Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Muhteşem kedi videolarından oluşan koleksiyonunuz mu var? Geçen sene çektiğiniz videolar çok mu komik? Ya da belli bir alanda uzmansınız ve videolar mı çekiyorsunuz? Ne tür çekim görüntünüzün olduğunun hiçbir önemi yok. Bunu paraya çevirmenizin yolu Youtube’dan geçiyor. Youtube’a izleneceğini düşündüğünüz videolar yükleyerek güzel bir ek gelire sahip olabilirsiniz.

Ancak bununla birlikte Youtube’un sağılmayı bekleyen bir inek olduğunu da düşünmeyin. Tabii ki ciddi paralar kazanan Youtube kullanıcıları var ancak Youtube’dan büyük paralar kazanmak için zaman, kararlılık ve sıkı çalışma gerekir.

 

Youtube hesabınızı nasıl paraya çevirebilirsiniz?

Videolarınızdan para kazanmaya başlamadan önce Youtube hesabınızı monitize etmeniz gerekir. Bunu yapmak için “YouTube ortağı” olmanız gerekir. Yani içeriklerinize Google’ın reklam yerleştirmesi için izin vermeniz gerekir.

 

Youtube’dan Para Kazanmayı Etkinleştirme

youtube-para-kazanma

1 – Hesabınızı para kazanmaya aktif etmek için Youtube hesabınızı açmalı ve hesap özelliklerine girmelisiniz. Henüz bu sistem Türkiye’de resmiyet kazanmadığından öncelikle lokasyonu değiştirmeniz gerekir. Kanalım yazısına tıklayın. Profilinize girdikten sonra sağ taraftaki düzenle yazısına tıklayın ve yaşadığınız şehri United States(Amerika Birleşik Devletleri) olarak değiştirin ve kaydedin. Daha sonra şu linkten: www.youtube.com/account_monetizationHesabımı  Etkinleştir” e tıklayın. Devam edebilmek için Google’ın hizmet kullanım şartlarını onaylamanız gerekir.

Hak sahibi olmak için hesabınızın itibarlı olması gerekir. Telifli herhangi bir içerik yüklediyseniz veya Youtube’un topluluk kılavuz ilkelerini ihmal ederek kötü yorumlar yaptıysanız Google videolarınızı para kazanmaya açmanıza izin verilmeyecektir.

2 – Hizmet kullanım şartlarını onayladıktan sonra hesabınız etkinleştirilecek ve “Videolardan Para Kazan”  butonu belirecektir. Buna tıkladıktan sonra bir ekran görüntüsüyle karşılaşacaksınız.

İşte bu noktada videolarınızın altında ne tür reklamların yer almasını istediğinize karar vermelisiniz. Overlay ( bindirme ) reklamlar küçük bannerlardır ve videoların altında çıkar. TrueView ( akış içi) reklamlar videonuz başlamadan önce oynar. İki türü de aynı anda seçmek doğru bir yaklaşım değildir. Videonuzun içeriğine göre bir reklam türünden diğerine geçiş yapabilirisiniz.

Çalıştığınız içeriğin türünü düşünün ve izleyicileriniz konusunda bilinçli olun. Videonuz bir keçinin nasıl yakalanacağını veya kravatın nasıl bağlanacağını gösteren eğitici bir videoysa izleyiciler büyük ihtimalle reklamı sonuna kadar izleyeceklerdir. Videonuz eğlenceli ve saçmaysa Overlay reklamları kullanmanız daha mantıklı olur çünkü TrueView reklamlar çıkarsa izleyiciler başka bir videoya geçebilir. Hangi reklamın daha etkili olduğunu düşünürken stres olmayın. Ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. En iyisinin hangisi olduğunu belirlemek için izlenmeleri ve tıklanmaları Adsense sayfasından takip etmelisiniz.

3 – Reklam seçiminizi yaptıktan sonra onaylayın. Hayırlı olsun. Videolarınızın yanında dolar simgesi çıkmış olması gerekli. Bundan sonra yapacağınız tek şey adsense hesabınızı youtube kanalınızla ilişkilendirmek. Adsense ilişkisi sayfasından bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Adsense ilişki sayfasına gitmek isterseniz tıklayınız..

Adsense hesabınız yok ise de problem değil:

  1. Önce google hesabınıza yönlendirilirsiniz,
  2. Şifrenizi girip oturum açarsınız,
  3. İlişkilendirmeyi onaylarsınız,
  4. Gerekli bilgileri girdikten sonra Youtube’a yönlendirilirsiniz

4- 1.000 takipçi ve 4000 saat izlenme süresine ulaşın. 1 yıl içinde bu iki şartı yerine getirdiğinizde reklamlar aktif hale gelecek ve para kazanmaya başlayabileceksiniz.

 

Ödemeler

Adsense’in size para vermesi için önce alt limiti doldurmanız gerekir. Bu şu anlama geliyor: en az 100 dolar biriktirmeden ödemenizi alamazsınız. Bir ay sonunda bu alt limite ulaşamazsanız kazancınız bir sonraki aya aktarılır. Ve gelecek aya, tekrar gelecek aya ta ki alt limite ulaşana kadar. Alt limite ulaşmanız videolarınızın popülerliğine bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay alabilir.

 

Sonuçta Youtube’da meşhur olmak istiyorsunuz

youtube-unlu-olmak

Hepimiz bunu istemiyor muyuz? Ne yazık ki bunu herkes başaramıyor. Ancak içeriğinizi çekici hale getirmenin birkaç yolu vardır. İşte insanların izlemek isteyecekleri içerikleri hazırlamakla ilgili birkaç ipucu:

Orijinal bir şeyler yapın. Başkalarının yaptıklarını kopyalayarak ilerleyemezsiniz. Az da olsa para kazansanız bile uzun süre popüler olamazsınız. Örneğin sayısız Harlem Shake videosu vardır. Tabi ki hepsi bir dakikalığına popüler oldu ancak sürüye uymakta geç kalırsanız ve güncel olmazsanız sadece birkaç düzine görünürlük alırsınız.

Viral ilerlemek istiyorsanız videoların ilk 10-15 saniyesinde insanların dikkatini çekmesi gerekir. İnternetteki dikkat süresi oldukça kısadır. Bu nedenle videolarınızın izlenmesini istiyorsanız iyi çengel atmanız gerekir.

Youtube videolarınızın gelir kaynağınız olmasını istiyorsanız abonelerinizin dikkatini çekmek için düzenli olarak içerik dizisi üretmeniz gerekir. Sadece bir videoyla kazanç elde edemezsiniz. Bu nedenle devam eden seriler hazırlayın.

Mutlaka okuyun: YouTube’da Ünlü Olmanın Yolları

 

Youtube’da para kazananlardan 5 tavsiye

Bir girişimcinin en büyük hayali yapmaktan zevk aldığı bir şeyden gelir elde etmektir. Youtube şu anda günde yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bununla birlikte Youtube’da içerik üreten kişilerin bazıları, kurdukları iş veya işleri sitedeki takipçileri aracılığıyla ciddi anlamda bir üst boyuta taşımakta.

Aslında her şey büyük bir heves ve iş etiğiyle başlıyor. Pastacı Rosanna Pansino, fitness hocası Casey Ho ve kendin-yap videoları üreten çift Kate Albrecht ile Joey Zehr; Youtuber’lıktan girişimciliğe uzanmak isteyen kişilere bazı tavsiyelerde bulunuyor, bu yazıda onları okuyacaksınız. Ancak öncelikle bu kişileri biraz yakından tanıyalım.

Rosanna Pansino, Youtube’da “Nerdy Nummies” adlı kanalın sahibi ve sunucusu. Pansino videolarında bilim kurgu romanları, video oyunları, Star Wars gibi yapımlardan esinlenerek tatlılar yapıyor. Takipçisi olan 7.104.319 kişiye Harry Potter keki, Lord of the Rings limonatası, Minecraft kurabiyeleri yapmayı öğretiyor. Pansino ayrıca 2015 yılında Youtube kanalındaki bu renkli tariflerden oluşan bir yemek kitabı da yayınladı.

youtube-girisimcilerinden-tavsiyeler3
Cassey Ho

Fitness ve pilates hocası Cassey Ho da her hafta Youtube kanalı “Blogitales” e birkaç video yüklüyor ve blog yazıyor. Bunun yanında pilatesle ilgili yayınladığı bir kitap da mevcut. POPFLEX Active adlı bir giyim markası da bulunan Cassey Ho, kıyafetlere olan yoğun istek üzerine bu yıl iki farklı koleksiyon hazırladı.

Şimdi bu yaratıcı insanların iş hayatında başarı elde etmekle ilgili bazı tavsiyelerini okuyacaksınız:

1. Kararlılık şart. Rosanna Pansino video çekmeye kamera önünde daha rahat olabilmek için başlamış ve ekmek/pasta gibi şeyleri pişirmenin tam ona göre olduğunu anlamış. “Video çekerken orijinal olmak her şeyden daha önemlidir. Çocukluktan beri bir şeyler pişirmekten zevk alırım. Çektiğim her video ailemle geçirdiğim eski güzel günleri hatırlatıyor bana.” diyor Pansino ve şöyle devam ediyor: “Kararlılık çok ama çok önemli. 2012’den beri her salı aralıksız video yükledim kanalıma. Bir kere bile aksatmadım bunu. Mesele sadece düzenli olarak içerik yüklemekte değil, aynı zamanda takipçilerinizle sürekli iletişim halinde olmakta.”

Cassey Ho gün içinde ister yeni bir çalışma programı hazırlıyor olsun, ister giyim markası için tasarım yapıyor olsun ya da video çekiyor olsun; muhakkak videolarına yapılan yorumları okuduğunu ifade ediyor: “Bu çok önemli. İşimizin en önemli parçası. İnsanlara, takipçilere bir şey sunmak zorundayız. Onların sesine kulak vermezsek işimizi layıkıyla yapmış olmayız. Onların fikirlerine göre içerik üretmeye çalışıyoruz. Onları görmezden gelirsek iş anlamında büyük yanlış yapmış oluruz.” diyor.

2. Yaptığınız işin boşa gittiğini düşünmeyin. Pansino için renkli kurabiyelerin yapımından önce ciddi bir hazırlık aşaması bulunuyor. Pansino bir bölüm için yaklaşık 80 saat çalışıyor. Buna fikir bulma aşamasından çekilen görüntüleri kurgulamak da dahil. Bu arada malzemeler için alışveriş yapıyor, bazı tarifleri önceden test ediyor ve çekim aşamasında 3 ila 6 saat harcıyor. Özetle yaptığınız her işin bir amaca hizmet etmesine çalışın diyor bu Youtuber’lar.

3. Ortaklık teklifi geldiğinde iyi düşünün. Cassey Ho, Blogilates adlı kanalını 2009 yılında açtı. Kanalla ilgili şöyle diyor: “Kadınlar benle birlikte çalışmaktan keyif alıyorlar, zira kendi evlerinde rahat şekilde çalışıyorlar. Spor salonuna ya da özel bir ekipmana gerek yok.”

Ancak Cassey Ho’nun gösterdiği teknikleri öğrenmek isteyenler, yeni bir partnerlik anlaşması sonucu Ho’nun videolarından başka şeyler de izleyebilirler. 2015 ylında Ho, “24 Hour Fitness” adlı şirketle anlaşıp bu şirketin spor salonlarında da dersler vermeye başladı. Esasında şirketin ABD genelinde 400 tane spor salonu bulunuyor. Yani Ho her yere gidemiyor belki, ancak Ho’nun tekniklerini öğrenen antrenörler de insanlara birebir aynı eğitimi verebiliyor.

Başka bir markayla ortaklık kurmak söz konusu olduğu zaman Ho, yapılan işin takipçilerine bir fayda sağlayıp sağlamadığının birinci derecede önemli olduğunu söylüyor. Takipçilere bir yarar sağlamıyorsa ortaklığın bir anlamı olmadığını ifade ediyor. “İsminizi bir markanın yanında taşımak istiyorsanız yaptığınız işin tüm haklarını elinizde bulundurun. İnsanlarla iletişim kurarken kurumsal bir kimlikle değil, kendi sesinizle konuşun.”

Ürettiğiniz içerik tutulmaya başladığında karşınıza çıkan fırsatlar çok cazip ve korkutucu gelebilir. Ancak Pansino yaptığınız işi küçümsememeniz ve cesur olmanızı öneriyor. “Sanırım herkesin ortaklığa bakışı farklı. Ben markalarla ve diğer içerik üreticileriyle kalıcı ilişkiler inşa etmeye özen gösteriyorum. Gelen teklifler bana uygun değilse %95’ine hayır cevabı veriyorum. Size teklifle gelen ilk markayla çalışmak çok cazip gelebilir, ancak bununla berabeer ortaklık kurarken de kendinizi hafife almayın. Kaşenizi düşürmeyin.”

4. Youtube kanalı sadece bir başlangıçtır. Cassey Ho, rekabetin koyu olduğunu ve bir Youtuber’ın ancak özgün olduğu sürece başarılı olabileceğini ifade ediyor. “Kendi yaratıcılığıma ve vizyonuma güvenirim. Bunu da videolarım da uygularım. Birçok insanın özgün fikri vardır, ancak bu fikirler pratiğe dökülmediği zaman pek bir değeri yoktur. Ben risk almayı severim. Başarısızlığa da razıyım. Başarısızlık, öğrenme sürecinin en verimli kısmıdır zira. Yanılmadan ilerleme olmaz.”

youtube-girisimcilerinden-tavsiyeler
Pansino

5. Yaptığınız işin hem kendinize hem de takipçilerinize bir şey katmasına çalışın. Pansino şöyle diyor: “Temel felsefem izlemek istediğim türden içerikler üretmekti. Youtube kanalımı iş amaçlı kurmadım. Neredeyse popüler tüm Youtuber’lar iş maksatlı başlamıyor Youtube’da içerik üretmeye. Önce yararlı ve eğlenceli şeyler üretmek gerek. Bunları yaptıktan sonra zaten başarı ve para sizi buluyor bir şekilde.”

Ho ise şöyle diyor: “İçerik üretenler bir adım geri çekilip yaptıkları işin insanların hayatına değer katıp katmadığına bakmalılar. İçerik üretmeyi bir iş olarak görüyorsanız özel ve biricik olmalı. Ayrıca bunu bir iş haline getirmek istiyorsanız insanların ne ürettiğinizi, nasıl ürettiğinizi bilmeleri de önemli.”

Youtube’dan para kazanmak isteyenlere nasıl para kazanacağı konusunda gerekli bilgi ve desteği sunmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?
Youtube’dan Para Kazanmak İsteyenlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.