Warren Buffett’ın Başarı Hikayesi

Bill Gates’ten sonra dünyanın en zengin ikinci insanı olan Warren Buffett 1930 yılında Omaha, Nebraska’da doğdu.  ABD Kongre üyesi Howard Buffett’ın oğlu olan Warren Buffett, anne tarafından aslen İspanyol’dur. Daha çocukken içindeki girişimcilik cevherini keşfeden Warren Buffett, iktisat ve işletmeye olan ilgisini küçük yaşlarda keşfetti. Ve sonraki yıllarda adını iş dünyasına silinmez harflerle yazdırmayı başardı.

Şimdi dilerseniz Warren Buffett’in hayatına kısaca bir göz atalım:

 

Gençlik Yılları

Liseye kadar eğitim hayatını Nebraska’da sürdüren genç Buffett, Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı meşhur ekonomi okulu Wharton School’da ekonomi eğitimi aldı. Çocukluğundan beri ticarete ilgi duyan Buffett, ilk parasını borsadan kazandı ve o zamandan beri borsaya olan ilgisini yitirmedi.

Dedesinin bakkalında da çalışan Buffett gazoz satarak, haftalık dergi dağıtarak, kapı kapı gezip ciklet satarak kendine yeni gelir kaynakları yarattı. Bir arkadaşıyla birlikte 25 dolar sermayeyle mahallelerindeki bir berbere pinball makinesi monte etmeleri, onun hayatında yeni bir sayfa açtı. Bu oyun makinesinden elde edilen gelirle yeni makineler alıp başka dükkanlara da bu makinelerden monte ettiler ve işleri büyüttüler.

 

Kariyeri

11 yaşında kendisi ve ablası için hisse senedi satın alabilecek kadar iş dünyasına merakı olan Buffett, 20 yaşında üniversiteden mezun olana dek 9.800 dolarlık bir birikim yaptı ve GEICO Sigorta’ya iş başvurusu yaptı. Ücretsiz olsa bile bu şirkette çalışmak istemesine rağmen isteği kabul edilmeyerek Omaha’ya dönmek zorunda kaldı. Burada yatırımcılık üzerine dersler almaya başladı ve ufak bir benzinlik satın aldı. Ancak bu işten hiç para kazanamadı.

1952 yılında Susan Buffett ile evlenerek üç çocuk sahibi olan Warren Buffett,  1957 yılında üç farklı ortaklığa imza attı. Şu an yaşadığı evi 31.500 dolara ta o zamanlarda satın alan iş adamı 1958’de beş farklı ortaklıkta pay sahibi olarak finansal imparatorluğunu kurmaya başladı.

Buffett daha sonra 1959’da, Sanborn Map Company’de çalışmaya başladı ve bu şirketin başına geçti.

1962 yılında tüm ortaklıklarını tek bir çatıda toplayan Buffett, 1999 yılına gelindiğinde Carson Group tarafından yapılan bir ankette 20. yüzyılın para duayeni ilan edildi.

 

Başarıları

2008 yılında dünyanın en zengin insanı olan Buffett’in şirketleriyle birlikte serveti toplamda 62 milyar dolara ulaştı. 2009 yılında hayır kuruluşlarına milyarlarca bağışta bulunmasına rağmen, 37 milyar dolarla ABD’nin en zengin ikinci adamı konumuna geldi.

(fotoğraf sırasıyla: Peter Buffet – Susan Alice Buffet – Howar Graham Buffet)

Üç çocuk sahibiolmasına karşın Buffett, parasının %99.9’unu bağışlamayı taahhüt ediyor.

Özetle Buffett’in hayatına bakınca girişimciliğe atılan insanlara örnek olabilecek bir hayat hikayesine sahip olduğunu görüyoruz. Çünkü o, büyük bir vizyona sahip çalışmaktan yılmayan bir girişimci.

 

İlginizi çekebilir

Warren Buffet Hakkında Bilinmeyen 21 Gerçek
Hekesin Okuması Gereken Başarı Hikayeleri

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir