VİOP Nedir? VİOP’tan Nasıl Para Kazanılır?

VİOP piyasasında yatırım fırsatlarına erişim, birçok yatırımcının VİOP nedir, VİOP’ta nasıl işlem yapılır ve VİOP’ta nasıl para kazanılır gibi konuları bilmemeleri nedeniyle mümkün olmuyor. Peki, yatırımcının VİOP nedir, VİOP’ta nasıl işlem yapılır veya VİOP’ta nasıl para kazanılır konularını öğrenmeleri ve uygulamaları çok mu zor. Tabi ki değil! Makalemizin içinde genel bir bilgi ile birlikte kısa bir yol haritası vereceğiz. Böylece siz de profesyonel VİOP yatırımcısı olma yolunda önemli bir adım atmış olacaksınız.

VİOP nedir kelimesinin tanımı ile başlayacağımız VİOP piyasaları finansal okuryazarlık serüveninde ikinci adım ise VİOP piyasalarında nasıl işlem yapılır olacak. VİOP’ta nasıl para kazanılır konuları ile devam edeceğiz. Bu başlıklarda kısa bilgilendirmeden sonra sözü VİOP piyasasının uzmanlarına bırakacağız.

 

VİOP Nedir ve VİOP’ta Nasıl İşlem Yapılır?

VİOP kelimesi Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası’nın baş harflerinden oluşan ve Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren türev, vadeli ve kaldıraçlı piyasanın adıdır.

VİOP’ta spot piyasada işlem gören BİST 30 hisselerine, BİST 30 endeksine, tahvil, bono, ons altın gibi kıymetli madenlere, emtialara ve çok daha fazla enstrümanın fiyatına yatırım yapabilirsiniz. Yurtdışı türev ve kaldıraçlı piyasalara göre daha sınırlı enstrümanın işlem gördüğü VİOP’ta şimdilik 50 üründe vadeli işlem sözleşmesi ve opsiyonda işlem yapılabilmektedir.

 

VİOP’ta İşlem Yapmanın Amaçları

Spot piyasada işlem gören dayanak varlık fiyatında oluşan fiyat hareketleri VİOP’ta işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesinin fiyatını da aynı yönde etkiler. Bu kurguda VİOP’ta yatırımcı 3 amaçla işlem yapar; spekülatif kazanç, risk yönetimi ve arbitraj kazancı.

VİOP’ta spekülatif kazanç işlemleri; Fiyat hareketlerinden fayda sağlamak isteyen yatırımcı daha düşük fiyattan alıp daha yüksek fiyattan ya da daha yüksekten satıp düşük fiyattan pozisyonu kapatarak aradaki fiyat farklılıklarından faydalanabilir. Bu işlemlerden elde edilen karlar ise spekülatif kazançları oluşturur.

Risk yönetimi amaçlı VİOP işlemleri; VİOP kaldıraçlı bir piyasadır. Kaldıraç sisteminden faydalanarak spot piyasaya göre çok daha az miktarlarla spot piyasa yatırımlarının risk yönetimi yapılabilir. Mesela dolar borcu olan yatırımcı VİOP’ta spot piyasaya göre çok daha az miktarla dolar alım pozisyonu alarak dolardaki ani fiyat artışlarına karşı korunabilir.

VİOP’ta arbitraj amaçlı işlemler; enstrümanların spot piyasa fiyatları ile vadeli piyasa fiyatları arasında oluşan fiyat makasından faydalanmak amacı ile yapılan işlemlerdir. Bu daha kompleks bir konudur ve bu makasın yakalanması zordur. Dolayısıyla uzmanlardan konuyla ilgili bilgi almakta fayda vardır.

 

VİOP’ta Nasıl Yatırım Yapılır?

VİOP’ta yatırım yapmak çok kolay bir o kadar da keyiflidir. Online erişim ile spot piyasa varlıklarına çok daha az miktarlar ile çift yönlü ve düşük maliyetlerle işlem imkanı birçok yatırımcı için çok caziptir. Sizde aracı kurumunuzda bulunan yatırm hesabınızda VİOP işlemleri yapabilmek için sadece VİOP yatırım müşteri sözleşmesini imzalamanız yeterlidir. Eğer herhangi bir aracı kurumda ya da bankada yatırım hesabınız yoksa kimlik beyanınız ile birlikte kurum VİOP müşteri kitini imzalamanız ve risk anketi formunu tamamlamanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında kurum tarafından açılan müşteri hesap bilgileriniz ve şifrenizle aracı kurumunuzun internet sitesinden VİOP işlemlerine hemen başlayabilirsiniz. VİOP’ta işlem yapmaya başlamak bu kadar kolaydır.

 

VİOP’ta Nasıl Para Kazanılır?

VİOP yatırmalarınızdan para kazanmak için öncelikle VİOP finansal okuryazarlığı ve başarılı işlem stratejileri üretebilmek çok önemlidir. VİOP’ta kazançlarınızı korumak ve artırmak ancak doğru VİOP bilgisi, VİOP işlem stratejileri ve aracı kurumunuz tarafından sürekli analiz ve raporlarla güncellenmeniz ile mümkün olabilir. Belirli rutinlerde kurumunuz tarafına verilecek olan VİOP eğitimleri de en büyük referans noktanız olacaktır. Tabi VİOP demo hesapta pratik imkanı da önemli bir avantajdır.

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.