Trendyol İnfluencer Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trendyol İnfluencer İş Birliği Nasıl Yapılır?

Instagram’daki yerli fenomenlerin “story”lerinde Trendyol ürün linkleri paylaştıklarını görmüşsünüzdür.

Programın adı Trendyol Affiliate Sistemi.

Bu programa üye olup İnstagram’da Trendyol linki paylaşarak sizin sayenizde yapılan alışverişlerden komisyon alabilirsiniz.

Trendyol Affiliate Sistemi’nin bir üyesi olmak için karşılamanız gereken şartlar ise şöyle:

  • Başvuru için en az 10.000 takipçiye sahip olmanız lazım.
  • Başvurunun sonuçlanması ortalama 10 gün sürüyor.
  • Trendyol’da bulunan ürünlerden istediklerinizi seçip bir koleksiyon oluşturuyorsunuz. Dilerseniz tekil ürünler için de bir link oluşturabiliyorsunuz. Story’de paylaşacağınız link de bu esasında.
  • Satışlardan %15 komisyon alıyorsunuz.
  • Elektronik ürünlerde komisyon %2.
  • Özel kampanya dönemlerinde komisyon oranları artabiliyor. Bununla beraber markaların kendilerine özgü komisyon oranları olabiliyor. Yani piyasaya yeni giren bir marka influencer’lara %20 satış komisyonu teklif edebiliyor.
  • Trendyol’da influencer olarak kendi ürün koleksiyonunuzu yaptığınızda ve hesabınız onaylandığında komisyon oranlarında bonus’lar olabiliyor.
  • Ve en güzeli… Örneğin siz story’nizde bir adet bluetooth hoparlör linki paylaştınız. Bu linke tıklayan kişi Trendyol’da söz konusu hoparlörü değil de örneğin bir adet saç kurutma makinesi alsa bile siz de bu alışverişten %3 komisyon alıyorsunuz. Satış ortaklığının mantığı da biraz bu aslında. Siz bir takipçiyi ya da ziyaretçiyi bir alışveriş sitesine yönlendiriyor ve onu alışveriş moduna sokuyorsunuz…

Önemli İpucu: Daha çok kazanabilmek için paylaştığınız linkleri güzel görsellerle olduğu kadar eyleme davetle de pazarlamanız gerekiyor. İnsanları linke tıklayıp ürünü incelemeleri konusunda teşvik etmelisiniz. Ancak bunu yaparken ılımlı ve sade bir dil kullanmanız çok iyi olur. Kimse kendisine zorla bir şey pazarlanmasını istemez. Ürünün özelliklerinden en önemli birkaçını kısaca sıralayıp takipçileri linke tıklamaları konusunda yönlendirmeniz en doğrusu olur.

 

Trendyol’da İnfluencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Trendyol kazançları takipçi kitlesine ve ne takipçilerin etkileşim oranına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin takipçilerin çoğu 18 yaş altıysa ve erkekse satış yapma oranı oldukça düşük olacaktır. Ancak 18 yaş üstü sadık bir bayan kitlesine sahipseniz, daha çok satış oranı ve bu sayede de daha çok kazanç elde etmektedirler. Tüm bu değişkenler göz önüne alındığında 10.000 takipçiye sahip bir hesap ayda 500 – 2.000 TL arasında, 100.000 takipçili bir hesap da 5.000 – 20.000 TL arasında kazanabilmektedir.

 

Adım Adım Trendyol İnfluencer Başvurusu Nasıl Yapılır?

1- 10.000 ve üzeri takipçiye sahipseniz başvurunuzuTrendyol sitesindeki şu sayfadan yapabiliyorsunuz. Başvuru yaptıktan sonra instagram sayfanız incelnemekte ( takipçi kitlenizin, beğenilerinizin, izlenmelerinizin organik olup olmadığı) ve kabul edildiğiniz takdirde size 2 hafta içinde mail yoluyla dönüş yapılmaktadır. 2 hafta içinde dönüş olmazsa başvurunuzun kabul edilmediğini varsayabilirsiniz.

2- Başvurunuz kabul edildiğinde trendyol hesabınızda “Belge Yönetimi” sayfası ve ayarları aktif konuma geçecektir. Ve buradan öncelikle trendyol sözleşmesini indirip imzaladıktan sonra verdikleri adrese sözleşmeyi kargoyla göndermelisiniz.

3- Sözleşme Trendyol’a ulaştıktan sonra sıra geldi fatura işlemlerini nasıl halledeceğinize. Eğer kendi faturanızı kesecekseniz – ki bunun için en düşük maliyetli olan şahıs şirketi kurmanız gerekir. Bunun için aylık yaklaşık 1300 TL sabit gideri gözden çıkarmalısınız. Bu yolu seçerseniz “Belge Yönetimi” sayfasındaki “kendi faturamı keseceğim” seçeneğini saçip şirketinizin bilgilerini( Şirket ismi, adresi, vergi numarası vb.) girmelisiniz. Çoğu kişi başlangıç aşamasında bu yöntemi tercih etmemektedir. Çünkü aylık ne kadar kazanabileceğiniz henüz belli değilken aylık böyle bir masrafı ve yine yaklaşık 2000 TL tutan şirket kurulum masrafına katlanmanız pek de mantıklı gözükmemektedir. Bunun yerine çok daha hızlı ve kolay bir seçenek vardır. O da bir ajansla çalışmak.

Ajansla çalıştığınızda Trendyol kazancınızı ajansa gönderecek ajans da bu kazançtan yaklaşık %4 oranında kendi payını ve %15 de gelir vergisi kesip kalan tutarı size gönderecektir. Siz de bu sayede ödeme, fatura, vergi vb. yasal işlerler uğraşmadığınız için kendi instagram sayfanıza ve paylaşımlarınıza odaklanabileceksiniz.

Ajansla çalışabilmek için öncelikle bir ajans bulmanız gerekli. Trendyol Belge Yönetimi sayfasından “ajansla çalışıyorum” seçeneğini tıkladıktan sonra Trendyol’a kayıtlı olan ajansların listesi gözükmekte. Siz bu ajanslardan biriyle çalışabileceğiniz gibi burada kayıtlı olmayan bir ajansla da çalışabilirsiniz. Ancak bu ajansları tek tek aramak yerine ( çünkü çoğunun telefon numarasını dahi bulmanız oldukça zor) ya da yeni bir ajans bulmak yerine Trendyol temsilcinize mail ile ajansla çalışmak istediğinizi belirtip bu konuda onlardan yardım isteyebilirsiniz. Onlar bu konuda size seve seve yardımcı olacaklardır. Trendyol size bir ajans önerdiğinde bu ajansla iletişime geçebilirsiniz. Bu ajans size bir influencer sözleşmesi gönderecektir.  Siz bu sözleşmeyi imzalayıp taratmalı ve son olarak Belge Yönetimi sayfasından çalıştığınız ajansı seçip sözleşmeyi de yükleyip Trendyol’a göndermelisiniz. Ve işlem tamam. Artık siz de artık Trendyol’da istediğiniz şekilde link vererek para kazanmaya başlayabilrsiniz. Link oluşturma konusunda Trendyol ve ajans size her türlü konuda yardımcı olacaktır.

4- “Trendyol’dan ne kadar kazandığımı nasıl bileceğim? Ödememi ne zaman alacağım?” diye merak ediyorsanız bunu da hemen belirtelim. Kazançlarınız size 1 gün gecikmeli olarak ajans tarafından günlük rapor halinde sunulmaktadır. Paylaşım yaptıktan sonraki gün raporunuz boş gelirse endişelenmeyin 🙂  Ertesi gün ilk kazançlarınızı görebileceksiniz. Ödemeler ise yaklaşık bir ay sonra yapılmaktadır. Kazançlarınız her ayın 24’üne kadar hesaplanmakta ve bir sonraki ayın 24’ünden sonra vermiş olduğunuz banka hesabınıza ilgili ajans tarafından gönderilmektedir.

 

Sıkça sorulan sorular

Trendyol Satış Ortaklığı Nedir?

Trendyol ürünlerinin sosyal medya hesabınızda linkini paylaşarak satılan ürünlerden komisyon kazanmanızı sağlayan bir programdır.

Trendyol'dan Para Kazanabilmem İçin Kaç Takipçim Olmalı?

Trendyol satış ortaklığına başvuru yapabilmek için en az İnstagram'da en az 10 bin takipçiye sahip olmalısınız.

Trendyol İnfluencer Komisyon Oranları Ne Kadar?

Her satıştan elektronik ürünlerde %2 , diğerlerinden ortalama %15 kazanç elde edersiniz. Kazançlarınız kategoriden kategoriye değişmektedir.

Trendyol Satış Ortaklığı Programına Nasıl Başvurabilirim?

İnfluencer başvuru sayfasında sizden istenen bilgileri sadece birkaç dakikada doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz ortalama 10 gün içinde değerlendirilecek ve size olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Para Kazanmak
İnstagram ile Milyoner Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.