Yatarak Para Kazanmanın Yolları

Sabah 09.00’dan akşam 17.00’e kadar çalıştığım bir işim vardı, fakat belirli bir süre sonra kendimi tükenmiş hissetmeye başladım. Özgür olmak istediğimin farkındaydım, dolayısıyla yattığım yerden para kazanma fikri bana çok cazip geliyordu. Çevremde tam zamanlı işlerinden ayrılıp bu tarz atılımlar yapan tanıdıklarım vardı, ama kendi adıma konuşmam gerekirse nereden başlayacağımı bilmiyordum. Bu hedefle çıktığım yolda kurduğum bir blog sayesinde artık iyi para kazanıyorum. Üstelik yatarak para kazanmanın tek yolu bu da değil.

 

Yatarak Para Kazanma Yolları

Doğru fikirleri seçerek zamanınızı daha özgür biçimde harcama şansı bulabilirsiniz. Aşağıdaki listede vereceğimiz maddelerden tutkunuza, deneyiminize ve yeteneklerinize uygun olanları seçerek uyurken ceplerinizi doldurabilirsiniz.

 

1. Gayrimenkule yatırım yapın

Gayrimenkul sahibi olup kiraya vermek yattığınız yerden para kazanmanın en popüler yollarından biri. Fakat ev satın almak o kadar da kolay olmadığından başlangıçta daha akıllı yatırımlar yapmanız gerekebilir.

 

2. Temettü geliri

Borsadaki şirketler yıllık kazançlarına göre hisse sahiplerine belli oranda kar payı(temettü) ödemesi yaparlar. Diğer bir ifadeyle kazançlarını yatırımcılarıyla paylaşırlar. Bu sayede kar payı ödeyen bir hisse aldığınızda şirket kar ettiği sürecek her sene yattığı yerden para kazanabilirsiniz.

Ancak böyle bir işe kalkışacaksanız ödevinize iyi çalışıp size en çok geliri sağlayacak sağlam hisselere yatırım yapmanız faydanıza olur. Örneğin düzenli olarak her sene yüksek miktarda kar payı ödeyen ve sürekli olarak büyüyen şirketlere yatırım yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sıfırdan Borsada Para Kazanma Rehberi

 

3. Eşyalarınızı kiralayın

Her gün binlerce insan kiralık eşya arıyor. Portatif merdivenler, parti malzemeleri, masa ve sandalye, elektrikli testere gibi ürünler kiralayabileceğiniz başlıca eşyalar arasında yer alıyor.

Eşyanızı kiralamadan önce iki tarafın da imzalayacağı bir anlaşma oluşturun. Ödemenizi peşin alın ve kiraladığınız eşyayı korumak için karşı tarafın kimlik bilgilerini ve adresini alın. İlaveten, güvenlik depozitosu almayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

4. Kitap yazın

Eğer yeteneğiniz varsa kitap yazmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Etkin bir pazarlama planı geliştirdikten sonra, kitap satarak ciddi paralar kazanmanız mümkün.

Kitabınız internet sitelerinden sipariş yoluyla satılmaya başlayınca her ay hiçbir şey yapmamanıza rağmen kazanmaya devam edersiniz. Yazdığınız kitabı veya kitapları pazarlamak için ne kadar zaman harcarsanız kazanacağınız para o kadar çok olacaktır.

Mutlaka okuyun: E-Kitap Nasıl Yazılır?

 

5. Evinizin bir odasını kiralayın

Evinizde kullanmadığınız bir odanız varsa kısa süreli kiralama ihtimalini göz önünde bulundurabilirsiniz. Otelde kalmak istemediklerinden Airbnb uygulamasını kullanan milyonlarca insan var.

Fakat bunun tam olarak yattığınız yerden para kazanma metodu olmadığını söylememiz gerekiyor. Neticesinde kiracı için evinizi hazırlamanız gerekecek ama sarf ettiğiniz çabanın karşılığını göreceksiniz. Eğer bu ihtimale bir şans verecekseniz bir misafirden başka bir misafire geçiş süreçlerinde harcadığınız süreyi azaltmak için yanınıza bir yardımcı alabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evinizin bir odasını kiralayarak para kazanın!

 

6. Satış ortaklığı & reklamlar

Eğer bir internet siteniz varsa, bu iki yöntemi de kullanabilirsiniz.

Satış ortaklığı yattığınız yerden para kazanmak için son derece iyi bir yol olabilir, zira insanlar internet sitenizdeki linklere tıkladığında ve ortağınızın ürününü satın aldığında siz de bu satıştan komisyon alırsınız.

Benzer şekilde, sitenize belirli ürünlerin veya hizmetlerin reklamını koyarak da para kazanmanız mümkün.

Mutlaka okuyun: Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

 

7. Ürün tasarımı

Yattığınız yerden para kazanmanın diğer bir yolu da tişört ve benzeri ürünler tasarlamak. Belirli internet sitelerine tasarımlarınızı koyabilir ve ürünlerinize alıcı bulabilirsiniz. Tişörtler, çay / kahve kupaları, laptop kılıfları bu ürünlere örnek olarak verilebilir.

 

8. Bir işletme kurun ve kontrolü başkasına devredin

Eğer işin başına doğru insanları koyarsanız işletme sahibi olmak çok iyi bir yattığınız yerden para kazanma yöntemi olabilir. İster var olan bir işletmeyi satın alın, isterseniz yeni bir iş kurun, doğru adımları attığınız sürece para kazanacaksınız.

 

9. İnternette ders verin

İnsanların ilgisini çekebilecek bir konuda bilgi sahibiyseniz internette ders vermek iyi bir para kazanma metodu olabilir. Derslerinizi videolarla, e-kitaplarla ve e-postalarla destekleyebilirsiniz. Böylece dersinize abone olan müşteriler, gerekli bilgiler konusunda güncel tutulabilecekler.

Ders materyallerinin dağıtımı ve bilgilendirme e-postalarını otomatiğe bağladıktan sonra, yattığınız yerden kolaylıkla para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak

 

10. YouTube videoları oluşturun

Milyonlarca insan, her gün YouTube’dan para kazanıyor. Ne zaman bir kişi videonuzu izlese karşısına çıkan reklam sebebiyle para kazanıyorsunuz. YouTube’da başarıya ulaşmanın kilit noktası, yeterli sayıda abone ve izleyici kitlesi oluşturabilmek.

Abone sayınızı artırmanız biraz uzun sürebilir, fakat videolarınızın izlenme sayısı giderek yükseldikçe her video için para kazanma ihtimaliniz olacak.

Sadece birkaç video yükleyerek para kazanamayacağınızı kabullenmelisiniz. Eğer bu işten ciddi anlamda para kazanmayı hedefliyorsanız 100’den fazla video yapmaya hazırlıklı olun.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 

11. Otomat makinesi satın alın

Başarılı bir otomat makinesi size büyük paralar kazandırabilir. Yapmanız gereken tek şey otomatınızı yerleştirecek en doğru mekânı bulmak. Otomat makineleriyle başarıya ulaşmayı hedefliyorsanız bir kamu araştırması yaparak çıkan sonuçlar doğrultusunda bir otomat satın almayı düşünebilirsiniz. Eğer bu konuya harcadığınız zamanı asgariye indirmek istiyorsanız kendinize bir yardımcı tutmayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Otomat İşi Yapmak

 

12. Fotoğraflarınızı tescilleyin

Fotoğraf çekerek para kazanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Güzel fotoğraf çekme beceriniz varsa bu madde tam size göre diyebiliriz.

İnternetteki bazı siteler fotoğraflarınızı yüklemenize ve isteyen kişilerin belirli bir ücret karşılığında fotoğrafları satın almasına imkân sağlıyor. Yani tek bir fotoğrafınızı bile tekrar tekrar satarak hayatınız boyunca para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

 

13. Telefon uygulaması yaratın

Teknolojiye ilginiz ve kafanızda iyi fikirleriniz varsa yeni bir telefon uygulaması oluşturarak yattığınız yerden para kazanabilirsiniz. Yeni bir uygulama fikriniz yoksa bile var olan bir uygulama üzerine geliştirmeler yapmanız mümkün. Telefonunuzdaki her uygulama bir yerde birilerine para kazandırıyor. Siz de bu pastadan payınıza düşeni alabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Mobil Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak

 

14. Arabanıza reklam alın

Araba kullanırken bir yandan para kazanmaya ne dersiniz? Araba camlarınıza şirket afişleri yapıştırırsanız, sadece araba kullanarak bile ayda birkaç yüz TL kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Arabanızdan para kazanmaya ne dersiniz?

 

15. Var olan bir online işletmeyi satın alın

Bir online işletmenin en güzel tarafı, kişiye istediği yerden çalışabilme imkânı sunması. Sıfırdan başlayıp gerekli kaynakları bulmak çok zaman alabileceğinden, halihazırda var olan bir online işletmeyi satın almayı düşünebilirsiniz.

Tutkularınızla veya hobilerinizle örtüşen bir online işletme var mı diye internette araştırma yapın. Eğer böyle bir işe kalkışacaksınız yapmaktan keyif aldığınız bir şey yapmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Online bir iş kurup uyurken de para kazanmaya ne dersiniz?

Görüldüğü üzere, yattığınız yerden para kazanmanın birçok farklı yolu var. Eğer geleneksel çalışma biçiminden sıkıldıysanız, yukarıdaki stratejilerden bazılarını uygulayarak daha az çalışmaya başlayabilir, bir yandan da para kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir