Yeraltında Organik Tarıma Hazır mısınız?

Organik tarım, son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada giderek daha önemli hâle geliyor. Cycloponics adlı Fransız şirketi ise bunu bir adım öteye götürmekte kararlı: Firma, şehirlerin atıl ve “işe yaramaz” diye tabir edilen bölgelerinde hidroponik teknikler kullanarak organik tarım yapmayı planlıyor.

Giden de gitmeyen de Paris’i az çok bilir, kalabalık ve dar sokakları resimlerden görür görmez tanır. Şimdilerde ise Paris muazzam bir değişime sahne oluyor, kentin caddelerinin metrelerce altında organik tarım faaliyetleri başlıyor! Evet, yanlış duymadınız, artık yeraltında bitki yetiştirilecek. Paris’in kuzeyindeki La Chapelle adlı bölgede bulunan eski bir otoparkın altında bir yeraltı çiftliği çoktan kuruldu bile! Cycloponics’in kurduğu bu çiftlikte marul, çeşitli otlar ve mantar türleri yetiştirilecek. Şimdi “Toprak ve güneş ışığı olmadan bu bitkilerin nasıl büyüyecek ki?” diye soruyorsunuzdur ama merak etmeyin çünkü şirket hidroponik yöntemler sayesinde sadece yüksek mineralli su ve düşük enerjili LED ışıklarından yararlanarak tarım yapacak. Yaklaşık 350 metrekarelik alan üzerine kurulu La Caverne isimli çiftlikte ilk olarak kavak mantarı, shiitake mantarı ve paris mantarı üretimine başlandı. Ayrıca firma yetkilileri tarafından yakın zamanda hindiba otu yetiştirileceği de belirtildi. Elbette çiftliğin mahsulleri yetiştikten sonra öylece bir kenara atılıp beklemeyecek; tüm bitkiler çevredeki market ve restoranlara satılacak, üstelik teslimatlar da sadece bisikletlerle yapılacak, yani çevreye hiç zarar verilmeyecek.

Biraz da bu muhteşem yeraltı çiftliği konseptini geliştiren girişimciler Théophile Champagnat ve Jean-Noël Gertz’den söz edelim. Her ikisi de şehirlerin terk edilmiş ve “iflah olmaz” denilen yerlerinde yer altı çiftlikleri kurarak taze mahsuller yetiştirmeyi, sonra da bunları satmayı amaçlıyor. İki kafadar kurdukları çiftliklerin bulundukları semtler için çok büyük önem arz edeceğini, hatta gelecekte buralarda yetiştirilen ürünlerin belli bir kısmının semt sakinlerine dağıtılabileceğini düşünüyor. “Peki nasıl başarılı olacaksınız?” sorusuna ise şöyle cevap veriyorlar: “La Caverne’de yetiştireceğimiz tüm bitkilere itinayla yaklaşıyoruz. En iyi sonuçları almak için bazı bitkileri hidroponik(topraksız tarım) yöntemler kullanarak yetiştiriyoruz. Diğer birtakım bitki türleri için ise kamışta yetiştirme tekniğini uyguluyoruz.”

Cycloponics’in kurduğu ilk yeraltı çiftliğinin La Caverne olmadığını da belirtelim. Şirket, geçen sene bu vakitlerde Strazburg’da 2. Dünya Savaşı’ndan beri atıl duran bir sığınağın içerisinde de bir yeraltı çiftliği açmıştı. Ayrıca Cycloponics şu sıralarda Bordeaux şehrinde eski bir apartmanın bodrum katında da bir çiftlik kurmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Daha önce de şehirlerde tarım yapmak için geliştirilen pek çok yenilikçi iş fikrini ele almıştık. Mesela bina içlerinde tarım yapmayı planlayan Plantagon Agritecture ve Sweco Architects firmalarının konseptlerinden bahsetmiştik. Yani anlayacağınız üzere şehir içi tarım fikri son dönemlerde epey sükse yaptı ve giderek daha da popüler hâle geliyor. Peki şehirlerin atıl, köhne bölgelerinde böyle tarım faaliyetleri yaygınlaşırsa bu alanlar küllerinden dirilip eski güzel günlerine kavuşabilir mi? İşte bunu zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Kentsel Tarım Gelecek Vadediyor!
Tarım ve Hayvancılık Sektörü İş Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.