıktan itibaren herhangi bir sorun olmadığı durumda 30 gün içerisinde ödemeniz gerçekleşir.

 

Link Paylaşım Kuralları

Influencer pazarlamasının sürdürülebilirliğini sağlamak adına bir günde paylaşılan en verimli linkli story sayısını 8 adet olarak belirlenmiştir. Bunun üstünde yapılan paylaşımlar komisyon modeline dahil edilmez.

*Kampanyalarda müşterilerin de beklentisinin artmasına paralel olarak paylaşım adetleri özelinde gelen şikayetler azaldığı için bu limiti kampanya dönemlerinde uygulanmıyor. Paylaşım adedi uygulamasının kalktığı tarihler önceden bildirilmektedir. *Trendyol Yemek, Trendyol Hızlı Market ve Dolap paylaşımları bu paylaşım adedi limitine dahil değildir.

Her günün sonunda ilgili ayın l’inden itibaren bir gün önceki günün sonuçlarının yer aldığı performans raporu mail adresine iletilir. Raporlar linkinden ilk satış gerçekleştikten sonra gönderilmeye başlar.

Linkinize tıklayarak Trendyol’a gelen bir takipçinin alışverişi başka bir linke tıklamadığı sürece sizin linkinizden yapılmış sayılır. Bu linkin içerisindeki ürünler 1 gün boyunca takip edilir ve 1 gün içerisinde herhangi bir an alışveriş yaptığında tüm link içi alışverişleri kazancınıza yansıtılır. Link dışı ürünler ise 6 saate kadar takip edilir ve 6 saat içerisinde yapılacak tüm link dışı ürünlerin alışverişleri raporuna yansıtılır.

 

Trendyol Affiliate Sistemi Komisyon Oranları

Link içi ve link dışı olmak üzere iki çeşit komisyon vardır. Eğer takipçiniz paylaştığıniz linkin yönlendirdiği ürünlerden birini satın aldığı durumda ürünün satış fiyatı üzerinden %15, paylaştığınız ürünler dışında Trendyol’da yer alan başka bir ürünü satın aldığı durumda %5 komisyon kazanırsınız.

Elektronik kategorisi için link içi veya link dışı farketmeksizin komisyon oranı %2’dir. Altın kategorisi ise komisyon modeline dahil değildir.

Dolap, Trendyol Hızlı Market ve Trendyol Yemek platformlarımızda sabit bir komisyon modeli bulunmuyor. Hesabınızın influencer panelinden güncel komisyon oranlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin Hızlı Market’te komisyon oranı bazı günler %40’a kadar çıkabilirken Trendyol Yemek’te ise genelde sipariş başına 10 TL gibi bir komisyon verilmektedir. Bu uygulamalarrda aylık belli bir sipariş sayısına ulaştığınızda (50 vb.) ekstra olarak bonus da kazanabiliyorsunuz.

 

Trendyol Affiliate Sistemi Link İçi Cirolara Göre Kupon Kazançları

Her ay bir önceki ay elde ettiğiniz link içi ciro sonuçlarına göre belirlenen miktarları gerçekleştirdiğiniz takdirde hesabınıza, aşağıda gösterildiği miktarda TrendyolMilla, Trendyol Man, Modest ve Trendyol Kids ürünlerinde geçerli indirim kuponu ilgili ayın ilk haftası otomatik olarak tanımlanır.

Link içi Ciro ve Kupon Miktarı (TL)

2.000 – 3.000= 100 TL

3.000 – 4.000= 200 TL

4.000 – 5.000= 300 TL

5.000 – 10.000= 600 TL

10.000 – 50.000= 700 TL

50.000 – 100.000= 800 TL

100.000 – 300.000= 900 TL

300.000 – 500.000= 1000 TL

500.000+ =1250 TL

 

İptal ve İadeler Nasıl Hesaplanıyor?

Her ay linkinizden alınan ve iade edilen ürünlerden oluşan iptal iade oranı hesaplanır. Her ay bir önceki aydaki iptal iade oranına bakılarak mevcut cironuzdan düşürülür.

 

 

Sıkça sorulan sorular

Trendyol Satış Ortaklığı Nedir?

Trendyol ürünlerinin sosyal medya hesabınızda linkini paylaşarak satılan ürünlerden komisyon kazanmanızı sağlayan bir programdır.

Trendyol'dan Para Kazanabilmem İçin Kaç Takipçim Olmalı?

Trendyol satış ortaklığına başvuru yapabilmek için en az İnstagram'da en az 10 bin takipçiye sahip olmalısınız.

Trendyol İnfluencer Komisyon Oranları Ne Kadar?

Her satıştan elektronik ürünlerde %2 , diğerlerinden ortalama %15 kazanç elde edersiniz. Kazançlarınız kategoriden kategoriye değişmektedir.

Trendyol Satış Ortaklığı Programına Nasıl Başvurabilirim?

İnfluencer başvuru sayfasında sizden istenen bilgileri sadece birkaç dakikada doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz ortalama 10 gün içinde değerlendirilecek ve size olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Para Kazanmak

İnstagram ile Milyoner Olmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Size ne kadar teşekkür etsem az. Trendyol işbirliği başvurumu sayenizde yapıp link vermeye başladım. Sanırım artık vergilendirme konusunda ajansla da çalışmak gerekmiyormuş. Yeni çıkan vergi kanununa göre sosyal içerik üreticisi belgesi alan herkesten %15 kesiliyormuş. Bu belgeyi nasıl alabiliriz? Bu konuda da bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir