Warren Buffett’ın Başarı Sırrı: Günde 500 Sayfa Okumak

Dünyaca ünlü yatırımcı Warren Buffett’a ait Berkshire Hathaway şirketi bünyesinde risk koruma fonu yöneticisi olarak başlattığı yatırım kariyerini, aynı şirketin yatırım uzmanı olarak sürdürmekte olan Todd Anthony Combs, ekonomi dünyasının adından ve başarılarından sıklıkla söz ettiren başarılı iş adamlarındandır. Öyle ki çoğu hissedar kendisini Warren Buffett’in halefi olarak görmektedir.

Peki, sizce Combs bu başarıyı nasıl elde edebilmiştir?

Kendisi bu zaferi Warren Buffett’a (Buffett, Berkshire Hathaway’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’sudur) ait değerli bir tavsiyeye borçlu olduğunu söylüyor:

Günde 500 sayfa okumak!

Şimdi lütfen Todd Combs’un hikayesine kulak verin ve okumanın size ve kariyerinize olan katkısını hayal etmeye çalışın.

 

Günde 500 Sayfa Okuyarak Nasıl Başarılı Olunur?

Todd Combs’un Buffett ile ilk karşılaşması Columbia Business School’da MBA eğitimine başladığı 2000 yılında olmuş ve başarılı iş adamı Buffett’tan öğrendikleri sayesinde hayatına yeni bir boyut kazandırmıştır.

“Omaha’nın Kahini” olarak adlandırılan Buffett, Combs’un da aralarında bulunduğu 165 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen bir yatırım dersi esnasında yazımıza da konu olan hayli ufuk açıcı bir tavsiyede bulunmuştur.

Buffett, söz konusu derste öğrencilerden gelen yatırım kariyerine nasıl yön vereceklerine ilişkin soruya hemen önünde duran bir tomar kağıdı havaya kaldırarak cevap vermiş, ardından şu sözleri sarf etmiştir:

Her gün bunun gibi 500 sayfa okuyun. Öğrenmek bu şekilde birikerek geliştir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu hepiniz yapabilirsiniz. Ama birçoğunuzun üşenip yapmayacağından eminim.

Buffett burada kendinizin daha iyi bir versiyonu olmanızdan yani her gün daha da çok gelişmeyi hedefleyerek uzun vadede kayda değer bir fark yaratmaktan bahseder ve günde 500 sayfa okumak bu sürecin ayrılmaz bir parçasıdır.

Neyse ki bugün Berkshire Hathaway şirket CEO’sunun himayesindeki en güçlü isimlerden biri olarak anılan Combs akranlarının aksine bu tavsiyeyi son derece ciddiye almış, hatta kariyerinin ilk yıllarında Buffett’ın önerdiğinden de fazlasını okumuştur- kimi zaman günde 1.000 sayfaya(!) kadar ulaştığı dahi söylenmektedir. Bilgiyi tüketmek uğruna zamana karşı amansız bir yarışta olduğunu ve analistleriyle bir toplantıda değilse ya da herhangi bir egzersiz için ara vermemişse mutlak surette bir şeyler okuduğunu her fırsatta vurgulaması da bu iddiayı kanıtlar niteliktedir.

Neyse ki bu üstün çaba karşılığını ziyadesiyle bulmuştur. Hatta bugünkü başarısına bakılırsa Combs’un kaydettiği ilerlemenin temelinde okumaya ve öğrenmeye yönelik bu büyük hevesin yattığı rahatlıkla söylenebilir.

Buffett’ın altın değerindeki okuma tavsiyesini hayat felsefesi haline getirmeyi başaran Combs Columbia’dan mezun olduktan sonra finansal hizmetler analisti olarak çalışmaya başlamış ve kariyer yolculuğunu 2005 yılında kendi hedge fon(serbest yatırım fonu) şirketi Castle Point Capital Management‘ ı yöneterek devam ettirmiştir. Yatırım müdürü olarak Berkshire Hathaway’e katıldığı 2011 yılında ise çoktan “Geleceğin Buffett’ı” olarak anılmaya başlamıştır. Öyle ki şirket hissedarları onu seksenlerinin sonuna yaklaşan Buffett emekli olup yatırım dünyasından elini eteğini çektiğinde Berkshire yatırımlarının büyük bir bölümünü kontrol edecek yegane kişi olarak tanımlamakta ve onun bir CEO olabileceğine inanmaktadır.

Ne başarı ama!

Yakın zamanda Buffett, Jeff Bezos ve Jamie Dimon gibi başarılı iş adamlarının Amerikan sağlık hizmetini geliştirme çabalarına olan katkısıyla da adından söz ettiren Combs, yoğun iş temposuna rağmen halen daha okumaya zaman bulabilmektedir. Geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda günün yaklaşık 12 saatini okumaya ayırdığını belirtmiştir:

“Ofislerimiz tıpkı bir kütüphane gibidir. Ve orada yıllık raporları, konferans aramalarına ait görüşme dökümlerini ya da iş/ ticaret dergilerini rahatlıkla okuyabilirsiniz”.

Bu noktada, Combs’un günün yalnızca 5 ya da 6 saatini kitap veya gazete okumaya ayıran patronu Buffett’tan bir adım daha ileride olduğunu söyleyebiliriz.

Buffett bir keresindeOkuyorum ve düşünüyorum. Hatta iş dünyasındaki çoğu insandan daha fazla okuyor ve düşünüyorum, dolayısıyla kararlarımı dürtülerime dayanarak değil, zihnime ve mantığıma güvenerek alıyorum. Üstelik bu işi yalnızca böyle olmayı sevdiğim için yapıyorum”. demişti. Görünen o ki aynı tutku halefi Todd Combs’da da mevcut.

Tam da bu yüzden bugün her iki iş adamı da günde 500 sayfa okuyarak kat edilecek başarının somut birer örneği olmayı başarmış durumdalar.

Siz de benzer bir başarı yakalamak istemez misiniz?

O halde, Buffett’ın “günde 500 sayfalık okuma” tavsiyesine uyun ve bilgi birikiminizi her geçen artırarak kendi alanınızda bir yıldız olun!

 

İlginizi çekebilir

Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!
Daha Fazla Kitap Okumanın 8 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.