Ünlü Girişimcilerin Beslenme Alışkanlıkları

sağlıklı ve fast food yiyecek

Dünyanın en zengin ve en ünlü girişimcilerinin beslenme alışkanlıklarını öğrenmek, onların başarı ve verimlilik sırlarını anlamanın yollarından biri. Sonuçta insanın beslenme alışkanlıkları, enerji ve sağlığın temelini oluşturur. Bekleneceği üzere, bu patronların bazıları güçlerini ve verimliliklerini yediklerinden alırken, bazıları kötü beslenme şekillerine rağmen başarılı oluyor.

Beslenme alışkanlıklarınızın 12 ünlü girişimcininkine benzeyip benzemediğini öğrenmek için içeriğimize göz atın:

 

1.Warren Buffet

“6 yaşında çocuk gibi yemek yerim”, diyor Warren Buffet, haklı da. 6 yaş grubunun dünyadaki en düşük ölüm oranına sahip olduğunu belirtiyor. 87 yaşındaki yatırımcı, söylentiye göre kahvaltıda çikolata parçacıklı dondurma yiyen, günde beş kutu kola içen, bunun yanında hatrı sayılı miktarda patates kızartması tüketen klasik bir multimilyoner.

Yeme alışkanlıklarının 6 yaşındaki bir çocuğa benzediği konusunda şaka yapmıyor.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet Hakkında Bilinmeyen 21 Gerçek

 

2.Steve Jobs

Steve Jobs’un uç biri olduğunu söylersek abartmış olmayız. Bu özelliği beslenme alışkanlıklarında da fazlasıyla kendini gösteriyordu. Walter Isaacson tarafından yazılan biyografisine göre Jobs, radikal bir vejetaryen olmasıyla, hatta bazen haftalarca (elma ya da havuç gibi) tek bir gıda ile beslenmesiyle biliniyordu. Jobs ayrıca haftalar boyu perhiz yapar ve arada sırada en sevdiği ülkelerden biri olan Japonya’ya gittiğinde vejetaryen beslenme planını bozarak sushi yerdi.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın İlham Verici Hayat Hikayesi

 

3.Elon Musk

Beslenme düzenine rağmen başarıyı yakalayan Elon Musk, “Bence kesinlikle daha zayıf olabilirdim” diyor. 80 ila 90 saat arasındaki haftalık çalışma saatlerinde ihtiyacı olan enerjiyi alması aslında şart olan Elon Musk, kahvaltıya vakti olmadığını ifade ediyor. Olduğunda da Mars çikolata yiyor. Doğru okudunuz, Tesla ve SpaceX’in CEO’su kahvaltıda abur cubur yiyor (hem de insanlığın ulaşmasını istediği gezegenin ismini taşıyanından). “Tatlıyı azaltmaya çalışıyorum, kahvaltıda bir omlet yiyip kahve içmeye başlamam gerek.” diyor.

Öğle yemeği ise Musk’ın hayatında oldukça küçük bir yer kaplıyor. Asistanı toplantılar esnasında ona bir tabak yemek getiriyor, Musk ise beş dakikada bu tabağı bitiriyor.

Musk’ın asıl kalorileri aldığı öğünler, onun hayatında sayısı oldukça fazla olan iş yemekleri. Elon Musk bununla ilgili: “İki kişilik yiyebiliyorsunuz.” diyor. 46 yaşındaki ünlü girişimci Fransız yemekleri ve barbekü gibi zengin mutfakları tercih ediyor.

Ancak kendisi bu alışkanlıklarını kırmaya çalışıyor, özellikle de diyet kola konusunda. Musk eskiden günde sekiz kutu diyet kola içiyormuş. Bir süre sonra aşırı uyarılma nedeniyle yan görüşünü kaybetmeye başlamış. Artık ofisinde kafeinsiz diyet kola bulunduruyor.

Mutlaka okuyun: Elon Musk’ın Hayatı Hakkında 15 Tuhaf Gerçek

 

4.Oprah Winfrey

Oprah Winfrey’nin kilolarıyla olan savaşı herkesçe bilinmektedir, kendisi de yemek konusunda bir nevi kriptoniti olan patatesten sık sık bahsetmiş,“40 yıldır patates yemekten kurtulamıyorum”, demiştir.

Bununla birlikte medya patronu son yıllarda, Weight Watchers puan sistemi ile Winfrey, patates cipsinden vazgeçmeden bağımlılığını kontrol altına almayı başardı.

 

5.Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg’in beslenme alışkanlıkları çok detaylı bilinmemektedir, ancak Facebook CEO’sunun 2011 yılında (27 yaşındayken) kendisine yalnızca kendi öldürdüğü hayvanları (ve kendisinin avladığı deniz ürünlerini) yemek üzere meydan okuduğunu yazmıştır.

Bu meydan okuma evrimsel bir sürece dayalıydı, canlı bir ıstakozu haşlamakla başlayıp tavuk kesmek, ardından keçi ve domuz kesmeye doğru ilerlemekteydi.

Zuckerberg, bunu yapmasının nedeninin daha düşünceli ve kıymet bilen bir tüketici olmak olduğunu belirtmiştir. Ünlü girişimci: “Daha sağlıklı besleniyorum. Sürdürülebilir tarım ve hayvan yetiştiriciliği hakkında birçok şey öğrendim.” diyor. “Her gün güzel şeyler yiyebildiğimizde yediklerimizi kanıksamamız kolay oluyor.” diye de ekliyor.

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Başarı Hikayesi

 

6.Martha Stewart

Martha Stewart herhalde 76 yaşında bu kadar iyi görünebilen tek kişidir  ve bunun, en azından kısmen, aşırı sağlıklı beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığı kanısındayız. Medya patronu Stewart, sebze suyu ile güne başlıyor ve düzenli olarak kendi yetiştirdiği organik sebzeler ile besleniyor.

Dr. Oz’un websitesine göre, Stewart protein için balık yiyor ve kırmızı etten uzak duruyor. Stewart, sürekli un ürünleri pişirmesine rağmen, besin değeri anlamında sıfır olan beyaz un yerine tam buğday ya da tam yulaf unu gibi alternatifleri tercih ediyor.

 

7.Richard Branson

Richard Branson tam bir çay tutkunu. Virgin Group kurucusu, günde 20 fincan İngiliz Kahvaltı çayı içiyor. Bu da, siyah ve yeşil çayda bulunan bir antioksidan olan flavanoidi oldukça fazla aldığı anlamına geliyor. 67 yaşındaki Branson’ın hala Duracell ayıcığı gibi enerjik olmasına şaşırmamalı. Branson, kahvaltıda meyve salatası ve müsli sevenlerden. Aldığımız bilgilere göre, Branson arada sırada küçük ve yağlı bir balık olan tütsülenmiş ringa balığı yiyor.

Mutlaka okuyun: Richard Branson Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey

 

8.Jack Dorsey

Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin her sabah kahvaltıda iki tane haşlanmış yumurta yemesine bakılırsa Twitter’daki standart profil fotoğrafının bir yumurta görseli olması oldukça yerinde bir seçim olmuş. 40 yaşındaki girişimci, kahvaltısına lezzet katmak için ise sofra tuzu değil, soya sosu kullanıyor.

Bunlardan biri kesinlikle işe yarıyor olmalı, çünkü Dorsey için 18 saatlik günler oldukça sıradan. “Sürekli bir rutin oluşturmaya çalışıyorum.” diyor başarılı girişimci ve ekliyor: “Her gün aynı şey olmalı.” Bu tutarlılık, önüne çıkan beklenmedik kaosla baş edebilmesini sağlıyor.

 

9.Henry Ford

Model-T’nin yaratarak otomotiv sektöründe çığır açan Henry Ford’un oldukça tuhaf beslenme alışkanlıkları vardı. Kendi kendini yetiştiren mühendis Ford, yemek yemeyi motoru çalıştırmak için gerekli olan hammadde olarak değerlendiriyordu.

Ford’un, “bahçesindeki otları toplayıp yediği” biliniyordu. Bu otları bazen topladığı gibi, bazen de sandviç yapıp yiyordu.

Mutlaka okuyun: Henry Ford’un Başarı Hikayesi

 

10.Donald Trump

Başkan Donald Trump, yemek konusunda çok çeşitli zevklere sahip ve bir röportajda, fast food türü yemekler ile sağlıksız olarak nitelendirilen her şeye karşı olan sevgisini herkese duyurmuştur.

“Burger King, McDonald’s gibi mekanlarla yaşayabilirim. Daha geçen akşam Kentucky Fried Chicken yedim. Dünyadaki en kötü şey sayılmaz.” diyor 71 yaşındaki lider.

McDonald’s’ın Filet-O-Fish isimli balık hamburgeri ise midesi için önemli bir yere sahip yemeklerin başında geliyor.

 

11.Arianna Huffington

Arianna Huffington yalnızca uyku düşkünü değil, aynı zamanda tam bir sağlıklı beslenme taraftarı. 67 yaşındaki medya patronu Bazaar dergisine verdiği bir röportajda, (sossuz) ızgara balık ve sebze içeren temiz ve basit yeme alışkanlıklarını ve yıllar önce aldığı rafine şekerden vazgeçme kararını anlatmıştır.

Huffington buna rağmen kafeini seviyor ve güne süt bileşeni içermeyen alternatif süt ürünleri ile hazırlanmış iki kapuçino içerek başlıyor.  Kaçamaklarını ise peynir ve “ara sıra yediği efsanevi tatlılar” oluşturuyor.

 

12.Jeff Bezos

Beklendiği üzere, Jeff Bezos oldukça sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip. Her güne eşi ve dört çocuğu ile birlikte yaptıkları sakin bir kahvaltı ile başlıyor ve bu saatlere iş toplantılarını koymamaya dikkat ediyor.

Bazen Amazon CEO’sunun kahvaltı tercihleri farklı seçeneklerden yana olabiliyor. Bir habere göre, satın aldığı bir şirketin CEO’suyla yaptığı bir kahvaltıda; “patates, pastırma, yeşil sarımsaklı yoğurt ve poşe yumurta ile hazırlanmış ahtapot” sipariş etmiş, bu da Bezos’un yeni ve bilinmedik olana ilgisini yansıtıyor.

Mutlaka okuyun: Amazon’un CEO’su Jeff Bezos Hakkında Pek Bilinmeyen 20 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir