Zengin insanların asla yapmadığı 10 finansal hata

Finansal tavsiyeler veren bir sürü insan var. Birçoğu da zengin değil.

Zengin insanlar bu şarlatanların vaazlarının çoğuna katılmıyorlar. Bir gün bir makale de şöyle bir şey okudum: “Öğle yemeği yemeyin, pahalı kahvelerden içmeyin, saçınızı daha nadir kestirin”. Bu şekilde yaşanmaz. Tutumlu olmak akıllıcadır ancak ucuz olmak istemezsiniz. Hiçbir şeyin keyfinizi kaçırmasına izin vermemelisiniz.

Birçok insan finansal tavsiyeler veriyor ve bunların çoğu berbat tavsiyeler. Buna karşılık, bu makalede okuyacaklarınız kendi kendine milyoner olmuş biri tarafından yazıldı.  Doğuştan çalışkan bir insansanız ve iyi bir kariyeriniz varsa siz de zengin olabilirsiniz.

Zengin insanların asla yapmadığı belirli finansal hatalar var. Zengin olma yolculuğuna çıkmak istiyorsanız davranışlarınızda bazı mental değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, hayatınızda daha pozitif şeyler olduğunu göreceksiniz.

İşte zengin insanların asla yapmadığı 10 finansal hata:

 

1 – Kendinize yatırım yapmamak

Amerika’nın ilk milyoneri Benjamin Franklin şu sözüyle bilinir: “Bilgiye yapılan yatırım en yüksek karı getirir.” İşverenler çalışanlarına kitaplar alırlar veya onları seminerlere gönderirler. Zenginleşmek istiyorsanız kendi kendinizi eğitmeniz ve kendinize yatırım yapmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Paranızı maddi şeyler için değil, deneyimler için harcayın!

 

2 – Aşırı eğlence

Geçenlerde bir açılışa katıldım. 21-35 yaş aralığında yüzlerce genç açılışta bir sürü zaman ve para harcadı. İnsanların birçoğu maaşlarının %30 ila %50’sini eğlenceye harcıyor ve hayatın gerçeklerinden kaçıyor. Zengin insanlar bu parayı ve zamanı hayallerini finanse etmek için kullanıyorlar.

 

3 – Kredi kartı kullanmak

İnsanların birçoğu sırf başkalarını etkilemek için durumları müsait olmadığı halde bir şeyler satın alırlar. Bu trajedi birçok insanı kötü etkiler ve yüksek faizli kredileri geri öderken ümitsizliğe kapılırlar. Bir insan zengin olmak istiyorsa kredi kartlarını kişisel harcamaları için değil, işlerini büyütmek ve tanıtmak için kullanmalıdır.

Mutlaka okuyun: Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?

 

4 – Eşinizden saklamak

Evli çiftlerin büyük çoğunluğu para hakkında konuşmazlar. Bu onları rahatsız eder çünkü para konuları bazen tartışmalara neden olur. Ancak finansal konuları eşinizle konuşmadığınız sürece de zengin olamazsınız. Para ancak aile üyelerinin her biri mali durumla ilgili bilgi sahibi olursa katlanır.

 

5 – Kredi ile ev almak

Konut kredisi  ile ev aldığınız zaman orijinal fiyatın iki katını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Zengin insanlar nakit para ile evlerini alana kadar, kirada otururlar.

 

6 – Geleneksel emeklilik

Geleneksel emeklilik sistemimiz zengin olmak isteyenler için pek uygun değil. Yatırım fonlarından ve belirli hayat sigortası poliçelerinden faydalanırsanız birikiminiz artar. Unutmayın ki ancak gençken servet oluşturabilirsiniz.

 

7 – İkinci kalite mallar almak

Fiyata göre yaşarsanız fiyata göre ölürsünüz. Ucuz olanı almaktansa en iyi malları satın alın. Zengin insanlar 40 TL’ye aldıkları bir tişörtün 10 TL’ye aldıkları bir tişörtten daha uzun ömürlü olduğunu bilirler.

Mutlaka okuyun: En Ucuzu Değil, En İyisi Olun!

 

8 – Haz eksikliği

Tüketicilik eğlencelidir. İnsanlar işyerindeyken 50 hafta boyunca yapacakları tatili düşünürler.  Sonunda iki haftalık tatile çıkarlar ve bu sefer de işi düşünmeye başlarlar. Gerçek şu ki zengin olmak istiyorsanız ister 1000 TL  ister 10 TL olsun sahip olduğunuz paradan keyif almanız gerekiyor. Her zaman keyif aldığınız şeylerden daha fazla elde etmeye meğilli olursunuz.

 

9 – Birikim yapmamak

İnsanların birçoğu paralarını karışık mallara yatırırlar. Banka hesaplarındaki  ‘X’ miktarı gördüklerinde, otomatik olarak “ihtiyaç” duydukları şeyleri düşünürler ve satın alırlar. Ancak bu fevri davranışın saf dışı edilmesi gerekiyor. Zengin insanlar kazandıklarının en az %20’sini biriktiriyorlar.

Şunu da asla unutmayın: Harcadıklarınızdan kalanı biriktirmek yerine birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın.

Mutlaka okuyun: Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

 

10 – Para için çalışmak

Bu dünyadaki insanların büyük çoğunluğu para için çalışıyor. Ancak zengin insanlar paranın onlar için çalışmasını sağlıyor. Zengin insanlar, paralarının pazara hizmet eden ikincil ürün olduğunu biliyorlar ve maddi servetlerinin topluma katkı sağlayacağının bilincindeler. Bu nedenle asla para için çalışmıyorlar.

Bu zihinsel kaymalar hayatınızı dramatik bir biçimde değiştirebilir. Finansal alışkanlıklarınızı değiştirmeye ve bu hatalardan kaçınmaya başladığınız zaman, zenginliğe giden yola girmiş olursunuz. Unutmayın ki, sizi zenginleştirecek şey ne kazandığınız değil, bu yolculuk sırasında nasıl biri olduğunuzdur.

Mutlaka okuyun: Paranın Efendisi Olun, Kölesi Değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.