Ultra sempatik liderlerin 10 özelliği

İnsanların mutlak inançla takip edeceği bir lider olmak istiyorsanız, sempatik olmak zorundasınız.

Dinleyicilerle sohbet ederken çalıştıkları en iyi ve en kötü liderleri sorarım. İnsanlar genellikle doğuştan gelen özellikleri ( akıl, dışadönüklük,  çekicilik, vb. )  görmezden geliyorlar ve ulaşılabilirlik, alçak gönüllülük ve pozitiflik gibi liderlerin kontrolü altındaki niteliklere odaklanıyorlar. Bunlar ve bunlara benzer özellikler liderlerin duygusal zekalarını tanımlar.

Daha sempatik bir lider olmak tamamen sizin elinizdedir ve bu noktada önemli olan duygusal zekadır. Doğuştan gelen yeteneklerin aksine duygusal zeka çaba gösterildiği taktirde geliştirilebilen esnek bir beceridir.

Siz de duygusal zekaları yüksek olan liderlerin özelliklerini benimseyerek sempatik bir lider olabilirsiniz.

 

1 – Kişisel bağlantılar kurarlar

Sempatik liderler kalabalık bir odada bile insanlarla bire bir iletişim kurarlar. Ve o anda kendileri olurlar. Sempatik liderler kişisel ve duygusal seviye de iletişim kurarlar. Karşılarındakinin insan olduğunu asla unutmazlar.

 

2 – Cana yakındırlar

Sempatik liderler unvana veya beceriye bakmaksızın herkese zaman ayırmaları ve herkesle ilgilenmeleri gerektiğine inanırlar. Herkesin kendini değerli hissetmesini sağlarlar çünkü herkesin değerli olduğuna inanırlar.

 

3 – Alçakgönüllüdürler

Kibir gibi birkaç şey sempatikliği bir anda ortadan kaldırır. Sempatik liderler sizden daha iyiymiş gibi davranmazlar çünkü sizden daha iyi olduklarına inanmazlar. Liderlik pozisyonlarını prestij kaynağı gibi görmek yerine, ek sorumluluk olarak görürler.

 

4 – Pozitiflerdir

Sempatik liderler her zaman pozitif görünürler ve bu da bir şeyleri nasıl tanımladıklarını gösterir.  Fabrikayı gezmek zorunda değillerdir ancak şirketin ürünlerini yapan insanları ziyaret ederler ve onlarla sohbet ederler. Diyet yapmak zorunda değillerdir ancak sağlıklı beslenirler. Sempatik liderler en kötü durumlarda bile coşkuludurlar ve bir sonraki günün bugünden daha iyi olacağına inanırlar.

 

5 – Dengelidirler

Olay kendi başarıları ve başarısızlıkları olduğunda, sempatik liderler bunların üstünde durmazlar. Kendilerini övmezler. Başarılarının tadını çıkarırlar ancak başarılarını birilerinin gözüne sokmazlar ve başarısızlığı kolaylıkla kabul ederler. Her ikisinde de ders çıkarırlar ve ilerlemeye devam ederler.

 

6 – Cömerttirler

İster imkan olsun ister bilgi birikimi olsun, bir şeyleri kendine saklayan insanlar için çalışıyoruz. Bu insanlar işin gerektirdiği her şeyi size verirlerse onları geride bırakacağınızdan korkarlar. Sempatik liderler tanıdıkları, bildikleri ve sahip oldukları konusunda cömerttirler. Her şeyi en iyi şekilde yapmanızı isterler çünkü lider olarak bunun kendi işleri olduğunu bilirler ve başarınız konusunda asla endişe duymazlar. Aslına bakacak olursanız, sizin başarınızın kendi başarıları olduğuna inanırlar.

 

7 – Dürüsttürler

Sempatik liderler kelimeleri ile değil, eylemleri aracılığıyla güven ve takdir kazanırlar. Birçok lider dürüstlüğün kendileri için önemli olduğunu söyler ancak sempatik liderler konuştukları gibi davranarak dürüstlüklerini gösterirler.

 

8 – İnsanları kitap gibi okurlar

İnsanları okumayı bilen sempatik liderler konuşmaktan çok dinlerler. Neler olduğunu anlamak için yüz ifadelerine, beden diline ve ses tonuna dikkat ederler. Başka bir ifadeyle, yüksek sosyal duyarlılığa ve hassas duygusal zeka becerisine sahiptirler.

 

9 – Potansiyelin değerini bilirler

Sempatik liderler başkalarının yeteneklerinden bahsederler ve onları övmekten çekinmezler.

 

10 – Kendi doğruları vardır

İnsanların dikkatini çeken tek şey  karizmadır. İnsanların dikkatini çektikten sonra, onlara bir şeyler söylemeniz gerekir. Sempatik liderler bilgi birikimlerinin ve uzmanlıklarının onları takip eden kişilerin başarısını etkilediğini bilirler. Bu nedenle kendi doğrularını paylaşmak için ( yüzeysel sohbetlerin aksine ) insanlarla temas kurarlar. Sempatik liderler kendileriyle övünmezler veya kendilerini olmadıkları biri gibi göstermezler. Kendi doğruları vardır ve bu doğruları insanlarla paylaşırlar.

Özetlemek gerekirse sempatiklik doğuştan gelen bir özellik değildir; profesyonel başarınız açısından önemli olan, elde edilebilir ve geliştirebilir bir beceridir. Ve tıpkı diğer profesyonel beceriler gibi gözlemleyebilir, kopyalayabilir ve kendi tarzınıza uyarlayabilirsiniz. Liderlerin saymış olduğumuz bu 10 özelliğini benimseyin ve başarı şansınızı arttırın.

 

İlginizi çekebilir

Kendine inanmak ve güvenmek isteyenlere
Her girişimcinin iş kurmadan önce yapması gereken 5 iş
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir