Yılın En İlginç ve Etkileyici 15 İcadı

Her yıl birbirinden ilginç yeni icatlar karşımıza çıkıyor. Bu liste de bahsi geçen icatlardan dikkatimizi en çok çeken 15’i için hazırlandı.

Özellikle geçtiğimiz iki yıl, birçok heyecan verici icadın prototip aşamasına geçtiğini, hatta piyasaya sürüldüğünü gördük.

Hayatı kolaylaştıran cihazlardan, tüm sektörü etkileyen, girişimcileri, mucitleri ve mühendisleri daha fazla çalışmaya iten yeni ürünlere kadar birçok etkileyici ürünün hayatımıza girmesine tanık olduk.
2019 yılını yarılamış olsak da, halen bu dünyaya girmek için vaktiniz var. Eğer sizi harekete geçirecek yeni bir iş fikrine ya da bir sonraki adım için fikre ihtiyacınız varsa, bu liste işinize yarayabilir.

 

1- Xbox Adaptive Controller


Yeni Xbox adaptif kumanda, ihtiyacı olanları oyun dünyasına daha fazla dahil edecek. Microsoft firması tarafından geliştirilen Xbox Adaptive Controller, el ve kol hareketleri sınırlı olan insanların oyun oynamasını kolaylaştıracak.


Adaptif kumanda, Serebral Palsi sendromu için kurulan vakfın çalışmalarından esinlenerek hayata geçirildi.

 

2- Gravity Blanket


Gravity adlı bu battaniye, anksiyete bozukluğu yaşayan insanların yardımına koşuyor. Kickstarter sitesinde kampanyası başlatılan ve Gravity firması tarafından geliştirilen bu battaniye, terapi etkisi göstermesi amacı ile tasarlandı.

Battaniye uyku sorunu yaşayan, stres ve anksiyete bozuklukları ile savaşan insanlara yardım amacı ile, oldukça rahat bir tasarımla üretildi.

Mutlaka okuyun: Sıcak bir sarılma hissi veren battaniye stresi azaltıp daha iyi uyumanızı sağlıyor

 

3- LynQ

Bir etkinlikte, festivalde ya da kalabalık olan başka bir ortamda arkadaşlarınızdan ya da ailenizden uzak düşmek ve onları kaybetmek sinir bozucu bir durum olabilir. LynQ isimli bu cihaz, sevdiklerinizi kaybetmeniz durumunda size yardım etmesi amacı ile tasarlandı.

Pusula benzeri bu cihaz, akıllı telefonların aksine herhangi bir Wi-Fi ağına ihtiyaç duymadan çalışıyor. LynQ özellikle ailecek gidilen tatillerde, sizin için güvenilir bir yardımcı olabilir.

 

4- Harry Potter Kano Coding Kit

Halen Hogwart Büyücülük ve Cadılık Okulu’ndan gelecek mektubu mu bekliyorsunuz? Üzülmeyin, büyücü olmasanız da bu kodlama kiti sayesinde büyücü ve cadıların sahip olduğu güçlerin bazılarını kazanabilirsiniz.

Harry Potter Kodlama Kiti, çocukların gerçek dünyada sergileyebilecekleri bazı büyülü güçlere, kodlama sayesinde sahip olmasına imkan veriyor.

Mutlaka okuyun: Çocuklara Kodlamayı Öğretme Kiti, Sihri Gerçek Hayata Taşıyor!

 

5- The Mirror

The Mirror, bu listedeki belki de en şık icatlardan biri. 2019 yılı için spor yapma planı olanlara yönelik başarılı bir icat olan The Mirror, interaktif kullanımı ile evinizi spor ve diyet konularında bir adım ileri taşıyacaktır.

Cihaz canlı spor videoları yayınlamasının yanında, interaktif spor koçu ile çalışmanıza da imkan veriyor.

 

6- HabitAware

Yeni yıl kararlarından birçoğu, kötü alışkanlıklardan kurtulmak üzerine alınıyor. Bu konuda HabitAware hayatınızı bir miktar kolaylaştımak üzere geliştirdi.

Dostça bir şekilde sizi uyaran bu şık bileklik, kurtulmak istediğiniz kötü alışkanlığınızı her tekrarladığınızda titreyerek sizi kendinize getirmeye çalışıyor.

Mutlaka okuyun: Kötü Alışkanlıklardan Nasıl Kurtuluruz?

 

7- Zipline

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde faaliyet gösteren Zipline girişimi, hayat kurtarmak amacı ile insansız hava araçlarını kullanıyor. Firma dronelarını dünyanın uzak bölgelerine hayati malzemeleri taşımak ve hatta kan nakletmek için kullanıyor.

Firmanın geliştirdiği son insansız hava aracı, saatte 128 kilometre hız ile 160 kilometreye kadar gidebiliyor ve yaklaşık 2 kilogram yük taşıyor.

 

8- Güneş Enerjili Ceket

Eğer gece koşuları yapmayı seviyorsanız, bu ürün tam size göre. İngiltere menşeli spor ürünleri geliştiren girişim Vollebak tarafından geliştirilen güneş enerjisi ile şarj olan ceket, fosforlu zar yapısı ile gündüz topladığı güneş enerjisini, kriptonit yeşili bir renk ile gece kullanıyor ve daha güvenli bir şekilde koşuya çıkmanızı garanti ediyor.

 

9- Elektrikli Kamyon: Thor ET-One

Piyasada elektrikli kamyon üreten tek firma Tesla değil. Yeni girişim olan Thor adlı firma, şık ve elektrikli bir kamyon geliştirdi.

480 kilometre menzile sahip araç, 36 tona kadar yük taşıyabiliyor. Thor ET-One adlı bu kamyon, daha temiz bir dünyaya katkı sunarken elektrikli kamyon sektörünü de sarsacağa benziyor. Kamyonun dış görünümü ise, Transformers filmlerinden tanıdığımız Optimus Prime’ın havalı bir akrabasını andırıyor.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Teknolojileri: Sürücüsüz Kamyonlar

 

10- Akıllı Alarm: Philips Somneo

Philips, 2019 yılında daha erken uyanabilmeniz için bir yol buldu. Philips’in Somneo’su, geleneksel alarmların rahatsız edici sesleri olmadan, daha kolay uyanabilmeniz için tasarlandı.

Somneo, her sabah gün doğumunu taklit ederek sizi uyandırmasının yanı sıra, uyku alışkanlıklarınızı da düzenlemeye yardımcı oluyor.

 

11- 48 saatte Ev üretebilen 3d yazıcı: ICON

Amerika’nın Teksas eyaletinde faaliyet gösteren ICON firması, Vulcan 3 boyutlu yazıcı yardımı ile, 48 saat içerisinde, oturmaya hazır 32 metrekarelik evi ürettiğinden beri dikkatleri üzerine toplamış vaziyette.

Firmanın icadı, işçilik gerektirmeden bir evin iskelet yapısı ile temelini kurmayı sağlıyor.
ICON firması icatlarının evsizlik ile savaşta fark yaratmasını umuyor.

Mutlaka okuyun: En İyi 3d Yazıcılar

 

12- Yalıtımlı Çalışma Ortamı: ROOM One

İş yeri mantığı, ortak alanda ve açık bir hal almaya başlıyor. Fakat dikkatlerinin dağılmasını istemeyen ya da kalabalık çalışma ortamında başkalarından hastalık kapmaktan çekinenler için geliştirilen ROOM One, çalışanlara ses yalıtımlı, sakin ve huzurlu bir çalışma ortamı sunuyor.

 

13- Allbirds SweetFoam

Allbirds firması, ayakkabı sektörünün devasa karbon salınımına sebep olmasını ele alarak kendi ürettiği ayakkabı ile buna son vermeyi umuyor.

Ayakkabı üreticisi Allbirds, ayakkabı üretiminde kullanılmak üzere birçok farklı malzemeyi test etti. Bu malzemelerden biri de şeker kamışı.

Mutlaka okuyun: Çevreci İş Fikirleri

 

14- Uçan Giysi: Gravity Jet Suit

Süper kahramanlar ve onların dünyasına hayranlık duyuyorsanız,Thanos’a karşı Avengers’ın yanında savaşma hayaliniz varsa, bu ürüne sahip olmak isteyebilirsiniz.

Gravity firması tarafından üretilen ve beş mini jet motoru kullanan kıyafet, 1050 beygir gücüne sahip ve gökyüzünde saatte 80 kilometre hızla hareket etmenizi sağlıyor.

 

15- Eargo

Amerika’da faaliyet gösteren Eargo firması, duyma ekipmanları sektörünü etkileyebilecek cihazı ile kendini gösterdi.

Sadece Amerika’da 48 milyona ulaşan sayıları ile duyma engelli insanlar için geliştirilen ürünün arkasındaki ekip, orta ve az duyma kaybı yaşayan insanların tekrar normal bir şekilde duyabilmeleri umuduyla Eargo adlı cihazı piyasaya sürdü.

Mutlaka okuyun: Engelliler İçin İcatlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.