Yoksulluktan Zenginliğe Ulaşan İlham Verici Girişimciler

Kabul edelim, dünyanın en zengin bazı insanları zaten varlıklı ailelerin çocuklarıdır.

Ancak şu an zengin olan pek çok kişi de gençliklerinde büyük yoksulluklar çekmiştir. Buna karşın sıkı çalışma, azim ve bir miktar da şansın yardımıyla devasa servetler elde edebilmişlerdir.

Bu yazıda bir zamanlar beş parasızken iş hayatında büyük başarılar elde eden girişimcilerin zengin olma hikayelerine göz atacağız…

 

Howard Schultz

Howard Schultz’ın babası kamyon şoförüydü ve aile kıt kanaat geçiniyordu. Schultz ise Amerikan futbolu alanındaki başarıları nedeniyle Northern Michigan Üniversitesi’nden burs kazandı.

İletişim alanında eğitim gören Schultz, okuldan sonra Xerox şirketinde çalışmaya başladı. Ancak daha sonra Starbucks adında küçük bir kahve dükkanı keşfetti ve 1987 yılında bu şirketin genel müdürü konumuna geldi. O başa geldiğinde 60 şubesi olan Starbucks, bugün dünya genelinde 21000’den fazla şubeye sahip. Schultz’un ise yaklaşık 3 milyar dolarlık şahsi serveti bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Starbucks’ın Başarı Öyküsü

 

Roman Abramovich

4 yaşındayken anne ve babasını kaybeden Abramovich amcası ve babaannesi tarafından büyütüldü. Girişimciliğe atılmak için okulu bırakan Rus iş adamı, bir dönem Moskova’da plastik oyuncak sattı.

1995 yılında Sibneft adlı petrol şirketinin başında geçen Abramovich daha sonra Rusya’da pek çok farklı sektöre el attı. Şu an dünyanın en büyük yatına, şahsi Boeing 767’ye ve dünya genelinde pek çok gayrımenkule sahip olan Abramovich, ayrıca Chelsea futbol kulübünün de sahibi.

 

Oprah Winfrey

Oprah, çocukluğunda babaannesinin patates çuvallarından yaptığı elbiseleri giyiyordu, yani maddi durumu çok kötüydü. Ailesindeki iki kişi tarafından taciz edilmesi nedeniyle 13 yaşında evden kaçtı, 14 yaşında hamile kaldı, ancak bebeği ölü doğdu. Daha sonra babasıyla yaşamaya başlayan Oprah’ın kaderi değişmeye başladı.

Tam burslu üniversite kazandı, güzellik yarışmasında birinci oldu ve bir radyo istasyonunda çalışmaya başladı. Medyada adım attıktan sonra büyük bir hızla zirveye çıkan Oprah’ın şu anda 3 milyar dolarlık bir serveti var.

 

Steve Jobs

Biyolojik anne babası tarafından evlatlık verilen Jobs, elektroniğe olan sevgisi üvey babası sayesinde gelişti. Ailesine yük olmamak için üniversiteyi yarıda bıraktı. Kola şişelerini toplayıp depozito ücretlerinden kendi harçlık yaptı, Budist tapınaklarında ücretsiz öğle yemekleri yedi. Daha sonra Atari’de işe başlayan Jobs, sonunda dünyanın en bilindik markalarından biri olan Apple’ın kurucusu oldu.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın İlham Verici Hayat Hikayesi

 

Jan Koum

Whatsapp’ın kurucularından biri olan Jan Kaum, Facebook şirketi 19 milyar dolara satın alınca bir anda medyanın odağına girdi.

Jan Koum, Ukrayna’nın başkenti Kiev doğumlu. İnşaat işçisi bir baba ile ev hanımı bir annenin oğlu olan Koum, zor şartlar altında büyüdü. Sıcak suya erişimi olmayan bir köyde büyüyen Koum bir röportajında, telefon faturası gelmesin diye telefonla çok az konuştuklarını ifade ediyor .

Daha sonra annesiyle Kaliforniya’ya göçen Koum, ilk yıllarda burada temizlik işlerinde çalışarak geçimini sağladı. Jan Koum, 18 yaşına geldiğindeyse çok başarılı bir hacker oldu.

1997 yılında Yahoo’da altyapı mühendisi olarak işe giren girişimci, 2009 yılında ilk iPhone’unu aldı ve aklına yepyeni bir fikir geldi. O fikir ise her gün kullandığımız, elimiz ayağımız olan Whatsapp’tı…

Mutlaka okuyun: Jan Koum’un Su Akmayan Evden 9 Milyar Dolarlık Servete Uzanan Başarı Hikâyesi

 

George Soros

George Soros, Nazilerin Macaristan’ı işgal ettikleri bir dönemde babasının yardımlarıyla toplama kampına gönderilmekten kurtuldu. 1947 yılında ülkesinden ayrılarak Londra’ya giden Soros, burada Londra Ekonomi Okulu’na gitti ve okurken garsonluk, hammallık gibi işler yaptı.

Okuldan sonra tuhafiyecide çalışan Soros, Londra’daki pek çok bankaya iş başvurusunda bulundu. Sonunda finans sektörüne giriş yapan Soros’un başarı hikayesinin temelleri bankada çalışmasına dayanıyor yani. 1992 yılında İngiliz Sterlin’ine karşı girdiği bahiste 500 milyon dolar kazanmıştı. Yani bir dönem hammallık yapan Soros, tek bir hamlesiyle 500 milyon dolar kazanabilecek bir kişi konumuna geldi.

 

Richard Branson

Çocukken disleksi hastalığı bulunan Branson, okulda pek başarılı bir öğrenci değildi. Girişimcilik hayatına müzik stüdyosu kurarak ve müzik dergisi çıkararak başlayan Branson, daha sonra işleri büyütüp Virgin İmparatorluğunu kurdu. Şu anda İngiltere’nin en zengin insanlarından biri olarak Branson’un başta müzik, havayolları ve telekomünikasyon olmak üzere 400’e yakın irili ufaklı şirketi bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Richard Branson’ın Başarı Hikayesi

 

Li Ka-shing

1940 yılında Çin’den Hong Kong’a yerleşen Li Ka-shing, 15 yaşında babasını veremden kaybetti. Daha sonra ailesi için okulu bırakıp çalışmaya başladı ve plastik işine girdi.

1950’de ilk şirketi olan Cheung Kong’u kuran iş adamı daha sonra emlak, cep elefonu, uydu, otel, ulaşım, havalimanı gibi pek çok sektöre girdi. Şu anda 270.000’den fazla kişiyi istihdam eden Li Ka-shing Hong Kong’un en zengin insanı konumunda.

Mutlaka okuyun: Hong Kong’un En Zengin Adamı Li Ka-shing’in Hayat Hikayesi

 

Samuel Walton

Walmart’ın kurucusu olan Walton,  1929’daki büyük ekonomik kriz döneminde ailesinin çiftliğinde yaşıyordu. Bu dönemde süt sağıp dağıtıma çıkan Walton ayrıca gazete dağıtıcısı olarak çalıştı.

26 yaşında Missouri Üniversittesi’nde iktisat eğitimi aldıktan sonra ufak bir dükkan işletmeye başladı. Kayınbabasından aldığı 20.000 dolarlık ödünç parayla ufak bir market satın aldı ve sonra bu marketi büyüttükçe büyüttü. Walton 1992 yılında öldü, ancak bugün ABD’de Walmart çılgınlığı büyümeye devam ediyor.

 

J.K. Rowling

Harry Potter kitaplarının yazarı J.K. Rowling, 1990’ların başında eşinden boşandı ve devlet desteğiyle yaşamını sürdürdü. Kafelerde, parklarda yazdığı Harry Potter, büyük bir hızla insanlar tarafından beğenilince onun da kaderi değişti.

 

Richard Desmond

Desmond annesiyle birlikte derme çatma bir evde yaşadı. 14 yaşında müzisyen olmak için okuldan ayrıldı ve çeşitli işlerde çalıştı. Müzisyen olarak para kazanamasa da daha sonra kendi müzik market zincirini açtı.

International Musician ve Recording World gibi dergiler yayınlayan Desmond, şu anda dünyanın en büyük müzik dergisi yayıncılarından biri.

 

Ingvar Kamprad

IKEA’nın kurucusu Kamprad, ailesiyle birlikte köyde yaşıyordu. Ama girişimciliğe çocuk yaşlardan beri hevesli olan Kamprad çocukluğunda kibrit, balık, kalem gibi şeyler satıyordu.

Ufak şeyler alıp satmaktan sıkılınca babasından bir miktar borç aldı ve IKEA’nın temellerini attı. Dünyanın en büyük mobilya şirketinin kurucusu olan Kamprad’ın 3.5 milyar dolarlık bir serveti var, ancak o hala business class yerine ekonomide uçmayı tercih ediyor.

Mutlaka okuyun: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

 

Carnegie Mellon

Bir dönem tek başına İngiltere’den daha fazla çelik üreten ABD’li sanayici Andrew Carnegie, dokumacılıkla uğraşan fakir bir ailenin çocuğuydu. Hatıralarında açlığını unutmak için uyumaya çalıştığını anlatan Carnegie iş bulmak umuduyla ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. Burada çeşitli fabrikalarda uzun saatler boyunca çalışan girişimci, kitaplara çok meraklıydı ve sürekli okuyordu. Gittiği özel kütüphanenin sahibinden demiryolu ve çelik sanayisi hakkında engin bilgiler edinen Carnegie, bu sektörlere ufak yatırımlar yapmaya başladı. 1889 yılına gelindiğinde ise sahibi olduğu Carnegie Steel firması, dünyanın en büyük çelik şirketi haline geldi.

ABD’nin kurucularından biri olarak da anılan girişimci, çok hayırsever bir insandı. Öyle ki New York Kütüphanesi’ne milyonlarca dolar bağış yaptı, Carnegie-Mellon Üniversitesi’ni kurdu ve pek çok vakıf açtı.

 

Henry Ford

Henry Ford, bir köy çocuğuydu. Küçük yaşlarda makinelere merak salan Ford, babasının kendisine verdiği bir kol saatini en ince parçalarına kadar söküp tekrar monte edecek kadar iyi bir teknisyendi. Daha sonra atölyede çırak olarak iş hayatına başlayan Ford, motorlar üzerinde uzmanlaşarak bugün bildiğimiz otomotiv devi Ford’un temellerini attı.

Mutlaka okuyun: Henry Ford’un Başarı Hikayesi

 

Walt Disney

Walt Disney olmasaydı çocukluğumuz çok yavan geçerdi kesinlikle. Henry Ford gibi Walt Disney de bir köy çocuğuydu. Komşularına para karşılığı resimler çizen Disney, daha sonra okul dergisi için karikatürler çizdi, bir dönem iş bulamadı ve parasız kaldı. Bu dönemde kendi karikatürlerine animasyon yaptı ve bugün bile severek izlediğimiz yüzlerce çizgi filmin temelini attı.

Mutlaka okuyun: Walt Disney’in Hayat Hikayesi

 

Larry Ellison

Oracle’ın CEO’su olan Larry Ellison küçük yaşta zatürree geçirdi ve annesi onu bakması için teyzesine evlatlık verdi. Teyzesi ona iyi davranırken üvey babası ise ona soğuk ve mesafeliydi.

Illinois at Urbana-Champaign Üniversitesi’ni annesi öldüğü için ikinci sınıfta terk eden Ellison bilgisayar dünyasıyla tanıştı ve 22 yaşında Kaliforniya’ya taşındı.

1977 yılında iki arkadaşıyla birlikte 2000 dolarlık bir yatırımla yazılım geliştirme ofisi kurdu. Burası daha sonra Oracle halini aldı. Şu an ABD’nin en zengin 10 insanından biri olan Ellison’un 40 milyara yakın şahsi serveti bulunuyor.

 

Ralph Lauren

Boyacı bir babanın oğlu olan Lauren, oldukça fakir bir ailede dünyaya geldi. Arkadaşlarına kravat satarak harçlığını çıkaran Lauren, ta ortaokul yıllarında milyoner olmayı kafasına koydu. Sonraki yıllarda kravatlara olan ilgisi onu moda sektörüne girmeye yöneltti. 1974 yılında The Great Gatsby filminin kostümlerini tasarlayan Ralph Lauren, bugün Polo olarak bildiğimiz giyim markasının sahibi.

 

Sheldon Adelson

Derme çatma bir evde büyüyen Adelson’un babası Litvanyalı bir taksi şoförüydü. 12 yaşındayken gazete dağıtarak evin bütçesine katkı sağlamaya başlayan girişimci, brokerlık gibi pek çok iş yapmasına rağmen esas başarısını Las Vegas’ta sahip olduğu otellere ve kumarhanelere borçlu.

 

Kirk Kerkorian

Ermeni asıllı olan Kirk Kerkorian 8. sınıftayken boksör olmak için okulu bıraktı. Daha sonra 2. Dünya Savaşı’nda savaş pilotluğu yaptı.

Çeşitli işlerde çalışarak kendine sermaye hazırlayan Kerkorian, kumardan büyük paralar kazandı ve sonunda Las Vegas’ın en büyük kumarhanelerinin sahibi oldu. Ermenistan’da da yatırımları olan Kirkorian için Ermeniler “Azerilerin petrolü varsa, bizim de Kirk Kerkorian’ımız var.” demektedirler.

 

Leonardo Del Vecchio

Ray-Ban ve Oakleys markalarının ardındaki isim olan Del Vecchio, dul bir annenin 5 çocuğundan biriydi. Yoksulluk nedeniyle çocuk yurdunda büyüyen Del Vecchio, otomobil parçaları ve gözlük çerçeveleri üreten fabrikalarda çalıştı. Hatta bu dönemde iş kazası nedeniyle parmaklarından birini kaybetti.

23 yaşında gözlük çerçevesi üretmek için kalıp atölyesi açtı ve daha sonra güneş gözlüğü alanında işleri oldukça büyüttü. Ray-Ban gözlüklerinin sahibi olan Del Vecchio’nun 23 milyar dolarlık serveti olduğu düşünülüyor.

 

Francois Pinault

Fransa’nın halihazırda en zengin insanı olan Francois Pinault, okulda arkadaşları tarafından alay edildiği için 1947’de okulu bıraktı. Ailesinin kereste işinde çalışmaya başladıktan sonra kazandığı parayla ufak çaplı işler kurmaya başladı. İş hayatındaki agresif taktikleri nedeniyle ona “yırtıcı” adı verildi.

Daha sonra  Gucci, Stella McCartney, and Yves St. Laurent gibi markaların da aralarında bulunduğu lüks ürün zinciri kuran girişimci, 13.2 milyar dolarlık servetiyle Fransa’nın en zengin insanı.

Mutlaka okuyun: Fransa’nın En Zengin Adamı Bernard Arnault’un Başarı Hikayesi

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir