Uçan Sörf Tahtası Lift eFoil ile Tanışın!

Yenilikçi bir ürünle karşınızdayız! Saatte 40 km hıza ulaşabilen ve su üzerinde uçabilen yeni sörf tahtası, tecrübesiz kişilere bile dalgalara meydan okuma keyfini yaşatacak. Bu inovatif tasarım sayesinde amatör sörfçüler, dalgalara meydan okumanın heyecanı yaşamak için yıllarca çalışmak zorunda kalmayacaklar.

• Lift eFoil isimli sörf tahtası, uçan oyuncaklar üreten Porto Riko merkezli bir spor markası tarafından yaratıldı.

• Ürünün hidrofoil tasarımı, kanat biçimindeki eklentiler sayesinde tahtayı suyun üzerine kaldırıyor ve dengede tutuyor.

• Elektrikli motorla çalışan tahta Bluetooth ile manuel olarak kontrol ediliyor.

• Saate 40 km hıza ulaşabilen tahta bir saat boyunca kullanılabiliyor.

• Ön siparişi başlayan sörf tahtasının maliyeti ise 12.000$ ya da 9300£ olacak.

Elektrikli motoru tahtanın ilerlemesini sağlıyor. Şirket sörf tahtasını yaklaşık 15 metre boyunca sürülebilen bir prototip üzerinden geliştirdi. Ortaya çıkan nihai ürün sayesinde, sörfe yeni başlayanlar bile bir saatliğine dalgalara meydan okuyabilecek.

Sörf tahtasının ilk dağıtımı ise Eylül ayında başlayacak ve sonbahar boyunca devam edecek.

Şirketin kurucularından ve başmühendisi olan Nick Leason şöyle söylüyor: “Son 10 yıldır herkesin kullanabileceği bir hidrofoil yaratmayı aklımıza koymuş durumdaydık. Dalgalara hükmedip bir kuş gibi süzülürcesine sörf yapmak son derece zor bir şey. Sörf yapmanın benzersiz hazzını herkese yaşatma hayalini kurarak bu yola çıktık. Uzmanlaşması yıllar alabilecek bu etkinliği kolaylaştırma fikriyle, Lift eFoil sörf tahtasını yarattık. Başlangıç aşamasında inovatif iş fikrimizi kabul ettirmek için epey uğraştık. Fakat azimle çabalayarak alanında uzman bir ekip kurduk ve hedefimize ulaştık.”

Sörf tahtası ve folyo esas olarak hafif karbon elyafıyla üretildi. İçinde kevlar, fiberglas ve leke tutmayan çeliğin de bulunduğu sörf tahtası, motoruyla beraber sadece 13,5 kilogram ağırlığında.

Gücünü lityum batarya takımından alan motor neredeyse hiç ses çıkarmıyor. Motorun şarjı, saatte 24 km hızla hareket edildiğinde bir saat dayanabiliyor. Motoru yeniden şarj etmek ise sadece iki buçuk saat sürüyor.

Sörf tahtası, hem iki adet Bluetooth cihazıyla manuel olarak, hem de tahtayı süren kişinin vücut ağırlığıyla kontrol ediliyor.

Kontrol cihazının üzerinde yer alan manivela çekildiğinde motor, hızını otomatik olarak ayarlıyor.

Sörf tahtası şarjı azalmaya başladığında ise hızlanarak kıyıya güvenle ulaşmanızı sağlıyor.

İki farklı boyutu bulunan sörf tahtasının siyah, mavi, yeşil ve mor olmak üzere dört farklı renk seçeneği de mevcut.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek harika bir inovasyon örneği olan uçan sörf tahtası hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz:

Nick Leason sözlerine şöyle devam ediyor: “İlk birkaç yıl çok çalıştık. Sadece bataryayı tamamlamak bile yolu yarıladığımız anlamına geliyordu. Yüzleştiğimiz bir diğer zorluk ise kontrol cihazıydı. Kablosuz, su geçirmez ve suda yüzebilen bir Bluetooth kontrol cihazının daha önce hiç kimse tarafından üretilmemesine çok şaşırmıştım. Dolayısıyla bu tasarımı bizim üstlenmemiz ve uygulamaya koymadan önce defalarca denemeler yapmamız gerekti. Epey zorlandık, fakat buna değdi. Sevdiğimiz her şeyi bir araya getirdik: Sörf yapmak, uçmak ve bol karlı bir yerde kayak yapmak. Bu aktivitelerin kişiye verdiği keyif ve heyecan kelimelerle anlatılacak gibi değil. İşte bu yüzden Lift eFoil’ın bu deneyimi herkese yaşatacağını ümit ediyoruz.”

 

İlginizi çekebilir

Sualtı dalış motoru ile yüzme deneyiminiz baştan sona değişecek!
Robot kameraman sayesinde kullanıcılar kendi videolarını çekebiliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.