Yeni iş mi kuracaksınız? O halde bu 3 temel prensibe ihtiyacınız olacak  

İş kurmaya karar vermek heyecan vericidir ancak peri masalına dalmayın. İşinizin uzun vade e başarılı olmasını istiyorsanız bu üç temel unsuru uygulamanız gerekir.

 

1 – Altı ay yetecek kadar sermaye

az-sermaye-ile-is-kurmak

Ne zaman kazanç elde edileceği sektörlere ve bireysel işletmelere göre farklılık gösterir ancak temel kural aynıdır: altı ay boyunca veya daha uzun süre ayakta kalmak için bankada yeterince nakitinizin olması gerekir. Gerçekçi bir kişisel ve iş bütçesi hazırlamak ilk altı ay boyunca hayatta kalmanıza yardımcı olur ve bu bütçeye bağlı kalmak hayati önem taşır.

Potansiyel masrafların listesini önceden hazırlayın. Bu sayede aylık faturalar artı ikincil harcamaların ne kadar olacağına ve bu harcamaların kar zarar hanenizi nasıl etkileyeceğine dair bir fikriniz olur. Piyasaya girdikten sonra aylarca ve hatta yıllarca maaş çeki alamayabilirsiniz. İşte bu nedenle yüksek nakit rezervi iş kurmanın büyüme sancılarını iyileştirir.

Mutlaka okuyun: Düşük Riskle İş Kurmanın 6 Yolu

 

2 – Başarılı pazarlama ve satış stratejileri

yaratici-reklam

Dikkat çekecek bir ürün veya hizmet bulmak harikadır ancak pazarlama ve satış stratejileri olmazsa başarılı olamazsınız. Ürünü veya hizmeti erkenden benimseyecek kilit müşterilerin dikkatini çekmek için pazarlama bütçesi olan bir pazarlama planı geliştirin. Başlangıç aşamasından itibaren, sadık müşteri tabanı oluşturmak için müşterilerle yakın ilişkiler kurmanın ve müşterileri eğitmenin yollarını planlayın.

Daha sonra, satış altyapınızı oluşturun: satış sözleşmeleri, öneriler, ürün listeleri veya müşterinin gördüğünde şirketinizden satın almak isteyeceği herhangi bir şey hakkında düşünün.

Mutlaka okuyun: Reklam ve Pazarlama Fikirleri

 

3 – Dayanıklılık

super-kahraman-girisimcilik

İnsanlara her zaman şunu söylerim: girişimci olmanın en zorlu noktalarından biri işleri yürütmek için gerekli olan günlük taleplere ayak uyduracak dayanıklılığa sahip olmaktır. İnsanların birçoğu bunu parkta yürümek gibi görür.

Tabii ki kendi adınıza çalışmak, esnek bir çalışma programına sahip olmak ve sıkı çalışmanın başarısının keyfini sürmek gibi temel faydalar vardır.

Kendi işinizi kurmadan önce, bu yolculuğa çıkmak için zihnen ve psikolojik olarak hazır olduğunuzdan emin olun. Başarıyı yakalamak için uzun saatler boyunca çalışmaya, kişisel fedakarlıklar yapmaya, konfor bölgenizin dışındaki şeyleri yapmaya, inandığınız şey uğruna çok çabalamaya ve kendinizi adamaya hazır olun. Kendinizden %100 emin değilseniz işiniz tam potansiyelini gerçekleştiremez.

Mutlaka okuyun: Sıfırdan İş Kurmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.